EDIT: täpsustasin seda juttu ja lisasin lingi.
See, et vesi hägusaks läheb, on nitrogen cycle alguses täiesti normaalne. Kuigi need ei ole sama protsessi tulemus, on algpõhjused samad -- orgaaniliste toitainete kontsentratsiooni tõus.
See näitab, et vees hõljuvatele bakteritele on toitainet ja nüüd on otseselt vees hõljuvad bakterid pajunema hakanud.
Seal on piimja vee olemusest pisut juttu:
/vesi/8611/index.htmlSelline pilt võib juhtuda iga kord (ka sissetöötatud akvaariumis), kui akvaariumi koormus tõuseb või mingil põhjusel bakterid vahepeal hukkuvad. Vesi läheb 'piimjaks'. Näiteks satub akvaariumisse liiga palju kalatoitu, lisandub mõni suurem kala, puhastatakse filtrit, aetakse põhjast sodi vette või muu tegevus, mis bakterite töökoormust suurendab. Võib juhtuda ka pärast liiga suurt veevahetust. Ei pruugi olla seotud filtribakteritega.
Tuleb hoolitseda, et filtribakteritel oleks kuskil pesitseda -- kui see hägune vesi jääb liiga kauaks püsima, on vaja täiendavat filtrimaterjali, näiteks panna veevõtu toru ette shvamm. Ma arvan, et sedasi aidatakse kaasa filtribakterite arengule ja võib olla on isegi olulisem, et korjatakse veest hõljuvat orgaanilist toitu vähemaks (see koguneb filtrisse). Kas sellest praktikas tolku on, ei tea -- sodi jääb ikka vette, aga vaadata on parem.
Seega teemaalgatajale soovitan tutvuda "akvaariumi sissetöötamise" teemadega.
Kui filter ei ole paksult sodi täis või suisa umbes, siis ei maksa seda torkida.
Väikese akvaariumi (50L -- 150L) jaoks saab mõnusa filtri ehitada Hagen veepumbast (200-250kr), SERA shvammist (no alla 100kr, ei mäleta), jupist aukudega torust (shvamm käib selle otsa, iminappadest (et kaadervärki klaasi külge kinnitada), voolikutest (kui on soov pump akvaariumist väljapoole paigaldada). Minuarvates parem kui selle raha eest valmisfiltrid. AquaBalliga pole kursis.
Samas pole ma kunagi põhjafiltrit kasutanud, aga seda peaks kohe alguses paigaldama.