foorum.akvarist.ee

Akvaariumihuviliste kohtumispaik


Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]



 [ 13 postitust ] 
Autor Sõnum
PostitusPostitatud: Kolmapäev Sept 20, 2006 09:48 
Akvarist

Liitunud: Teisipäev Sept 12, 2006 01:09
Postitusi: 7
Asukoht: Viimsi
Akvast:
Ca 3 kuud elasid,mul 3 guppit ja üks põhjakoristaja 11L kurgipurgis, millel oli küljes ka mullitaja. Elasid nad seal üsna õnnelikult kuniks otsustasin soetada endale 96L akvakomplekti. Akvakompletil sisefilter 500l/h ja soojenduspulk + 18W valgustus.
Kuna lillekasvatusest ja sellega kaasnevatest võimalikest probleemidest ma huvitatud ei olnud, siis sisustasin akva kunsttaimedega.
Vee temperatuur püsib üsnagi stabiilselt 27C peal.
Vett olen jõudnud vahetada 1 korra, seda siis nii 20% ulatuses (vahetatav vesi seisis eelnevalt 2-3 päeva). Vee teste ei ole teinud. Süüa annan kaladele helbeid (hommikul ja õhtul) umbes paariminutilise närimise jagu.

Kalade tulek:
Siinkohal ilmselgelt kiirustasin -> akvas olev vesi seisis ca 2 ööpäeva (lisatud sai ka poest soovitatud veevahendit, mis kloori ja ms eemaldama pidi), misjärel suundusid sinna elama kalad väikesest purgist + poest ka lisa.
Seltskond nägi välja järgmine ( 6xguppi + 6xneoon+2xpõhjakoristaja+2xmõõksaba).


Probleem:
Nädalakese oli kõik ilus kuid siis märkasin, et osade guppide sabad hakkasid otsast narmendama.
http://csm.pri.ee/failid/kala.JPG
Narmendavatest guppidest tänaseks 3tk surnud :(

Neoonid ujuvad akvas ringi vaid, siis kui valgustus on välja lülitatud (kui valgus sees, siis istuvad filtri all peidus).
Ühel neoonil tänaseks ca. 90% sabast kadunud. Üks neoon surnud (selle ei paistnud väliselt midagi viga olevat)

*kas minu probleemid võivad olla liigsest kiirustamisest akva asustamisel?
*kas ilma taimedeta akvas on üldse vaja pikaajalist sissetöötamist?
*milline võiks olla edasine lahendus? (mõtlen, et kui tegemist peaks olema haigusega, siis peaksin tegelema ravimisega…..samas kui tegemist on nn sissetöötamisega ja minu kiirustamisega ??? -> ootan või saaksin kuidagi asja parandada?
[url][/url][url][/url]


Üles
PostitusPostitatud: Kolmapäev Sept 20, 2006 10:25 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Pühapäev Aug 21, 2005 03:07
Postitusi: 169
Asukoht: Rakvere
ekala kirjutas:
*kas minu probleemid võivad olla liigsest kiirustamisest akva asustamisel?
*kas ilma taimedeta akvas on üldse vaja pikaajalist sissetöötamist?
*milline võiks olla edasine lahendus? (mõtlen, et kui tegemist peaks olema haigusega, siis peaksin tegelema ravimisega…..samas kui tegemist on nn sissetöötamisega ja minu kiirustamisega ??? -> ootan või saaksin kuidagi asja parandada?

1: kindlasti kiirustasid...ja aru ma ei saa miks ostetakse igasugu keemiat mis peaks niiöelda vett parandama .. see vedelik pidavat kloori eemaldama veest aga kuhu ta selle eemaldab .. aurab õhku :roll: (võibolla olen mina loll ja ei tea neist vedelikudest midagi siis andke andeks)
minul on olnud sissetöötamis tsükkel tavaliselt koos elustaimede ja kaladega ikka mitu kuud isegi siis kui teiset akvast vett on saanud võtta...selle sissetöötamis ajal õnneks kaladega pole midagi juhtunud :oops:
2: ilma taimedega akvaarium peaks veel kauem sisse töötama kui elustaimedega akva...ja mis sa neist elustaimedest kardad ... need hulka kasulikumad kui tehistaimed
ja ei ole nende kasvatamiseks mingit eri teadmisi vaja .. pistad kruusa sisse ja küll nad kasvavad kui vähegi valgust anda ... endal ka sarnane akvaarium 20w valgusega ja tulemust võid pildi albumist vaadata
3: ega siin mingit erilist lahendust raske välja pakkuda .. vee vahetusega oled ka kiirustanud...keegi nagu soovitas et esimese kuu jooksul ei peaks üldse vett vahetama :roll:
võibolla otsast pihta alata kogu akvaariumiga..kalad tagasi sinna kus nad enne olid ja uuesti akvaarium käima panna
eriti ei usu et nad nüüd järsku haigeks jäid..kuigi stressi võivad nad muidugi pidada

loodan, et midagi väga mööda ei pannud :oops:
Andri

_________________
514L
valgustus 4x58 W
filter Tetratec EX1200 + Aquael Unifilter 1000
soojendus Tetratec HT300 W


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev Sept 20, 2006 11:50 
Akvarist

Liitunud: Teisipäev Sept 12, 2006 01:09
Postitusi: 7
Asukoht: Viimsi
tänud kiire vastuse eest.

Vett parandava keemia osas tundub, et see lihtsalt poemüüjate üks artikkel millega raha rahvalt pumbata (samas usun, et ta mingeid muudatusi teeb ka vee omadustes - loodetavasti need muudatused ikkagi paremuse suunas). Ülemiste kalapoest tahtsin osta alguses paari neooni sinna kurgipurki aga asi jäi katki kuna müüja ei nõusunud mulle neid müüma ilma, et ma ka 200.- soojenduspulga ostaksin (kuigi selgitasin talle, et mul toatemperatuur aastaringselt 25-26C -> seda ta ei suutnud kuidagi uskuda). Enam naljalt poodi rutata ei julge...seal pannakse vägisi mõnesaja kroni eest vidinaid kaasa :)

Taimede osas tekitab algselt muret lihtsalt foorumist loetu. Vetikad->roheline vesi -> kõikvõimalikud keemia probleemid. Lisaks veel kohustus lampi pidevalt sees hoida. Mõtlesin lihtsalt, et kui kaladele konkreetselt taimi vaja ei ole (st taimed ei ole toiduks ega tooda ka mingeid väärt aineid mis kala elule vajalikud), siis eelistaksin neist loobuda.

Asja uuesti alustamise osas kaalun hetkel 2 variandi vahel.
1. kalad elavad samamoodi edasi, vett lähinädalatel ei vaheta ja loodan et akva saab ennast lähiajal nn sissetöödatud ja olukord paraneb. Mõtlen lihtsalt, et hetkel vesi 2 nädalat juba akvas keerelnud ja ehk saab üks hetk ka "valmis".

2. Start nullist. Kuid siinjuures on taaskord probleem. Nimelt see 11L kurgipurk sai veest tühjaks tehtud ja mulle tundub, et pole vist kõige parem tõsta kalu sinna 11L purki kus uus vesi ja siis 3-4 nädala pärast tõsta nad veel omakorda 96L akvasse kus taaskord uus keskkond ees ootamas?


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev Sept 20, 2006 12:05 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Pühapäev Aug 21, 2005 03:07
Postitusi: 169
Asukoht: Rakvere
ekala kirjutas:
Taimede osas tekitab algselt muret lihtsalt foorumist loetu. Vetikad->roheline vesi -> kõikvõimalikud keemia probleemid. Lisaks veel kohustus lampi pidevalt sees hoida. Mõtlesin lihtsalt, et kui kaladele konkreetselt taimi vaja ei ole (st taimed ei ole toiduks ega tooda ka mingeid väärt aineid mis kala elule vajalikud), siis eelistaksin neist loobuda.

Asja uuesti alustamise osas kaalun hetkel 2 variandi vahel.
1. kalad elavad samamoodi edasi, vett lähinädalatel ei vaheta ja loodan et akva saab ennast lähiajal nn sissetöödatud ja olukord paraneb. Mõtlen lihtsalt, et hetkel vesi 2 nädalat juba akvas keerelnud ja ehk saab üks hetk ka "valmis".

2. Start nullist. Kuid siinjuures on taaskord probleem. Nimelt see 11L kurgipurk sai veest tühjaks tehtud ja mulle tundub, et pole vist kõige parem tõsta kalu sinna 11L purki kus uus vesi ja siis 3-4 nädala pärast tõsta nad veel omakorda 96L akvasse kus taaskord uus keskkond ees ootamas?


taimedest siis niipalju, et mingit keemiat pole vaja kasutada .. igatahes mina pole kunagi kasutanud...kuigi praegu tiksub isetehtud co2 pärmivedelikust..see võibolla läheb mingilmääral keemia alla :P
ja vetikas tekib sulle nii või naa alguses ja ka hiljem võib veidi vetikat siin seal kohata...see ei ole mittekuidai seotud taimedega :D

võibolla keegi targem võtab ka sõna ja poetab vee testidest, mida võiks teha ja või kontrollida vee sobivust kaladele

_________________
514L
valgustus 4x58 W
filter Tetratec EX1200 + Aquael Unifilter 1000
soojendus Tetratec HT300 W


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev Sept 20, 2006 12:39 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Veebr 17, 2005 10:19
Postitusi: 930
Pildid: 0
Asukoht: Tallinn
Kui sa paneks kalad ajutiselt sinna 11L purki tagasi, siis sa ei pea neid sinna uue veega panema vaid ikka selle samaga, kus nad praegu juba on. Aga ega sellel päris otsast alustamisel praeguse seisuga vist tõesti suurt mõtet pole.

_________________
"Eestikeelsed kalanimed massidesse" projekt
Minu akvaariumid


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev Sept 20, 2006 03:15 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Laupäev Mai 29, 2004 01:42
Postitusi: 228
Asukoht: Tartu
mina soovitaksin praeguse seisuga istutada akvaariumisse mõned elustaimed, mis ei vaja väga erilisi tingimusi (selliseid jagatakse ka foorumis palju) ning lisada paar tigu ja oodata. asjad peaksid hakkama paremuse poole liikuma.

_________________
üliõpilaselu on kärpeid teinud:
37L metsa ja mõni gupi
112L gupisid ja üks väike mets
98L käivitamisel


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev Sept 20, 2006 09:24 
Akvarist

Liitunud: Teisipäev Sept 12, 2006 01:09
Postitusi: 7
Asukoht: Viimsi
tänase tööpäeva jooksul on andud otsad üks neoon. Asi mis mulle kummalisena tundub on see, et antud neooni saba oli hommikul täiesti olemas - surnuna täielikult kadunud.
Kas vesi saab olla nii halb, et saba kaob 8 tunniga täielikult ? :shock:


- üks vahepeal tekkinud kahtlus on, et äkki mõõksaba hoopis möllab teistega? Vähemalt mõõksabad tunduvad ise väga heas seisukorras olevat ....hmmm (vähemalt ei ole ma näinud teda kedagi ründamas, samas on emane mõõk üks suuremaid kollektiivis)


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev Sept 20, 2006 09:56 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Kolmapäev Sept 14, 2005 08:30
Postitusi: 91
Asukoht: Paide, Aiavilja tänaval
ehk on tegu kaladel mingi aine tugeva puudusega- sellest see sabade nokkimine ning passiivne olek.

_________________
325 liitrine akvaarium käivitatud 16.09.2006.
JBL PROFI 500 välisfilter, Jäger soojendaja, Fun3 sisefilter, valgustus 144 W.
23.09.06 on elanikeks 2 õunatigu ja 3 antsu.
26.09.06 on uued kalad veel: 8 mõõksaba, 5 SAE-d ja 1 Pterygoplichthys gibbiceps


Üles
PostitusPostitatud: Kolmapäev Sept 20, 2006 10:37 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
OK, paneks oma nägemuse juhtunust ka kirja.
ekala kirjutas:
Kuna lillekasvatusest ja sellega kaasnevatest võimalikest probleemidest ma huvitatud ei olnud, siis sisustasin akva kunsttaimedega.

"Lillekasvatuse" probleeme kardetakse enamasti liialt. Vetikad võivad jah vahel külastada kuid see pole veel maailmalõpp, samas elustaimed on kenad ning lisaks nad mingil määral kaitsevad kalu töödeldes ümber kalade väljaheiteid (kalade väljaheidetest lisanduv ammoniaak töödeldakse kasulike bakterite poolt algul nitritiks ja siis nitraatideks mis on omakorda taimedele toitaineteks - kui taimi pole siis nitraatidest vabaneda saab üldjuhul vaid veevahetustega). Usun et kui Sul oleks olnud rohkelt elustaimi siis poleks vajadust seda kurba lugu kirjutada. Taimi võib ka potiga akvasse panna, kui on probleeme saad nad lihtsalt välja võtta. Taimi jagatakse siin tihti niisama nii et pole ka teabmis kulutusi sellega seoses. Muide, lampi ei pea pidevalt sees hoidma nagu kirjutad, tegelikult kui nii teed siis on probleemid kindlustatud. :) 10-12 tundi on lampi mõistlik sees hoida ning selleks on taimerid mis pole sugugi kallid.
ekala kirjutas:
Vett olen jõudnud vahetada 1 korra, seda siis nii 20% ulatuses (vahetatav vesi seisis eelnevalt 2-3 päeva).
Kalade tulek:
Siinkohal ilmselgelt kiirustasin -> akvas olev vesi seisis ca 2 ööpäeva (lisatud sai ka poest soovitatud veevahendit, mis kloori ja ms eemaldama pidi), misjärel suundusid sinna elama kalad väikesest purgist + poest ka lisa.
Seltskond nägi välja järgmine ( 6xguppi + 6xneoon+2xpõhjakoristaja+2xmõõksaba).

Väideti et veevahetus oli viga - tegelikult ilmselt see pole nii. Esimese kuu jooksul soovitatakse vett mitte vahetada siis kui akva sissetöötamine toimub reeglite järgi ühe-kahe pisema kalaga ning selle mõte on et jääkaineid mis on kasulike bakterite taimelavaks mitte veevahetusega välja viia - ehk siis et jääkainete hulk oleks piisav akva kiireks sissetöötamiseks. Antud juhul oli probleem aga selles et akvasse lajatati suurem hulk kalu ning ilmselt polnud bakterikoloonia välja kujunenud (ehk siis akva polnud sisse töötatud), jääkained kogunesid kiiremini kui neid jõuti ümber töötada ning kalad said mürgituse (uppusid oma s... sisse). Kui kallasid akvasse purgis olnud vee siis see oli õige tegu kuna see vesi sisaldas juba kasulikke baktereid. Kui akvasse sai ainult uus vesi siis läks halvemini ja sissetöötamine algas päris nullist. Igal juhul oli kalu rohkem kui akva sissetöötamisel mõistlik, ka juhul kui bakterikoloonia jõudis piisavalt kiiresti kasvada võib seal olla liialt jääkaineid (ammoniaak, nitrit, nitraadid) kogunenud.
See et vesi seisis enne kalade lisamist 2 ööpäeva ei oma tähtsust - kloori eemaldamiseks oleks piisanud ööpäevastki, pole vahet kas vesi seisab tühjas akvas 2 päeva või kuu, ilma ammoniaagita (ntx kalade väljaheited) mis on toiduks bakteritele sissetöötamist ei toimu nagunii. Sissetöötamisest on varem pikemaltki juttu olnud. Kloorieemaldaja lisamine oli tegelikult kasulik (selgituseks - korralik kloorieemaldaja sisaldab muuhulgas EDTA-d mis seob vees olevaid raskemetalle mis oleksid muidu kaladele mürgised, kui palju selle järgi reaalselt vajadust on sõltub muidugi veest) , kuid ilmselt oleks saanud selletagi hakkama.
Kui nii äkiliselt kalu sisse toppida ilma taimedeta akvasse siis peaks ammoniaagi, nitriti ja hiljem nitraaditesti abil jälgima et nende ainete hulk vees ei tõuseks liiga kõrgele - kui nii läheb siis on ainus abinõu osaline veevahetus. Antud juhul teeksin kohe veevahetuse 30% või isegi 50% kuna tõenäöliselt on see vesi kaladele ohtlik, edasine veevahetuse vajadus sõltuks testide tulemustest - ilma testideta teeks (tegelikult selles seisus teeks igal juhul testid) vast 20% nädalas et oleks lootust vältida jääkainete edasist kuhjumist. Ammoniaagi ja nitriti test on enamasti vajalik ainult akva sissetöötamisel, normaalse sissetöötamise korral saab ka ilma. Nitraadi test on aga ka hiljem kasuks.
Kui kloorieemaldaja on olemas siis seda lisaksin kindlasti vette, see saab asja vaid paremaks teha. Kui kloorieemaldajat pole siis ostma paraku ei tõttaks. Vitamiinid oleks kaladele abiks. Elustaimed oleks abiks, ntx Ceratophyllum demersum ei vajagi pinnast vaid võib vabalt akvas ujuda, samuti veepinnal ujuvad taimed (Salvinia natans, Pistia stratiotes, Lemna minor jt.).
Sabad ei kao mitte vee pärast loetud tundidega vaid teised kalad söövad laipa, sõltuvalt kalade koosseisust võib surnud kala tundidega jäägitult kaduda kellegi kõhtu. Narmendavate uimede üheks võimalikuks põhjuseks on aga kehv vesi küll, lihtsalt see ei hävita saba nii kiires tempos.


Viimati muutis Rein, Neljapäev Sept 21, 2006 08:46, muudetud 1 kord kokku.

Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev Sept 21, 2006 08:44 
Akvarist

Liitunud: Teisipäev Sept 12, 2006 01:09
Postitusi: 7
Asukoht: Viimsi
Tänan vahelduseks kõiki abistajaid.

Hangin täna endale mõningased veetestid ja kui testitud saan, siis panen ka siia üles.
Eile toimetasin igaks juhuks selle emase mõõga eraldi purki elama ja plaanin teda seal mõnda aega hoida (vähemalt peale eemaldamist uusi kaotuseid hommikuks ei olnud).


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev Sept 21, 2006 06:51 
Akvarist

Liitunud: Teisipäev Sept 12, 2006 01:09
Postitusi: 7
Asukoht: Viimsi
aiai....testinduse alustamine siin ilmas paistab üsnagi arvestatavat rahasüsti tahtvat :shock:
Lugesin küll eelnevalt kõikvõimalikke postitusi testide kohta ja sain ka aru, et neid on mõistlik ükshaaval osta, sobiva skaalaga jne......aga..... poes hakkas rahast ikkagi sedavõrd kahju, et väljusin sealt vaid JBL 5in1 testiga.

Selle testiga on küll keeruline täpsetest numbritest rääkida aga midagi näitab ehk siiski.

Akva vee kohta ütles:
NO3 - ~20
NO2 - 0
GH - 14-21 (täpsemalt ta ei paku võimalust asja fikseerida)
KH - 6
PH - 8

Testisin ka huvi pärast kraani vett:
NO3 - 0
NO2 - 0
GH - 14-21
KH - 8
PH - 7,8


Täna peale tööpäeva taaskord rõõm, et ükski kala pole manala suunas läinud. Jama on see, et kui olukord paraneb siis ei tea ma kas ka mõõga eemaldamisest oli kasu või hakkab lihtsalt akva sissetöötamise protsess vaikselt otsi kokku tõmbama.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede Sept 22, 2006 02:39 
Akvarist

Liitunud: Teisipäev Sept 12, 2006 01:09
Postitusi: 7
Asukoht: Viimsi
Leidsin üsna huvitava lehe netist, mis üsnagi kenasti seletab miks mu kalakesed ära surid. Panen selle ka siia üles, et tulevikus ehk mõni minusugune kiirustaja oskab veidi paremini asja plaanida :)

http://www.bestfish.com/newtank3.html


NO3 -20 testil lubab oletada, et tasapisi hakkab asi mul stabiliseeruma (samas akva käinud alles 2 nädalat.... usun, et siin loeb ka akva suurus)

Tänud teile!

Minu akva käivitamisest siis selgus, et 16 väikest kala on liig -> 2 nädalaga 6 kadunud. Pidanuks hoidma 2-3 nädalat vaid paari isast guppit (pidid olema vastupidavamad), siis vast oleks kõik ok olnud.

*üks moment veel mis minu puhul küll ei omanud tähtsust aga mida enne ei teadnud on see, et paar kala peab kohe alguses sisse panema. Ilma nendeta sissetöötamis protsess ei käivitu.
Palju ei oleks ka puudu olnud, et oleksin lihtsalt puhast vett 3 nädalat solgutanud ja siis kalad sisse heitnud :)


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede Sept 22, 2006 05:01 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
ekala kirjutas:
Leidsin üsna huvitava lehe netist, mis üsnagi kenasti seletab miks mu kalakesed ära surid. Panen selle ka siia üles, et tulevikus ehk mõni minusugune kiirustaja oskab veidi paremini asja plaanida :)

http://www.bestfish.com/newtank3.html

No eks see ole siin foorumis kah paljuräägitud sissetöötamise teema ning eelnevalt viidatud teemas ka diagrammina sama protsess näidatud. Selle Sinu pakutud lingi puuduseks on see et paljud võivad võtta ajaskaalat absoluutse tõena, paraku ehkki see ka nii võib olla tegelikkuses need ajad varieeruvad päris tublisti, aeg võib olla paarist nädalast kuu-paarini.
ekala kirjutas:
NO3 -20 testil lubab oletada, et tasapisi hakkab asi mul stabiliseeruma (samas akva käinud alles 2 nädalat.... usun, et siin loeb ka akva suurus)

Ainult NO3 näidu põhjal ei tasu teha kaugeleulatuvaid järeldusi, NO3 hulk kasvab üldjuhul lineaarselt (vt. http://faq.thekrib.com/n-cycle.gif ) ning arvestades seda et Sul kalu rohkem kui kombeks kasvavad näidud märksa kiiremas tempos, lähtudes samast graafikust võib Sul nitriti (NO2) tipp alles ees olla ning selle suhtes on kalad vägagi tundlikud. Kui NO2 oleks nulli lähedale kukkunud siis võiks olla kindel et asi ühelpool.


Üles
 [ 13 postitust ] 

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

PHPBB Archiver