sannette kirjutas:
selles tuttava akvas veevahetus kord nädalas 1/4 mahust ja filtri puhastus vahel tihedaminigi, kui kord nädalas (sisefilter filtrivatiga), mingitki keemiat pole kasutatud, ka taimi pole väetatud, toidetakse helveste, põjakalade tablettide, spiruliinatablettide ja vahel ka elustoiduga 2x päevas, ülearuseid toidujääke põhjas ei ole;
ainult kui elustoiduga äkki mingi haigusetekitaja sisse tuli?
kas filtrit pestakse kraanivees? hetkel on minu diagnoos selline: akvaariumi ülehoolitsus. kipub olema nii, et need, kes üritavad oma akvaariumipidamise juures laitmatut puhtust taga ajada, on just kõige rohkem igasuguste hädadega kimpus.
miks? sellepärast, et liiga sage filtripesu hävitab filtris elutseva kasuliku bakterkoloonia, mille ülesanne on kalade väljaheidetest, toidujääkidest ja muust lagunevast materjalist tekkivaid toksilisi jääke ümber töödelda vähemtoksilisteks. kui võtta arvesse, et see 1/4 veevahetust toimub koos pinnase sifoonimisega, siis suure tõenäosusega sifoonitakse kasulikud bakterid välja ka pinnasest. lisaks toidetakse kalu 2 x päevas, mis ei ole vajalik ja on tegelikult isegi ebasoovitav, kuna kalad omastavad söödud toidust vaid tühise osa. kõik, mis kaladel tagantpoolt väljub, läheb otse vette, bakterite puudumise tõttu aga ei töödelda seda ümber. kahtlus tekkiski eeskätt sellest, et ütled akvaariumivee olevat alati "kristallselge". normaalselt toimiva akvaariumi vesi ei ole kunagi kristallselge, vaid alati kergelt kollaka varjundiga. selline tühine värvimuutus võib olla valgustuse all ka mitte näha aga igaüks saab seda kontrollida, võttes kaks klaasi ja täites ühe akvaariumist võetud veega ja teise kraaniveega ning võrreldes neid kahte klaasi päikesevalguse käes.
tuttaval soovitaks soetada no2 ja no3 testid (esimene peaks sellisel juhul minu sõnade kinnituseks näitama tulemust üle 0,1 mg/l) ja elusbaktereid sisaldava veelisandi (sera nitrivec sobib hästi). kalade toitmist tuleks piirata ühe korrani päevas ja filtrit tuleks näppida nii tihti kui vaja, kuid nii harva kui võimalik aga kindlasti mitte sagedamini kui kord nädalas ja pesta tuleks svammi akvaariumist veevahetuse käigus väljasifoonitud vees. sedasi peaks asi üsna kiiresti paranema.