foorum.akvarist.ee

Akvaariumihuviliste kohtumispaik


Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]



 [ 20 postitust ]  1, 2  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Uuesti alustamine
PostitusPostitatud: Kolmapäev Veebr 22, 2012 03:57 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede Mär 14, 2008 12:20
Postitusi: 24
Asukoht: Tallinn
Mure siis selline, et minu akvas on arvatavasti must habevetikas võimust võtnud. Algselt mõtlesin, et muretsen SAE'd, aga nüüd on juba kogu põhi seda vetikat täis ja vaevalt need kalakesed seda nüüd nii palju söövad.
Tundub mõistlikum otsast alustada, sest lisaks vetikale on ka taime-majandus liialt igav. Hetkel kasvab ainult vallisneria ja kõik kohad on seda täis. Iga kord rohi nagu hullumeelne ja siis on pool põhja ka segamini (äkki see on ka põhjus miks vetikas vohama hakanud on). Probleemiks on veel akvas elutsevad prügiteod.

Tahtsin küsida targemate arvamust. Tundub vist mõistlikum otsast alustada eks?
Kui jah siis sellega seoses tekkisid järgmised küsimused:
*Kuidas vältida hullumeelset rohimist? Kas igale taimele peaks panema mingi piirde (näiteks plastik äär silikoniga põhja külge)?
*Kui akvas on hetkel habevetikas, kas peaks kõik akva osad kloori lahusega töötlema?
*Kuidas peaksin toimima välise filtriga? Kas loputan lihtsalt puhtaks ja panen uuesti tööle või peab seda ka kuidagi töötlema?
*Kuhu ma puhastuse ajaks võiks kalad paigutada(2 skalaari, 1 mõõksaba, 1 ants)?

Loodan, et said kõik küsimused kirja :) Igatahes suur aitäh juba ette kõigile, kes vitsivad minuga kaasa mõelda...jään Teie soovitusi ootama!

_________________
250l: 1 skalaari, 1 ancistrust, 1 mõõksaba


Üles
 Teema pealkiri: Re: Uuesti alustamine
PostitusPostitatud: Kolmapäev Veebr 22, 2012 04:19 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Apr 23, 2009 10:42
Postitusi: 807
Asukoht: Tallinn
lepa kirjutas:
Tundub vist mõistlikum otsast alustada eks?

Pigem ei, vetikas tuleb talle soodsatel tingimustel - uuri välja parem mida sul üle/puudu on ja likvideeri probleem. Siis kaob ka vetikas. Kui otsast alustad samamoodi, siis on vetikas sul varsti tagasi.

Prügiteod saad kontrolli alla söömiskoguste vähendamisega, tigusi söövate kaladega või tigusid söövate tigudega - ise olen praktiseerinud esimest ja toimib.

lepa kirjutas:
*Kuidas vältida hullumeelset rohimist? Kas igale taimele peaks panema mingi piirde (näiteks plastik äär silikoniga põhja külge)?

Minu kogemuse järgi see ei toimi - ainuke asi mis tean toimivat on savist lillepotid.
Piirata saad kasvu veel võttes taimed, mis ei kasva nii kiiresti.
Aga kokkuvõttes kui taimele meeldib, siis ta kasvab ja rohimisest sa ei pääse.

lepa kirjutas:
*Kui akvas on hetkel habevetikas, kas peaks kõik osad kloori lahusega töötlema?

Pigem otsi üles põhjus miks vetikas on ja hakka seda likvideerima.

Uuesti alustamine on nii sulle kui sinu kaladele kokkuvõttes suurem stress kui akva korda loomine.
Ja usu mind, kui sa umbes 3-6 kuu pärast oma vetikamurest lahti saad ja taimed ilusasti edasi kasvavad - oi kui uhke tunne siis on ;)

_________________
325 liitrit vett


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev Veebr 22, 2012 05:22 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede Mär 14, 2008 12:20
Postitusi: 24
Asukoht: Tallinn
Asi tegelikult veel selles, et tahan hetkel võimutsevast taimest vabaneda ja akvas uue vaadeldavama pildi luua. Põhimõtteliselt saan seda vist teha ka otsast alustamata?

Ok, aga kui kukuksin korda looma. Kas siis selline tegevuskava oleks loogiline?
1. Tühjendaks akava. Viskaks vana koled põhja koos taimedega välja. (huvitav kui põhi läbi keeta siis kas saan kividel olevast samblast ja kividevahelö olevatest prügitigude kodadest lahti)
2. Peseks kasti seest puhtaks ja keeraks ümber, sest esiklaas on kahjustada saanud.
3. Akva põhja kinnitaks silikoniga lillepoti seibid kuhu sisse istutaks uued taimed.
3. Filtri ja soojenduspulga vetikaga kaetud osad puhastaks klooriga või keedaks (ei tea kas see plastik ikka kannatab keetmist)
4. Sama päeva õhtul paneksin olemasolevad kalad sisse
5. Nädala pärast tooks juurde mõned SAE'd

Ausalt öeldes ei ole mul aimu millest see vetika kasv nii hulluks läks. Ise kahtlustan, et see võib sellest olla, et kui vallisneria metsa rohimine keeras pool põhja segamini+eks oleme ise ka veidi laisad olnud. Ega ma muidugi ei tea kas see on sellest või ei. Mis Teie arvate?

Tegin huvi pärast ka veetestid et äkki oskate öelda milles võib probleem olla. Näidud siis sellised:
PH 8
GH JBL test mis peaks punasest roheliseks minema oli peale 35 tilka ikka kollane. Ei tea kas test vana või karedus tõesti üle 35
NO2 0,05
NO3 5
PO4 0

Äkki keegi targem juhendab, mis viga ja mida ma tehema peaksin :)

_________________
250l: 1 skalaari, 1 ancistrust, 1 mõõksaba


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev Veebr 22, 2012 05:39 
Akvarist

Liitunud: Pühapäev Jaan 23, 2011 05:35
Postitusi: 251
Asukoht: Tallinn
Gh test ei saa küll kollane olla, kh test läheb sinisest kollaseks.Restarti ei soovita.Kuidas valgustusega lood.

_________________
vana saga


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev Veebr 22, 2012 05:50 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Apr 23, 2009 10:42
Postitusi: 807
Asukoht: Tallinn
Tundub, et sul on otsus tehtud juba, et restart tuleb - kõik sammud läbi mõeldud jne - mis sa enam küsid...

_________________
325 liitrit vett


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev Veebr 22, 2012 07:06 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede Mär 14, 2008 12:20
Postitusi: 24
Asukoht: Tallinn
No ise ei pidanud seda plaani restardiks sest filtri biomass jääb ju samaks :oops: palun vabandust! Tahaks ikka nõu ja tore oleks koos täpsete juhistega :) ei taha midagi valesti teha

Kuidas teha akva vetikavabaks, istutada taimed ümber ja saada lahti prügitigudest ilma restardita? Ise vastust ei tea, seega küsin nõu targematelt

Valgustuseks on 2x Philips Aquarelle TL-D 30W ja 2x Sylvania Fluorescent lampo 30W
Valget aeg on akvas 8 tundi

_________________
250l: 1 skalaari, 1 ancistrust, 1 mõõksaba


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev Veebr 22, 2012 07:37 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Apr 23, 2009 10:42
Postitusi: 807
Asukoht: Tallinn
Nagu ma enne kirjutasin, sa pead likvideerima vetika põhjustaja mitte vetkat ennast - kui sa põhjustajat ei likvideeri, siis varsti on jälle sama jama kallal - ja mure algab uuesti.

Ürita leida üles põhjus - ma ise selle vetikaga ei ole kokku puutunud, aga äkki keegi teine oskab selle hingeelu seletada (või googelda ;)) - siis otsi välja, mis sul valesti on ja siis hakka põhjust eemaldama (vahel on vaja veevoolu juurde, vahel on mõnda toiteainet puudu/üle, co2 liiga vähe vms).

Põhjaga võid teha nii, et võtad jupikaupa vetikasse kasvanud kruusa välja (kõige pealmine kiht - sest pinnase sees pimedas ei kasva vetikas), keedad selle kruusa läbi ja paned tagasi. Ja nii iga päev või üle päeva jupi kaupa.

Kindlasti puhasta enne seda filter, et vee filtratsioon oleks maksimaalne - kasulik oleks ka miski sisefiltri kasutamine sel perioodil - korjaks seda soppa mis üles tuleb mehhaaniliselt. Sisefiltrit on hea lihtne ka kiirelt loputada.

Sama asi on taimedega - vaikselt jupikapa ja aegamöda hakka välja kiskuma ja uute taimedega asendama.

Kui korraga liiga suur muutus teha (enamus taimed välja vms) siis läheb tasakaal paigast ja ongi jama majas.
NB! Ja ära arva, et sa saad päevaga vetikast lahti - see vatab ikka aega ;) Samas kui see ükskord tehtud, siis on rõõmu palju!

_________________
325 liitrit vett


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev Veebr 22, 2012 07:52 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Laupäev Juun 18, 2011 04:46
Postitusi: 1058
Pildid: 0
Asukoht: Saue
Enne kui tegema hakkad uuri järgi miks sul see habevetikas vohab sest muidu tekkib ta uude akvaariumi samuti.

Ma tegin ise hiljuti sarnase pehme restadi
/esimene/25263/2.html
Mingit probleemi ei tekkinud väljaarvatud see, et mõnele taimele ei meeldinud ümberistutamine :(
Juhin aga tähelepanu, et mul seal tugev alaasustatusja võimas välisfilter!

sisuliselt taimed välja, kalad välja, akva veest tühjaks siis pinnas välja.
taga taust paika, akva ringi, "vana" pinnas sisse, taimed sisse, "vana" vesi sisse, kalad sisse.
3h kokku

Aga abi saamiseks pane ikka kõik akva näidud ;)
Kui suur akvaarium? -
Kaua käinud?-
Palju valgust?- W, kaua annad- h
Kas päike paistab peale? Kas ruumis kus akva asub on valge?
Mis pinnas?
Mis filter, tihti puhastad?-
kui tihti vett vahetad ja palju?
Kas väetist lisad, palju, mida?
Mitu cm täiskasvanud kalu, tigusi kokku?
Palju haljasmassi %?
Vee näidud Temp, KH, GH, pH, NO2, NO3, PO4 jne
CO2 palju?
Soovitavalt üldpilt akvast kah.

EDIT: lisasin selguse mõttes "vana" ;)

_________________
180L https://sites.google.com/site/akva2011/
aqadvisor


Viimati muutis jaantat, Kolmapäev Veebr 22, 2012 08:31, muudetud 2 korda kokku.

Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev Veebr 22, 2012 08:19 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Apr 23, 2009 10:42
Postitusi: 807
Asukoht: Tallinn
Jaantat, ma eeldan, et sinul olid nii vesi kui pinnas nn vanad, mitte sa ei pesnud pinnast ja ei lasknud uut vett...
Samas lepa puhul ma ei näe selles pointi, sest tal oleks vaja vetikast lahti saada mitte tausta panna :)
Ehk otsime parem vetika põhjuse välja ja eemaldame selle - sis kaob ka vetikas...

_________________
325 liitrit vett


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev Veebr 22, 2012 08:28 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Laupäev Juun 18, 2011 04:46
Postitusi: 1058
Pildid: 0
Asukoht: Saue
aatomik kirjutas:
Jaantat, ma eeldan, et sinul olid nii vesi kui pinnas nn vanad, mitte sa ei pesnud pinnast ja ei lasknud uut vett...
Samas lepa puhul ma ei näe selles pointi, sest tal oleks vaja vetikast lahti saada mitte tausta panna :) Ehk otsime parem vetika põhjuse välja ja eemaldame selle - sis kaob ka vetikas...

Jus nii mul oligi.
Täitsa nõus sinuga ja seda seda ma oma esimese lausega ütlesingi samas oli tal aga soov kriimuline esikülg tagakülje vastu väljavahetada mida aga pinnast täis akvaariumiga nati raske teha ;)

_________________
180L https://sites.google.com/site/akva2011/
aqadvisor


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev Veebr 22, 2012 10:34 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede Mär 14, 2008 12:20
Postitusi: 24
Asukoht: Tallinn
Kui suur akvaarium? - 250l
Kaua käinud?- alates 4.04.2008
Palju valgust?- 4x30W, kaua annad- 8h
Kas päike paistab peale?-ei
Kas ruumis kus akva asub on valge?. akva asub hallis, otsest valgust sinna aknast ei paista
Mis pinnas?-must dekratiivne kruus ehituspoest
Mis filter, tihti puhastad?- välisfilter eheim 2026 (või 2028)
kui tihti vett vahetad ja palju?- kaks korda kuus, aga vahepeal jäi see veidi unarusse, seega on see üks probleemi põhjus
Kas väetist lisad, palju, mida?- ei väeta
Mitu cm täiskasvanud kalu, tigusi kokku? 2x7cm skalaari+5cm mõõksaba+5cm ants
Palju haljasmassi %?-30% äkki
Vee näidud: Temp 26kraadi, KH-ei ole testi, GH-test ei tööta, pH 8, NO2 0,05, NO3 5, PO4 0
CO2 palju?- CO2 juurde ei lisa
Pildi üritan lisada oma albumisse.

_________________
250l: 1 skalaari, 1 ancistrust, 1 mõõksaba


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev Veebr 23, 2012 01:09 
Moderator

Liitunud: Kolmapäev Jaan 25, 2006 01:18
Postitusi: 705
Pildid: 10
Asukoht: Tallinn
Selle lehe väitel võib põhjuseks olla madal CO2 tase ja/või vähene tsirkulatsioon http://www.theplantedtank.co.uk/algae.htm

Ega kui põhjus pole selgunud pole uuendamisel suurt mõtet, varsti oled jälle sama olukorra ees.
Puhastamisel võid soojendi ja muu elutu lasta ka läbi kloorilahuse ja siis korralikult üle loputada veega


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev Veebr 23, 2012 08:59 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede Mär 14, 2008 12:20
Postitusi: 24
Asukoht: Tallinn
Ise kahtlustan, et põhjuseks võib olla vähene koristamine. Vetikas ilmus akvasse juba sellel ajal kui mina seda puhastasin. Peale lapse sündi hakkas puhastamisega tegelema abikaasa ja arvan, et ta tegi seda lihtsalt liiga harva :roll: Hetkel ei ole seis enam hullemaks läinud, aga paranemise märke ka ei ole. Lohtsal vaatepilt ei ole kõige veetlevam, sest kogu kruus on musti tutakaid täis ja vallisneria lokkab :(

_________________
250l: 1 skalaari, 1 ancistrust, 1 mõõksaba


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev Veebr 23, 2012 11:37 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Apr 23, 2009 10:42
Postitusi: 807
Asukoht: Tallinn
Kivi kirjutas:
Selle lehe väitel võib põhjuseks olla madal CO2 tase ja/või vähene tsirkulatsioon http://www.theplantedtank.co.uk/algae.htm


Kuna sa soovisid täpseid juhiseid, siis sinu võimalused on järgmised (mina tegeleksin mõlema probleemiga):

Co2 taseme tõstmiseks võib kasutada:
- co2 balloon (kõige stabiilsem ja parem)
- pärmi pudeleid kasutada (suur mässamine kodus aga odavam - käärima võid panna näiteks veini ;))
- Konditsioneer Excel - ise pole kasutanud kunagi aga peaks ka aitama - saab vist Kalakesest või akva.ee-st. (Kivi antud link väidab "Overdosing Flourish Excel will clear it up.")

Tsirkulatsiooni vastu aitab:
- Suurem välifilter, millel on suurem -äbivool (Kõige kallim aga kõige ilusam lahendus)
- Lisada sisefilter (lisaks puhastab vett - rikub akvaariumi sisevaadet minu arvates)
- Lisada tsirkulatsiooni pump kas:
* akvaariumisse (väiksem kui sisefilter aga samuti mitte liiga ilus)
* akvast välja ja lahendada veevool samasuguste torudega nagu on välifiltril (NB! mul on neid torusid kõvasti üle kui huvi on - vooliku leian ka - pumba pead ise otsima)

lepa kirjutas:
Lohtsal vaatepilt ei ole kõige veetlevam, sest kogu kruus on musti tutakaid täis ja vallisneria lokkab :(


See, et vallisneria kasvab on hea - tarbib toiteaineid vetika eest - ehk ära kõike välja juuri! Tasapisi hakka asendama teiste taimedega kui vallisneria sulle ei meeldi :)

_________________
325 liitrit vett


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev Veebr 23, 2012 01:31 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Laupäev Juun 18, 2011 04:46
Postitusi: 1058
Pildid: 0
Asukoht: Saue
Täitsa nõus Aatomiku soovitustega.

asjast teada saamiseks osta KH test sest siis saad arvutada oma akva vee CO2 sisalduse- tegelt ega seal mingit üllatust pole see saab olema madal
Aga ikka hangi test
Ja siis co2 püsitester et ei peaks rohkem matemaatikaga tegelema ;)

Kuna sul akva 2008 aastast käinud siis sul juba hea huumuskiht pinnasesse kogunenud mida patt raisku lasta.
Proovi äkki õnnestub akva ümber keerata koos pinnasega

_________________
180L https://sites.google.com/site/akva2011/
aqadvisor


Üles
 [ 20 postitust ]  1, 2  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

PHPBB Archiver