Läbipaistev muna kala küljes võib viidata viiruslikule, aga ka bakteriaalsele infektsioonile. Punnis kõht - seesmisele bakteriaalsele haigusele või siseparasiidile. Bakteriaalse ja parasitaalset haigust saab ravida, viirushaigust mitte.
Sinu esimesel pildil on näha haige kala kõht. Kas see ainult näib mulle või näen õigesti, et kõhust kumab läbi justkui midagi keerdus soolikate taolist? Kui jah, siis see näib olema mingi siseparasiit.
Kas kala hingeldab ka? Vôi kõigub küljelt küljele? Kas on olnud näha ebanormaalseid (väga pikad, imeliku värvi või välimusega) väljaheiteid?
Soolavannid head (kuigi ei pruugi alati aidata) ning kui Su akvas on ainult eluspoegijad (gupid, kirevkalad ehk mollid, mõõksabad, platid), võiksidki kogu aeg pidada neid kerges soolvees (kindlasti meresool või spets.akvasool, mitte harilik lauasool, jodeeritud sool vm sool, kus palju muid ebasoovitavaid lisandeid juures), vahekorras 1 tl 4-5 liitrile veele. Kui kalad pole eelnevalt soolaga harjunud, siis alustada väiksema soolakogusega ning suurendada annust järk-järgult, et mitte shokki tekitada. Sool kindlasti eelnevalt korralikult lahustada, kui seda kaladele lisad, muidu võivad soolakristallidest põletused tekkida. Iga kord, kui vett vahetad, lisad soola juurde vaid vahetatava vee koguse jagu, kuna sool ei aurustu veest. Sool aitab eemal hoida nii mõnelgi haigustekitajal.
Kui aga akvas on peale eluspoegijate ka teisi, nn.pehmet vett eelistavaid kalu, siis neile pidevas soolvees elamine halb. Sel juhul parim haige kala teistest üldse eraldada puhtasse (kus oleks hoitud vaid vett ning ei mingeid muid keemilisi vahendeid) soolveega ämbrisse, soojendi ka kindlasti. Kui filtrit pole, tuleks seal vett vahetada iga päev või ülepäeva, et vee kvaliteet säiliks. Eraldi anumas saad kala paremini ravida, lisaks võib tal olla mingi nakkav haigus, mis võib teistele edasi kanduda. Kui haige kala sureb akvas, kus ka teised kalad ning sa teda kiirelt ei eemalda või need teda nokkida jõuavad (võimalusel toituvad ka väiksed kalad meelsasti teistest, sh surnud kaladest), voib nakkus kergesti teistele kaladele edasi levida - niimoodi paljud haigused levivadki.
Kuna tegu võib olla paljude erinevate haigusteguritega, siis tugevamaid medikamente, mis neile kõigile mõjuksid, keeruline soovitada ning enamikke ravimeid ei tohi koos kasutada, kuna võivad üksteisega reageerida ning nii kaladele kahju tekitada. Siseparasiitide jaoks olemas Sera Flagellol ja Nematol, mis aga ei aita bakteriaalsete haiguste puhul. Samast sarjast Sera baktopur direct mõjub välis- ja sisebakterite puhul, kuid neid koos ei tohi kasutada.
Temperatuur hästi oluline, eriti haige kala puhul. Kui muidu on parim temperatuur tänapäeva gupile 23-25 kraadi, siis haige kala vajab haigusega toimetulekuks tavalisest mitu kraadi kõrgemat temperatuuri, 26-28 kraadi oleks haigele gupile hea. Kaua aega liiga madalal temperatuuril pidamine nõrgestab kala immuunsüsteemi ning haigused on kerged tulema.
Toidule oleks hea tervise tugevdamise eesmärgil lisada vitamiine (Sera Fishtamin, JBL Acclimol, Seachem Garlic Guard vmt). Neid vitamiine tulneks lisada just toidule, kuna nii omastavad kalad vitamiine paremini. Vaid siis, kui kala ei söö, tuleks vitamiine lisada veele. Kui lisad veele, on parem teha seda pimedas, kuna mitmed vitamiinid hävivad valguse toimel.
Selliste haiguste ennetamiseks ja ka raviks hästi oluline korralik ja mitmekülgne toitmine, hea vee kvaliteet (st NH, NO2 ja No3 normis) ning jälgida, et akvas poleks liiga palju ega üksteise suhtes agressiivseid kalu (stressiallikas, mis suurendab haigestumise tõenäosust). Veevahetust võiks suurendada isegi 30% nädalas - gupid jm eluspoegijad armastavad värsket vett. Nii soovitab ka raamatu "Gupi - tilluke vääriskivi" autor. _________________ 450L taimeakvaarium Hemigrammus ocellifer Paracheirodon axelrodi Trigonostigma heteromorpha Krevetid
|