foorum.akvarist.ee

Akvaariumihuviliste kohtumispaik


Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]



 [ 34 postitust ]  1, 2, 3  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Eestikeelsed nimed
PostitusPostitatud: Esmaspäev Jaan 24, 2005 08:43 
Akvarist

Liitunud: Esmaspäev Jaan 24, 2005 06:31
Postitusi: 1
Asukoht: Tallinn
Liitusin 24.jaan. Vaiksel tasemel akvaariumiga tegelenud ligi 40 aastat, praegu oman 400-liitrist anumat, kus koos palju tavalisi kalu.
Aega viidan ja pisut leiba teenin mitmesuguse tõlkimisega ja praegu on käsil D. Mills'i ja D. Lambert'i The Aquarium Fish Handbook. Teos pole just kõige tugevamate killast, ent selline oli kirjastuse tellimus. Pilte ja juttu on ca 400 magedast ja soolasest kalast. Ent küsimus oleks järgmine: kas keegi teab juhatada mõnda registrit või andmebaasi, kust saaks ilusaid ja õigeid eestikeelseid nimesid? Oleks ju ilus, kui lisaks lad. keelsele nimele trükitaks ka mõni maakeelne nimi ära.
Õigetele radadele juhatamise eest ette tänades
Riho

_________________
RR


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev Jaan 24, 2005 10:53 
Administraator
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede Jaan 09, 2004 06:58
Postitusi: 516
Asukoht: Tartu, Kalda tee piiskopkond
ei oska muud pakkuda, kui et tuleb sul ühendust võtta loomaiaga või zoloogiamuuseumiga.
olen isegi rohkem seda meelt, et võiks ikka kohalikus keeles kalu nimetada. kurb tõsiasi aga see, et paljudel liikidel pole laialit levinud nimesid või on need välja tõrjutud kurat teab mille poolt. ka enamus olemasolevatest nimedest on suhteliselt vanad (allikateks näiteks Mahlin'i "Akvaarium" või siis Loomade Elu , kalade köide).

muidugi konkreetsematele küismustele on võibolla võimalik midagi välja kraapida.

küsi julgesti, suu pihta ju ei lööda ;)

_________________
Trespassers will be shot...survivors will be shot again. Küsimuste, probleemide ja arusaamatuste korral palun pöörduda otse. Ristisõda professionaalse kretinismi vastu...


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev Jaan 24, 2005 11:10 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede Dets 12, 2003 12:44
Postitusi: 289
Asukoht: Tartu
jah, probleemsed kalanimed viska siia foorumisse. kollektiivaju mõteb sulle tõlke välja :)

_________________
20L & 1 Xenopus Laevis (~6a. vanune tegelane :P)


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev Jaan 24, 2005 11:59 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
Nojah, kodumaiste kalade nimetused on üllataval kombel isegi olemas ( http://sunsite.ee/loomad/Kalad/kalalist2.htm ) kuid akvaariumielanike nimesid saab vast vaid mingitest raamatutest a'la "Loomariik" vms. , pole kahjuks seda ise omanud nii et ei tea kui paikapidav see väide on, mälu järgi oli sõna otseses mõttes kaalukas teos.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev Veebr 24, 2005 05:38 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Veebr 17, 2005 10:19
Postitusi: 930
Pildid: 0
Asukoht: Tallinn
Tere!

Ka mina avastasin peale oma akvaristikahobi taassündi paar aastat tagasi, et eestikeelsete kalanimedega on üks paras tohuvapohu. Kaubandusel on raske samuti silma peal hoida, kui samal kalal ühes poes ühed, teises teised nimed ja see ei käi isegi mitte ainult eesti keele kohta.
Minu teada ühtegi registrit vist ei eksisteeri, see aga ei tähenda, et me seda teha ei võiks ju. Mu oma peas on see mõte juba kuid idanenud, aga kuna mingit otsest põhjust ei olnud, miks ma seda tegema peaksin, siis seni oli see vaid mingi uitmõte. Eestikeelse akvaariumisõprade foorumi avastamine andis asjale aga uue tõuke ja selle teema leidmine siit julgustas veelgi asjaga algust tegema.
Lihtsalt üleskutse midagi teha võib jäädagi ainult üleskutseks, seega tegin ma mingi esialgse tabeli valmis. Liitsin kokku kolm netist leitud nimekirja: inglise-ladinakeelse, soome-ladinakeelse ja vene-ladinakeelse. Valisin sellised nimekirjad, mida oli suhteliselt kerge vaev kokku kopeerida. Ühisele nimekirjale lisasin siis eestikeelsed nimed M. Mahlini 1981 aastal eesti keeles ilmunud raamatust ja siis veel mõned nimed ühest vähemtuntud raamatust.
Vähemalt “Loomade Elu” kalade köite peaks ka veel kindlasti läbi lappama, aga seda polnud parasjagu käepärast, nii et otsustasin tulemuse juba sellisel toorel kujul üles riputada. Ma luban, et see ei ole viimane ja lõplik tabel J.
Kui see idee just surnult pole sündinud, siis võibolla saab andmebaas kunagi siinsel leheküljel mingi püsiva koha?
Asja tehnilise teostuse poole pealt on ka muidugi igasugune abi teretulnud. Praegusel juhul on see lihtsalt üks 7-veeruline pikk tabel mille veerud pole isegi tähestiku järjekorras reastatavad.

Tabelis on praegu 894 liiki kalu (ladinakeelsete nimede järgi), ridu on üle 1000, sest inglisekeelsed paralleelnimed on eraldi ridadena. Eestikeelseid nimetusi esialgu vaid 108. Kindlasti on puudu terve hulk juba populaarseks muutunud ja kõigile tuntud eestikeelseid nimesid.

Tabel ise (u 1,5 MB):
http://www.hot.ee/p6lts/tabel.htm

_________________
"Eestikeelsed kalanimed massidesse" projekt
Minu akvaariumid


Viimati muutis p6lts, Neljapäev Veebr 24, 2005 10:50, muudetud 1 kord kokku.

Üles
 Teema pealkiri: hea idee küll
PostitusPostitatud: Neljapäev Veebr 24, 2005 06:17 
tõsi, pole õigeid eesti keelseid nimesid kõigil ja kolleegium paneb päid kokku, mõnikord eesti keelsed nimed ka sellised, et kohe tuleb otsida pildi järgi, millist kala mõeldakse, aga üks komplekt võiks olla küll, palju võõraid nimesid on just ahvenatel ja sägadel
pea 30 aastat vahelduva eduga tegelenud kaladega, hetkel 700 liitrine anum ja ei tea, kes kokku sobivad, tuleb ette kasutada
katse-eksitusmeetode (seni õnnestunult), aga eesti keel vähendaks riski veelgi


Üles
 Teema pealkiri: Re: hea idee küll
PostitusPostitatud: Neljapäev Veebr 24, 2005 07:53 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
silverkoit kirjutas:
pea 30 aastat vahelduva eduga tegelenud kaladega, hetkel 700 liitrine anum ja ei tea, kes kokku sobivad, tuleb ette kasutada
katse-eksitusmeetode (seni õnnestunult), aga eesti keel vähendaks riski veelgi

Tõtt öelda ma ei saa aru kuidas eesti keel riski vähendaks - ladinakeelsete nimede kasutamine üldjuhul on selgem ning võimaldab infot kerge vaevaga hankida ka internetiavarustest, kui lepitakse kokku mingid uued eestikeelsed nimed siis need on nagunii teada vaid vähestele ja eksituse oht pigem kasvab.
Riski vähendab vast see kui kalade kohta eestikeelset materjali rohkem saada on, siis need kel keeltega raskusi saaks ka kergemini hakkama.
Aga p6ltsule ikkagi aitäh, ma ei väida et see töö mõttetu oleks, põhimõtteliselt võiks kalanimede register täitsa mingis andmebaasis istuda. Meil siin oli kalade baas millalgi tegemisel, kahjuks sellest pole enam viimasel ajal kuulda...


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev Veebr 24, 2005 08:32 
Guru
Kasutaja avatar

Liitunud: Kolmapäev Mär 31, 2004 09:53
Postitusi: 4271
Pildid: 1
Asukoht: Tartu
olen reinuga 100% nõus - kõige täpsema vaste konkreetsele liigile annab ikka ja ainult ladinakeelne nimetus. eriti hulluks teeb olukorra läbi mitme keele tõlkimine - näide siitsamast tabelist:
Aphyosemion australe on eesti keelde tõlgitud kui lõuna-lippuim ja seda läbi venekeelse nimetuse, kuigi ladina keele järgi oleks korrektne austraalia-lippuim.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev Veebr 24, 2005 08:37 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Veebr 17, 2005 10:19
Postitusi: 930
Pildid: 0
Asukoht: Tallinn
See on õige, et ega ladinakeelsetest nimedest nagunii kuidagi üle ega ümber ei saa. Kui ma nimekirja tegin, siis avastasin üllatusega, et vist ainuke eestlaste poolt kirjutatud akvaarjumi raamat (Usatenko jt 1963) sisaldab ainult ladinakeelseid nimesid.
Samas tean ma isiklikest kogemustest, kui vaevaline on isegi bioloogiatudengite ladinakeelsete nimede meeldejätmisoskus. Huvilistel on motivatsioon muidugi alati suurem :D
Internetis otsimiseks piisab ühest kirjaveast, et mingit tulemust mitte leidagi ja pikemas perspektiivis on ka ladinakeelsed nimetused muutuvad.
Ja veel: teema alustajaks oli raamatutõlkija, aegajalt on viimastel aastatel ikka midagi ilmunud ka ja tõenäoliselt tuleb umbes sama tempoga veel. Et siis potensiaalsete tõlkijate vaeva vähendada ja iga mehe omaloomingust tulla võivat veel suuremat segadust vältida võiks see nimekiri ikkagi areneda.

Võibolla on süüdi minu bioloogi haridus, aga mind häirivad ka toidupoes "sinikarbid" ja "valged riisikad" :D
Isegi vesikirpudel on ilusad eestikeelsed nimed välja mõeldud, kuigi neid teadis küll vist ainult seesama väljamõtleja ja tema on paraku juba surnud...

_________________
"Eestikeelsed kalanimed massidesse" projekt
Minu akvaariumid


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede Veebr 25, 2005 01:03 
Meremees
Kasutaja avatar

Liitunud: Kolmapäev Veebr 25, 2004 07:38
Postitusi: 294
Asukoht: Göteborg
Ja merekaladega ning selgrootutega on olukord vist täiesti lootusetu :roll:


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede Veebr 25, 2005 01:26 
Guru
Kasutaja avatar

Liitunud: Kolmapäev Mär 31, 2004 09:53
Postitusi: 4271
Pildid: 1
Asukoht: Tartu
albert kirjutas:
Ja merekaladega ning selgrootutega on olukord vist täiesti lootusetu :roll:


karta on et nii ongi. merendus on meie mail suhteliselt vähelevinud ja seetõttu vajadus eestikeelsete nimetuste järele praktiliselt puudub


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede Veebr 25, 2005 10:05 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Veebr 17, 2005 10:19
Postitusi: 930
Pildid: 0
Asukoht: Tallinn
Seda alberti küsimust ma aimasin ette :) No ei jõua korraga ju kõike ja merekaladega vist alguspunkt nullile lähemal.
Akvaariumis kasvatatavaid magevee selgrootuid ei ole nii palju, nende lisamine sellele tabelile oleks lihtne.

Ja siis on veel taimed ka...

_________________
"Eestikeelsed kalanimed massidesse" projekt
Minu akvaariumid


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede Veebr 25, 2005 06:34 
Meremees
Kasutaja avatar

Liitunud: Kolmapäev Veebr 25, 2004 07:38
Postitusi: 294
Asukoht: Göteborg
Ega ma ei mõelnudki, et peaks mereelukad ka sinna lisama. :wink:

Küsimus oli rohkem põhimõtteline, et kas keegi teab, kas nende eestikeelsed nimed on üldse välja mõeldud ja kusagil kättesaadavad. Peaks vist Tartu Ülikooli poole pöörduma, sal paistab olevat Eesti Mereinstituut ja Zooloogia ja Hüdrobioloogia Instituut http://www.loodus.ee/asutuse1.html#teadus. Ma teeksin hea meelega kasvõi ise sellise andmebaasi, küsimus on ainult andmetes.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede Veebr 25, 2005 09:03 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Teisipäev Nov 16, 2004 10:38
Postitusi: 140
Asukoht: Järvamaa
Maria kirjutas:
Aphyosemion australe on eesti keelde tõlgitud kui lõuna-lippuim ja seda läbi venekeelse nimetuse, kuigi ladina keele järgi oleks korrektne austraalia-lippuim.


Maria!
"Austral" tähendab minu teada "lõunapoolne", pealegi on Sinu nimetatud kala Aafrika päritoluga, nagu netist lugesin. Nii et see venekeelse nime järgi tõlkimine vist ikka ei ole antud juhul vale.

_________________
400 l platidoras costatus, thoracatum, SAE, kollane ancistrus, japonica krevett, kuhlii loach, molli, kuldguraam, gupi, skalaar, hemigrammus, õunateod, tornteod
180 l ancistrus, thoracatum, SAE, hiina vetikasööja, neolamprologus brichardi


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede Veebr 25, 2005 09:21 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Teisipäev Apr 06, 2004 11:02
Postitusi: 64
Asukoht: Saue
Maria kirjutas:
Aphyosemion australe on eesti keelde tõlgitud kui lõuna-lippuim ja seda läbi venekeelse nimetuse, kuigi ladina keele järgi oleks korrektne austraalia-lippuim.


Lõuna-lippuim on konkreetse kala puhul täiesti tuntud kasutus. Nagu ka teiste kalade puhul nende nimetus-- näiteks gupi, kukeke ehk siiami tapluskala või hoopis pärlguraami. Küll ei saa ma aru, miks peaks see kala järsku nimeks saama austraalia-lippuim? :roll: Ei peaks australe Austraaliat tähendama ega pole kala ka ise pärit Austraaliast. Kala on pärit Aafrikast. Ka raamatus "Akvaarium" Claus Schaefer on selle kala eestikeelne nimetus lõuna-lippuim. Oletan, et see, kes kunagi kalale sellise eestikeelse nime pani, pidas nime juures rohkem silmas seda, et kala on pärit meist lõuna poolt.

_________________
150 l akva, kus elavad 4 skalaari, 4 kuldguraamit, 2 kohversäga ja 3 SAE-d ning 22 erinevat taime.


Üles
 [ 34 postitust ]  1, 2, 3  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

PHPBB Archiver