foorum.akvarist.ee

Akvaariumihuviliste kohtumispaik


Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]



 [ 47 postitust ]  Eelmine  1, 2, 3, 4  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede Jaan 22, 2010 03:37 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Kolmapäev Mär 25, 2009 10:31
Postitusi: 506
Asukoht: Tallinn/Laagri
Rein kirjutas:
Silver kirjutas:
aatomik, võlusõnaks on "õige valgusspekter".

Ka see on minu meelest ületähtsustatud. Jah, elu näitab et "õige" spektriga spetstorudega on taimekasv tublisti etem. Aga väide et "vale" spektriga toru tingimata probleeme tekitab pole küll vettpidav.


Vaata selle lõime pealkirja kontekstis "Vetikast VABAKS!" on tõepoolest maailm mustvalge.
On valgusspektrid, mis soodustavad vetikate kasvu ja on sellised, mis ei soodusta.
Need mis soodustavad vetikate kasvu, on valed, ja need, mis ei soodusta, on õiged.
Lihtne!

Ja täpselt sama mõtet taimedele kohandades:
On valgusspektrid, mis soodustavad kõrgemate taimede kasvu ja on sellised, mis ei soodusta.
Need mis soodustavad taimede kasvu, on need õiged, ja need, mis ei soodusta, on valed.

Seega:
1) väga hea on spekter, mis soodustab taimede kasvu ja samas vetikate kasvu ei soodusta;
2) mitte niihea on spekter, mis soodustab taimedekasvu ja samas soodustab ka vetikate kasvu;
3) küllalt mõttetu on spekter, mis ei soodusta ei taimede ega vetikate kasvu;
4) täitsa tainapea on see, kes kasutab spektrit, mis soodustab ainult vetikate kasvu, aga mitte taimede kasvu.

Lühidalt:
Kasutage eelkõige kõrgemate taimede kasvu soodustavate spektritega valgusteid, mis vetikate kasvu ei soodusta.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede Jaan 22, 2010 03:56 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
Silver kirjutas:
Need mis soodustavad vetikate kasvu, on valed, ja need, mis ei soodusta, on õiged.
Lihtne!

Väike probleem siiski on - nagu ühes teises lõimes hiljuti tõdeti on ka vetikad taimed. ;) Ehk siis enamik vetikaid eelistab sama spektrit mis akvaariumitaimed.
Silver kirjutas:
Lühidalt:
Kasutage eelkõige kõrgemate taimede kasvu soodustavate spektritega valgusteid, mis vetikate kasvu ei soodusta.

Praktikas olen ilmselt täielik tainapea, kuna oma miniakvas olen prooviks kasutanud mitmesuguseid säästulampe millel pole isegi mitte mingit märget spektri kohta - probleeme aga ometigi pole. ;) Tegelikkuses kipub olema nii et kui just mingit väga eksootilise spektriga lampi välja ei võlu või hõõglampi ei pruugi siis ka spektri taimede jaoks vajalikus osas on miskit olemas. Puhas taimelamp on enamasti nii lilla värviga et see pole silmaga kuigi meeldiv vaadata (maitseasi muidugi) nii et seda nagunii kombineeritakse mingi muu lambiga, üsna tihti muide "cool white" või "warm white" ehk taimekasvatuseks üsna sobimatu kontorilambiga. Oma 100 liitrises akvas kasutasin aastaid edukalt 840 seeria torusid mis pole ka taimeakvale sobiva spektriga vaid tavalised kontorilambi omad - väga hästi sobisid. Ehk siis nagu juba öeldud, kõik pole mustvalge. Jah, kui on võimalik siis on parem kasutada spetstorusid, kuid kui probleeme pole siis pole see ka väga tähtis. Ise eelistan "täisspektri" torusid mis loomulikule päikesevalgusele kõige lähedasemad ning millega värvid paistavad loomulikud. Minu jaoks pole tähtis pelgalt taimekasv vaid ka see et tulemus oleks silmaga kena vaadata.


Viimati muutis Rein, Reede Jaan 22, 2010 04:07, muudetud 1 kord kokku.

Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede Jaan 22, 2010 04:07 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Kolmapäev Mär 25, 2009 10:31
Postitusi: 506
Asukoht: Tallinn/Laagri
Rein kirjutas:
Silver kirjutas:
Need mis soodustavad vetikate kasvu, on valed, ja need, mis ei soodusta, on õiged.
Lihtne!

Väike probleem siiski on - nagu ühes teises lõimes hiljuti tõdeti on ka vetikad taimed. ;) Ehk siis enamik vetikaid eelistab sama spektrit mis akvaariumitaimed.

Loe palun uuesti, mida ja kuidas ma kirjutasin!
See minu poolt kirjutatud ja Sinu poolt tsiteeritud lause on Sinu poolt kontekstist välja rebitud.
See Sinu kontekstist väljarebimise lükke on muide taaskord demakoogia musternäide.
Kui Sa aga tõesti tähele ei pannud, siis on kontekst selgesõnaliselt paika pandud: "kõrgemad taimed".

Aruusaam, et vetikatele ja kõrgematele taimedele sobivad spektrid on üksühele kattuvad, ei ole õige!
Seda peaks iga nägija inimene küll oma silmaga kogenud olema, et mitte iga valgusspektri toime all
ei ole kõrgemate taimede ja vetikate kasvuintensiivsuse omavahelised proportsioonid analoogsed.
Mõnes valgusspektris on vetikatel kasvueelis ja teises aga kõrgematel taimedel.


Viimati muutis Silver, Reede Jaan 22, 2010 04:12, muudetud 1 kord kokku.

Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede Jaan 22, 2010 04:10 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
Silver kirjutas:
Kui Sa aga tõesti tähele ei pannud, siis on kontekst selgesõnaliselt paika pandud: "kõrgemad taimed".
Aruusaam, et vetikatele ja kõrgematele taimedele sobivad spektrid on üksühele kattuvad, ei ole õige!

Kindlasti pole üksühele kattuvad, nagu korduvalt räägitud pole maailm mustvalge. Aga suuremas osas peaks nad küll kattuma - või on Sul vastupidised andmed?


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede Jaan 22, 2010 04:12 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Laupäev Veebr 28, 2004 11:31
Postitusi: 165
Asukoht: Tartu
Silver kirjutas:
Seega:
1) väga hea on spekter, mis soodustab taimede kasvu ja samas vetikate kasvu ei soodusta;
2) mitte niihea on spekter, mis soodustab taimedekasvu ja samas soodustab ka vetikate kasvu;
3) küllalt mõttetu on spekter, mis ei soodusta ei taimede ega vetikate kasvu;
4) täitsa tainapea on see, kes kasutab spektrit, mis soodustab ainult vetikate kasvu, aga mitte taimede kasvu.

Lühidalt:
Kasutage eelkõige kõrgemate taimede kasvu soodustavate spektritega valgusteid, mis vetikate kasvu ei soodusta.


Minu tagasihoidlik arvamus on, et vähemalt nimekirjas esimesel ja neljandal kohal olevat spektrit ei ole reaalselt olemas. Fotosünteesiaparaadid peaksid vetikatel ja taimedel ju üsna sarnased olema nii bioloogiliselt kui keemiliselt koostiselt? Spekter 2 ja 3 on ilmselt olemas ja mõlemad :) teostatavad.

_________________
200l, 128l, 54l
http://posija.wordpress.com


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede Jaan 22, 2010 04:18 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Laupäev Dets 12, 2009 02:26
Postitusi: 48
Asukoht: Pärnumaa
Rein kirjutas:
Silver kirjutas:
Need mis soodustavad vetikate kasvu, on valed, ja need, mis ei soodusta, on õiged.
Lihtne!

Väike probleem siiski on - nagu ühes teises lõimes hiljuti tõdeti on ka vetikad taimed. ;) Ehk siis enamik vetikaid eelistab sama spektrit mis akvaariumitaimed.
Silver kirjutas:
Lühidalt:
Kasutage eelkõige kõrgemate taimede kasvu soodustavate spektritega valgusteid, mis vetikate kasvu ei soodusta.

Praktikas olen ilmselt täielik tainapea, kuna oma miniakvas olen prooviks kasutanud mitmesuguseid säästulampe millel pole isegi mitte mingit märget spektri kohta - probleeme aga ometigi pole. ;) Tegelikkuses kipub olema nii et kui just mingit väga eksootilise spektriga lampi välja ei võlu või hõõglampi ei pruugi siis ka spektri taimede jaoks vajalikus osas on miskit olemas. Puhas taimelamp on enamasti nii lilla värviga et see pole silmaga kuigi meeldiv vaadata (maitseasi muidugi) nii et seda nagunii kombineeritakse mingi muu lambiga, üsna tihti muide "cool white" või "warm white" ehk taimekasvatuseks üsna sobimatu kontorilambiga. Oma 100 liitrises akvas kasutasin aastaid edukalt 840 seeria torusid mis pole ka taimeakvale sobiva spektriga vaid tavalised kontorilambi omad - väga hästi sobisid. Ehk siis nagu juba öeldud, kõik pole mustvalge. Jah, kui on võimalik siis on parem kasutada spetstorusid, kuid kui probleeme pole siis pole see ka väga tähtis. Ise eelistan "täisspektri" torusid mis loomulikule päikesevalgusele kõige lähedasemad ning millega värvid paistavad loomulikud. Minu jaoks pole tähtis pelgalt taimekasv vaid ka see et tulemus oleks silmaga kena vaadata.


Mul on Osram Cool White torudele kirjutatud sedasi:
Ühel L 18W / 840
Teisel L 18W / 640
Kolmas hetkel ei põle

Vallisneria kasvab küll väga käppelt nende torudega. Need maksavad K-Rautas vaid 30-50 eeku/tk....akvapoes on räme hind neil "spets" torudel ju...

_________________
2x18W Phillips Aquarell
125 L vett
1 x suur Oscar


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede Jaan 22, 2010 04:25 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Kolmapäev Mär 25, 2009 10:31
Postitusi: 506
Asukoht: Tallinn/Laagri
Posija kirjutas:
Silver kirjutas:
Seega:
1) väga hea on spekter, mis soodustab taimede kasvu ja samas vetikate kasvu ei soodusta;
2) mitte niihea on spekter, mis soodustab taimedekasvu ja samas soodustab ka vetikate kasvu;
3) küllalt mõttetu on spekter, mis ei soodusta ei taimede ega vetikate kasvu;
4) täitsa tainapea on see, kes kasutab spektrit, mis soodustab ainult vetikate kasvu, aga mitte taimede kasvu.

Lühidalt:
Kasutage eelkõige kõrgemate taimede kasvu soodustavate spektritega valgusteid, mis vetikate kasvu ei soodusta.


Minu tagasihoidlik arvamus on, et vähemalt nimekirjas esimesel ja neljandal kohal olevat spektrit ei ole reaalselt olemas. Fotosünteesiaparaadid peaksid vetikatel ja taimedel ju üsna sarnased olema nii bioloogiliselt kui keemiliselt koostiselt? Spekter 2 ja 3 on ilmselt olemas ja mõlemad :) teostatavad.


Jah. Absoluutse tõe seisukohalt on Sul õigus.
Tegemist on valgusspektri võimaluste mudelitega, mida üks-ühele reaalsuses tõesti ei eksisteeri,
aga siiski on reaalse elu tegelikel valgusspektritel täheldatav/avalduv märkimisväärne ja praktikas
edukalt rakendatav tendents nende mudelite poole kõrgemate taimede vs vetikate küsimuse seisukohalt.

Silver kirjutas:
Seda peaks iga nägija inimene küll oma silmaga kogenud olema, et mitte iga valgusspektri toime all
ei ole kõrgemate taimede ja vetikate kasvuintensiivsuse omavahelised proportsioonid analoogsed.
Mõnes valgusspektris on vetikatel kasvueelis ja teises aga kõrgematel taimedel.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede Jaan 22, 2010 04:27 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
Hendrixon kirjutas:
Mul on Osram Cool White torudele kirjutatud sedasi:
Ühel L 18W / 840
Teisel L 18W / 640
Kolmas hetkel ei põle

Vallisneria kasvab küll väga käppelt nende torudega. Need maksavad K-Rautas vaid 30-50 eeku/tk....akvapoes on räme hind neil "spets" torudel ju...

No peale akvapoe on teisigi kohti kust vaadata, ntx:
http://www.silman.ee - müüb Sylvania tooteid
http://www.effex.ee - müüb Philipsit
http://www.megaluumen.ee/ - müüb Osrami
640 seeriat ma siiski akvas ei kasutaks, ka siis kui muidu antaks. :) Ehkki suurt probleemi vast polekski, värviedastus on 640-l kehvem kui 840-l.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede Jaan 22, 2010 04:41 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Laupäev Veebr 28, 2004 11:31
Postitusi: 165
Asukoht: Tartu
Silver kirjutas:
Seda peaks iga nägija inimene küll oma silmaga kogenud olema, et mitte iga valgusspektri toime all
ei ole kõrgemate taimede ja vetikate kasvuintensiivsuse omavahelised proportsioonid analoogsed.
Mõnes valgusspektris on vetikatel kasvueelis ja teises aga kõrgematel taimedel.


Jah, sellega olen küll täiesti nõus, ja ilmselt (või õigemini loodetavasti) nn taimelampide väljatöötajad ja valmistajad ka sellega arvestavad.

_________________
200l, 128l, 54l
http://posija.wordpress.com


Viimati muutis Posija, Reede Jaan 22, 2010 04:42, muudetud 1 kord kokku.

Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede Jaan 22, 2010 04:41 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Kolmapäev Mär 25, 2009 10:31
Postitusi: 506
Asukoht: Tallinn/Laagri
Rein kirjutas:
Hendrixon kirjutas:
Mul on Osram Cool White torudele kirjutatud sedasi:
Ühel L 18W / 840
Teisel L 18W / 640

640 seeriat ma siiski akvas ei kasutaks, ka siis kui muidu antaks. :)


Sellega olen nõus, et 640 ei ole akvaariumile sobilik.
Samas 840 on täiesti aktsepteeritav lahendus, kui sinna näiteks Osram Flora kõrvale soetada.


Viimati muutis Silver, Reede Jaan 22, 2010 06:27, muudetud 2 korda kokku.

Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede Jaan 22, 2010 04:44 
Akvarist

Liitunud: Teisipäev Juun 27, 2006 01:36
Postitusi: 119
Asukoht: Tallinn
640 väga vananenud toode, selle spektriga sa ainult tasuta saaksidki torusid. Tänapäeval on 640 kasutuses veel odava alternatiivina jooksvamehe valgustis.

Raul

_________________
360l
Kui kellelgi on üle krevette, võtan neid heameelega vastu, oma kaladele elussöögiks.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede Jaan 22, 2010 06:02 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
Nagu juba mainisin 640 ja 840 põhierinevus on värviedastuses ehk CRI-s - ehk siis spekter pole ühtlane mistõttu värvid võivad paista ebaloomulikud. CRI näitab seda kui adekvaatsed paistavad vaadeldava valgusallika valguses kaheksa põhivärvi (vt. http://www.anaheim.net/utilities/ea/PA_11.html ). Ehk siis 640 ei tarvitse tingimata akvas olla oluliselt kehvem kui 840, värvitemperatuur neil sama. 840 aga mul oma akvas ilma mingi lisatoruta end õigustanud aastate jooksul. Samas arvestades et 18W Philips Aquarelle maksab Effexis vaid 85 kr. läheks teemalgataja asemel siiski sellele üle.


Viimati muutis Rein, Reede Jaan 22, 2010 06:11, muudetud 1 kord kokku.

Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede Jaan 22, 2010 06:07 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Laupäev Dets 12, 2009 02:26
Postitusi: 48
Asukoht: Pärnumaa
mis see 640 siis nii halba teeb ? valgust annavad ju ühtmoodi... või soodustab see vetikat? need said algul kiiruga ja pool "katsetuseks" ostetud... edaspidi vaataks jah midagi spetsiifilisemat, aga mitte akvaariumipoest...seal on sellised hinnad et . . .

_________________
2x18W Phillips Aquarell
125 L vett
1 x suur Oscar


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede Jaan 22, 2010 06:35 
Akvarist

Liitunud: Teisipäev Juun 27, 2006 01:36
Postitusi: 119
Asukoht: Tallinn
640 spekter ei anna nii palju valgust välja kui 840. 840 on rohkem lumissents ainet. 840 on selle pärast ka parema värviedastusvõimega.

aga head rock'n roll nädalavahetust teile.

raul

_________________
360l
Kui kellelgi on üle krevette, võtan neid heameelega vastu, oma kaladele elussöögiks.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Laupäev Jaan 23, 2010 01:30 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
Durin kirjutas:
640 spekter ei anna nii palju valgust välja kui 840. 840 on rohkem lumissents ainet. 840 on selle pärast ka parema värviedastusvõimega.
See et parema värviedastusega torud annavad rohkem valgust on levinud eksiarvamus, tegelikult reeglina on hoopis vastupidi - ehkki CRI ei oma otsest seost valgusviljakusega. Korra on see teema juba läbi vaieldud 865 vs. 965 torud, vaevalt siingi teisiti on. Pole kahjuks sellist kataloogi käepärast kus sama tüüpi ja sama võimsusega 640 ja 840 torud kõrvuti oleks ning luumenid kah välja toodud et saaks võrrelda.
Et miks see nii on? Oletan et spektri silumisel "muhkusid" maha lõigata on lihtsam kui "lohkusid" täita. Ehk siis lihtsam on mingi spektriosa valgust vähendada kui teise spektriosa valgust suurendada. Aga see vaid minu oletus...


Üles
 [ 47 postitust ]  Eelmine  1, 2, 3, 4  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

PHPBB Archiver