foorum.akvarist.ee

Akvaariumihuviliste kohtumispaik


Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]



 [ 28 postitust ]  Eelmine  1, 2
Autor Sõnum
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Jaan 29, 2012 12:59 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede Sept 19, 2008 10:57
Postitusi: 712
Asukoht: Tallinn
Soome keele oskajatele (samast asjast rääkis vist ka hr. Päkk ühel kokkutulekul):

http://aquahoito.info/suomi/ohjeita/karante.php

_________________
kpl " Kalake"
Rocca al Mare Kaubanduskeskus
http://kalake.ee
Kiireloomulistes küsimustes ja kauba laoseisu saamiseks helistage palun poodi telefonil 6659255.
Tellimisinfo ja kauba tarneaja päringud esitada e-posti teel irma@kalake.ee


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Jaan 29, 2012 10:12 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
Jüri T kirjutas:
Annaks äkki keegi mõne linki bakterkonfliktist kus vähe teaduslikumat juttu saaks lugeda bakteritest kes kokkuviiduna üksteist maha hakkavad nottima.

See on minu teada üsna väheuuritud teema, sestap vaevalt et palju on leida. Ma ei riskiks väita et kõik see Maria kirjutatu tõsi on - ehkki pole võimatu. Küll on aga teada et erinevad bakterid akvas konkureerivad toidu ja elukoha pärast. Meid huvitavad eeskätt nitrifitseerivad bakterid, tihti nimetatakse neid ka "headeks bakteriteks" või "kasulikeks bakteriteks", sest just nitrifitseerivad bakterid on need mis töötlevad kahjulikke jääkaineid ümber ja osalevad lämmastikuringes. Nitrifitseerivad bakterid on autotroofsed, toodavad endale ise toitu kasutades ammoniaaki, nitritit ja hapnikku. Hoopis teistsugused on heterotroofsed bakterid, tüüpiliselt on akvaariumis nendeks Bacillus and Pseudomonas. Heterotroofsed bakterid saavad oma energia akvaariumis oleva orgaanika lagundamisest. Heterotroofsed bakterid saavad hakkama nii hapnikurikkas kui hapnikuvaeses keskkonnas, autotroofsed aga ainult hapnikurikkas keskkonnas. Autotroofsed ja heterotroofsed bakterid konkureerivad nii hapniku kui ka kinnitumiseks vajaliku pinna osas. Oluline on veel teada et heterotroofsed bakterid jagunevad iga 20 minuti tagant, autotroofsed aga 12-20 tunni tagant. Nii et kui tekib bakterite kiirest paljunemisest tingitud hägu, siis võib üsna kindel olla et tegu pole mitte nitrifitseerivate bakteritega, vaid heterotroofsete bakteritega ning võimalikuks põhjuseks on näiteks mingi lagundatav orgaanika allikas akvaariumis (kasvõi surnud kala). See tähendab kiiresti lisanduvat ammoniaagi hulka ning hapniku tarbimise kasvu. Et autotroofsed bakterid ei saaks heterotroofsete bakterite poolt välja tõrjutud ning ka kalade jaoks hapnikku jaguks, peaks hoolitsema piisava hapnikuvarustuse eest akvaariumis.
Kahjuks on autotroofsed bakterid tundlikumad ka kloori suhtes, nii et kui teha veevahetus kloori sisaldava kraaniveega, võivad autotroofsed bakterid pihta saada ning heterotroofsed nende arvelt kiiresti paljuneda - selle märgiks on siis peale veevahetust akvaariumisse ilmuv hägu.
OK, tulles tagasi algusse - miks pole minu arvates hea toimivasse akvasse bakteripreparaadi lisamine. Väidetavalt on enamuses bakteripreparaatides "valed" bakterid, mis küll ka ammoniaaki ja paremal juhul isegi nitritit ümber töötlevad, kuid nad pole samad mis on sissetöötanud akvaariumis ning vahetatakse peagi välja teiste, püsivamate bakterikoosluste poolt. "Valede" bakterite lisamine ei ole tõenäoliselt otseselt katastroof, kuid vaevalt et ka eriti kasu toob - pigem tasuks lihtsalt hoolitseda et ammoniaak ja nitrit ei jõuaks kalade jaoks ohtliku tasemeni, kõige lihtsam on seda teha veevahetustega.
Kahtlustan et neid kes nii pika ja "raskete" terminitega pikitud jutu läbi viitsisid lugeda, pole palju. Kes tahab sel teemal aga veel lugemist, võib ette võtta ntx
http://www.oscarfish.com/article-home/w ... festo.html
http://www.oscarfish.com/article-home/w ... teria.html
Päris kõike mis seal kirjas ma paraku ei riskiks küll puhta kullana võtta... Tõsisemad kirjutised on ntx sedasorti, aga lahtisi otsi on palju.

_________________
http://akvarist.eu


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev Jaan 30, 2012 08:55 
Guru
Kasutaja avatar

Liitunud: Kolmapäev Mär 31, 2004 09:53
Postitusi: 4271
Pildid: 1
Asukoht: Tartu
Bakterkonfliktist on põgusalt kirjutanud Jay H. Lehr raamatus "Standard handbook of Environmental Science, Health and Technology". Uuemaid uuringuid otsides üksteise mahanottimise teemal on kasulik kasutada märksõnadena Pseudomonas sp kombinatsioonis "cell wall attack`i" ja "toxines other bacteria`ga" ja otsides keskenduda teadusandmebaasidele (alustada võib kuskilt siit: http://www.utlib.ee/erialaportaal2/inde ... &tk2=LO_BG). Lihtsalt Google otsing annab teile vastuseks umbes samasuguse tõeväärtusega juttu, nagu minu kirjutis.
Akvaristikaalaselt bakteritega minuteada uuringuid tehtud ei ole. Kes bioloogiat õpib, kasutage võimalust ja kirjutage korralik magistritöö.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev Jaan 30, 2012 09:49 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
Hmmm. Pisut segane värk - minu arusaamist mööda on Pseudomonas sp olemas igas akvas kui osa heterotroofsetest bakteritest. Miks nad siis akvas alati kõiki konkureerivaid baktereid maha ei noti? Maria viidatud artiklites on enamasti juttu sellest mahanottimise mehhanismist, ei muust. Pakun et asi on selles, et Pseudomonas saab paljuneda vaid sedavõrd kui palju toitu jagub. Väikeses akvas võivad laguneva kala jäänused sestap paraja ökokatastroofi korraldada. Akvas on heterotroofsed ja autotroofsed bakterid enamasti tasakaalus, heterotroofsed on ju samamoodi vajalikud, et orgaanilisi jäätmeid lagundada.

_________________
http://akvarist.eu


Üles
 Teema pealkiri: meil sama mure
PostitusPostitatud: Teisipäev Jaan 15, 2013 08:20 
Akvarist

Liitunud: Teisipäev Jaan 15, 2013 07:59
Postitusi: 1
Asukoht: Tallinn
Meil nüüd sama jama... akvaariumis oli 44 põhjakoristajat, kukeke ja kuuaega tagasi Mustika keskusest Zoo planetist ostetud 4 neooni. Järsku läks nüüd akvaariumi vesi sogaseks ja peale vee vahetamist: ära imedes sogast vett ja lisades kraanivett (oleme nii koguaeg teinud ja pole miskit juhtunud) oli järgmine päev järgi aint kukeke ja 1 põhjakoristaja.

Kas keegi oskab öelda, miks nii juhtus? kas asi oli siis nüüd kraanivees ?
kusjuures koristajad olid meil samal ajal ka väikseid kalamarjakesi jälle soetanud.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev Jaan 15, 2013 09:57 
Akvarist

Liitunud: Teisipäev Apr 14, 2009 10:38
Postitusi: 114
Asukoht: Tallinn
Mellu kirjutas:
No2 ja No3 oli olemas, teisi paraku mitte.
Võimalik tõesti, et miski lõi tasakaalu paigast, täielik veevahetus sai tehtud u nädal-poolteist enne uute kalade sissetoomist ning korralik bakterikooslus vast polnud jõudnud tekkida selle ajaga. Proovib siis uuesti alustada. Aitäh!


Tooksin esile lõigu "..täielik veevahetus.."

54L on väike ja hapra tasakaaluga süsteem. Suuremad veevahetused ja eriti veel värskelt kraanist lastud veega võivad olla mikrofloorale kurjast.

Selliste veenäitude nagu pH, temperatuur ja eriti veekareduse järsk muutus oleks aklimatsiooniraskustes kaladel haigustunnused kiiremini nähtavaks toonud. Ka ei usu et neid haigusi palju oleks mis paari päeva jooksul peale infektsiooni sissetoomist tapaks. Pigem kahtlustaks ka suure veevahetusega kaasnenud mikrofloora krahhi koos sellele järgnenud laguprotsesside/toksiinide mõjuga.

Edit: ei märganud algse teema vanust, vabandust. Uut teemaarendust ei oska kahjuks kommenteerida.


Viimati muutis aht0, Neljapäev Jaan 17, 2013 01:09, muudetud 1 kord kokku.

Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev Jaan 16, 2013 09:59 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Teisipäev Veebr 09, 2010 11:47
Postitusi: 3717
Pildid: 0
Asukoht: Pelgulinn
pirx - kui suur Su akva on?

_________________
KIIREMAKS kontakteerumiseks palun pöörduda OTSE privaatposti.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Jaan 20, 2013 11:49 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Teisipäev Veebr 24, 2004 02:34
Postitusi: 50
Asukoht: Pärnu
Kas oskab keegi nõu anda, mis leevendab olukorda, kui on selline jama juhtunud. Loomulikult veevahetus, aga seda ei saa teha kohe, kui on vaja vahetataval veel lasta seista. Kas natuke aitab mingi keemia, kõrgem (madalam) temperatuur, aereerimine, või veel midagi? Ette tänades.

_________________
350 L


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Jaan 20, 2013 12:29 
Akvarist

Liitunud: Kolmapäev Veebr 25, 2004 10:08
Postitusi: 362
Asukoht: Tallinn
Ikka tee kohe veevahetus.Selle jaoks ju vee konditsioneeri (näit. Seachem Prime või mingi teine ) kasutataksegi, et eemaldaks kloori ja muu jama.

Siin isegi otse akvasse vee laskmise teema:
/vesi/28463/index.html



Urmas kirjutas:
Kas oskab keegi nõu anda, mis leevendab olukorda, kui on selline jama juhtunud. Loomulikult veevahetus, aga seda ei saa teha kohe, kui on vaja vahetataval veel lasta seista. Kas natuke aitab mingi keemia, kõrgem (madalam) temperatuur, aereerimine, või veel midagi? Ette tänades.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Jaan 20, 2013 06:08 
Akvarist

Liitunud: Esmaspäev Nov 21, 2011 02:25
Postitusi: 1052
Pildid: 0
Asukoht: Pärnu
Selliste jamade korral olen teinud 90% veevahetust. 100% ei saa, kalad jäävad kuivale. Abi on olnud alati. Pärnus õnneks kraanivee selles otsas mis kraanist välja tuleb kloori ei ole. Nii et -alati otse kraanist. Abi on vahel ka temperatuuri võimalikult madalale laskmisest, oleneb muidugi mida akvas peetakse.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Jaan 20, 2013 07:34 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Teisipäev Veebr 24, 2004 02:34
Postitusi: 50
Asukoht: Pärnu
Suur tänu Kandinski ja Jüri T

_________________
350 L


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Laupäev Jaan 26, 2013 01:00 
Akvarist

Liitunud: Kolmapäev Jaan 13, 2010 04:07
Postitusi: 375
Asukoht: Tallinn,Laagri
Tegelikult ei ole päris hea meeletult suurt veevahetust teha.Kui kalad on juba sellest jamast nõrgad,ei pruugi nad nii suurt veevahetust enam üle elada. :roll:
Liiga suured kõikumised ei ole alati kasulikud.Pigem 25-30 protsenti korraga ja tihedamalt,aga see on ainult minu kogemus.

_________________
250,2*200,175,126 liitrit kalade ja taimedega.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Laupäev Jaan 26, 2013 05:50 
Akvarist

Liitunud: Esmaspäev Nov 21, 2011 02:25
Postitusi: 1052
Pildid: 0
Asukoht: Pärnu
Ei ole märganud et kogu vee vahetamine oleks mingit kõikumist tekitanud ei akvas ega filtrites. Süsteem saab puhtamaks,uus tasakaal saabub kiiresti. Suuri tasakaalu kõikumisi pöhjustab sageli just 30 - 50% veevahetus.


Üles
 [ 28 postitust ]  Eelmine  1, 2

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

PHPBB Archiver