foorum.akvarist.ee

Akvaariumihuviliste kohtumispaik


Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]



 [ 21 postitust ]  1, 2  Järgmine
Autor Sõnum
PostitusPostitatud: Esmaspäev Nov 02, 2009 11:21 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Nov 06, 2008 05:46
Postitusi: 18
Asukoht: Tallinn /Pelguranna
Märkasin paar päeva tagasi, et ühel väiksemal punamütsikesel on seljauime kehapoolne osa nagu verine. Veresooned on laienenud ja tundub nagu oleks verevalum seal uime küljes. Kala ise rõõmus, ujub, sööb. Ja siis on veel selline asi, et kaladel on mõned soomused ära tulnud. Mul akvaariumis kaks punamütsikest ja üks põhjakoristaja. Seal on nad koos nii elanud juba aasta. Kas see on normaalne, et mõned soomused tulevad aeg-ajalt ära ja kas sinna kasvavad siis uued soomused aja jooksul asemele?
Ajapuudusel ei saa väga põhjalikult vanu postitusi sirvida. Palun abi uue teema all.

_________________
1 punamütsike
1 kirju kuldkala


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev Nov 02, 2009 12:53 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Pühapäev Sept 12, 2004 09:47
Postitusi: 661
Asukoht: Tallinn, Mustamäe
25 liitrises on sul 2 kuldkala + põhjakoristaja ?!


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev Nov 02, 2009 10:17 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Teisipäev Sept 29, 2009 04:47
Postitusi: 156
Asukoht: Tabivere,Tartu
Tahaksin, et sa ütleksid mis liiki on su põhjakoristaja ja kui ei tea soovitaksin sul uurida tema kohta.See on normaalne, et vahete-vahel soomused kipuvad ära tulema aga kasvavad pärast tagasi. Noh see, et sul kuldkalad 25l kastis on see on küll vale aga sa saad seda ise näha KUI kalad kasvama hakkavad. Siis sa näed, et neil on vähe ruumi mis on muidugi praegu.(Ei taha eriti õiendada :oops: ) Aga kas sul on akvas mõndasi dekoratsioone ja kui on siis võis kala end seal vastu ujudes vigastada. Vaatab ehk paraneb.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev Nov 12, 2009 07:22 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Nov 06, 2008 05:46
Postitusi: 18
Asukoht: Tallinn /Pelguranna
Uim paranes ära, aga nüüd on see sama kala selline vaikne ja loid. Kui täna koju tulin, siis ta oli filtrisõela juures selline täitsa loid uimed maas. Väliselt on nagu kõik korras. Hingab aeglaselt. Võtsin ta kätte ja vaatasin teda. Tavaliselt nad ei lase ennast kunagi nii lihtsalt kätte võtta. Kardan, et sureb ära. Mis ma praegu teha saan. Kas meresoolavannist oleks abi? Ja kuidas seda tehakse?
Tean jah, et akvaarium on väike ja seda sain alles siis teada kui siia peale kalade ostu lugema tulin. Ei julge kellelegi tuttavale ühte ära ka anda, sest neil on kuldkalad mõne kuuga ära surnud. Hoolitsen nende eest nii hästi kui oskan. Saavad spets kuldkala sööki, vitamiinivedelikku. Puhastan akvaariumit regulaarselt.

_________________
1 punamütsike
1 kirju kuldkala


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev Nov 12, 2009 07:23 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Nov 06, 2008 05:46
Postitusi: 18
Asukoht: Tallinn /Pelguranna
Ajaa. Põhjakoristaja on vuntsidega.

_________________
1 punamütsike
1 kirju kuldkala


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev Nov 12, 2009 07:26 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Nov 06, 2008 05:46
Postitusi: 18
Asukoht: Tallinn /Pelguranna
Nojah, sellest vist vähe abi, et vuntsidega. Leidsin ühe koha, kus oli pilt, no umbes selline.
http://images.google.ee/imgres?imgurl=h ... N%26um%3D1

_________________
1 punamütsike
1 kirju kuldkala


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev Nov 12, 2009 07:39 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Pühapäev Sept 12, 2004 09:47
Postitusi: 661
Asukoht: Tallinn, Mustamäe
Ma ei suuda teps vakka olla - vabandust kui "veidi" kuri tundun aga ma tõesti olen nende kalade andund fänn juba viimased 9a.

25 liitrine ei ole kuldkalale mingi akvaarium - see on PURK sul! Kuldkalale arvestatakse ca 50 liitrit ühe kala kohta, see teeb ~100 liitrit kahele kuldkalale, sinul on 25. Pole ime, et kalad kätte ära koolevad .... Kas sa tead, et kuldkalad kasvavad umbes 20-30cm pikkuseks olenevalt tõust? Punamütsike kasvab vabalt pea 30cm'ks ja on kerelt sama suur kui sinu labakäsi. Mõtle nüüd SEE sinna 25 liitrisesse.. kahekesi.... nagu topiks elevanti tikutopsi. Nad on hetkel veel puhta tited sul aga nad kasvavad ja tahavad kasvaga... võimalda see neile. Nemad on ka sinu pere liikmed nagu kassid, koerad ja muud loomad. Miks ometi hoolitakse kaladest vähem?

Teiseks ei maksa kuldkala pihku võtta. Kuldkala keha katab teda kaitsev lima kiht, kui sa kala kätte võtad, hõõrub sinu käe karedus seda lima kihti veel enam maha ning nii jääbki kala haigustele ainult veel vastuvõtlikumaks. Kuidas kalu aidata? Osta suurem akvaarium, palun, jumala eest palun! Või anna kala(d) ära kelellegi, kellel on nende jaoks ka ruumi ja kogemust neid pidada. Ka hääbuvast kalast saab veel elulooma kui õigesti talitleda.

Nii väikeses purgis surevad kuldkalad kiiresti ära. Mõni taob siin teinekord vastu rinda rusikaga, et "mul elasid 2 aastat!" aga uudiseks sulle - kuldkalad elavad ca 15 aastaseks kodustes tingimustes.. isegi 20a kui hästi pidada neid. Minu oma vanim kala, kes on minuga olnud suht 1. päevast peale on juba 9aastane. Mõtle nüüd.. 2a purgis vs 9+a korralikus keskkonnas.

Väliselt kalad siiski kasvavad (nagu lapsedki) aga nende sisikond närbub sest siseelundid ei saa nii väikeses ruumis kasvada. Lisaks reostab kuldkala väga palju vett ning 25 liitrises ei suuda sa KAHE kuldkalaga eal tasakaalu saavutada, et see keskkond neile ka elukõlbulik oleks. Nad lihtsalt surevad iseenda rooja kätte ära. Sina silmaga ei näe seda aga ma olen päris kindel, et seal 25 liitrises on võrdlemisi toksiline elu juba....

Soovitan sul valida kas muud kalad või suurem akvaarium.
Kuldkala võib tunduda lihtne pidada (ja eks teda ongi lihtne pidada, kui on õiged tingimused) aga tegelikult vajab ta elamiseks teatud keskkonda. Kui see keskkond on saavutatud ja stabiilne, elavad need kalad kaua ning on väga õnnelikud.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev Nov 12, 2009 07:41 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Pühapäev Sept 12, 2004 09:47
Postitusi: 661
Asukoht: Tallinn, Mustamäe
kilk kirjutas:
Nojah, sellest vist vähe abi, et vuntsidega. Leidsin ühe koha, kus oli pilt, no umbes selline.
http://images.google.ee/imgres?imgurl=h ... N%26um%3D1



See vunts ei ole neile hea seltsiline :?
Püüa nüüd leida ikka kalad, kes omavahel ka kokku sobivad. Lisaks - kui ma nüüd õigesti mäletan, siis kas see "põhja"kala ei kasva ka mitte ca 10cm vähemalt? Keegi targem kindlasti oskab kommenteerida täpsemini.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev Nov 12, 2009 07:45 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Nov 06, 2008 05:46
Postitusi: 18
Asukoht: Tallinn /Pelguranna
Mul ongi plaanis esimesel võimalusel suurem akvaarium osta. Praegu nad on jah väikesed. Ma pole üldse mingi loomapiinaja, uskusin poemüüjat, aga elu näitab, et poemüüjad petavad igal võimalusel.

_________________
1 punamütsike
1 kirju kuldkala


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev Nov 12, 2009 07:54 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Pühapäev Sept 12, 2004 09:47
Postitusi: 661
Asukoht: Tallinn, Mustamäe
Poemüüjad väidaksid sulle, et sa suudad kala pidada ka väikseses purgis. Ausõna - ei ole mõtet. Sina suudaks ju ka välikemmelgus istudes oma elu mööda saata - onju? Mahud nagu ära sinna, näe, ringi saad ka keerata end.... või siis ikkagi ei?

See, et nad hetkel veel tited on ei ole vabandus, absoluutselt. 25 liitrit kahele on siiski ka hetkel vähe, hoolimata nende tited olemisest... ning päris 3cm kuldkalu enamasti poes ei müüda (ma hetkel uskumatusest vaatasin lausa joonlaua pealt seda mõõtu). Reeglina on nad nina otsas saba otani ikka suuremad kui 3cm.

Probleem ongi hetkel selles, et su väikesed kalad kasvavad ning omast kogemusest võin öelda, et nad tahavad väga kiiresti kasvada (nagu lapsed) - selleks peab aga olema neil ka ruumi kasvamiseks, muidu kasvab kala valesti ning sureb peagi ära. Vaata minu algumist "Väike müts" - kolme/nelja kuuga on kala kasvanud üle kahe korra suuremaks. Oli väike nööp - nüüd on juba väga suur kala. Teiseks on reostamine. Väikesed rüblikud kakavad veel küll vähe aga nad on meeletud roojajad üldjuhul ning hoida sellises väikeses keskkonnas mingit tasakaalu on väga raske.

Ma samas ei kujuta ette kuidas nii väikses akvaariumis tasakaalu saavutada - mul endal pole isegi maimuakva nii väike olnud. Kuldkalaga peab põhja alati sifoonima, et kõik s*** kätte saada. Kuidas sa 25 liitrise põhja küll läbi sifoonid. Liiga palju vett ei tohi vahetada, lööb niigi hapra bakteriaalse tasakaalu hoopis paigast ära, liiga vähe vahetades jääb palju toksiine sisse ja see hakkab kalade tervisele... 20% reegel - s.o. 5 liitrit iga nädal... no ma ei tea - head nahka sellest veemahust ei saa. Sinna sobiks ehk elama mõni väiksem ja vähenõudlikum kala, näiteks gupid vms, aga mitte kuldkala :?



Edit: lugesin su esimese postituse uuesti läbi - mõttega.

Aastased kuldkalad (natuke peale tõenäoliselt, sest poes on nad tihti juba väga mitme kuused) - seega ca pooleteise aastased.... ja endiselt nii väikesed? Hmm.. ei kõla õigesti. Kuldkala saab täiskasvanuks umbes 2 aastaselt (mõni varem mõni tiba hiljem) seega nad peaks hetkel olema juba ca 10cm vähemalt... Väiksus on tingitud väikesest eluruumist.

Teiseks jäin mõtlema nende verevalumite peale. Valge kala uimedel ei ole reeglina kunagi näha tugevalt veresooni (käisin enda omadel hetkel täpsemalt uurimas, et äkki ma tean valesti, sest enamasti ma nende uimi väga detailselt uurima ja meelde jätma ei pea) - kas ehk veresooned ei võinud lüüa välja just reostuse tõttu? Ehk jäi veevahetus halvaks või tehti midagi teist moodi või jäi veevahetus üldse vahelt ära, mis lõi uimed punetama... See on mul siiski ainult oletus sest enda kaladel pole kunagi sellist nähtust olnud aga mingi ärritaja peab/pidi olema. Eriti kui kala nüüd hetkel juba loid on. Kuldkala reeglina ei ole loid, isegi tõbisena siblib ta ringi ning "elusaks muumiaks" muutub ta alles väga hilises haigusfaasis... siis ei anna tihti neid ka enam pääsa.


Viimati muutis varivalge, Neljapäev Nov 12, 2009 08:10, muudetud 1 kord kokku.

Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev Nov 12, 2009 08:03 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Nov 06, 2008 05:46
Postitusi: 18
Asukoht: Tallinn /Pelguranna
Kes on nõus võtma seda kala praegu minu käest endale? Ta hingab ikka järjest vähem. Sifoonimine on raske tõesti. Põhjas on veel paras kiht väikesi kivikesti. Ma peaks vist kalad üldse koos natukese akvaariumi veega kuskile mujale tõstma ja need kivid sealt välja võtma, siis saan kõik saasta kätte, sest kui korraga vett vahetan, siis vahetan ikka rohkem kui 5l. No igatahes on mul väga kahju, et teadmatusest nii pahasti on läinud. Praegu on küsimus selles, et kuidas ma saan seda surevat kala päästa.

_________________
1 punamütsike
1 kirju kuldkala


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev Nov 12, 2009 08:12 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Nov 06, 2008 05:46
Postitusi: 18
Asukoht: Tallinn /Pelguranna
Kas ma võin meresoola vee sisse panna?

_________________
1 punamütsike
1 kirju kuldkala


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev Nov 12, 2009 08:19 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Pühapäev Sept 12, 2004 09:47
Postitusi: 661
Asukoht: Tallinn, Mustamäe
See kala ära andmine on kahe otsaga asi. Ühelt poolt kui sa annad kasvõi kellelegi "tohterdada" oma kala, siis niigi nõrgale loomale on elukeskkonna vahetus suur lisastress, mis teeb kala veelgi nõrgemaks (võib teda muidugi turgutada toidu, vitamiinide ja vastavate vahenditega mida vette lisada). Lisaks on ta hetkel harjunud oma kaaslasega, nüüd aga jääks ta täiesti üksi, mis on samuti paras stress (kuldkala on sotsiaalne kala siiski), sest ma olen kinde - ükski tark akvarist ei paneks teadmata asja (võibolla) põdevat kala kokku suurde akvaariumisse oma teiste kaladega. Mine tea - võib-olla ei põegi ta otseselt midagi, vaid lihtsalt parem elukeskkond ajaks talle uuesti jalad alla. Seda ei oska hetkel öelda. Suur võimalus, et annad kellelegi kala ära ja ta teatab juba järgmine päev, et kala läks vikerkaare taha. Paratamatus.

Veevahetust ei saa sa liiga suurt teha, sest siis viid välja kõik vajalikud bakterid, mis just püüavadki muuta seal vees kalade elukeskkonda normaalsemaks. Iga veevahetusega viid sa neid baktereid välja ning neid jääb vähemaks, kuniks nad siis uuesti paljunevad. Bakterid pesistevad aga väga meelsasti just kruusas ja filtris. Kui sa nüüd kõik kruusa välja koogid ja ära pesed ja omal mingi "suurepuhastuse" teed võid sa teha vaid rohkem kahju kui kasu, kuigi asja tagamõte oli heatahtlik. Nagu ma ütlesin - 25 liitrises on see tasakaal niigi jube habras, ma ei kujuta ette kuidas seal normaalselt ja stabiilselt elukeskkonda head hoida. Võibolla keegi kellel on nii väike akva kasutuses oskab kommenteerida.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev Nov 12, 2009 08:23 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Nov 06, 2008 05:46
Postitusi: 18
Asukoht: Tallinn /Pelguranna
Homme ma saaks häid baktereid poodi tooma minna. Peseks kivid puhtaks ja paneks tagasi koos heade bakteritega. Muidugi kala võib homseks juba surnud olla. Aeg-ajalt ta liigutab ennast rohkem, aga üldiselt on üsna vaikseke, selle eest kaaslane on suurem ja tugevam ja sellel on eluvaim täies jõus.

_________________
1 punamütsike
1 kirju kuldkala


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev Nov 12, 2009 08:26 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Pühapäev Sept 12, 2004 09:47
Postitusi: 661
Asukoht: Tallinn, Mustamäe
kilk kirjutas:
Kas ma võin meresoola vee sisse panna?


Enamasti tehakse soolavanne kalale eraldi. Arvestatakse 1 liitri (akvaariumist võetud) vee kohta 1 TL soola (jämedat soola olen ise kasutanud aga mere oma vist peaks ka sobima - kindlasti ei tohi kasutada toiduks mõeldud peent soola), hoitakse kala seal ca 10 minutit, 3-4x ööpäevas. Hetkel ma arvan isiklikult, et 1. sellest soolavannist pole kasu. See on kala liigne solgutamine. 2. Lisaks kui sa teda puutusid siis võib ta limaskiht õrnem/kahjustatud olla, mistõttu võib sool talle võibolla isegi valu teha. Oletan siinkohal jälle, sest ma ei tea mis seisus su kala on. ja 3. ei ole sul akvaariumis nii palju vett, mida soolavanniks kasutada. Sa ei saa päris 1-2 liitrises kausis ka teda ujutada ning kraanivette ei saa sa teda kohe kindlasti soolavanni panna. Seega see variant jääb hetkel siiski ära. Minu soovitus vähemalt.

Sul on seal ka üks põhjakala, ma olen aru saanud, et nad ei kannata väga soola (parandage mind mõni sägade spetsialist kui ma eksin). Kui muidu saab kuldkalade haigusi ravida tõesti ka soola akvaariumisse lisades (selle kohta tuleb siiski eelnevalt uurida, uisapäise ärge kalu sisse soolake!) siis segaakvaariumisse enamasti sellist soolamist teha ei maksa.


Üles
 [ 21 postitust ]  1, 2  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

PHPBB Archiver