Tõtt öelda ei saa hästi aru, millega hetkel tegeled.
Manya kirjutas:
Päts läks ahju, st et nüüd ootan, kuidas akva küpseb. Taimed istutatud, mõned juurikad paigas, vesi sees.
Mis asi küpseb? Kui paned lihtsalt vee akvaariumi, siis ei küpse seal midagi. Selleks, et seal midagi "küpseks" või teisisõnu nitrifitseerivate bakterite koloonia kasvama hakkaks, on neile toitu vaja - lihtsalt akvasse lastud vees seda pole.
Manya kirjutas:
Nagu ma aru saan, siis selliste näitudega võib rahul olla? Või mis? Vesi on küll hägusemaks läinud aga see on ka ilmselt normaalne. Läksin akva käivitamisel bakterite teed - Seachem Stability. Filter mängib enamuse ajast.
Näidud on OK - mida saakski juhtuda, kui paned lihtsalt vee anumasse. Panid akvasse bakterid - kui neil toitu pole, siis on nad lihtsalt näljasurmale määratud, kasu pole sellest mingit. Mis mõttes filter mängib enamuse ajast? Filter peab töötama kogu aja. Kui filter seisma panna, siis filtris olevad bakterid hukkuvad.
Manya kirjutas:
On mul tarvidust selliste näitude puhul teha üle päeva veevahetust?
Neid veevahetusi tehakse selleks, et hoida ära vee kvaliteedi langemist akvaariumi elanike jaoks ohtlikule tasemele. Seal ei ela veel kedagi, kui ikka õieti aru sain?
Soovitaks lugeda
http://akvarist.eu/alustame/sissetootamine ,
http://akvarist.eu/vesi/lammastikuringePraegu seisab Sul ees kõige vastutusrikkam samm, mille juures eksimine võib tuua kaasa kalade surma ja on pannud mõnedki akvaristid hobist loobuma. Samas pole see mingi raketiteadus ning riske on võimalik üsna lihtsalt vältida. Ehk siis eelolevat sammu nimetatakse igasugu nimedega - akvaariumi küpsetamine, sissetöötamine, balansi saavutamine, mõni räägib müstilisest "tsüklist". Tegelikult see, mis toimub, on akvaariumis lämmastikuringe ehk lämmastikuringluse käimasaamine. Äärmiselt lihtsustatult akvaariumis kalade väljaheidetest ning lagunevatest toidujääkidest tekib ammoniaak, mis siis esmalt töödeldakse ühtede bakterite poolt ümber nitritiks, teiste bakterite poolt jälle nitrit nitraatideks - nitraadid kasutatakse elustaimede poolt ära toitainetena, ülejäägid tuleb akvaariumist veevahetustega välja viia. Vees leidub küll enamasti vajalikke baktereid, kuid neid on väga vähe ning nad paljunevad aeglaselt, vajalike bakterite arvu kahekordistamiseks kulub 15-24 tundi. Ehk siis kui paned akvasse mõne kala, siis pole tema väljaheidete ümbertöötlemiseks piisavalt baktereid, mistõttu ammoniaagi ja/või nitriti kogus vees võib minna nii suureks, et kalad surevad. Vajalike bakterite hulka saab kasvatada bakteripreparaadi abil - selle kohta, kas neist abi on, võib leida vastakaid arvamusi; tundub aga, et vähemalt Seachem Stability-st on abi. Bakterite hulka saab kiiremini kasvatada, kui tuua sissetöötanud akvast põhjapinnast, taimi, ka vesi aitab pisut (eriti kui on põhjast sifoonitud). Ammoniaagi püsitest ning nitriti test on abivahendid, kui on soov veenduda, et sissetöötamine edeneb turvaliselt. Olen aga pakkunud lahenduseks teha esimesel nädalal üle päeva ja hiljem paar-kolm korda nädalas 50% veevahetust, see hoiab ära ammoniaagi ja nitriti jõudmise ohtlikule tasemele.
Ehk siis Sinu ülesanne on akvasse mõõdukalt lisada elanikke ning tagada et ammoniaagi ja nitriti kogus ei jõuaks ohtlikult suureks minna. Kui bakterikoloonia on kasvanud piisavalt suureks, et akvaariumi elanike jäägid ümber töötada, siis ongi akvaarium "küps", sissetöötanud. Samas iga kord, kui lisad uusi kalu, toimub "mikrosissetöötamine", sest bakterikoloonia peab kasvama suuremaks vastavalt töödeldavate jääkide koguse kasvule.
Kuni aga pole ühtki elanikku, pole ka mingit ohtu. Kalu ei maksa tuua loomulikult kõiki korraga, samas parvekalu tuleb tuua parvena, mitte ühekaupa.