foorum.akvarist.ee

Akvaariumihuviliste kohtumispaik


Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]



 [ 20 postitust ]  1, 2  Järgmine
Autor Sõnum
PostitusPostitatud: Laupäev Aug 29, 2009 01:46 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Laupäev Aug 29, 2009 01:37
Postitusi: 34
Asukoht: Harjumaa
Ostsin kaks päeva tagasi kuldkala. Kilekotis teda koju toodes oli ta ergas ning uudishimulik, netist lugesin, et nii peabki olema.
Panime ta mitu tundi hiljem akvaariumisse sama veega, mis oli kilekotis ning lisasime paar cm uut, seisnud vett.
Alguses oli kõik täiesti okei, ujus ning uudistas. Hiljem, kui keegi akvaariumile lähenes, hakkas ta tõsiselt kiiresti ujuma, edasi-tagasi ning peitis siis end taime taha.
Nüüd konutab ta akvaariumi põhjas, vahel natuke liigutab - vahetab asukohta.
Akvaarium on väike, kuid kuldkalad peaksid ju üpris leplikud olema?
Kalake muidu sööb ilusti, vähemalt ma ei leia küll põhjast ühtegi ujuvat toitu. Seljauim on ka täiesti otse.
Mul on muidu varem kuldkala olnud ja tema sai seal akvaariumis ilusti üle kahe aasta elatud..
Oskab keegi aidata? Oleks väga kahju seda pisikest kaotada, teadmata, mis tal tegelikult viga.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Laupäev Aug 29, 2009 02:01 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Teisipäev Mär 06, 2007 05:12
Postitusi: 119
Asukoht: Viljandi
Kuldkalal peab vähemalt 50 liitrit vett olema ühe kala kohta!


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Laupäev Aug 29, 2009 02:43 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Laupäev Aug 29, 2009 01:37
Postitusi: 34
Asukoht: Harjumaa
Aga kui eelmine ilusti hakkama sai?
Ja milleks siis üldse müüakse akvaariume, milles kala elada ei saa? :)


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Laupäev Aug 29, 2009 02:54 
Guru
Kasutaja avatar

Liitunud: Kolmapäev Mär 31, 2004 09:53
Postitusi: 4271
Pildid: 1
Asukoht: Tartu
küsisid sa, kas see akvaarium on sobilik kuldkalale?
eelmine sai hakkama? väheusutav. kuldkala eluiga normaalsetes tingimustes ulatub üle 20 aasta. oleks ta hakkama saanud, oleks ta praegu veel elus.

mõistlik on hankida kas suurem akvaarium või kala mõnda heasse peresse ära anda, kellel on normaalsed tingimused pakkuda. pisiakvaariumites võib pidada nt. krevette või tigusid, nemad saavad tõesti üsna väikeses ruumis hakkama.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Laupäev Aug 29, 2009 02:56 
Akvarist

Liitunud: Reede Mai 22, 2009 07:19
Postitusi: 138
Asukoht: tartu
Kui väike see akvaarium siis on ? :-k


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Laupäev Aug 29, 2009 03:00 
Akvarist

Liitunud: Reede Nov 23, 2007 08:17
Postitusi: 81
Asukoht: Tallinn
Ja kuldkala võib kasvada isegi 25cm pikkuseks. See on täiesti normaalne. Ning elada tõepoolest üle 20a. Kuid seda vaid normaalses akvaariumis. Ehk 50l vett kala kohta. Kui eelmine kala elas kõigest 2 aastat siis on see akvaarium enam kui väike. Miks kala suri? Kuna ta ei saanud kasvada, ta siseelundid kärbusid, ei olnud ju ruumi kasvada ja kõik.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Laupäev Aug 29, 2009 03:07 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Laupäev Dets 20, 2008 09:56
Postitusi: 32
Asukoht: Viljandi
Panime ta mitu tundi hiljem akvaariumisse sama veega, mis oli kilekotis ning lisasime paar cm uut, seisnud vett.


Palju seal kilekotis ikka vett oli ja kui lisati ainult paar cm uut vett, siis see akva on ikka üliväike :roll:


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Laupäev Aug 29, 2009 03:22 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Laupäev Aug 29, 2009 01:37
Postitusi: 34
Asukoht: Harjumaa
Okei, inimesed.. ma palusin abi, teie süüdistate. See on veidi julm. Abi ma ju palusingi selleks, et saaksin oma kalale pakkuda head elu. Mul on muidu suurem akvaarium olemas, niiet ära ma oma kala ei hakka andma. Aga tõsiselt, milleks siis müüakse kalale elamiseks kõlbmatut akvaariumi?
Ja selle kuldkala kohta, mis oli mul enne, ütles müüja, et ta elab aasta, niiet ta elas üldse kauem.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Laupäev Aug 29, 2009 03:27 
Guru
Kasutaja avatar

Liitunud: Kolmapäev Mär 31, 2004 09:53
Postitusi: 4271
Pildid: 1
Asukoht: Tartu
mme kirjutas:
Okei, inimesed.. ma palusin abi, teie süüdistate. See on veidi julm. Abi ma ju palusingi selleks, et saaksin oma kalale pakkuda head elu. Mul on muidu suurem akvaarium olemas, niiet ära ma oma kala ei hakka andma. Aga tõsiselt, milleks siis müüakse kalale elamiseks kõlbmatut akvaariumi?
Ja selle kuldkala kohta, mis oli mul enne, ütles müüja, et ta elab aasta, niiet ta elas üldse kauem.


sulle pakutakse sobivaid lahendusi. koli kala suuremasse akvaariumisse. müüakse erineva suurusega akvaariumeid, nagu müüakse erineva suurusega puure loomadele. ei ole ju mõeldav, et 10-liitrine akvaarium, mis on sobilik 1 gupi pidamiseks, sobib ka 1 kuldkala pidamiseks - nende kalade kasvuvahe on ju kümnekordne. selle peale ei tule ilmselt keegi, et küülikupuuris labradori pidada. keegi ei süüdista otseselt sind, üldine pahameel ongi sellest tingitud, et inimeste (ka poemüüjate) teadmised kalade pidamistingimustest on puudulikud. otsi kalale suurem kodu ja asi lahendatud, eksole.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Laupäev Aug 29, 2009 03:32 
Akvarist

Liitunud: Reede Nov 23, 2007 08:17
Postitusi: 81
Asukoht: Tallinn
No aga abi ju anti. Kahju, kui mõistsid vääriti, aga selles ju asi ongi, et akvaarium on liiga väike! see pole süüdistus, see on abi pakkumine, me ütleme sulle, mis on probleemiks. Väikeseid akvaariume müüakse väikeste kalade jaoks. Mul on 25l näiteks betta ja 5 tillukese parvekala jaoks. Kuldkala sinna ei paneks.
Tead, kui ma betta üldse ostsin, siis pakuti mulle kaasa max poole liitri suurust anumat, mis oli bettabox. Pilt peal ja puha, et ka seal võib seda kala pidada. Kuid selle jaoks tulebki võtta appi juba mõistus, et mis on väike ja mis mitte. Minust see sinna jäi ja tegin ka müüjale märkuse, et kas ikka tasub igast saasta pakkuda ja müüa. Betta vajab endale min. 5l vett muide. Kuldkala vajab min 50l vett. Müüjad valetavad, müüjad on ebateadlikud, müüjatel on huvi oma kaubast lahti saada.
Väiksesse akvasse võid panna krevetid ja taimed (kui nii pisikesi taimi leiad, ehk ei kasva suureks).


Üles
PostitusPostitatud: Laupäev Aug 29, 2009 04:09 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Pühapäev Sept 12, 2004 09:47
Postitusi: 661
Asukoht: Tallinn, Mustamäe
mme kirjutas:
Ostsin kaks päeva tagasi kuldkala. /.../ Panime ta mitu tundi hiljem akvaariumisse sama veega, mis oli kilekotis ning lisasime paar cm uut, seisnud vett. /.../

Akvaarium on väike, kuid kuldkalad peaksid ju üpris leplikud olema?
/.../
Mul on muidu varem kuldkala olnud ja tema sai seal akvaariumis ilusti üle kahe aasta elatud..



Oeh.. :cry:

Esiteks, ära võta minu kirjutatut väga südamesse aga ma olen totaalne kuldkala armastaja. Seetõttu võiks öelda, et su postitus paneb mind lausa nutma... Mõtlesin kaua, kas kirjutada või ei aga kuna mul endal on 15 aastane õde, siis mõtlesin igaks juhuks selgitava jutu siiski kirjutada. Tema puhul on näidanud, et kui rääkida asju rahulikult lahti siis saab ta ka aru ilusti.

Vaata. Kuldkala vajab suuremat elamispinda kui näiteks see 3-liitrine mull millega neid poes tihti müüakse. Poed müüvad neid mulle vaid seetõttu, et teadmatud inimesed neid ostavad. See on puhas rahategemise eesmärgil tehtav tegu. Neid ei huvita mis kalast saab, sureb ära siis ongi hea - lähed varsti poodi uut kala ostma, siis saavad sulle juba suurema avaariumi ka müüa jne. See on nende taktika. Nähtud korda 10. Aga müüjad võivad ka tihti täiesti udu ajada (mitte kõik muidugi! On ka väga häid ja tarku müüjaid, kes sulle jama ei paku).

Kuldkala on pojana ostes alati pisike, ta ei ole nagu gupi kes ei kasva väga palju suuremaks ostukasvust. Kuldkala võib kasvada hiigelsuureks. Võta joonlaud ja vaata kui suur vahe on näiteks 20cm või 30cm. Vat NII suureks võib kuldkala kasvada heades tingimustes. Ma tean, sest minu suurm kala on nina otsast saba otsani peaaegu 30cm pikk ja ta on peaaegu 2 aastat vana alles. Miks teda peaks küll pidama väikeses purgis, kus ta liikuda ei saa? Väikeses akvas ei kasva kala sul kunagi nii suureks, kuid ka mina soovitaks (nagu paljud teised siin) osta sul näiteks 50 liitrine akvaarium. Või palu vanemaid ja ostke juba näiteks 70-90L akvaarium ja 1 kuldkala sinna juurde seltsiks sellele, kes sul olemas on. Kuldkala on jube seltsiv kala, ta otsib nii sinu kui kõigi teiste toas olijate tähelepanu ja tahab väga seltsi. Talle ei meeldi üksi olla aga väikeses akvaariumis surevad nad kahekesi väga-väga kiiresti ära. Peamiselt seetõttu, et nad ei suuda seal elada enam lõpuks. Miks? Vaat kuldkala on jube meeletu saastaja. Ta on kõige enam väljaheiteid eritav avaariumikala (parandage nüüd keegi mind kui mul on "vale" teadmine ja keegi saastab veel rohkem). Selle sama saastamise tõttu vajab ka kuldkala suuremat akvaariumit. Mida suuremaks ta kasvab seda rohkem ta väljaheiteid eritab. Seetõttu arvestatakse tõesti umbes 50L esimese kala ja 30L iga järgneva kala kohta. See on suht soovituslik. Keegi ei aja sulle siin jama, kõik info on õige.

Kas sa tead mis juhtub kalaga kui ta kasvab väga väikeses keskkonnas? Ta sunnib ennast lõpetama kasvamist. Loodus aga on seadnud nii, et kõik kes sünnivad kasvavad siiski ka täiskasvanuks (kui varem maha ei sure). Kuldkala sisikond (soolestik, ujupõis jne) saavad meeletult kannatada kui teda pidada väikestes tingimustes. Need kärbuvad kokku, ta ei saa lõpuks korralikult ujuda, hingata jne. See on kohutav piinamine :( Sina suudaks ka kindasti väikeses WCs elada, onju? Et nagu - hakkama ju saab? Kuldkala pidada väikeses purgis on sama kui sina elaks terve oma elu väikesesd WC kabiinis. Selle asemel võiks ju hea mugav suurem tuba olla? Mina eelistaks küll tuba.

Kuldkala ei ole teps mitte leplikum kala kui kõik teised. See on sul natukene väärarusaam. See, et kala ei nuta või niutsu sulle nagu koer kui tal halb on, ei tähenda et kalal halb ei oleks. Kuldkala sureb kiiresti ära kui ta elab kehvades tingimustes. Minu üks kuldkala elas 9 aastat ilusti. Isegi seda on vähe !!! Aga 2 aastat? Kullakene, see on ju nii-nii vähe. Mõtle kui sina elaks 70 aasta asemel ainult 7 oma elust.

Mis sa teha saaks oma kala heaks, et ta elaks kauem? Palu vanematel osta suurem akvaarium. 50 liitrit kui tahad seal kala üksi pidada ja suurem kui tahad talle ka seltsilist. Muid kalu ära koos kuldkalaga pea, kuldkala on külmavee kala, see tähendab, et talle meeldib toatemperatuuril jahe vesi. Paljudele teistele kaladele on see liiga külm. Kui oled saanud suurema akvaariumi võid sinna ka paar elustaime panna, kindlasti korralik filtriga pump ja sellist 50+ liitrist akvaariumi puhasta sifooniga 1x nädalas. Mis on sifoon ja kuidas seda kasutada leiad siit foorumist (kasuta otsingut üleval). Sifooniga lased 50'st liitrist näiteks ühte 10-liitrisesse ämbrisse kõik musta põhjavee ja asemele kallad teisest ämbrist seal natuke seisnud vett. Siis on sinu kala(d) ka üliõnnelikud sinuga koos olles. Nemad ei saa ise midagi teha, et neil seal parem elada oleks - aga SINA saad!


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Laupäev Aug 29, 2009 04:23 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Laupäev Aug 29, 2009 01:37
Postitusi: 34
Asukoht: Harjumaa
Ma ei oska muud öelda, kui ainult aitäh.
Tunnistan oma viga, oleksin pidanud enne kala ostmist põhjalikumalt tema elu ja vajaduste kohta uurima, aga ma tõesti ei osanud arvata, et mu kalake oma pisi-akvaariumis millestki puudust tunneb, sest teine tundus seal elades superõnnelik olevat.
Proovin nüüd superkähku tema olemist parandada!
Aitäh!


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Laupäev Aug 29, 2009 04:27 
Akvarist

Liitunud: Reede Nov 23, 2007 08:17
Postitusi: 81
Asukoht: Tallinn
Ma loodan tõesti, et saad oma kalakesele organiseerida parema elu. Ning kui soovid suuremasse akvaariumisse taimi, siis arvesta, et kuldkala on üsnagi pätt, kes ei sobi paljude taimedega, sest kisub need üles, sööb ära vms.
Siin ntx on varivalge postitus kus ta otsib kuldkalaga sobivaid taimi, võid ju ka kasvõi selle järgi neidsamu taimi otsida. Siis on akvaarium ilusam ka, ei paista nii tühi olevat see 50l.
/404.html


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Laupäev Aug 29, 2009 05:15 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Pühapäev Sept 12, 2004 09:47
Postitusi: 661
Asukoht: Tallinn, Mustamäe
mme kirjutas:
Ma ei oska muud öelda, kui ainult aitäh.
Tunnistan oma viga, oleksin pidanud enne kala ostmist põhjalikumalt tema elu ja vajaduste kohta uurima, aga ma tõesti ei osanud arvata, et mu kalake oma pisi-akvaariumis millestki puudust tunneb, sest teine tundus seal elades superõnnelik olevat.
Proovin nüüd superkähku tema olemist parandada!
Aitäh!


Väga hea meel kuulda, et sellise otsuse tegid. Kui sul küsimusi on ja avalikult küsida ei julge, siis võid mulle ka PS'i saata.

Kui sul kuldkalakindlaid taimi vaja, siis ülalantud lingist leiad hunniku taimi, mis 90% tõenäosusega ärasööduks ei saa. Tegelt saab kõiki taimi kuldkaladega pidada aga pehmemad taimed süüakse reeglina ära :) Kuldkala sööb hea meelega ka loomapoes müüdavaid vastseid (punakad ussikesed) ja neile maitseb ka kerge taimetoit. Ma olen aegajalt ise pand meelega pehmemaid taimi neile närimiseks, aga seda ei pea tegema.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Laupäev Aug 29, 2009 05:39 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Laupäev Aug 29, 2009 01:37
Postitusi: 34
Asukoht: Harjumaa
Mulle müüdi poest mingid helbekesed, mida ta hea isuga sööb..
Ainult ma pole päris kindel, palju seda talle anda tohin.. Vähemalt on siiamaani ilusti tagantotsast välja ka tulnud..


Üles
 [ 20 postitust ]  1, 2  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

PHPBB Archiver