AA rääkis õigust, tegu on tõesti sinivetikaga, mis on küll nime poolest vetikas, aga teiseks nimeks on tal hoopis tsüanobakter (tihti nimetatakse ka BGA-ks, nimest Blue-Green Algae). AA pakutud räni-kardheina ehk Ceratophyllum demersumi lisamine akvasse on hea mõte - see taim ei oma päris juuri (võib küll kinnitumiseks juuretaolisi moodustisi tekitada), nii et kui hiljem ära tüütab, siis on sellest lihtne vabaneda. Kasvab kiiresti ja on vähenõudlik (24W 100 liitrise akva kohta on vähevõitu), väidetavalt eritab vette kemikaale, mis tõrjuvad vetikaid - kas see on tõsi, ei tea, kuid vetikaid tõrjuv toime paistab tal olevat küll, olgu see siis kasvõi seepärast, et vetikate eest toitained pihta paneb.
Valgustusest. 9,5 tundi ööpäevas on paljuvõitu, eriti veel kui BGA möllab - vähendaks 8 tunni peale. Tõsiste vetikaprobleemide korral tõmmatakse isegi veel lühemaks, lausa 6 tunni peale - hakatuseks vast siiski nii karmiks ei läheks. Liiga pikk valgustusperiood kindlasti meeldib BGA-le, liiga lahjat valgustust ei saa kompenseerida valgustusperioodi pikendamisega. Valgusti on aga mõistlik ära remontida. Kas valgustil on üks juhtseade kahe toru peale või on mõlemal torul oma? Kui torud omavahel ära vahetada, siis kas see toru, mis praegu põleb, põleb ka teises pesas või mitte? Kui Tallinnas käid, siis saaks äkki keegi pilgu peale visata - Felch on meist ilmselt kõige osavam ja kui ilusti palud, siis ta ehk on valmis aitama.
24W 100 liitrise akva kohta on niru, 2x24W T5 torusid 100 liitrise akva korral võimaldab aga kasvatada pea kõiki taimi. Saan ma õigesti aru, et valgusti on kenasti taimeri taga?
Edasi, BGA ei armasta liikuvat vett. Kuidas sellega lood on? Ideaalis võiks olla nii, et filter paneb veepinna ühtlase lõputu lindina liikuma, nii et kogu akvaariumi ulatuses oleks minimaalselt seisva veega alasid. See kindlustab ka piisava gaasivahetuse, nii et akvaariumi elanike jaoks satub vette piisavalt hapnikku.
Kirjutasid, et toidad kalu korra päevas ja midagi üle ei jää. See võib tegelikult tähendada väga erinevaid toidukoguseid. Paras on umbes nii palju, kui nad paari-kolme minutiga ära söövad. Liigsed toitained vees on BGA-le meelepärased, eriti fosfaadid.
Edasi, veevahetus. Liiga harv ja/või liiga vähene veevahetus on samuti BGA-le meelepärane, lisaks vee kehv kvaliteet põhjustab kaladel stressi ja soodustab haiguste väljalöömist. Miski ei paranda vee kvaliteeti paremini, kui veevahetused. Pakuks, et vett võiks vahetada ntx paar korda nädalas 20-25% või siis kord nädalas 50%. Kui nädal vahele jääb, siis kindlasti mitte vähem kui 50%. No3 10 pole midagi katastroofilist, kuid mulle tundub küll, et ebapiisav veevahetus on hetkel osa probleemist nii BGA kui haiguste osas.
Edasi, vees hõljuvad ebemed-kiud on pisut segane teema. See võib vihjata muuhulgas ebapiisavale filtratsioonile. Kui see on mingi orgaanika, siis see on paha ja soodustab BGA-d. Aga siin on veel mitmeid muid variante, ntx on olemas selliseid vabalt vees ujuvaid vetikaid, mis näevad välja nagu ebemed. Ja siis on veel märksa ebameeldivamaid variante. Mikroskoopi või vähemalt luupi pole käepärast? Ma väga loodan, et tegu pole mingite parasiitide vms.-ga.
Edasi, ChemiHyd Des teema. See on tegelikult glutaaraldehüüd, mida kasutatakse peamiselt meditsiinis desinfitseerimisvahendina. Kui teda kasutada mõõdukas koguses, siis toimib ta CO2 aseainena (soodustab taimekasvu) ning tõesti on ka mõningane vetikaid tõrjuv toime. Sisult sarnased, kui spetsiaalselt akvaariumisse panemiseks toodetud on Seachem Excel ja Easy Life Carbo - on kallimad kasutada kui ChemiHyd Des, aga ehk pisut turvalisemad. Kui soovid siiski Chemihyd Des-i, siis tuleb minna apteeki ja sealt küsida - reeglina neil letis pole, aga saavad laost tellida, nii et päeva-paariga on enamasti kohal.
Beauty Pro kauplustest saab ka ja isegi parema hinnaga, aga neid kauplusi on vähe. Doseerimisel peab aga olema ettevaatlik, tugeval üledoseerimisel võib mõndagi juhtuda. Chemihyd Des puhul normaalseks loetakse 10 ml 100 liitri vee kohta, 30 ml 100 liitri kohta võib ntx tigudega juba üht-teist teha, nagu ka muude nõrgemate olevustega. Samas sellisel üledoseerimisel nagu timofeje soovitab on muidugi vetikavastane efekt ka märgatavam.
Kahju, et kaladest lähivaadet ei õnnestunud tabada.