foorum.akvarist.ee

Akvaariumihuviliste kohtumispaik


Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]



 [ 26 postitust ]  1, 2  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: 180 l Manya projekt
PostitusPostitatud: Pühapäev Veebr 16, 2014 02:35 
Akvarist

Liitunud: Pühapäev Veebr 16, 2014 01:41
Postitusi: 13
Tere,

Plaanin alustada 180 l akvaga. Eesmärgiks taimed ja ca 10 kala. Põhja "koristajad" ja (ehk mõnele kummaline valik) kuldkalad.
Olen läbi uurinud ja lugenud Reinu kirjutised. Nüüd on valikus mõned kaladeta akva sissetöötamise variandid:
1. bakteritega
2. ammoniaagiga
3. taimedega
Mul tekkis väike segadus selle koha pealt, et kui taimedega seda teha, kus koha pealt need taimed seni toitaineid saavad, kui mul on akva tühi? Või saab kuidagi komplekteerida taimi ja ammoniaaki koos? Aega mul on, kiiret ei ole, niiet seega võin vabalt mitu nädalat mäkerdada akvaga, et keskkond oleks küps kalade sisse toomiseks.
Muldpõhja ei soovi kasutada.
Projekti parameetrid ise sellised:
2x39W T5 valgustusega kaas, Eheim Biopower 240 sisefilter, Jäger soojendi 150W. Mul puudub aimdus, kas need vidinad, mis kaasas on, on alguseks piisavad. Sisefilter iseenesest näeb suhteliselt jõle välja. Olen mõelnud välisfiltri peale.
Mäletan, et kui veel teismeline olin ja meil kodus üks kena nõukaaegne akva oli, siis ainukesed peened tehnikaseadmed seal sees olid õhupump ja midagi filtri taolist ka. Kuid gupid, mõõksabad, prügiteod, taimed ja roheline vetikas vohasid seal meelsasti.
On mul tarvis ka õhupumpa? Kuidas sobivad need valgustid? Jäävad lahjaks? On see pakutud filter ok?

Tänades, M


Üles
 Teema pealkiri: Re: 180 l Manya projekt
PostitusPostitatud: Pühapäev Veebr 16, 2014 05:23 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
Manya kirjutas:
Mul tekkis väike segadus selle koha pealt, et kui taimedega seda teha, kus koha pealt need taimed seni toitaineid saavad, kui mul on akva tühi?

Esimesed kaks nädalat taimedele nagunii mingit väetist ei panda, kohanevad ja saavad hakkama varude arvelt. Edasi oleks aga juba miskit vaja. Kirjutasid et mullapõhja ei soovi. Siis on valikud peamiselt rikastatud pinnasesegu ja kruusa vahel. Rikastatud pinnasesegust saavad juurtega taimed ise toitaineid kätte, kruusa puhul peab tasapisi lisaväetist hakkama panema.
Manya kirjutas:
Või saab kuidagi komplekteerida taimi ja ammoniaaki koos? Aega mul on, kiiret ei ole, niiet seega võin vabalt mitu nädalat mäkerdada akvaga, et keskkond oleks küps kalade sisse toomiseks.

Kui selle ammoniaagiga mässata, siis ma ei teeks seda üldse akvaariumis. Paneks lihtsalt filtri kuhugi teise nõusse ning seal siis mässaks ammoniaagiga, milleks akvat mürgitada. Testidega vaataks, millal filter on sisse töötanud, loputaks akvast võetud vees puhtaks ja alles siis paneks akvasse.
Manya kirjutas:
Projekti parameetrid ise sellised:
2x39W T5 valgustusega kaas,

Kui kasutatud akva, siis on küsimus torude vanuse kohta, aja jooksul nene valgusviljakus kahaneb. Kui torud on kobedad, siis enam-vähem saab nendega hakkama - valgusnõudlike taimedega tekib raskusi, aga sobivaid taimi leidub piisavalt.
Manya kirjutas:
Eheim Biopower 240 sisefilter, Jäger soojendi 150W. Mul puudub aimdus, kas need vidinad, mis kaasas on, on alguseks piisavad. Sisefilter iseenesest näeb suhteliselt jõle välja. Olen mõelnud välisfiltri peale.

See filter iseenesest peaks välja vedama. Kanisterfilter oleks loomulikult etem.
Manya kirjutas:
On mul tarvis ka õhupumpa? Kuidas sobivad need valgustid? Jäävad lahjaks? On see pakutud filter ok?

Kui filtriga veepinna ilusti ühtlaselt liikuma paned, siis õhupumpa vaja pole. Õhupump võib osutuda vajalikuks juhul, kui akvas on erivajadustega kalu, kes vajavad eriti hapnikurikast vett. Või kui filter ei liiguta piisavalt veepinda. Enamik õhupumpasid tekitavad omajagu müra.

_________________
http://akvarist.eu


Üles
 Teema pealkiri: Re: 180 l Manya projekt
PostitusPostitatud: Esmaspäev Veebr 17, 2014 12:34 
Akvarist

Liitunud: Pühapäev Veebr 16, 2014 01:41
Postitusi: 13
Aitäh tagasiside eest!
Akva on uus. Just nüüd värskelt Kalakesest toodud. Võtsin sealt ka 5 l rikastatud pinnasesegu. Väike valik taimi ka olemas. Homme läheb vesi sisse. Praegu kuivab silikooniga liimitud 3D taust.
Ootan huviga, mis edasi saab!


Üles
 Teema pealkiri: Re: 180 l Manya projekt
PostitusPostitatud: Esmaspäev Veebr 17, 2014 09:24 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Kolmapäev Mär 05, 2008 11:44
Postitusi: 1359
Pildid: 20
Asukoht: Keila
=D> tore et on lisandunud akvarist....tere tulemast ja EDU!

_________________
400L akva/CP-suurim,valgus4x39w,sooj-200w +30L nano


Üles
 Teema pealkiri: Re: 180 l Manya projekt
PostitusPostitatud: Esmaspäev Veebr 17, 2014 11:03 
Akvarist

Liitunud: Pühapäev Veebr 16, 2014 01:41
Postitusi: 13
Päts läks ahju, st et nüüd ootan, kuidas akva küpseb. Taimed istutatud, mõned juurikad paigas, vesi sees. Täitsa põnev :D
Täiendan veel pisut oma postitust.
Praegused testi tulemused:
pH 7,4
NH4 0,1 ppm
NO3 1 ppm
NO2 0,01 ppm


Üles
 Teema pealkiri: Re: 180 l Manya projekt
PostitusPostitatud: Teisipäev Veebr 18, 2014 11:54 
Akvarist

Liitunud: Pühapäev Veebr 16, 2014 01:41
Postitusi: 13
Tänased näidud sellised:
pH 7,4
NH4 0,05 ppm
NO3 0,05 ppm
NO2 0,01 ppm
Nagu ma aru saan, siis selliste näitudega võib rahul olla? Või mis? Vesi on küll hägusemaks läinud aga see on ka ilmselt normaalne. Läksin akva käivitamisel bakterite teed - Seachem Stability. Filter mängib enamuse ajast.
On mul tarvidust selliste näitude puhul teha üle päeva veevahetust?

Mann


Üles
 Teema pealkiri: Re: 180 l Manya projekt
PostitusPostitatud: Kolmapäev Veebr 19, 2014 12:57 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
Tõtt öelda ei saa hästi aru, millega hetkel tegeled.
Manya kirjutas:
Päts läks ahju, st et nüüd ootan, kuidas akva küpseb. Taimed istutatud, mõned juurikad paigas, vesi sees.

Mis asi küpseb? Kui paned lihtsalt vee akvaariumi, siis ei küpse seal midagi. Selleks, et seal midagi "küpseks" või teisisõnu nitrifitseerivate bakterite koloonia kasvama hakkaks, on neile toitu vaja - lihtsalt akvasse lastud vees seda pole.
Manya kirjutas:
Nagu ma aru saan, siis selliste näitudega võib rahul olla? Või mis? Vesi on küll hägusemaks läinud aga see on ka ilmselt normaalne. Läksin akva käivitamisel bakterite teed - Seachem Stability. Filter mängib enamuse ajast.

Näidud on OK - mida saakski juhtuda, kui paned lihtsalt vee anumasse. Panid akvasse bakterid - kui neil toitu pole, siis on nad lihtsalt näljasurmale määratud, kasu pole sellest mingit. Mis mõttes filter mängib enamuse ajast? Filter peab töötama kogu aja. Kui filter seisma panna, siis filtris olevad bakterid hukkuvad.
Manya kirjutas:
On mul tarvidust selliste näitude puhul teha üle päeva veevahetust?

Neid veevahetusi tehakse selleks, et hoida ära vee kvaliteedi langemist akvaariumi elanike jaoks ohtlikule tasemele. Seal ei ela veel kedagi, kui ikka õieti aru sain?
Soovitaks lugeda http://akvarist.eu/alustame/sissetootamine , http://akvarist.eu/vesi/lammastikuringe
Praegu seisab Sul ees kõige vastutusrikkam samm, mille juures eksimine võib tuua kaasa kalade surma ja on pannud mõnedki akvaristid hobist loobuma. Samas pole see mingi raketiteadus ning riske on võimalik üsna lihtsalt vältida. Ehk siis eelolevat sammu nimetatakse igasugu nimedega - akvaariumi küpsetamine, sissetöötamine, balansi saavutamine, mõni räägib müstilisest "tsüklist". Tegelikult see, mis toimub, on akvaariumis lämmastikuringe ehk lämmastikuringluse käimasaamine. Äärmiselt lihtsustatult akvaariumis kalade väljaheidetest ning lagunevatest toidujääkidest tekib ammoniaak, mis siis esmalt töödeldakse ühtede bakterite poolt ümber nitritiks, teiste bakterite poolt jälle nitrit nitraatideks - nitraadid kasutatakse elustaimede poolt ära toitainetena, ülejäägid tuleb akvaariumist veevahetustega välja viia. Vees leidub küll enamasti vajalikke baktereid, kuid neid on väga vähe ning nad paljunevad aeglaselt, vajalike bakterite arvu kahekordistamiseks kulub 15-24 tundi. Ehk siis kui paned akvasse mõne kala, siis pole tema väljaheidete ümbertöötlemiseks piisavalt baktereid, mistõttu ammoniaagi ja/või nitriti kogus vees võib minna nii suureks, et kalad surevad. Vajalike bakterite hulka saab kasvatada bakteripreparaadi abil - selle kohta, kas neist abi on, võib leida vastakaid arvamusi; tundub aga, et vähemalt Seachem Stability-st on abi. Bakterite hulka saab kiiremini kasvatada, kui tuua sissetöötanud akvast põhjapinnast, taimi, ka vesi aitab pisut (eriti kui on põhjast sifoonitud). Ammoniaagi püsitest ning nitriti test on abivahendid, kui on soov veenduda, et sissetöötamine edeneb turvaliselt. Olen aga pakkunud lahenduseks teha esimesel nädalal üle päeva ja hiljem paar-kolm korda nädalas 50% veevahetust, see hoiab ära ammoniaagi ja nitriti jõudmise ohtlikule tasemele.
Ehk siis Sinu ülesanne on akvasse mõõdukalt lisada elanikke ning tagada et ammoniaagi ja nitriti kogus ei jõuaks ohtlikult suureks minna. Kui bakterikoloonia on kasvanud piisavalt suureks, et akvaariumi elanike jäägid ümber töötada, siis ongi akvaarium "küps", sissetöötanud. Samas iga kord, kui lisad uusi kalu, toimub "mikrosissetöötamine", sest bakterikoloonia peab kasvama suuremaks vastavalt töödeldavate jääkide koguse kasvule.
Kuni aga pole ühtki elanikku, pole ka mingit ohtu. Kalu ei maksa tuua loomulikult kõiki korraga, samas parvekalu tuleb tuua parvena, mitte ühekaupa.

_________________
http://akvarist.eu


Üles
 Teema pealkiri: Re: 180 l Manya projekt
PostitusPostitatud: Kolmapäev Veebr 19, 2014 01:12 
Akvarist

Liitunud: Pühapäev Veebr 16, 2014 01:41
Postitusi: 13
Selge värk!
Rein sinu kommentaari lugedes sain ise ka aru, millega tegelen ehk siis hetkel ilmselt mitte millegagi. Mitte ühtegi elukat hetkel akvaariumis ei ole, olemas on ainult mõned taimed.
Vat seda ma tahtsingi teada, mis ma edasi teen. ](*,) Infot on ikka väga palju. Ja sellest nö mürast õige info leidmine võtab aega.
Lämmastikuringe põhimõttest saan aru. Täna ilmselt ei ole üldse minu päev, kui saan aru aga järeldusi ei tee. Ehk siis mul kogu kupatus sureb lihtsalt nälga, kui ma midagi ette ei võta :-k


Üles
 Teema pealkiri: Re: 180 l Manya projekt
PostitusPostitatud: Kolmapäev Veebr 19, 2014 01:24 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede Sept 19, 2008 10:57
Postitusi: 712
Asukoht: Tallinn
Nii lühikese aja jooksul ei teki tõesti veel mingeid jääkaineid. Stability lisamist võiksid alustada siis, kui esimesed kalad sisse tood. Siis on ka põhjust veeteste tegema hakata.

_________________
kpl " Kalake"
Rocca al Mare Kaubanduskeskus
http://kalake.ee
Kiireloomulistes küsimustes ja kauba laoseisu saamiseks helistage palun poodi telefonil 6659255.
Tellimisinfo ja kauba tarneaja päringud esitada e-posti teel irma@kalake.ee


Üles
 Teema pealkiri: Re: 180 l Manya projekt
PostitusPostitatud: Kolmapäev Veebr 19, 2014 03:45 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Laupäev Juun 18, 2011 04:46
Postitusi: 1058
Pildid: 0
Asukoht: Saue
jõudu ettevõtmisel
Mõned tähelepanekud:
amoniaak olekski see "toit" mida bakterid sööksid
Amoniaagi manustamist pole ise proovinud, kuna olen alustamisel pannud akvasse nn tankisti kes tekitaks piisavalt kakat

Pole asjatundja kuldkalade asjus aga minu mäletamist mööda meeldivad neile teatud taimed.
seega loodan, et oled juba googeldanud mis taimedega kuldkalad kokku sobivad. Lisaks pead arvestama ka kalade/taimede temperatuuri sobivusega.

Mis asi see 5 l rikastatud pinnasesegu on? -kas sul mingit muud pinnast ei olegi? - 5l ei ole 180L akvale piisav
arvesta, et pinnast võiks olla vähemalt 5cm paksuselt

_________________
180L https://sites.google.com/site/akva2011/
aqadvisor


Üles
 Teema pealkiri: Re: 180 l Manya projekt
PostitusPostitatud: Kolmapäev Veebr 19, 2014 04:27 
Akvarist

Liitunud: Pühapäev Veebr 16, 2014 01:41
Postitusi: 13
Kuldadele maitsevad tõepoolest taimed. Valisin nö easy taimed ja sellest kuuesest taime kollektsioonist valikust kaks on jutu järgi söömiskindlad, elame - näeme. Kui ülejäänud nahka pannakse, mis siis ikka :roll:
5 l rikastatud pinnasesegu on Aquabasis Plus. Ja siis peale veel 2 x 10 l pinnast 1,5 - 2,5 mm. Temp praegu 23`C. Lisaks kaks uut elukat - Ancistrus (pikauimeline).


Üles
 Teema pealkiri: Re: 180 l Manya projekt
PostitusPostitatud: Neljapäev Veebr 20, 2014 08:31 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Teisipäev Veebr 05, 2013 07:30
Postitusi: 41
Asukoht: Tapa
Kas see 1,5-2,5mm kuldkala jaoks liiga peenike ei ole? Olen siit lugenud, et nad võivad hakata seda kruusa alla neelama, kui see neile suhu mahub ning sellest tulevad probleemid. Isiklikud kogemused kuldkaladega paraku puuduvad.


Üles
 Teema pealkiri: Re: 180 l Manya projekt
PostitusPostitatud: Neljapäev Veebr 20, 2014 07:22 
Akvarist

Liitunud: Pühapäev Veebr 16, 2014 01:41
Postitusi: 13
Vat ei oska öelda, kas on väike see tera suurus. Põhja pigem vaatasin põhjakate järgi, et nendel suur tükk suud lõhki ei ajaks.
Väike pilt minu akvast aadressil https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/ ... 9683_n.jpg
NO2 tõuseb. Tuleb vist vett vahetada?


Üles
 Teema pealkiri: Re: 180 l Manya projekt
PostitusPostitatud: Reede Veebr 21, 2014 12:58 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Teisipäev Jaan 17, 2012 06:19
Postitusi: 760
Pildid: 2
Asukoht: Tallinn (ja ülejäänud Eesti)
Muud head ei oska öelda, aga miks üleval see 5cm enne kaant tühi on, või see lihtsalt pilt hetkest. Monk, nagu ma olen, hullult segab see ülemine osa :lol: :lol:

Muidu tip-top sinusugeseid akvariste ongi vaja, kes asjasse ka pühenduksid kui hobisse, mitte kui uude seina kaunistusse. Ootan huviga akva kujunemist. Hoia veenäidud enam vähem korras ja saad nautida väga meelerahu pakkuvat hobi. :wink:


Üles
 Teema pealkiri: Re: 180 l Manya projekt
PostitusPostitatud: Reede Veebr 21, 2014 01:32 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Teisipäev Veebr 05, 2013 07:30
Postitusi: 41
Asukoht: Tapa
andrep kirjutas:
Muud head ei oska öelda, aga miks üleval see 5cm enne kaant tühi on, või see lihtsalt pilt hetkest. Monk, nagu ma olen, hullult segab see ülemine osa :lol: :lol:


Minulgi on akva nö. silmini täis, ehk vaid 1cm. on ülaservast veepinnani, palju ilusam näib. Pealegi kipub sinna veepiirile rant tekkima, kui agaralt ei viitsi nühkida, oleneb vist veenäitajatest ka see muidugi.


Üles
 [ 26 postitust ]  1, 2  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

PHPBB Archiver