foorum.akvarist.ee

Akvaariumihuviliste kohtumispaik


Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]



 [ 22 postitust ]  1, 2  Järgmine
Autor Sõnum
PostitusPostitatud: Laupäev Juun 30, 2012 09:05 
Akvarist

Liitunud: Laupäev Nov 05, 2011 12:45
Postitusi: 270
Pildid: 4
Asukoht: Tartu
Tere!

Ma vist kuskilt siit foorumist lugesin, et vett võib otse kraani alt akvasse lasta. Aga see on ju tõeline gaasiatakk, mis kaladele kindlasti ei meeldiks, kui nad selle üldse üle elaksid. Olen ma millestki valesti aru saanud?

_________________
325l skalaarid,pärlguraamid,tähn.kiiversägad,imisägad L411,harjasnina
96l neoonid,panda sägad


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Laupäev Juun 30, 2012 10:22 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Teisipäev Jaan 17, 2012 06:19
Postitusi: 760
Pildid: 2
Asukoht: Tallinn (ja ülejäänud Eesti)
Saab ikka aga konditsioneeri peab ikka kasutama. Osad vahetavadki vett nii, et valavad vee akvasse ja siis konditsioneeri lisavad akvasse. Ise muidugi arvan, et mingi kloor ikka kaladeni nii jõuab ja ei poolda sellist viisi. Eriti kui on tegu veel ülitundlike akvaariumi liikidega.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Laupäev Juun 30, 2012 10:41 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
Täpselt nii tehakse väga paljudes akvaariumites üle maailma ning pole kuulda olnud et seepärast kalad oleks surnud. Loomulikult on parem kui saab vett kusagil eelnevalt seista lasta. See oli hõlpsasti teostatav aegadel, mil akvaariumite mahud olid kuni 100-200 liitrit. Paraku on akvaariumite suurused kasvanud mitte pisut, vaid kordades. Kui kujutad ette linnakorterit näiteks 1500 liitrise akvaariumiga, siis pole ilmselt raske ette kujutada et 20% veevahetuse jaoks 300 liitri vee kusagil hoidmine pole niisama lihtne ülesanne. Edasi, pikka aega oli ekslik usk et suured veevahetused on ohtlikud, kuna hävitavad kasulikud bakterid. Paraku on selgunud, et kasulikud bakterid üldjuhul asuvad akvaariumis põhjapinnases, taimedel, dekoratsioonidel, küljeklaasidel ning kuni 20% ka filtris - nii et kui just klooritatud vett ei kasuta, siis bakterikoloonia kannatab massiivse veevahetusega üsna vähe. Hinnangulise indeksi järgi väetamisel kasutatakse veevahetusi 50%-75% ja enamgi - ehk siis 1500 liitrisel akval alates 750 liitrist. Aga akvaariumite mahud on kasvanud praegusel ajal juba 6000 liitrini ja rohkem!
Suurte veevahetuste ajal enamasti pruugitakse ka veekonditsioneeri(kui vees on kloori, siis on see kohustuslik) - see lisatakse enne veevahetust otse akvaariumi. Pisut sai sellest kirjutatud siin.

_________________
http://akvarist.eu


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Juul 01, 2012 08:38 
Akvarist

Liitunud: Laupäev Nov 05, 2011 12:45
Postitusi: 270
Pildid: 4
Asukoht: Tartu
Suur tänu selgitusete eest! Siiski lõplikult te minu kartusi ei leevendanud. Vahetasin uues akvas vett (akva on 325 l, umbes pool sai vahetatud), valasin voolikuga kraani alt. Kalu seal praegu ei ole, ainult taimed ja teod. Pilt oli selline:
Pilt
Tagumine sein peaaegu ei paistnudki läbi mullide ja pärast olid taimed ja akva seinad veel mitu päeva mullikesi täis. On see ikka kindlasti kaladele ohutu? Tartus vett minu teada ei klooritata, seega muretsen eelkõige just nende vees lahustunud gaaside vabanemise pärast. Voolikust oleks ikka palju mugavam lasta, kui kanistritega solgutada.

Küsiksin veel, et kas ma peaks kindlasti ka ammoniaagitesti ostma, või piisab, kui jälgin NO2 taset ja lasen kalad sisse alles siis, kui see nulli läheb?

_________________
325l skalaarid,pärlguraamid,tähn.kiiversägad,imisägad L411,harjasnina
96l neoonid,panda sägad


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Juul 01, 2012 09:08 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Teisipäev Veebr 09, 2010 11:47
Postitusi: 3717
Pildid: 0
Asukoht: Pelgulinn
Minul on toas kokku kaheksa akvat ja vett siis umbes 1500 liitrit. Kõikidessea akvadsesse läheb koristamise päeval vesi otse "kraani alt" köögist. Kraanikausi alla kappi on pandud lisasegisti, kus saab ka vee temperatuuri sättida. Vahele on pandud pael/nöör filter ja söefilter. Ja sealt siis otse voolikust akvasse. Taolist mullimerd pole mul veel siiani tekkinud.

_________________
KIIREMAKS kontakteerumiseks palun pöörduda OTSE privaatposti.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Juul 01, 2012 09:17 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
Seda mullindust on paljuvõitu küll, midagi sellist pole mul küll olnud. :shock: Äkki õnnestub vooliku otsa pihusti pista, läbi pihusti lastes on neid mullikesi vähem?
Ammoniaagitestiga on nii, et kindlasti on turvalisem seda omada, ammoniaagi indikaatorit on lihtne ja mugav pruukida ka. Samas kui on kogemust ja kõik õieti teha, saab ka ilma testideta hakkama.

_________________
http://akvarist.eu


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Juul 01, 2012 10:49 
Akvarist

Liitunud: Pühapäev Okt 16, 2011 12:14
Postitusi: 30
Asukoht: Viimsi
Endal tekkis ka väga palju mulle, kui kraanivett sai ükskord otse pandud. Ka kaladele jäid need mullid külge. See aga pidavat mingeid "põletusi" vms. tekitama. Igatahes, ei pidanud hea olema. Kuskilt siit foorumist/internetiavarustest sai taoline info leitud. Äkki keegi oskab selle kohta adekvaatsemat infot anda.
Aitasin oma kaladel mullikihid maha pühkida ja mõne aja tagant käisin "solgutasin", tõmbasin klaasidelt/taimedelt mulle maha, et asi kiiremini kaoks.
Õnneks/kahjuks pole endal vaja väga suuri koguseid vahetada ja vesi saab alati ennem tünnis seista.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev Juul 02, 2012 12:43 
Akvarist

Liitunud: Laupäev Nov 05, 2011 12:45
Postitusi: 270
Pildid: 4
Asukoht: Tartu
Ma proovisin valada vett läbi duššiotsiku, aga pilt oli sama. Ehk võib sellise hullu mullitamise põhjus olla selles, et vesi tuleb sügavast puurkaevust ja suure rõhu all on selles palju gaase lahustunud? Paistab, et tuleb ikkagi mingi suurem mahuti hankida ja lasta veel seista. Jumal tänatud, et mu akva kõigest 300-liitrine on.

_________________
325l skalaarid,pärlguraamid,tähn.kiiversägad,imisägad L411,harjasnina
96l neoonid,panda sägad


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev Juul 02, 2012 12:54 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
See, et vesi suure rõhu all tuleb, on ilmselt tõesti selle põhjuseks ning kaladele need mullid tekitavad tõepoolest probleeme.
Suurtel akvadel pruugitakse sageli automaatset veevahetust, kus uut vett tuleb pidevalt väga vähesel määral juurde ning liigne voolab ära. Nii pole ka mullid probleemiks. Boonusena pole probleemiks ka katlakivirant taanduval veepiiril.
Teine lahendus, mis aitab, on sump. Siis saab uue vee otse sumpa lasta, mitte akvaariumi. Sumpa kasutatakse enamasti mereakvade juures, kuid miks mitte ka mageveeakva puhul. Lihtsalt kui on soov taimi kasvatada, siis peab sumba juures mõningaid lisavõtteid pruukima.

_________________
http://akvarist.eu


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev Juul 02, 2012 01:33 
Akvarist

Liitunud: Laupäev Nov 05, 2011 12:45
Postitusi: 270
Pildid: 4
Asukoht: Tartu
Sump on minusuguse algaja jaoks liiga keeruline värk. Praeguse hetkeni ma üldse ei teadnud, mis asi see on, google avitas. Ma parem ajan läbi kanistritega :oops:

_________________
325l skalaarid,pärlguraamid,tähn.kiiversägad,imisägad L411,harjasnina
96l neoonid,panda sägad


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev Juul 02, 2012 07:51 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Laupäev Jaan 08, 2005 06:26
Postitusi: 3519
Asukoht: Tallinn, Nõmme
Sarnaseid mulle on ka minul kunagi ammu veevahetuse ajal tekkinud. Põhjus, nagu juba seletati, vees lahustunud hapnik.
Aitab veelaskmine duši pihusti kaudu ämbrisse ja siis akvasse kandmine (ma teisiti ei saagi kui ei taha just mingit tüütut voolikut installida...). Kui ikka peaks mulle olema, sega vett ämbris käega.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev Juul 02, 2012 09:32 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede Sept 19, 2008 10:57
Postitusi: 712
Asukoht: Tallinn
Mulliderikka vee puhul on abiks sifooni sisse paigutatud vatiinitükike ja veidi vaiksem vool. Vee tagasilaskmine võtab küll pisut rohkem aega, kuid ikkagi lihtsam, kui hakata eraldi anumatega ja seismisega mässama.

_________________
kpl " Kalake"
Rocca al Mare Kaubanduskeskus
http://kalake.ee
Kiireloomulistes küsimustes ja kauba laoseisu saamiseks helistage palun poodi telefonil 6659255.
Tellimisinfo ja kauba tarneaja päringud esitada e-posti teel irma@kalake.ee


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev Juul 02, 2012 10:56 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
AA kirjutas:
Sump on minusuguse algaja jaoks liiga keeruline värk. Praeguse hetkeni ma üldse ei teadnud, mis asi see on, google avitas. Ma parem ajan läbi kanistritega :oops:

Kui on võimalik vedada vesi ja ka äravool akvani, siis on automaatne veevahetus lihtsam ja odavam lahendus. Selle kohta Google-st on raske midagi asjalikku leida, lahendus ise on aga järgmine. Akvaariumile ehitatakse ülevool, nii et kõik liigne vesi läheb otse kanalisatsiooni. Edasi, tehakse värske vee lisamine, mis siis kas pidevalt tilgutab vett juurde, või siis selline, mis magnetklapi abil laseb etteantud ajavahemikel vett juurde tilkuda. Esimene variant on odavam ja enim kasutatud, miinuseks on see et enamasti pruugitakse mingit kraanivärki millest on aga nii väikest stabiilset veevoolu päris tülikas toimima saada, peale selle hakkab see sõltuma ka veesurvest nii et juhul kui see peaks palju kõikuma, siis on probleem. Teine variant on kallim, kuid võimaldab väga täpselt vee koguseid seadistada - vaja on aga magnetklappi koos täpse taimeriga (või mingil muul moel juhtida, ntx arvuti abil) ning tilgutit mis annab täpse koguse vett tunnis, nii saab siis sobiva intervalliga täpse koguse vett lisada. Paremad tilgutid on veesurve ühtlustamise oskusega, kehvematel peab ette lisama vidina mis veesurve alandab. Kiire otsinguga leidsin ntx Gardena valikus survet ühtlustava tilgutuspea, millega saab seada tilkuma 1-8 liitrit tunnis.
Automaatne veevahetus on minusugusele laisale ja mugavale inimesele meelepärane lahendus. Seal on küll üks konks - värske vee lisandumine ei tohi olla liiga kiire, muidu tekib probleeme. Kui palju täpselt, sõltub akva mahust ning selle paika saamine on üks keerukam punkt asja juures. Pideva lisamise korral need tilgutid eriti ei aita, lisanduv veekogus on liiga suur.

_________________
http://akvarist.eu


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev Juul 04, 2012 10:23 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Mai 14, 2012 06:32
Postitusi: 11
Asukoht: Tallinn
Endal 400l akva ja ka probleemid gaasidega. Seoses sellega on hetkel töös automaatne veevahetus, kus vesi saaks seista eraldi anumas ja vahetus toimuks nädalas nt 3 x 30l. Selleks paigaldan eraldi pumba ja magnetklapi koos taimeriga. Mis arvate kas võiks toimida?


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev Juul 04, 2012 12:30 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
Küllap toimib, on ju paremgi kui need automaatse veevahetuse lahendused, kus värske vesi otse akvasse jõuab.

_________________
http://akvarist.eu


Üles
 [ 22 postitust ]  1, 2  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

PHPBB Archiver