foorum.akvarist.ee

Akvaariumihuviliste kohtumispaik


Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]



 [ 19 postitust ]  1, 2  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Taimed mädanevad.
PostitusPostitatud: Neljapäev Okt 24, 2013 07:49 
Akvarist

Liitunud: Laupäev Okt 12, 2013 10:52
Postitusi: 128
Pildid: 0
Asukoht: Pärnu
Tere!

Oman Aguael 65 liitrist akvaariumi ja sai taimi sisse pandud. Nimesi ei mäleta.
Probleem siis valguses et sellel akval on 1 pirn 11w ja jääb taimede valgustamiseks lahjaks.
Kas on kellegil mingi hea lahendus välja pakkuda?


Üles
 Teema pealkiri: Re: Taimed mädanevad.
PostitusPostitatud: Neljapäev Okt 24, 2013 08:40 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Aug 30, 2012 08:29
Postitusi: 110
Pildid: 15
Asukoht: Tartu
Sellise infoga pole suurt midagi peale hakata. Täpsusta andmeid.

Kui natuke ironiseerida, siis see on sama hea, kui et mul auto ei tööta või et arvuti ei lähe käima, et kas oskad öelda, et mis viga.

Millised on vee parameetrid? Kas väetisi paned? Kui kaua valgustus põleb? 11W 65L kohta on väga vähe. Minimaalne võiks olla 0.5 W/L, saab ka vähemaga, aga siis peab taimi väga hoolega valima ja peavad olema kiire kasvuga taimed. Kas põhja sifoonid?

Lisa lugemist siit: /esimene/25681/index.html


Üles
 Teema pealkiri: Re: Taimed mädanevad.
PostitusPostitatud: Neljapäev Okt 24, 2013 10:12 
Akvarist

Liitunud: Laupäev Okt 12, 2013 10:52
Postitusi: 128
Pildid: 0
Asukoht: Pärnu
Jah jutt õige..
Las need parameetrid ja asjad olla, väetist panen nii vedel kui tabletti,sifooni tegin kah kergelt eelmine nädal, aga nüüd jätan vist vahele.
Aga ma üritangi saada abi valgustusega, et kas näiteks oleks abi lisa led lambist ja kas peab olema see led spetsiaalne või?


Üles
 Teema pealkiri: Re: Taimed mädanevad.
PostitusPostitatud: Reede Okt 25, 2013 12:02 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Aug 30, 2012 08:29
Postitusi: 110
Pildid: 15
Asukoht: Tartu
Ledid ikka sobivad, kui suudad leida õige spektriga(kui mälu ei peta, siis pead vaatama power lede). Otsi siit foormust, siin on olnud küll väga asjalikke postitusi LED valguse kohta ja kes on ise teinud.


Üles
 Teema pealkiri: Re: Taimed mädanevad.
PostitusPostitatud: Reede Okt 25, 2013 12:18 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Jaan 23, 2012 10:14
Postitusi: 141
Pildid: 1
Asukoht: hiiumaa
[quote="kullar"]Ledid ikka sobivad, kui suudad leida õige spektriga(kui mälu ei peta, siis pead vaatama power lede). Otsi siit foormust, siin on olnud küll väga asjalikke postitusi LED valguse kohta ja kes on ise teinud.[/quote]

No ma ei tea :?

Endal oli 54l ja kõigest 8W ning vallisneria mühas ilusti (ja see teine lihtne taim ka)
Probleem oli asukates: convictid ja vähid olid akvaarhidektid :evil:

Praegu on 70l ja 16W (arhidektide arv piiratud) ning needsamad taimed suudavad edukalt hakkama saada.

Järgmisel suurel akval tuleb 18+6W-eks näis.

edu


Üles
 Teema pealkiri: Re: Taimed mädanevad.
PostitusPostitatud: Reede Okt 25, 2013 12:57 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Jaan 17, 2013 01:39
Postitusi: 867
Pildid: 20
Asukoht: Tallinn
Pobo, liiga palju üldist ja vähevõitu detailset infot.

Pane palun oma akvast foto(d) üles. Taimetargad saavad ehk tuvastada sinu tundmatud taimed. Kui sa ei tea taimede nime siis on suht raske nende heaolu nimel tegutseda. Vahest sul on seal akvas taimed mis sinna oma valgusvajaduste suhtes ei sobigi.

Näiteks tropica.com viitab valguse suhtes vähenõudlikele ja aeglaselt kasvavatele taimedele: easy plants. Minul on akvas taimed just sellest sektsioonist valitud. Siit peaksid leidma midagi mis mingil viisil ja kuidagi kasvab ehk 11W-ga. Proovi parem mõnda taime pakutud lingilt, alles siis hakka raha kulutama ja tehnikat juurde ostma.

Kui kõigele vaatamata soovid ikkagi akva valgustust võimendada siis vaata Aquael firma valgustite variante ja pakkumisi siit. Usun et Eestis peaks neid valgusteid müügis olema.

Mina pole küll eriline taimetark kuid võin veel ütelda seda et akva puhul on valguse juures kõige intensiivsem valgusallika koht akva keskosa. Nii et sul tuleks antud juhtumil akvas olevad taimed koondada just keskele. :)

_________________
180L, JBL e1501, 2x30W
3 tetra(bct),1 garra rufa, 1 sewellia
3+ killertigu,3+ amano krevett


Üles
 Teema pealkiri: Re: Taimed mädanevad.
PostitusPostitatud: Esmaspäev Okt 28, 2013 05:43 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Teisipäev Jaan 17, 2012 06:19
Postitusi: 760
Pildid: 2
Asukoht: Tallinn (ja ülejäänud Eesti)
Kõige lihtsam võimalus on osta kaks gu10 120 kraadist cool white 9-12w led ebayst näiteks ja k-rautast gu10 pistikud või siis need ka tellida.... Oleneb kumbapidi odavam.

Teine varjant oleks tellida kaks cool white 10w power led ja need ehitada sund jahutusele (näiteks prose jahutusele), pluss 30w led driver ebayst. See paneb sul kindlasti kõik taimed kasvama. Mul on 240l 30w ja kõik kasvab ilusti... Eriti kui viitsiks väetist panna.
Cool whit jätab ilusa spektrika.. Minu arvamus.


Üles
 Teema pealkiri: Re: Taimed mädanevad.
PostitusPostitatud: Esmaspäev Okt 28, 2013 09:39 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Aug 30, 2012 08:29
Postitusi: 110
Pildid: 15
Asukoht: Tartu
Ma eile tellisin endale testiks sellise jubina: http://www.ebay.com/itm/310731401120


Üles
 Teema pealkiri: Re: Taimed mädanevad.
PostitusPostitatud: Teisipäev Okt 29, 2013 08:29 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Okt 21, 2004 08:31
Postitusi: 148
Asukoht: Tallinn
samas, ma ei leidnud selle LED valgusti kohta mingit infot, et kuidas seal spektrid on ja kuidas see taimekasvule mõjub. Minu arvates on lihtalt tavalise veekindla LED valgustiga, millega ka vee alt on võimalik akvaariumi valgustada.

_________________
NetiKink - teie fotoga kruusid, T-särgid jne. Sooduskupong - AKVA annab -10% enamustest toodetest.


Üles
 Teema pealkiri: Re: Taimed mädanevad.
PostitusPostitatud: Teisipäev Okt 29, 2013 09:30 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Aug 30, 2012 08:29
Postitusi: 110
Pildid: 15
Asukoht: Tartu
spottraining kirjutas:
samas, ma ei leidnud selle LED valgusti kohta mingit infot, et kuidas seal spektrid on ja kuidas see taimekasvule mõjub. Minu arvates on lihtalt tavalise veekindla LED valgustiga, millega ka vee alt on võimalik akvaariumi valgustada.


Selles suhtes küll, et ta pole spets taime valgustus, kuid selle jaoks on mul 1 eraldi taime toru(10 000k ja 6500k). Ma ise arvan, et see LED toru on vb kuskil 6000k ringis või vähem.


Üles
 Teema pealkiri: Re: Taimed mädanevad.
PostitusPostitatud: Teisipäev Okt 29, 2013 10:48 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Laupäev Juun 18, 2011 04:46
Postitusi: 1058
Pildid: 0
Asukoht: Saue
Kas see 65 on liitrid?enne kui hakkad midagi valgustusega tegema tee omale ikka selgeks mis taimed need sul seal on.
abiks http://www.tropica.com/en/plants.aspx
Samuti on abiks pildid same sind aidata neid tuvastada

taimede mädanemisel mitmeid põhjuseid:
1) oled istutanud taime valesti
2) uued taimed ei suuda kohaneda sinu madala CO2 ja valguse tasemega seega taim viskab vanad lehed maha ning kasvatab uued asemele.
3) jne

igal juhul see 11w väga vähe. Kaane ümberehitamise kohta raske ütelda pead ise vaatama kas sinna alla mahub midagi.
Parem juba tee uus kaas.
Kuid alati võid loobuda taimede kasvatamisest ning the akva ilma taimedeta

_________________
180L https://sites.google.com/site/akva2011/
aqadvisor


Üles
 Teema pealkiri: Re: Taimed mädanevad.
PostitusPostitatud: Teisipäev Okt 29, 2013 02:39 
Akvarist

Liitunud: Kolmapäev Jaan 13, 2010 04:07
Postitusi: 375
Asukoht: Tallinn,Laagri
Ei ole see asi nii hull ühtegi,et loobuma peaks.Ma ei ole kunagi mingit eri valgust hankinud,aga kasvavad need taimed ikka,mitte just nii metsikult,aga nüüd ei pea neid ka pidevalt välja rookima.
Tuleb leida lollikindlamad taimed ja mitte nende juurte vahelt sifoonida. Ka minul läksid mingil hetkel taimed mädanema,põhjust kahjuks ei tea.Oli vist alustav akva. Mõni suri välja,aga enamus elavad edasi. Tavaliselt läksid mul taimed siis välja kui ma neid liialt kärpisin.

_________________
250,2*200,175,126 liitrit kalade ja taimedega.


Üles
 Teema pealkiri: Re: Taimed mädanevad.
PostitusPostitatud: Teisipäev Okt 29, 2013 02:52 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
Teemaalgataja võiks tõesti mõned pildid teha oma akvast, saaks pisutki sotti, mis taimedega tegu. Kui kaua valgus põleb, oleks ka hea teada.
See LED toru on jah üks intrigeeriv asi, olen neid juba mõnda aega piilunud - ühest küljest näeb vähemalt pildil kena välja ning pole ka kallis, teisalt pole selle kohta, kui palju ja millist valgust sealt välja tuleb, mingit infot. Siiski ei tee ta asja halvemaks, nii et ise prooviks vähemalt uudishimust ära - pole ju kallis ning paigaldada peaks olema lihtne. See 0,5W/l on väga umbkaudne reegel, valgusviljakus (lm/W) kohta võib erinevatel valgusallikatel olla väga erinev (lausa kordades) ja ka taimede nõudmised on erinevad. Ütleme nii, et väga umbkaudu 0,5 W/l saab kasvatada juba enamust taimedest, 0,3 W/l saab edukalt kasvatada üsna paljusid taimi, alla selle peab aga taimi juba valima.

_________________
http://akvarist.eu


Üles
 Teema pealkiri: Re: Taimed mädanevad.
PostitusPostitatud: Neljapäev Okt 31, 2013 02:13 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Aug 12, 2004 03:13
Postitusi: 172
Asukoht: Tartu, Võru
LED valguse puhul on minu arust ainukeseks eeliseks kompaktsus ja võimalus valgusti mõõtmetega üsna vabalt mängida (klastrid või led riba). Efektiivsuse poolest on nad hetkel võrreldavad luminofoortorudega (lm/W). Seda eriti juhul kui LED elementi läbivat voolu piiratakse passiivselt st. läbi takisti. Sel juhul on kasutegur isegi madalam kui luminofoortoru puhul, sest takistile jääv pingelang raisatakse soojusena. Üldiselt enamus soodsamaid valmislahendusi (kleebitavad ribad, moodulid, pirnid) kasutavadki passiivset voolu piiramist ja nende kasutegur konkurentsivõimeline ei ole. Arenenumad lahendused töötavad aktiivpiirangu peal, st "tark" toiteallikas reguleerib elementi läbivat voolu rakendades led elemendile täpselt nii väikese pinge, et vool oleks lubatud piirides. Sel juhul ei eksisteeri lisatakistit ja selle soojuskadu. Sel juhul võib kvaliteetsete dioodidega isegi kõrgema kasuteguri saada kui luminofoortorudega...aga reaalses lahenduses mitte oluliselt kõrgema. Kui me räägime "valge" kiirgusspektriga LEDidest, siis tegelikult on meil ikkagi tegu luminofoorlahendusega. Dioodsiire ise kiirgab sinakat (ilmselt UV piirkonnas) valgust, mis ergastab siiret katva luminofoori ja see omakorda kiirgab laiemat "valget" spektrit. Täpselt nagu gaaslahendus luminofoortoru sees, mis ergastab toru pinda katvat luminofoori. Sellest tulenevalt väsivad valged ledid üsna sarnaselt luminofoortorudega ja mingist kosmilisest "ei idane ei mädane" tüüpi elueast rääkida ei ole mõtet. Dioodsiirete otsene kiirgus on paratamatult üsna kitsa jaotusega ja laia spektriga kiirgust ühest siirdest mõistlikul teel saada ei ole võimalik. Selleks kombineeritakse eri värvi siirdeid (RGB ledid), mis võimaldavad saada laiema spektkriga "valget" kiirgust ja muuta summaarse kiirguse tooni. Kuigi ka nende valge kiirgus on üsna auklik sest siirete kiirgusribad ei kattu täielikult.

_________________
200L purk, 1 üüratu Jack Dempsey,2 Kribensist, miljon apple snaili, 5 ancut, 2 lahedat säga (Synodontis)
320L purk: 27 liiki taimi, 8 antsu, 1 garra, 1 tank ( Agamyxus), 2 kribensist, 2 hemichromis lifalilit+ lapsed, polypterus senegal, 6 botiat


Üles
 Teema pealkiri: Re: Taimed mädanevad.
PostitusPostitatud: Neljapäev Okt 31, 2013 02:49 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Teisipäev Jaan 17, 2012 06:19
Postitusi: 760
Pildid: 2
Asukoht: Tallinn (ja ülejäänud Eesti)
Ei tea ma nendest siiretest ja muust midagi, aga praktika näitab, et power ledidega on vaja palju väiksemat W/l kohta kui luminofooridega... nii, et ikkagi nagu saab rääkida efektiivsusest.


Üles
 [ 19 postitust ]  1, 2  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

PHPBB Archiver