foorum.akvarist.ee

Akvaariumihuviliste kohtumispaik


Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]



 [ 22 postitust ]  1, 2  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Kalade söömine
PostitusPostitatud: Reede Sept 24, 2004 04:53 
Akvarist

Liitunud: Neljapäev Dets 11, 2003 11:50
Postitusi: 74
Asukoht: Jüri
Selline väike jama, et viimasel ajal ei taha kalad eriti süüa. Muutkui vähem ja vähem annan neile. Isutud juba pikemat aega. Samas, ei paista neil endil midagi viga olevat!

Mu enda oletus on selline, et kuna viimasel ajal olen saanud taimed jõudsasti akvas kasvama siis leiavad kalad mujalt toitu. Kuigi taimi ei näksita.
Vee eilsed näitajad ise olid sellised:

Ph 6,5-7,0 (vist liialt madal ?)
KH 14,0
Gh 11,0
Fe 0,1 (muidu kuskil 0.25 0.5 kandis olen hoidnud).

Võib mu oletus paika pidada ?


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev Sept 28, 2004 08:28 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Pühapäev Sept 12, 2004 09:47
Postitusi: 661
Asukoht: Tallinn, Mustamäe
a proovi nende menüüd vahetada. st osta järgmine kord mõne teise firma toitu, on neid meil ju päris mitu: tetra, sera ja muud.
arvan, et see võib ka veidi mõjuda, kui koguaeg üht ja sama asja sööma ei pea, vaid saab ka vaheldust. kuid olenevalt kaladest - vägagi tõenäoline, et nad end seal ise osalt söönuks saavad. lisatoitu on sellest hoolimata vaja panna.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev Sept 28, 2004 12:00 
Akvarist

Liitunud: Kolmapäev Aug 25, 2004 12:22
Postitusi: 53
Asukoht: Tallinn
Kuidas saab gH olla 11 kui kH on 14? Minu arusaama järgi on gH kogu karedus, millest üks osa on kH


Üles
 Teema pealkiri: Re: Kalade söömine
PostitusPostitatud: Teisipäev Sept 28, 2004 01:18 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
Bon kirjutas:
Vee eilsed näitajad ise olid sellised:

Ph 6,5-7,0 (vist liialt madal ?)
KH 14,0
Gh 11,0
Fe 0,1 (muidu kuskil 0.25 0.5 kandis olen hoidnud).

Kas KH ja GH näidud on vahetuses? Kas manustad CO2-e?
Isegi kui KH on 11 ja PH on 7 on see sandisti, kui aga PH on 6,5 ja KH 14 siis võivad Sul kalad varsti lusika nurka visata. CO2 sisaldus vees peaks jääma alla 25 ppm, Sul tuleb arvutuslikult min. PH 7 KH 11 korral CO2 33 ppm, kui võtame aga PH 6,5 ja KH 14 siis ca 133 ppm.
Vt. ka http://www.csd.net/~cgadd/aqua/art_plant_co2chart.htm
Kui oled lisaks mingi PH-d liigutava keemiaga mänginud siis see nii lihtsalt ei käi.


Üles
 Teema pealkiri: Re: Kalade söömine
PostitusPostitatud: Teisipäev Sept 28, 2004 11:20 
Akvarist

Liitunud: Neljapäev Dets 11, 2003 11:50
Postitusi: 74
Asukoht: Jüri
Tsiteeri:
Kas KH ja GH näidud on vahetuses? Kas manustad CO2-e?


Vavealt.. mul vees ongi Gh alati väiksem kui Kh. Peale vee vahetust tavaliselt
Kh 10,0 (+1)
Gh 9.0 (+1)
Ph 7.0 (+1)

Tsiteeri:
Vt. ka http://www.csd.net/~cgadd/aqua/art_plant_co2chart.htm
Kui oled lisaks mingi PH-d liigutava keemiaga mänginud siis see nii lihtsalt ei käi.


Keemiaga ei ole mänginud (kui taimede väetis kõrvale jätta) . Küll on aga CO2 aparaat, mis mullitab omasoodu vaikselt nurgas. Selle kruvisin momendil lahti.


Üles
 Teema pealkiri: Re: Kalade söömine
PostitusPostitatud: Teisipäev Sept 28, 2004 11:28 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
Bon kirjutas:
Tsiteeri:
Kas KH ja GH näidud on vahetuses? Kas manustad CO2-e?

Vavealt.. mul vees ongi Gh alati väiksem kui Kh. Peale vee vahetust


Siin on miskit mäda. Ubal nimelt õigus, ka minu teada mööduv ehk karbonaatkaredus (KH) ja püsiv ehk sulfaatkaredus kokku moodustavad üldkareduse ehk kogukareduse (GH).


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev Sept 29, 2004 12:31 
Meremees
Kasutaja avatar

Liitunud: Kolmapäev Veebr 25, 2004 07:38
Postitusi: 294
Asukoht: Göteborg
Tsiteeri:
There are two types of water hardness: general hardness (GH) and carbonate hardness (KH). A third term commonly used is total hardness which is a combination of GH and KH.

Tegemist in terminoloogilise segadusega. KH mõõdab põhiliselt HCO3- ja CO3-- ioone, GH aga Ca++ ja Mg++ ioone. Nii, et GH võib teoreetiliselt KH-st väiksem olla. Total hardness, millele pole üldlevinud lühendit, võiks olla TH, on KH ja GH kombinatsioon, ei julgeks öelda, et summa. :wink:

Parandus: CO3 ioon on kahevalentne :wink:


Viimati muutis albert, Kolmapäev Sept 29, 2004 06:05, muudetud 1 kord kokku.

Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev Sept 29, 2004 10:43 
Akvarist

Liitunud: Neljapäev Dets 11, 2003 11:50
Postitusi: 74
Asukoht: Jüri
[/quote]
Tegemist in terminoloogilise segadusega. KH mõõdab põhiliselt HCO3- ja CO3- ioone, GH aga Ca++ ja Mg++ ioone. Nii, et GH võib teoreetiliselt KH-st väiksem olla. Total hardness, millele pole üldlevinud lühendit, võiks olla TH, on KH ja GH kombinatsioon, ei julgeks öelda, et summa. :wink:[/quote]

Nüüd ma siis tean, miks ma keemiaõpetajale eriti ei meeldinud. Me tunded oli vastatikkused :lol: :oops: :oops:


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev Sept 29, 2004 10:52 
Guru
Kasutaja avatar

Liitunud: Kolmapäev Mär 31, 2004 09:53
Postitusi: 4271
Pildid: 1
Asukoht: Tartu
albert kirjutas:
KH ja GH kombinatsioon, ei julgeks öelda, et summa. :wink:

peaks olema aritmeetiline keskmine ?


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev Sept 29, 2004 06:45 
Meremees
Kasutaja avatar

Liitunud: Kolmapäev Veebr 25, 2004 07:38
Postitusi: 294
Asukoht: Göteborg
Maria kirjutas:
albert kirjutas:
KH ja GH kombinatsioon, ei julgeks öelda, et summa. :wink:

peaks olema aritmeetiline keskmine ?


Vaevalt küll.

Nagu paljude muude asjadega, nii on ka nende karedustega asjad ausalt öeldes segased. Erinevad autorid defineerivad neid erinevalt ja tavakasutajal on raske nendes nüanssides orienteeruda. Pealegi on mage- ja merevees rõhud erinevatel komponentidel. Minu lemmik on Randy Holmes-Farley, kes ei kasuta üldse terminit hardness vaid alkalinity. Tema järgi on merevee total alkalinity (TA)
Tsiteeri:
TA is defined as the amount of acid required to lower the pH of the sample to the point where all of the bicarbonate [HCO3-] and carbonate [CO3--] could be converted to carbonic acid [H2CO3].
ja normaalse merevee merevee puhul väljendub valemiga
TA = [HCO3-] + 2[CO3--] + [B(OH)4-] + [OH-] + [Si(OH)3O-] + [MgOH+] + [HPO4--] + 2[PO4---] - [H+]
http://www.advancedaquarist.com/issues/feb2002/chemistry.htm

Samas artiklis on veel mõned mõned huvitavad kohad
Tsiteeri:
There are several facts about total alkalinity that follow directly from the definition. Unfortunately, some of these have been misunderstood by some hobby authors.

One of these facts is termed The Principle of Conservation of Alkalinity by Pankow ("Aquatic Chemistry Concepts", 1991). He shows mathematically that the total alkalinity of a sample CANNOT be changed by adding or subtracting CO2. Unfortunately, there is an article available on line, which claims otherwise, and encourages people to "lower alkalinity" by adding CO2 in the form of seltzer water. This is simply incorrect.

Seega ei ole mõtet üritada CO2 lisamisega karedust (millist?) muuta. Samuti nagu kareduse muutmine ei muuda automaatselt vees lahustunud CO2 hulka. Viimase kohta oli just mingis teises lõimes õige märkus.

Veel
Tsiteeri:
Any definition of alkalinity other than the total alkalinity seems to lead to confusion. For example, Millero defines the carbonate alkalinity (AC) as the alkalinity coming from just bicarbonate and carbonate (equation 8 ). Some test kits use this definition as well.

( 8 ) AC = [HCO3-] + 2[CO3--]
...

Finally there is the German term dKH (degrees of carbonate hardness), or just KH (carbonate hardness).Strictly speaking, it is the same as the carbonate alkalinity (AC in equation 8 ). Unfortunately, it is a very confusing term, as it has nothing to do with hardness. Further, it has been corrupted by the marine aquarium hobby to mean the same as total alkalinity, and every test kit that tests for dKH with a single titration is giving total alkalinity. The only kit that I am aware of that even makes a distinction between carbonate alkalinity and total alkalinity is one of the Seachem kits (Reef Status: Magnesium, Carbonate, & Borate) and it thankfully doesn’t use the term dKH at all. Consequently, most hobbyists should think of dKH as simply another measure of total alkalinity.


Näete nüüd, segadust kui palju :)


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev Sept 30, 2004 12:31 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
http://www.aquariumsite.com/freshwater/chemistry.php :
Total hardness of water (GH)
Hardness making cations Ca and Mg summing up to 80% of all cations in water. Total hardness is a measure of the total concentrations of calcium and magnesium ions in water.
C. Bicarbonate (temporary) hardness of water (KH)
Carbonate hardness is a measure of the concentration of hydrogen carbonate (HCO3-) ions in as long as there is at least one calcium or magnesium ion for each HCO3- ion in water. Note that per definition carbonate hardness dKH can not be higher than total hardness dGH.
In other words, carbonate hardness measures the total concentrations of dissolved calcium and magnesium bicarbonate salts in water. Addition of Ca(HCO3)2 raises both carbonate and total hardness whereas addition of CaSO4 raises only total hardness.

Bold on minu lisandus.

Tsiteerime vahelduseks ka Walstadi kui usaldusväärset allikat:
Alkalinity is strictly defined as milliequivalents (meq) of acid required to shift a water's pH to the alkaline side of neutral. While alkalinity could be influenced by other ions (silicates, phosphates, borates, etc), the water's bicarbonate concentration usually determines most of the alkalinity. Many water treatment plants express alkalinity as ppm CaCO3 with 1 meq H2CO3 equivalent to 50 ppm CaCO3 alkalinity. However, hobbyist test kits usually express it as KH (German degree of Carbonate Hardness). One KH is equal to 17.9 ppm of CaCO3 alkalinity.
Alkalinity's pH buffering action is based on the following equilibrium reactions for dissolved inorganic carbon (DIC):
CO2+H2O <=> H2CO3 <=> H+ + HCO3- <=> CO32- + 2 H+ (valem näeb siin kole välja, sorry).
When the CO2 or H+ levels change, most of that change is absorbed by by bicarbonate.
-- jätame vahele ---
The reaction above shows the relationship between pH and CO2. Thus, when CO2 is added to the water, such as during CO2 injection the above reaction moves the right and H+ (acid) is produced, and the pH tends to go down. (How fast the pH goes down is moderated by the water's alkalinity). Conversely, when CO2 is removed from the water, such as during photosynthesis or water-air mixing, the reaction moves to the left. As a result, H+ is consumed, and the pH tends to go up. Again, how fast the pH goes up is moderated by the water's alkalinity.
Not only does CO2 affect the pH, but pH affects the CO2 concentration. For pH determines the relative proportions of CO2, bicarbonates (HCO3-) and carbonates (CO32-). At an acidic pH of 5 and below, most of the water's DIC is CO2. At pH 6.5 water contains about equal amounts of CO2 and bicarbonate, while at pH 8.5, almost all of the CO2 has converted to bicarbonates. When the water reaches pH10, about 24% of the bicarbonates have, in turn, converted to carbonates.
Veel Walstadi tsiteerides : Water hardness is the Ca and Mg concentration, often expressed as GH or ppm calcium carbonate (CaCO3).

Niipalju siis kalade söömisest. :roll:


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev Sept 30, 2004 08:36 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Mär 18, 2004 10:24
Postitusi: 455
Asukoht: Tartu
:shock: ... ääää .... kas sellest keemia loengust saime me siis nüüd teada, et BON'i kalad on tõenäoliselt rohkem lillelembelised kui helvestoidu/ussikeste lembelised .... :roll:

Ma olen koguaeg arvanud, et see bioloogia ikka üks keemia on ... :!:


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev Sept 30, 2004 08:40 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
alger kirjutas:
:shock: ... ääää .... kas sellest keemia loengust saime me siis nüüd teada, et BON'i kalad on tõenäoliselt rohkem lillelembelised kui helvestoidu/ussikeste lembelised .... :roll:

Kas minu esimene postitus tõesti polnud piisavalt selge? :shock:
Tal oli liiga palju CO2-e, kalad kannatasid selle all.
Kõik edasine oli vaid põhjalikum arutlus sel teemal.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev Sept 30, 2004 09:48 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Mär 18, 2004 10:24
Postitusi: 455
Asukoht: Tartu
ahaa .. seda ma mõtlesin, et miskit läks nagu mööda ... :lol:


Üles
 Teema pealkiri: Re: Kalade söömine
PostitusPostitatud: Neljapäev Sept 30, 2004 10:08 
Meremees
Kasutaja avatar

Liitunud: Kolmapäev Veebr 25, 2004 07:38
Postitusi: 294
Asukoht: Göteborg
Bon kirjutas:
Vee eilsed näitajad ise olid sellised:
Ph 6,5-7,0 (vist liialt madal ?)
KH 14,0
Gh 11,0
Fe 0,1 (muidu kuskil 0.25 0.5 kandis olen hoidnud).
Vabandust, ei tahaks seda teemat enam solkida, aga KH ja GH asi jäi kripeldama ja tahaks vähemalt enda jaoks selgust saada.

Milliste testidega KH ja GH olid mõõdetud?


Üles
 [ 22 postitust ]  1, 2  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

PHPBB Archiver