foorum.akvarist.ee

Akvaariumihuviliste kohtumispaik


Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]



 [ 32 postitust ]  Eelmine  1, 2, 3  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev Sept 06, 2010 09:45 
Akvarist

Liitunud: Esmaspäev Mär 22, 2004 08:05
Postitusi: 585
Asukoht: Tartu
Sul on väike akvaarium, ära selle zealtiiniga üldse jända. Ehita parem CO2-e kell, annab sulle palju stabiilsema CO2-e taseme. Mul on 54L jaoks kell tehtud 1.5L plastpudeli põhjast. Tulemuseks nii stabiilne 15ppm-i CO2-te, et pole mõtet mõõtagi. Ja seda igasuguse tüütu zelatiiniga solgutamiseta.

_________________
54L kollaseid tigusid roheluses


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev Sept 06, 2010 10:13 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
tv kirjutas:
Sul on väike akvaarium, ära selle zealtiiniga üldse jända. Ehita parem CO2-e kell, annab sulle palju stabiilsema CO2-e taseme. Mul on 54L jaoks kell tehtud 1.5L plastpudeli põhjast. Tulemuseks nii stabiilne 15ppm-i CO2-te, et pole mõtet mõõtagi. Ja seda igasuguse tüütu zelatiiniga solgutamiseta.

Ei saa aru, mis on pistmist CO2 tegemisel zelatiiniga ja CO2 kellal? Üks on CO2 tegemise moodus, teine CO2 lahustamise moodus. Sellega olen küll nõus et õhukivi pole just parim variant CO2 lahustamiseks, kuid zelatiini baasil segu kasutamine on CO2 tekitamiseks minu meelest ballooni järel paremuselt teine valik.
15 ppm pole just palju, ehkki kõik sõltub sellest kuidas akva elanikud seda taluvad. Ise viimasel ajal olen selle mõõtmisest loobunud - PH/KH suhtel põhinev mõõtmine on mitmetel põhjustel üsna ebatäpne, mullilugeja ja akva elanike käitumine minu meelest on paremad indikaatorid. Eraldi CO2 taseme näitaja minu meelest polnud ka suurem asi, aga võib-olla oli viga minus või siis selles lahuses mis sinna sisse käis (igatahes värvierisustest oli raske aru saada).


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev Sept 06, 2010 11:08 
Akvarist

Liitunud: Esmaspäev Mär 22, 2004 08:05
Postitusi: 585
Asukoht: Tartu
Pismist on niipalju, et zelatiiniga solberdamine on õhukiviga CO2-e lahustamise otsene tagajärg. Selleks, et saada õhukiviga stabiilset CO2-e taset on vaja stabiilset gaasi pealevoolu. Ballooni korral saadakse see reduktori ja nõelventiili abil. Pärmipudeli korral neid asju pole ja vaja on muud lähenemist. Zealtiin aitab siin niipalju, et kuna pärmi ja suhkru kokkupuute pind on konstante, siis tekib ka CO2-te ühtlasema kiirusega ja seega ka parem stabiilsus.

Seevastu CO2-te kellaga lahustades pole gaasi tekkimise kiirus eriti oluline, sest CO2-e taseme vees määrab ära vee ja gaasi kokkupuute pinna suurus, mis on konstant. Üleliigne gaas mulksub veepinna lähedal suurte mullidena minema ja eriti ei mõjuta CO2-e taset vees. Seega kaob ka vajadus zelatiiniga segu järele. Tõsi, kell pole nii efektiivne, kui õhukivi, kuid väikse akvaariumi puhul pole sellest lugu, sest CO2-te jääb nagunii üle.

_________________
54L kollaseid tigusid roheluses


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev Sept 06, 2010 11:53 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
Mhmh, selles jutus on tõesti point. Häda aga selles et pisikeses akvas on CO2 kell ebameeldivalt suur ja mitteatraktiivne vidin. Olen mõelnud mis võiks olla pisikese akva jaoks parim moodus - ballooni kasutamisel võib see ehk olla klaasist CO2 difuusor, tellisin just prooviks paar tükki eBay vahendusel Hongkongist ja ootan saabumist. Kuid pärmiseguga see ei toimi. Redel on väikese akva jaoks kah suurevõitu. Pärmisegu puhul on äkki parem sokutada filtri juurde miski mis segab CO2 filtri väljavoolu sisse (midagi sellesarnast nagu http://www.petsolutions.com/Eheim-Oxyge ... 46+C1.aspx ), sel viisil läheb muidugi suur osa CO2 raisku. Kanisterfiltril aga parem üldse väljapoole akvat vooliku vahele reaktor pista, sellega saab tõhusamalt lahustada. Samas kui zelatiinisegu tõesti ei anna piisavalt ühtlast mulli siis ühtlase CO2 taseme kindlustamiseks on vaja mingi muu nipp leida.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev Sept 06, 2010 01:11 
Akvarist

Liitunud: Esmaspäev Mär 22, 2004 08:05
Postitusi: 585
Asukoht: Tartu
Tsiteeri:
Häda aga selles et pisikeses akvas on CO2 kell ebameeldivalt suur ja mitteatraktiivne vidin.


Seda ta paraku on jah, kuigi natuke oleneb sellest ka, kuidas akvaarium paikneb ja kuidas see kell tehtud on. Mul on ta tagumise seina ääres üsna veepiiril ja akvaarium on ise põrandast vb. 60cm kõrgusel, niiet minul ei jää ta eriti näha. Taimed aitavad ka varjata. Natuke nuputades on võimalik ikka leida ehk koht, kust ta silma ei torka. Teine variant on hankida mingi nii vinge vidin, et eksponeerimine on lausa kohustuslik, midagi kategooriast "hand made in Japan" vms.

_________________
54L kollaseid tigusid roheluses


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev Sept 06, 2010 03:18 
Akvarist

Liitunud: Neljapäev Aug 19, 2010 09:48
Postitusi: 95
Asukoht: Siin samas
Praegune seis on selline : Umbes minut ja 20-30 sekundit kogub ennast ja siis laseb 40-50 sekundit õhukivist mulle, siis jälle minut ja 20-30 sekundit kogub ja kordub sama asi. Akvaarium on ~65L. Kas see on normaalne?


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev Sept 06, 2010 03:47 
Akvarist

Liitunud: Esmaspäev Mär 22, 2004 08:05
Postitusi: 585
Asukoht: Tartu
Misasi siis on normaalne, akvaariumi suurus või mullide arv? Ma arvan, et mõlemad on normaalsed, CO2-e taset pead siiski mõõtma, hea oleks tase ~20ppm-i.

_________________
54L kollaseid tigusid roheluses


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev Sept 06, 2010 04:36 
Akvarist

Liitunud: Neljapäev Aug 19, 2010 09:48
Postitusi: 95
Asukoht: Siin samas
Mõtlesin mullide kogust akvaga võrreldes.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev Sept 06, 2010 04:40 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Jaan 12, 2009 08:49
Postitusi: 194
Pildid: 2
Asukoht: Kohila
Endal on osutunud väga effektiivseks CO2 lisamisel väikesesse akvasse (25l) klaasist diffuusoriga ja kõige tavalisema pärmipudeliga. Ainus stabiilsuse probleem on see, et pudeli vahetamisel jääb mõnda aega ilma CO2-ta aga enda süsteemis pole veel (varsti juba aasta) sellest tekkida võivaid probleeme näinud.

Muuseas ei pea tellima kaugeltmaalt vaid saab ka kalakesest sellist asja, töötab minu hinnangu kohaselt täitsa rahuldavalt, oli vist 180 krooni vms.
http://www.aquaristikshop.com/cgi-bin/neu/webshop.pl?f=NR&c=128053&t=temartic_e&userid=9999

_________________
300l guraamid barbused corydorased ancistrused danio margaritatused sebra bootiad siiami vetikasööja
100l danio margaritatused otod corydoras pygmaeus bettad krevetid teod
10l danio margaritatused krevetid teod


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev Sept 06, 2010 07:21 
Akvarist

Liitunud: Neljapäev Aug 19, 2010 09:48
Postitusi: 95
Asukoht: Siin samas
Kas ööseks oleks mõtet õhukivi akva pinnapoole rohkem panna?


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev Sept 06, 2010 08:51 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
uusim kirjutas:
Kas ööseks oleks mõtet õhukivi akva pinnapoole rohkem panna?
Siin on erinevaid arvamusi. Ise olen seda meelt et pigem olgu CO2 tase püsiv, CO2 kõikumine põhjustab ka PH kõikumist ja see pole hea.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev Sept 06, 2010 08:53 
Akvarist

Liitunud: Neljapäev Aug 19, 2010 09:48
Postitusi: 95
Asukoht: Siin samas
Aga kas siis öösel CO2 tase ei tõuse, kuna siis taimed ju seda ei kasuta?


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev Sept 06, 2010 09:57 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede Aug 29, 2008 08:57
Postitusi: 673
Pildid: 2
Asukoht: Tallinn, Pirita-Kose
uusim kirjutas:
Aga kas siis öösel CO2 tase ei tõuse, kuna siis taimed ju seda ei kasuta?

see oleks võibolla probleemiks väga pehme vee juures kus karedus <1-2kH, aga ilmselt mitte sinu vee juures, sinul oleks oluline säilitada stabiilsus ja mitte seda väga palju asjata torkida.
Kui mull hakkab otsa saama siis tasub teine pott enne juba valmis teha et oleks varuks võtta, pärmipudelitega tekib sageli see PH kõikumine just pudelite vahetamise ajal.

_________________
125L vett ja väike troopika.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev Sept 06, 2010 10:36 
Akvarist

Liitunud: Neljapäev Aug 19, 2010 09:48
Postitusi: 95
Asukoht: Siin samas
Selge, siis jääb nagu on, kaks zelatiinisegu juba ootevalmis.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev Sept 08, 2010 04:21 
Akvarist

Liitunud: Neljapäev Aug 19, 2010 09:48
Postitusi: 95
Asukoht: Siin samas
Nüüd tykeb õhukivist mulle järjest. Kas peaksin pudelist veidike pärmivett ära võtma ja tavalise veega asendama, et pärmi hilka vähendada?


Üles
 [ 32 postitust ]  Eelmine  1, 2, 3  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

PHPBB Archiver