foorum.akvarist.ee

Akvaariumihuviliste kohtumispaik


Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]



 [ 9 postitust ] 
Autor Sõnum
PostitusPostitatud: Pühapäev Sept 11, 2011 01:32 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
Vahepeal olid kiired ajad, sestap tekkis nädalane auk. Nüüd siis lubatud jutuke sisustuse teemal valmis.

Nagu tavaliselt, kui miskit viltu või puudu, andke aga julgesti märku.

_________________
http://akvarist.eu


Viimati muutis Rein, Kolmapäev Dets 28, 2011 12:44, muudetud 1 kord kokku.

Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Sept 11, 2011 09:37 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Apr 23, 2009 10:42
Postitusi: 807
Asukoht: Tallinn
5+ jutt! Ega muud poleks oodanudki ;)
Algajale on kindlasti väga vajalik tekst! Mõned tähe/komavead jäid silma aga ei midagi, mis segaks lugemist.

Kui sa küsisid mida lisada, siis endal torkas pähe mõte, et äkki rääkida juurde veel taustadest lühidalt (tihti tekib foorumis küsimus) - kas väljapoole, sissepoole, "3D" taust või midagi kolmandat.
Ja äkki peaks rääkima akvaariumi sisustuse paigutsest - foorumis sellest küll juttu ei ole väga palju aga tegelikult võib nii mõnelgi esimene sisustamine metsa minna. Näiteks kõrged taimed istutatakse madalamate ette jne). Ja kui sellest juba kirjutada, siis peaks vist elustaimedest ka natuke :D

Need siis lihtsalt esimesed mõtted mis pähe lõid :)

_________________
325 liitrit vett


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Sept 11, 2011 10:20 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
Aitäh, abiks märkused! Tausta katsun samale jutule juurde panna.
Taimede paigutusest plaanisin kirjutada järgmises osas, kus jutt tulebki taimedest ja kaladest. Seejärel akvaariumi startimine, ning algajate osa lõpetaks hooldusega.
Kirjavead on tegelikult häirivad ja katsun ära koristada, eile tuli uni liialt kallale, sellest ka need vead.

_________________
http://akvarist.eu


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Sept 11, 2011 10:27 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Laupäev Juun 18, 2011 04:46
Postitusi: 1058
Pildid: 0
Asukoht: Saue
Hea tekst ja jõudu.
Järgnev pole kriitika aga pannes enda algaja akvaristi olukorda (kes ma muidu ka olen) tekkisid mul sellised mõtted.

Mind kuidagi hirmsalt häirib sõna kruus kuna see assotseerub minu jaoks paekiviga. :roll:
Äkki oleks mõistlik selline erisus kohe alguses sisse tuua?
Samuti ei ütle kaltsiumkarbonaat 10 aastasele midagi, samas paekivi ja teokarpi teab iga laps.

Lisaks võiks mainida ka teokarpe, mida keegi on kuskilt korjanud ja tahaks akvaariumi pista.

Juurika juures tekkis mul küsimus, kas puu liigil on ka mingi tähtsus?
Okaspuu, lehtpuu jne
Küsin seda kuna hiljuti sai aiast sirel välja kaevatud ning sellel olid kenad juurikad mis sobiks mulle akvaariumi.
Seega kui ma seda kuumutan ahjus või keedan potis peaks puu "surema" ning seega sobima akvaariumi pistmiseks, või kuidas?

_________________
180L https://sites.google.com/site/akva2011/
aqadvisor


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Sept 11, 2011 11:23 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
jaantat kirjutas:
Mind kuidagi hirmsalt häirib sõna kruus kuna see assotseerub minu jaoks paekiviga. :roll:
Äkki oleks mõistlik selline erisus kohe alguses sisse tuua?

Oled kindel et ei aja kruusa ja killustikku segamini? Killustik on nagu nimigi ütleb, kivimi prurustamisel saadud killud. Killustik akvaariumisse ei sobi, kuna kildudel on teravad ääred. Minu jaoks paekivi assotsieerub küll vaid killustikuga.
Liiva ja kruusa omavahelised seosed on aga segasemad. Minu jaoks on juba lapsest peale tähendanud liiv peenikesi, tera suurusega kuni ca 1 mm terasid. Sellest suuremad terad on olnud minu jaoks kruus.
Wikipedia ütleb: Kruus on purdsete, mille osakeste läbimõõt on valdavalt 2...64 mm.[1]
Eestis on varem kasutatud ka purdsetete klassifikatsiooni, mille järgi nimetatakse kruusaks purdsetet terasuurusega 1...10 mm.[2][3]
Purdsette terasuurus, mida nimetatakse kruusaks, on erinevates maades erinev. Kruusast peenem purdsete on liiv.

Tundub et ülikoolis õpetatakse et: Liiv ja kruus on laialt kasutatavad maavarad ja neid on Eestis peaaegu kõikjal. Nende klassifitseerimise aluseks on terasuuruse jaotus (lõimis): 0,05-5 mm - liiv, 5-70 mm - kruus, veerised, >70 mm - munakad ja rahnud. Maapõue seaduse järgi kujutavad liiv ja kruus endast mitmekomponendilisi purdsetendeid, kusjuures liivas on üle 5 mm läbimõõdugaon osakesi vähem kui 35% ja kruusas samu osakesi rohkem kui 35%.
Nii et kui meil leidub keegi kes antud teemas pädev, siis oleksin tänulik kui öeldaks kuidas on õige. Hetkel tundub et esindan pisut aegunud arusaamu ning õige on ülikoolis õpetatav (mida kasutab ka Silikaat), nii et pean oma jutus kruusa asendama liivaga.
jaantat kirjutas:
Samuti ei ütle kaltsiumkarbonaat 10 aastasele midagi, samas paekivi ja teokarpi teab iga laps.

Siin on asi hoopis segasem, juurdlesin tükk aega selle koha peal. Minu meelest 10 aastasele pole üldse võimalik seda mõistlikult kirja panna, ei hakka ju kirjutama jutu sisse keemia algkursust. Priit Päkk on rääkinud samas kontekstis lubjasisaldusest, minu meelest see ei muuda teksti arusaadavamaks, pealegi kaltsiumkarbonaat tundub mulle korrektsem. 10 aastase jaoks on vast oluline et kui ei soovi vee karedust tõsta, siis tuleb vätida kive mis seda tõstaksid ning äädikat tilgutades saab seda kindlaks teha - see peaks ju tekstist ka välja tulema? Kes aga teavad pisut rohkem, neile on siis kaltsiumkarbonaat.
jaantat kirjutas:
Lisaks võiks mainida ka teokarpe, mida keegi on kuskilt korjanud ja tahaks akvaariumi pista.

Õige märkus, lisan juurde.
jaantat kirjutas:
Juurika juures tekkis mul küsimus, kas puu liigil on ka mingi tähtsus?
Okaspuu, lehtpuu jne

Pakun et kui suudad selgelt vahet teha siis juurikas ei sobi. :) Jutt on juurikatest mis on väga pikka aega ligunenud soos või vees, nii et ega sealt väliselt nii lihtne ole aru saada millega tegu.
jaantat kirjutas:
Küsin seda kuna hiljuti sai aiast sirel välja kaevatud ning sellel olid kenad juurikad mis sobiks mulle akvaariumi.
Seega kui ma seda kuumutan ahjus või keedan potis peaks puu "surema" ning seega sobima akvaariumi pistmiseks, või kuidas?

Hmm, sellise tõlgenduse peale ma ei tulnudki - tõepoolest, kui puu maha saagida siis võib seda tõlgendada ka et see puu on nüüd surnud. :) Akvaariumisse sobiva surnud puu all mõtleme siiski sellist surnud puud, mis on olnud surnud pikka aega nii et mahlad, parkained jms. on ammu lahkunud. Ehk oleks siinkohal õige öelda et toores puit ei sobi. Ega kuivanud puit ka teabmis hea ole, õige oleks ikka selline mis pikalt vees ligunenud. Samas ntx järves/jões ligunenud noti seest võib leida igasugust elu nii et keetmine on sel juhul kindlasti vajalik (kirjutasin kunagi ammu oma vastavast kogemusest), rabast saadud juurikas on palju parem valik.
Ehk siis lühike vastus oleks et see ei sobi akvasse.

_________________
http://akvarist.eu


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Sept 11, 2011 04:07 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
Nii, pisut sai täiendatud.

_________________
http://akvarist.eu


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Sept 11, 2011 05:54 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Apr 23, 2009 10:42
Postitusi: 807
Asukoht: Tallinn
Teine lõik taustast on poolik. Lõppeb nii "...3D taust võib algul "
Ehk mingi mõte on poolikuks jäänud :)

_________________
325 liitrit vett


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Sept 11, 2011 08:18 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
aatomik kirjutas:
Teine lõik taustast on poolik. Lõppeb nii "...3D taust võib algul "
Ehk mingi mõte on poolikuks jäänud :)

Nii oligi, külalised tulid uksest sisse ja asi jäi poolikuks. Nüüd said otsad kokku võetud.

_________________
http://akvarist.eu


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Sept 11, 2011 08:58 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Laupäev Juun 18, 2011 04:46
Postitusi: 1058
Pildid: 0
Asukoht: Saue
Tegelt arvasin, kruus on moreeni rahvapärane nimi. Aga paistab, et need on ikka erinevad asjad. :oops:

_________________
180L https://sites.google.com/site/akva2011/
aqadvisor


Üles
 [ 9 postitust ] 

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

PHPBB Archiver