foorum.akvarist.ee

Akvaariumihuviliste kohtumispaik


Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]



 [ 29 postitust ]  Eelmine  1, 2
Autor Sõnum
PostitusPostitatud: Teisipäev Juul 14, 2015 01:38 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Sept 24, 2007 11:06
Postitusi: 55
Pildid: 0
Asukoht: Otepää
Lisan mõned külje pealt tehtud pildid.
Manus:
Faili kommentaar: 14.07
rsz_1407.jpg
rsz_1407.jpg [ 53.42 KB | Vaadatud 231 korda ]
Manus:
Faili kommentaar: 14.07
rsz_1407küljelt.jpg
rsz_1407küljelt.jpg [ 57.07 KB | Vaadatud 231 korda ]


Ilmselt lähen ja ostan ravimi, kui Tartusse satun.

Kohaliku kraanivee näitajate kohta ei saanud netist muud teada kui selline tabel: http://www.otepvesi.ee/otepvesi2.JPG

_________________
Aquael 80L:
Uus algus 27.06.2016
Asukad: Kalad, õunatigu, elustaimed.


Üles
PostitusPostitatud: Teisipäev Juul 14, 2015 03:48 
Akvarist

Liitunud: Laupäev Nov 05, 2011 12:45
Postitusi: 270
Pildid: 4
Asukoht: Tartu
Piltide järgi julgen üsna kindlalt väita, et see pole vetikas, vaid tsüanobakter. Enamasti vist minnakse selle vastu keemiaga, aga siinkohal mul kogemus puudub.

Ma juba kirjutasin, et võiksid akvasse räni-kardheina lisada. See kasvab meeletu kiirusega ja võtab igasugu vetikatel toidu ära. Kui panna varred kividega põhja kinni, siis näeb üsna dekoratiivne välja, igatahes mulle meeldib. Võib ka niisama ulpima jätta, juuri tal nagunii pole. Ainus jama, et iga nädal tuleb vähemaks võtta, muidu kasvab akva biomassi täis.

_________________
325l skalaarid,pärlguraamid,tähn.kiiversägad,imisägad L411,harjasnina
96l neoonid,panda sägad


Üles
PostitusPostitatud: Teisipäev Juul 14, 2015 10:00 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede Mär 12, 2010 08:56
Postitusi: 590
Pildid: 3
Asukoht: Tartu
Tsüanobakter eritab tosilisi jääke oma elutegevuse käigus, sellest ka kalade halb enesetunne ja surm. Soovitaks võimalikult palju seda jama põhjast välja sifoonida ja teha 50% veevahetus ja sagedasemad ning suuremad veevahetused. Ei soovitaks eriti antibiootikumide ja igasugu keemiaga möllama hakata enne kui oled kindel mis ikkagi põhjus on.

_________________
180L: JBL CP e1502,LED,CO2,UV-C; kalad
100L: JBL CP e902,LED,UV-C; gupid


Üles
PostitusPostitatud: Teisipäev Juul 14, 2015 10:12 
Akvarist

Liitunud: Teisipäev Juun 24, 2014 07:35
Postitusi: 225
Pildid: 20
Asukoht: Kiili vald
Chemihyd Des kuni 30ml/100L kohta päevas lahendab su mure.

ertserts oli kimpus oma tsüanobakteriga ja sai sellest jagu vedela CO2 doseerimisega. Julgen soovitada.


Üles
PostitusPostitatud: Kolmapäev Juul 15, 2015 01:03 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
AA rääkis õigust, tegu on tõesti sinivetikaga, mis on küll nime poolest vetikas, aga teiseks nimeks on tal hoopis tsüanobakter (tihti nimetatakse ka BGA-ks, nimest Blue-Green Algae). AA pakutud räni-kardheina ehk Ceratophyllum demersumi lisamine akvasse on hea mõte - see taim ei oma päris juuri (võib küll kinnitumiseks juuretaolisi moodustisi tekitada), nii et kui hiljem ära tüütab, siis on sellest lihtne vabaneda. Kasvab kiiresti ja on vähenõudlik (24W 100 liitrise akva kohta on vähevõitu), väidetavalt eritab vette kemikaale, mis tõrjuvad vetikaid - kas see on tõsi, ei tea, kuid vetikaid tõrjuv toime paistab tal olevat küll, olgu see siis kasvõi seepärast, et vetikate eest toitained pihta paneb.
Valgustusest. 9,5 tundi ööpäevas on paljuvõitu, eriti veel kui BGA möllab - vähendaks 8 tunni peale. Tõsiste vetikaprobleemide korral tõmmatakse isegi veel lühemaks, lausa 6 tunni peale - hakatuseks vast siiski nii karmiks ei läheks. Liiga pikk valgustusperiood kindlasti meeldib BGA-le, liiga lahjat valgustust ei saa kompenseerida valgustusperioodi pikendamisega. Valgusti on aga mõistlik ära remontida. Kas valgustil on üks juhtseade kahe toru peale või on mõlemal torul oma? Kui torud omavahel ära vahetada, siis kas see toru, mis praegu põleb, põleb ka teises pesas või mitte? Kui Tallinnas käid, siis saaks äkki keegi pilgu peale visata - Felch on meist ilmselt kõige osavam ja kui ilusti palud, siis ta ehk on valmis aitama. :) 24W 100 liitrise akva kohta on niru, 2x24W T5 torusid 100 liitrise akva korral võimaldab aga kasvatada pea kõiki taimi. Saan ma õigesti aru, et valgusti on kenasti taimeri taga?
Edasi, BGA ei armasta liikuvat vett. Kuidas sellega lood on? Ideaalis võiks olla nii, et filter paneb veepinna ühtlase lõputu lindina liikuma, nii et kogu akvaariumi ulatuses oleks minimaalselt seisva veega alasid. See kindlustab ka piisava gaasivahetuse, nii et akvaariumi elanike jaoks satub vette piisavalt hapnikku.
Kirjutasid, et toidad kalu korra päevas ja midagi üle ei jää. See võib tegelikult tähendada väga erinevaid toidukoguseid. Paras on umbes nii palju, kui nad paari-kolme minutiga ära söövad. Liigsed toitained vees on BGA-le meelepärased, eriti fosfaadid.
Edasi, veevahetus. Liiga harv ja/või liiga vähene veevahetus on samuti BGA-le meelepärane, lisaks vee kehv kvaliteet põhjustab kaladel stressi ja soodustab haiguste väljalöömist. Miski ei paranda vee kvaliteeti paremini, kui veevahetused. Pakuks, et vett võiks vahetada ntx paar korda nädalas 20-25% või siis kord nädalas 50%. Kui nädal vahele jääb, siis kindlasti mitte vähem kui 50%. No3 10 pole midagi katastroofilist, kuid mulle tundub küll, et ebapiisav veevahetus on hetkel osa probleemist nii BGA kui haiguste osas.
Edasi, vees hõljuvad ebemed-kiud on pisut segane teema. See võib vihjata muuhulgas ebapiisavale filtratsioonile. Kui see on mingi orgaanika, siis see on paha ja soodustab BGA-d. Aga siin on veel mitmeid muid variante, ntx on olemas selliseid vabalt vees ujuvaid vetikaid, mis näevad välja nagu ebemed. Ja siis on veel märksa ebameeldivamaid variante. Mikroskoopi või vähemalt luupi pole käepärast? Ma väga loodan, et tegu pole mingite parasiitide vms.-ga.
Edasi, ChemiHyd Des teema. See on tegelikult glutaaraldehüüd, mida kasutatakse peamiselt meditsiinis desinfitseerimisvahendina. Kui teda kasutada mõõdukas koguses, siis toimib ta CO2 aseainena (soodustab taimekasvu) ning tõesti on ka mõningane vetikaid tõrjuv toime. Sisult sarnased, kui spetsiaalselt akvaariumisse panemiseks toodetud on Seachem Excel ja Easy Life Carbo - on kallimad kasutada kui ChemiHyd Des, aga ehk pisut turvalisemad. Kui soovid siiski Chemihyd Des-i, siis tuleb minna apteeki ja sealt küsida - reeglina neil letis pole, aga saavad laost tellida, nii et päeva-paariga on enamasti kohal. Beauty Pro kauplustest saab ka ja isegi parema hinnaga, aga neid kauplusi on vähe. Doseerimisel peab aga olema ettevaatlik, tugeval üledoseerimisel võib mõndagi juhtuda. Chemihyd Des puhul normaalseks loetakse 10 ml 100 liitri vee kohta, 30 ml 100 liitri kohta võib ntx tigudega juba üht-teist teha, nagu ka muude nõrgemate olevustega. Samas sellisel üledoseerimisel nagu timofeje soovitab on muidugi vetikavastane efekt ka märgatavam.
Kahju, et kaladest lähivaadet ei õnnestunud tabada.

_________________
http://akvarist.eu


Üles
PostitusPostitatud: Kolmapäev Juul 15, 2015 10:04 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede Sept 19, 2008 10:57
Postitusi: 712
Asukoht: Tallinn
Easylife´l on spets vahend BGA vastu:

http://pood.kalake.ee/store/Store/Details?product=84331

_________________
kpl " Kalake"
Rocca al Mare Kaubanduskeskus
http://kalake.ee
Kiireloomulistes küsimustes ja kauba laoseisu saamiseks helistage palun poodi telefonil 6659255.
Tellimisinfo ja kauba tarneaja päringud esitada e-posti teel irma@kalake.ee


Üles
PostitusPostitatud: Esmaspäev Juul 20, 2015 03:11 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Sept 24, 2007 11:06
Postitusi: 55
Pildid: 0
Asukoht: Otepää
Sain ühest kalast lähemalt pildi:
Manus:
rsz_dsc_2742.jpg
rsz_dsc_2742.jpg [ 89.3 KB | Vaadatud 174 korda ]

Valgustus on mul taimeri peal ja vähendasin valgustuse aega 9,5h 8h peale.
Manus:
rsz_dsc_2747.jpg
rsz_dsc_2747.jpg [ 109.86 KB | Vaadatud 174 korda ]

Põleb ülemine lamp. Kui see alumisega ära vahetada, siis alumises pesas ta enam ei põle. Tallinnasse ma kahjuks satun väga harva. Palun, ehk mees vaataks valgustuse veelkord üle.

Kalu toidan hommikuti kahe erineva toiduga, mõlemat panen veidi näpuotsaga. Püüan toitu nüüd vähem panna, mollipojad ei jõua palju süüa ka.
Pean jah hoolikamalt veevahetusi tegema. Olen selle aja jooksul unarusse jätnud, veevahetused on harvemaks jäänud kiire elutempo tõttu. Parandan oma vea ja olen hoolikam. Viimasest veevahetusest oli nädal möödas ja tegin uue vahetuse reedel (17.07) ja 30%. Filtri lehtri suunasin üles, et veepind paremini liiguks. Enne oli ta mul rohkem vastu akva seina suunatud.
Need hõljuvad ebemed on ikka veel akvas. Mäletamist mööda tekkisid need samal ajal selle tsüanobakteriga. Neid on palja silmaga ka hea näha ja ei ole mingid parasiidid, pigem nagu vetika kiud vms. Kahjuks pildile saada on neid raske.

Veevahetuse päeval käisin Tartus Lõunakeskuse Betta zoopoes nimekiri soovituslike ostutega näpus.
Küsisin Costapuri, kuid müüja, kuulanud ära mu mure, soovitas pigem JBL Punktol Plus 125-te. Arvas, et akvas võib tegemist olla parasiidiga ja see ravim on erinevate parasiitide vastu. Vetika vastu tal Seachem Excelit ega Easy Life Carbot pakkuda ei olnud ja kahtles, kas üldse keemiaga selle vastu praegu minna. Soovitas alustuseks Punktoliga ravikuur läbida ja piisavalt veevahetusi teha. Arvas, et põhjus võib olla fosfaatides. Ja ehk peale ravimist ja veevahetusi ka vetikaprobleem laheneb.
Ostsin siis selle Punktoli ja Denitroli, lisaks uue šifooni ja kännu.

Punktoli kasutusjuhendis on kirjas kolm erinevat ravikuuri pikkust: nn mannaterahaigus kuni 15 päeva, Costia 7 päeva ja muud üherakulised parasiidid 3 päeva. Olen nüüd segaduses, kui kaua ma peaks ravikuuri tegema? Ja siis ravikuuri lõpus alles lisan Denitroli? Juhendis ütleb ka, et pärast ravikuuri lõppu peaks ravimijääkide eemaldamiseks akvavett filtreerima aktiivsöega. Mismoodi see käib?
Ma pole veel ravimit lisanud, ootan enne teie soovitused ära, aitäh :)

_________________
Aquael 80L:
Uus algus 27.06.2016
Asukad: Kalad, õunatigu, elustaimed.


Üles
PostitusPostitatud: Esmaspäev Juul 20, 2015 06:01 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Sept 24, 2007 11:06
Postitusi: 55
Pildid: 0
Asukoht: Otepää
Kahjuks leidsin täna hommikul ühe surnud mollipoja.
Tuli meelde, et üks täiskasvanud mollidest oli enne surma õrnalt täpiline. Ei olnud nii piiritletud valged täpid kui on mannatera haigusega, vaid olid hägusemad.
Pilt väiksest ancust ka:


Attachments:
rsz_11755707_901138209958759_7325487735968200225_n (2).jpg
rsz_11755707_901138209958759_7325487735968200225_n (2).jpg [ 59.96 KB | Vaadatud 169 korda ]

_________________
Aquael 80L:
Uus algus 27.06.2016
Asukad: Kalad, õunatigu, elustaimed.
Üles
PostitusPostitatud: Esmaspäev Juul 20, 2015 06:17 
Akvarist

Liitunud: Laupäev Nov 05, 2011 12:45
Postitusi: 270
Pildid: 4
Asukoht: Tartu
Kahjuks ei oska ma midagi öelda Punktoli ravikuuri pikkuse kohta, vast annab keegi teine nõu.

Kui ravikuur on läbi, peaks filtrisse panema kotikese aktiivsöega, mida saab akvapoodidest (nt http://pood.kalake.ee/store/Store/Detai ... ct=NAC-0.5). Kotikese saab teha ka vanast sukast või põlvikust. Kui pole mingit võimalust sütt filtrisse toppida, siis võib kotikesed söega ka niisama akvaariumi panna. Aga see on vähem efektiivne, sest vesi ei käi nendest küllalt hästi läbi.

Pärast seda võib hakata doseerima Denitroli umbes nagu alustava akva puhul. Poleks paha muretseda NH4 ja NO2 testid, et ravikuuri ajal ja vahetult selle järel neid näite kontrollida ja häda korral kiiresti vett vahetada.

_________________
325l skalaarid,pärlguraamid,tähn.kiiversägad,imisägad L411,harjasnina
96l neoonid,panda sägad


Üles
PostitusPostitatud: Neljapäev Aug 13, 2015 11:08 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Sept 24, 2007 11:06
Postitusi: 55
Pildid: 0
Asukoht: Otepää
Tere!
Kirjutan, mis vahepeal on toimunud.
Alustasin ravimist JbL Punktol Plus 125-ga. Otsustasin 7 päeva pikkusele ravikuurile. Olen juba kolm korda ravimit lisanud ja täna on viimase doosi päev. Ravi ajal olen ilma jäänud ühest mollipojast ja ancistrusest.
Eile ja täna on minu muidu aktiivne ja isukas SAE araks muutunud. Peidab end ja keeldub sööma tulemast. Väga loodan, et ma ka temast ilma ei jää :( . Mollipojad seevastu on aktiivsed ja isukad.
Enne teist ravidoosi tegin NO3 tilgatesti, mille näit oli 1-5 vahepeal, ehk siis 3 ma arvan. Peale veevahetusi olen lisanud akvasse kaladele vitamiinitilku ja kasutanud veekonditsioneeri. See polnud vist parem mõte, kasutusjuhendis oli kirjas, et see võib aktiivainete toimet vähendada. Täna ma seda ei lisa.
Mõõtsin akva üle ja mõõtude järgi on ta siiski umbes 80L, mitte 100L, nagu varem arvasin :oops:

Sinivetikale ei paista miski muret tegevat, kuigi olen nüüd korralikult iga nädal 30% vett vahetanud ja ravi ajal ülepäeva. Juba järgmine päev on ta platsis tagasi. Ei ole aidanud põhja šifoonimine ja taimede puhastamine. Täna, viimasel ravipäeval, vaatan, et siiski oleks nagu vetikat vähemaks jäänud. Siiski päris ära kadunud ei ole. Eelmine veevahetus oli üleeile. Plaanin osta räni-kardheina, nagu soovitati ja kui ikka tagasi tuleb, siis võtan kasutusele ChemiHyd Des-i.

_________________
Aquael 80L:
Uus algus 27.06.2016
Asukad: Kalad, õunatigu, elustaimed.


Üles
PostitusPostitatud: Neljapäev Aug 13, 2015 07:34 
Administraator
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede Sept 23, 2005 04:43
Postitusi: 1165
Pildid: 6
Asukoht: Kuressaare
Loen, loen veel korra ja ei suuda välja mõelda, mida ravite. Juttu oli mannatera haigusest, piltidel olevatel kaladel seda ei ole, aga ikka ravite. Natuke mõistetamatuks jääb, et võitlete sellega mida tegelikult pole.

Küsin nüüd jälle, nagu alguseski, milline on PO4(fosfaadid) tase?


Üles
PostitusPostitatud: Neljapäev Aug 13, 2015 11:21 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Sept 24, 2007 11:06
Postitusi: 55
Pildid: 0
Asukoht: Otepää
Ma ei tea isegi täpselt, mis tõbi mu kaladel on :( . Loetlesin zoopoe müüjale ette oma mure, et kalad surevad lühikese aja vältel, lakkavad söömast, muutuvad apaatseks, nühivad vastu kive. Siin soovitati ravida Costapuriga, müüja soovitas JBL Punktoli, et tegu peaks olema parasiitidega. Mannatera haigust pole mu kaladel olnud, vaid üks molli oli enne suremist kahtlane ja paistsid nagu heledamad täpid ta kehal. Aasta tagasi tabas mu akvat suurem epiteemia, mis niitis maha pea kõik mu kalad. Ju on sellest ajast mingi tõbi akvasse jäänud.
Oli kolm varianti Punktoli kasutusjuhendis: mannatera-ravi 15päeva, Costia- 7päeva ja muud parasiidid 3päeva. Valisin 7 päevase kuuri.
PO4 näitu ei oska öelda, tuleb siis test osta.

Hakkan korralikult veevahetusi tegema. Ehk läks asi käest ära just selle tõttu, et neid harva tegin (korra paari nädala jooksul).

_________________
Aquael 80L:
Uus algus 27.06.2016
Asukad: Kalad, õunatigu, elustaimed.


Üles
PostitusPostitatud: Reede Aug 14, 2015 04:32 
Administraator
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede Sept 23, 2005 04:43
Postitusi: 1165
Pildid: 6
Asukoht: Kuressaare
Minu arvamus on, et sinu akvaariumis ei ole mingit haigust. Sinu kalad surevad lihtsalt tsüanobakteri tegevuse tagajärjel ja soovitaks selle levikut hoopis piirama hakata

Kui võimalik, muretse PO4 test(tilgatest), kui oled selle näidu siia üles saanud, vaatame edasi

Aga loomulikult, et mürgi kontsentratsioon ei kumuleeruks, tee veevahetusi, nagu eelpool soovitatud - 2xnädalas 20-25%(veerand akvaariumiveest) või siis 1xnädalas 50%(pool akvaariumiveest). Kui raske määrata, kus on pool või veerand, siis võta joonlaud või mõõdulint ja mõõda vee kõrgus ära ja jaga siis vastavalt neljaks või kaheks, nii saad teada, kuhu maani pead akvaariumist vett välja laskma :)


Edu


Üles
PostitusPostitatud: Esmaspäev Aug 17, 2015 12:38 
Akvarist

Liitunud: Laupäev Nov 05, 2011 12:45
Postitusi: 270
Pildid: 4
Asukoht: Tartu
Võin Sulle räni-kardheina postiga saata, kirjuta privasse, kui huvi on.

_________________
325l skalaarid,pärlguraamid,tähn.kiiversägad,imisägad L411,harjasnina
96l neoonid,panda sägad


Üles
 [ 29 postitust ]  Eelmine  1, 2

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

PHPBB Archiver