konn kirjutas:
Nii väikeses akvast - tõesti, süstlast tehtud sifoon oleks mõistlik või lihtsalt voolikuga põhjast jama välja korjata. Kusjuures - peenema vooliku otsa, mida nad müüvad istub med. süstal "kak raz". Muud polegi vaja, kui sisu välja kangutada ja voolik taha. Imemisvõimsus natuke nadim kui lihtsalt voolikul...millegipärast..pole füüsikas eriti tugev
.
Sifooni otsast (sealt, kust sodi sisse tuleb) tuleb mingi aja jooksul sisse täpselt sama palju vett, kui voolikust samal ajal ämbrisse voolab.
Vee voolamise kiirus voolikus on põhimõtteliselt tingitud ainult sellest, kui madalal ämber akvaariumi veepinna suhtes on (proovi, tõsta ämber nii kõrgele, et seal oleva vee tase on ainult veidi madalamal akvaariumi veetasemest..). Vee voolamise kiirus ei tohiks ideaalis sõltuda vooliku läbimõõdust. Kui akvaariumis vee tase langeb ja ämbris tõuseb, muutub ka veevool aeglasemaks (ja lõppeb, kui veepinnad on samal kõrgusel).
Kui vee voolamise kiirus voolikus on nt. 10 cm sekundis, siis ühe sekundiga voolab torust välja 10 cm pikkune ja toru läbimõõdu jämedune "veevorst". Sentimeetrise läbimõõduga torust tuleb sama ajaga 4 korda rohkem vett kui poolesentimeetrise läbimõõduga torust.
Asendades muist voolikut "jämedamaga" (st. sifooni otsaga), siis voolab selles osas vesi aeglasemalt, sest nii sifooni otsa kui voolikut peab sama ajaga läbima sama veehulk. Ja voolava vee hulk on paika pandud vooliku (väiksema läbimõõduga) läbilaskevõimega. Ehk siis eelmises lõigus toodud näidet teisipidi pöörates: poole cm läbimõõduga vooliku ja 1cm läbimõõduga sifooniotsa korral voolab vesi sifooniotsas 4 korda aeglasemalt kui voolikus (näiteks siis 10cm/sek ja 2.5cm/sek).
Kui nüüd sifooni ots on vooliku jaoks liialt suur saanud, on selles vee vool nii aeglane, et reklaamides näidatud kruusakivikeste hüplemist suure tõenäosusega ei näe. Eriti kehval juhul ei saa isegi sodi kätte (nt. 0.5l plastpudel ja poolesentimeetrine voolik
).
Et väga pisikese akvaariumi korral kogemata mitte liiga palju vett välja lasta, võib üks kord ära mõõta, kui kiiresti vesi välja tuleb. Nt. pooleliitrise purgi sisse vett lastes ja selleks kulunud aega ära mõõtes (pea igal mobiilil on stopper olemas..). Näiteks: pool liitrit poole minutiga -> liiter minutis -> 10 liitrit 10 minutiga. Ja edasi jääb üle ühe silmaga vahel kella kaeda, teisega ämbrit..
Ahjaa, see töötab siis, kui akvaarium on nt. laual ja ämber piisavalt madalamal, näiteks põrandal.