Variante on palju, see mida valida sõltub omakorda sellest mislaadi lahendust soovid - ntx kas võimalikult vähese hooldusega või meeldib metsik taimekasv nii et saad iga nädal kõvasti rohida ja kõike ümber kujundada.
Kui palju sul valgust on (W/l)? Sellestki sõltub palju. 0,5 W/l on kuldne kesktee, sellega saab kasvatada praktiliselt kõiki taimi ja ei pea ennast ogaraks rohima.
Vähese hooldusega on akvad millel ka valgust on napilt, lisaväetamist eriti ei kasutata ning ka CO2 ei lisata. Sellised akvad on enamasti mullapõhjaga, veevahetust tehakse harva (oluline on vältida üleasustust). Taimede valikul seab see omad piirangud.
Kui valgust on keskmiselt (nii 0,5 W/l) siis CO2 lisamine on soovitav. Kui on toitainerikas pinnas siis ehk isegi pääseb lisaväetamisest, kuid enamasti kipub see ka soovitav olema. Sellised on paljud
parima akvaariumikujunduse võistlusel osalevad akvad.
Ja lõpuks, kui valgust on vatt liitri kohta või rohkem, siis on nii CO2 lisamine kui ka lisaväetamine praktiliselt möödapääsmatu.
Kui inglise keelt tönksad ja viitsid mässata, siis võiksid ehk proovida
mineraliseeritud mullaga põhjapinnast. Kahjuks pole seda jõudnud ise veel katsetada, kuid tulevikus on see plaanis. Seda on omajagu proovitud ja need kes on katsetanud kiidavad. See on tõhusam kui lihtsalt mullaga.
Kui rakendada vee kaudu lisaväetamist siis pinnase põhinõue on vaid see et peab võimaldama taimedel hästi juurduda, võib kasutada ka ainult sobiva jämedusega kruusa.
Lisaväetamisel on üks tõhusamaid meetodeid
Estimated Index (EI). Selle kasutamisel lisatakse väetisi mõningase varuga, nii et on tagatud taimede kasvuks piisav toitainete reserv, nädala lõpus tehakse aga massiivse veevahetusega reset. Oluline on pidada kinni igapäevasest doseerimise rutiinist. Mõned kodanikud on raporteerinud probleemidest, kuid kahtlustan et nad panid puusse kas doseerimisega või siis alahindasid veevahetuse mahu tähtsust. Veevahetus peab olema VÄHEMALT 50%, mida rohkem, seda täpsem on doseerimine ja väiksem kumuleerumise risk. EI eeliseks on see et pole vaja mässata testimisega. Seda võib kasutada igasuguse akva juures, nii tugeva valgustusega kui ka vähese valgustusega, lihtsalt lisatavad kogused peavad olema vastavuses. Kasutan seda ühes akvas juba peaaegu aasta ning on mugav ja tõhus.
Üks moodus taimeakvaga alustamiseks, mida siinmail kahjuks pole kuigivõrd pruugitud, on
kuiv start. Suurem osa akvaariumitaimedest kasvab ka lihtsalt niiskes pinnases, Tropicas muide paljusid taimi just nii kasvatataksegi. Akvaariumi kuiva stardi korral kasvatatakse taimed enne vee sisse laskmist akvaariumis korralikult ette, nii pole mingit muret alustava akva vetikaprobleemidega jms. Pole ka põhjust mässata mulla mineraliseerimisega.
Kui räägid täpsemalt oma plaanidest siis saab rääkida täpsemalt ka variantidest.