foorum.akvarist.ee

Akvaariumihuviliste kohtumispaik


Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]



 [ 112 postitust ]  Eelmine  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Re: LED valgustus
PostitusPostitatud: Kolmapäev Nov 30, 2016 01:01 
Akvarist

Liitunud: Neljapäev Okt 18, 2007 09:23
Postitusi: 227
Pildid: 1
Asukoht: Uuri, Kuusalu vald
Aastake möödas, olen oma teemaga tagasi Citii lamp on elus seni ja töötanud probleemideta. Küll aga pole olnud probleemitu mu akvaariumi muud teemad. CO2 sissepumpamine sügavasse ja algselt mereakvaariumiks tehtud ülevoolu tõttu, mis näib eemaldavat paljutki, mis sinna pannakse, on olnud kõik õige kõikuva iseloomuga ja seni eriti järeldusi ei paku. Ainult vetikakasvatus edenes küll kenasti ja seda sortimendis, mida ma enne väga pole kohanud.

Nüüd tahan teise kasti ka uuesti käima lasta ja vaja veel üks midagi paremat kui 3x 24W T5 lahendus ja mõtlen veel ühe Citii lambi tellida.
Kui keegi tahaks veel, võib saatekulu jagamist ehk proovida.
Omale võtan vist 120 mudeli sedakorda koos punase spektriga suurele akvaarumile ja panen mullu tellitud 100 väiksema peale. Natuke on see 100 vist ikka lahja veesügavuse 55 cm juures. Kuigi nagu öeldud, ei oska õieti järeldada ka, mõõteriistu pole ja muid hädasid piisavalt, et mitte osata õieti midagi arvata.

Meanwhile leidsin aga midagi eriti edevat. http://www.kessil.com/aquarium/Freshwater_A150.php Ei tea , kas kellelgi on Eestis võimalust sellist asja soetada? Hinnad on pehmelt öeldes kõvad, aga asi ise ka midagi enamat kui lihtsalt lamp.

_________________
370l segakooslus taimedega muldpinnasel
134l ootab uut ideed.

http://gritiakvaarium.blogspot.com/


Üles
 Teema pealkiri: Re: LED valgustus
PostitusPostitatud: Kolmapäev Nov 30, 2016 01:59 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Laupäev Sept 11, 2010 02:40
Postitusi: 340
Pildid: 8
Asukoht: Tallinn
Heips!

Kas sa selle citii valguse linki saaksid jagada. Ma oleksin ka võibolla huvitatud. Oleks tore kaanest lahti saada. Mul endal küll 530L kast, nii et peab uurima, kas neil nii suurele midagi on.

Kust selle Kessili hindu üldse nägid? Ma ei suutnud leida :D

_________________
530L mulda, taimi ja kalu.
Vaata ka mu pilte fotograafina->KLIKI SIIA
http://www.fotograafia.ee


Üles
 Teema pealkiri: Re: LED valgustus
PostitusPostitatud: Neljapäev Dets 01, 2016 02:22 
Akvarist

Liitunud: Neljapäev Okt 18, 2007 09:23
Postitusi: 227
Pildid: 1
Asukoht: Uuri, Kuusalu vald
Kessili hinnad leiab kui edasmüüjate linke uurida. Saksa omal näiteks on hinnad väljas. Aga ütleme nii, et alla 300€ ei ole seal midagi :) Aga edev on küll ja lahendused vesistamapanevad.

Link suuremale CITII lambile on siin https://www.aliexpress.com/item/CITII-AQUARIUM-PLANT-LED-LIGHT-LDP-1200-Free-Shpping/32608339816.html?spm=2114.01010208.3.3.vrT5iC&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_3_10065_10068_10000007_10084_10083_10080_10082_10081_10060_10061_10062_10056_10055_10054_10059_10099_10078_10079_10073_10097_10100_10096_10070_10052_10050_10051_424,searchweb201603_6&btsid=d10545d8-bec7-487a-b26a-7d65fd256353

Tegelikult, mul tuli just nagu meelde et ma vist mullu postitasu ei maksnudki lõpuks, tolli aga mõevõrra küll, kuigi see oli vähem kui kartsin. Erti abivalmid taadid olid seal teiselpool interneti otsas HongKongis.

Mul endal on 370 liitrit ja sügav. Mudel peal on praegu 1000, aga võiks olla suts suurem. Jube kift oleks mingi mõõteriistaga reaalne luumen ära mõõtta.

_________________
370l segakooslus taimedega muldpinnasel
134l ootab uut ideed.

http://gritiakvaarium.blogspot.com/


Üles
 Teema pealkiri: Re: LED valgustus
PostitusPostitatud: Teisipäev Juul 04, 2017 08:34 
Akvarist

Liitunud: Laupäev Veebr 20, 2010 08:17
Postitusi: 7
Asukoht: Tallinn
Tere,

Sai akvale soetatud samuti CITII LED valgusti millel lisaks punased ja sinised LEDid selline> https://www.aliexpress.com/item/CITII-AQUARIUM-PLANT-LED-LIGHT-LDP-1200-Free-Shpping/32608343826.html?spm=2114.10010108.100009.1.lYcESX&traffic_analysisId=recommend_2037_null_null_null&scm=1007.13482.37805.0&pvid=6effed0e-e7da-46db-9140-fc2808039be8&tpp=1

Valgusti tundub vanade luminofooridega võrreldes väga võimas keerasin dimmeritest võimsust maha.
Millal peaks neid sinise ja punasega LED kanalit kasutama? Kas päeval koos valge valgusega või ainult öösel põletama? Praegu on sätitud mõlemad koos 6h peale.


Üles
 Teema pealkiri: Re: LED valgustus
PostitusPostitatud: Teisipäev Juul 04, 2017 09:09 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Laupäev Jaan 08, 2005 06:26
Postitusi: 3519
Asukoht: Tallinn, Nõmme
Mul on omatehtud ja märksa nõrgem sinine/punane valgustus. Kasutan vaid hommikul (sinine) ja õhtul (punane) meeleolu loomiseks. Päris looduses kasvavad taimed siiski enamasti valge valguse käes. Võib küll olla, et värviline valgus stimuleerib midagi. Kuskilt lugesin selle kohta aga info tundus veidi kahtlane, ei levitaks hea meelega.


Üles
 Teema pealkiri: Re: LED valgustus
PostitusPostitatud: Kolmapäev Juul 05, 2017 09:01 
Akvarist

Liitunud: Teisipäev Jaan 06, 2015 09:13
Postitusi: 22
Pildid: 0
Asukoht: Tartu
http://tarmo.koppel.ee/?p=395


Üles
 Teema pealkiri: Re: LED valgustus
PostitusPostitatud: Kolmapäev Juul 12, 2017 10:03 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Aug 12, 2004 03:13
Postitusi: 172
Asukoht: Tartu, Võru
Seoses pooljuhtelektroonika hindade võiduka ja pidurdamatu allakäiguga, sai ka oma valgusti dioodide peale ümber ehitatud. Valmistoodete hinded on siiski masendavalt krõbedad ja seega otsustasin "nokitseja" tee valida.

Generaalplaan nägi ette 150-200W sisendvõimsust (300L kast), mis siis tuleks LED elementides mingi kasuteguriga valguskvantideks muundada ja nähtav spekter allapoole vee sisse tulistada. Infrapunase osa võiks läbi sobiliku soojusvaheti vastassuunas ülespoole liigutada ja sellega tuba kütta.

Et siis oli vaja kokku organiseerida järgmised põhikomponendid:

Toiteplokk 300-400W väljundpingega vahemikus 12-36V:
http://www.ebay.com/itm/400W-36V-11A-Single-Output-Switching-power-supply-/222238518439?hash=item33be72aca7:g:n8wAAOSw9IpXyoQ4

Konstantse voolureziimi muundid LED elementidele sobiliku tööreziimi tagamiseks:
http://www.ebay.com/itm/DC-DC-boost-converter-Constant-Current-Mobile-Power-supply-250W-10A-LED-Driver-/181940997254?hash=item2a5c874c86:g:ZlsAAOSwxN5WVAXJ

250W kommutatsiooni suhtes säilitasin eluterve skeptilisuse ja arvestan pigem alla 100W reaalse võimekusega.

Valgusallikad ise:

http://www.ebay.com/itm/20pcs-12W-Cree-XB-D-XBD-4-Chip-Neutral-White-4000K-4500K-LED-20mm-Star-PCB-Board-/231751479629?hash=item35f576f14d:g:LNYAAOSwlV9WRcNU

Sai valitud CREE toodangu hulgast, sest hinna kvaliteedi suhe tundus sobilik antud hetkel. Alustuseks sai kombineeritud cool white/warm white suhtes 2/1-le. Seda siis kolmes sektsioonis üle akvaariumipikkuse ja 9 elementi sektsiooni kohta. Sektsiooni võimsuseks sai planeeritud umbes 70W, mis peaks olema suhteliselt turvaline piirkond antud kombinatsiooni jaoks. Igale sektsioonile eraldi konstantse voolu muundi ja loomulikult ka sulavkaitsmed kõigisse haruahelatesse, et kogu see krempel eredas kommunismileegis maani maha ei põleks.

Ja lõpuks soojusvaheti/radiaator mille külge kogu see valgusgeneraator monteerida:

Pean tunnistama, et minu siiani väga tagasihoidliku maksumuse ja ööratu võimekusega elektrooniline etüüd sai selle komponendini jõudes eelarve osas tunnistajaks kohutavale katastroofile. Iga vähegi võimekam alumiiniumiprofiil, mis suudaks hakkama saada umbes 100W soojuse ohjamisega maksis kulla hinda, olles mitu korda kallim kogu elektroonikast ja seda isegi siis, kui arvestada esimese komplekti mahapõletamisega "kooliraha" raames. Pika santimise, juutimise, soigumise ja meeleheite faaside läbimisel, mille raames sai isegi kaalutud vesijahutust, metallivalu ja muid täiesti surnult sündinud uitmõtteid, otsustas "Suur Arhitekt" minu piinad siiski lõpetada ja juhtis mind Bauhofi "lumentiumprofiilide" tagasihoidliku riiulini. Sealt sai avastatud topelt U profiilid, mida pakuti asotsiaalse hinnaga:

https://www.bauhof.ee/alu-topelt-u-profiil-must-1000x20x18x1mm-605620

Üksikelemendina on tegu muidugi lootusetult aladimensioneeritud ja aneemilise soojusjuhiga aga nägin potentsiaali nende kombineerimises. Olles haaranud kaasa eluterve sületäie ja neid kolmekaupa serviti kokku liiminud, hakkas moodustuma väga väärikas passiivne jahutuselement. Tõsi küll, profiili paksus on reaalsuses kõigest 1,4mm ja ma kahtlesin sügavalt selle kasina materjalikoguse võimekuses Led elementidest eralduvat soojust ära juhtida aga praktikas töötas kõik vägagi hästi :)
Manus:
DSCF1277.JPG
DSCF1277.JPG [ 225.12 KB | Vaadatud 109 korda ]

Manus:
DSCF1289.JPG
DSCF1289.JPG [ 316.88 KB | Vaadatud 109 korda ]

Manus:
DSCF1285.JPG
DSCF1285.JPG [ 248.97 KB | Vaadatud 109 korda ]


Valgusvõimsus on muljetavaldav ja ka taimedest eralduvate hapnikumullide kogus peegeldab seda...

Üldjoontes sai väga tagasihoidliku eelarve juures komplekteerida üsnagi võimeka ja toimiva valgusallika, mis näeb ka enamvähem parketikõlbulik välja. Kui viimistlusega vaeva näha, siis ei jää see aparaat vähemalt väljastpoolt sugugi silmariivavalt "eriline".

Toiteallika tehnilise kooste kallal oleks muidugi võinud natuke rohkem vaeva näha aga noh on ruumi arenguteks:
Manus:
DSCF1302.JPG
DSCF1302.JPG [ 199.54 KB | Vaadatud 109 korda ]

Crinum sirutub jõudsalt uue kunstpäikese suunas :)


Attachments:
DSCF1317.JPG
DSCF1317.JPG [ 226.37 KB | Vaadatud 83 korda ]

_________________
200L purk, 1 üüratu Jack Dempsey,2 Kribensist, miljon apple snaili, 5 ancut, 2 lahedat säga (Synodontis)
320L purk: 27 liiki taimi, 8 antsu, 1 garra, 1 tank ( Agamyxus), 2 kribensist, 2 hemichromis lifalilit+ lapsed, polypterus senegal, 6 botiat
Üles
 Teema pealkiri: Re: LED valgustus
PostitusPostitatud: Laupäev Juul 15, 2017 05:27 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
Tubli töö! Aga kas poleks olnud lihtsam ja odavam kasutada LED toiteplokki, mis kohe 220V külge käib ja teisest otsas LED-idele sobivat särtsu välja annab?

_________________
http://akvarist.eu


Üles
 Teema pealkiri: Re: LED valgustus
PostitusPostitatud: Laupäev Juul 15, 2017 05:52 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Aug 12, 2004 03:13
Postitusi: 172
Asukoht: Tartu, Võru
Üldiselt mitte väga.....sellise võimsusega mõistlike valmislahenduste hinded kipuvad jääma üsnagi krõbedasse piirkonda. Pealegi annab see konkreetne aretis mulle vaba voli tuunida toitereziimi praktiliselt suvaliste Led elementide jaoks sobivaks. Kuna elektroonika manipuleerimine mulle probleeme ei valmista, siis otsustasin asja n.ö, algkomponentidest komplekteerida täpselt sellises konfiguratsioonis nagu vaja. Lahendusi on muidugi mitmeid ja ma ei väidagi, et see neist nüüd kõige kõigem oleks....aga oma ülesande täidab vägagi edukalt ja paindlikult.

_________________
200L purk, 1 üüratu Jack Dempsey,2 Kribensist, miljon apple snaili, 5 ancut, 2 lahedat säga (Synodontis)
320L purk: 27 liiki taimi, 8 antsu, 1 garra, 1 tank ( Agamyxus), 2 kribensist, 2 hemichromis lifalilit+ lapsed, polypterus senegal, 6 botiat


Üles
 Teema pealkiri: Re: LED valgustus
PostitusPostitatud: Laupäev Juul 15, 2017 06:18 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
markx kirjutas:
Üldiselt mitte väga.....sellise võimsusega mõistlike valmislahenduste hinded kipuvad jääma üsnagi krõbedasse piirkonda.
Ntx 250 W LED 12v toiteploki saab kätte 17 € eest. Aga ma ei kahtle selles, et tead mida teed ning igal lahendusel on oma head ja vead.

_________________
http://akvarist.eu


Üles
 Teema pealkiri: Re: LED valgustus
PostitusPostitatud: Laupäev Juul 15, 2017 09:55 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Aug 12, 2004 03:13
Postitusi: 172
Asukoht: Tartu, Võru
Rein kirjutas:
markx kirjutas:
Üldiselt mitte väga.....sellise võimsusega mõistlike valmislahenduste hinded kipuvad jääma üsnagi krõbedasse piirkonda.
Ntx 250 W LED 12v toiteploki saab kätte 17 € eest. Aga ma ei kahtle selles, et tead mida teed ning igal lahendusel on oma head ja vead.


Jah saab aga tavaliselt need toitekad on kas ilma voolupiiramiseta (constant voltage) või siis fikseeritud ühe kindla voolutugevuse peale, mis piirab erinevate LED elementide kombineerimise võimalusi. Ja üldiselt on nad ühe väljundkanaliga....ehk siis minu lahenduse puhul oleks mul olnud vaja kolm eraldi toiteplokki a' 100W iga LED sektsiooni jaoks. Sektsioonide paralleelne sildamine ühe võimsama voolupiirava kanali taha on üsna ebastabiilne konfiguratsioon, sest halvimal juhul kõigi paralleelsete sektsioonide kustumiseks piisab sellest, kui üks LED element ühes sektsioonis ära väsib ja otsustab voolu sellest sektsioonist mitte enam läbi lasta. Selle tulemusena pressib toiteplokk sama voolutugevuse, mis enne oli jaotatud kõigi sektsioonide vahel, läbi nende, mis veel elavad....see omakorda kutsub esile järgmise nõrgima sektsiooni ülekoormuse ja surma ja nii edasi kiirenevas tempos.
Minu aretis oli suunatud "universaalnahhaallahenduse" umbkaudses suunas ja on hetkel kolme sõltumatult reguleeritava kanaliga süsteem (kanaleid võib ka soovi korral lisada või vähemaks võtta) ja võimaldab iga kanalit eraldi piirata nii maksimaalse LED sektsioonile rakendatava pinge osas 12-50V ja samas ka sektsiooni läbivat voolu piirata vahemikus 0,2-8A. See annab võimaluse ilma toiteelektroonikat muutmata kombineerida ühe või ka kõik sektsioonid suvalise päripingega LED elementidest või isegi nende kombinatsioonidest. Konkreetselt selliste võimalustega toiteplokki ei ole mul siiani õnnestunud valmislahendusena leida....aga üldiselt nii laias piirkonnas reguleeritavat toiteallikat ei olegi vaja, kui pole just plaanis erinevate valgusdioodidega eksperimenteerida....lihtsalt tahtsin enda jaoks selle võimaluse avatuks jätta :)

_________________
200L purk, 1 üüratu Jack Dempsey,2 Kribensist, miljon apple snaili, 5 ancut, 2 lahedat säga (Synodontis)
320L purk: 27 liiki taimi, 8 antsu, 1 garra, 1 tank ( Agamyxus), 2 kribensist, 2 hemichromis lifalilit+ lapsed, polypterus senegal, 6 botiat


Üles
 Teema pealkiri: Re: LED valgustus
PostitusPostitatud: Laupäev Juul 15, 2017 11:54 
Administraator
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede Sept 23, 2005 04:43
Postitusi: 1165
Pildid: 6
Asukoht: Kuressaare
Kuna sooviks ise ka LED-ide peale üle kolida ja siin vastav teema olemas, siis kas kellegil on rohkem teadmisi/kogemusi sellise aparaadiga seoses. Üks toide ja 5 eraldi juhitavat/programmeeritavat kanalit.

markx'i lahendus on väga huvitav ja lihtne teostada =D>


Üles
 Teema pealkiri: Re: LED valgustus
PostitusPostitatud: Pühapäev Juul 16, 2017 11:14 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Aug 12, 2004 03:13
Postitusi: 172
Asukoht: Tartu, Võru
Pets kirjutas:
Kuna sooviks ise ka LED-ide peale üle kolida ja siin vastav teema olemas, siis kas kellegil on rohkem teadmisi/kogemusi sellise aparaadiga seoses. Üks toide ja 5 eraldi juhitavat/programmeeritavat kanalit.

markx'i lahendus on väga huvitav ja lihtne teostada =D>


Noh üldise funkstsiooni poolest on viites toodud kontrolleri ülesanne täpselt sama, mis minu aretises olevatel voolupiiravatel konverteritel: teha pingeallikast piiratud vooluga ja mitmekanaliline toiteallikas, mis on sobilik LED elementide effektiivseks käitamiseks. Lisaks on sellele kontrollerile pandud külge "kellasid ja vilesid" programmeeritavuse poole pealt...sujuvad süttimised/kustumised....automaatne võimsuse muutmine ajas, et simuleerida looduslikku päikese valgustsüklit jne.
Samas tehnilise poole pealt jäävad minu jaoks lahtiseks mitmed olulised küsimused:
A) Mis tüüpi voolupiirava konverteriga on selle karbi puhul tegu?
Sest neid on üldiselt kolme tüüpi:
"boost converter e stepup converter", mis suudab enda väljundis tekitada ainult sisendiga võrreldes kõrgemat pinget (nt 12V rakendad konverteri sisendile ja tema suudab väljundisse genereerida 12V-50V sõltuvalt sellest kui palju täpselt on vaja, et väljundit läbiks ettemääratud voolutugevus). Väljundpinge ei saa olla madalam sisendpingest...

"buck converter e stepdown converter" mille puhul kõik on täpselt vastupidi kui stepupi puhul (nt 50V rakendad konverteri sisendile ja tema genereerib väljundisse 50V-2V pinget sõltuvalt sellest kui palju on täpselt vaja, et väljundit läbiks ettemääratud voolutugevus). Väljundpinge ei saa olla kõrgem sisendpingest....

"sepic converter e buck/boost converter" mis suudab suvalisest sisendile rakendatud pingest tekitada väljundis vajaliku pinge, mis garanteerib väljundit läbiva ettemääratud voolutugevuse. Ehk siis rakendades konverteri sisendile pinge tavaliselt vahemikus 5-50V suudab konverter väljundisse genereerida samamoodi 5-50V ja seda tüüpi konverteri puhul võib sisendpinge olla nii väljundist kõrgem kui madalam või ka sellega võrdne. Ehk siis tegu on kõige universaalsema konverteritüübiga. Aga seda rakendatakse harva, sest nõuab kahe induktori kasutamist ja need on kahjuks kõige hinnalisemad komponendid kogu selle konverteri küljes.

B) Kui kõrget või madalat pinget suudab see konverter enda väljundis tekitada?

C) Kuidas on lahendatud jahutusprobleem? 250W plastkarbis on nukker, kui kanaleid läbiv summaarne vool on näiteks 15A....

Kogu eelneva pika jutu sisu on tegelikult vajalik selleks, et komplekteerida oma LED sektsioonidele sobilik toiteahel....noh võtame näiteks need samad CREE XBD 4 elemendid. Ühe elemendi päripinge on 12V lähedal (päripinge on pingelang, mis tuleb LED elemendile rakendada, selleks, et dioodidest hakkaks vool läbi minema ja nad hakkaksid valgust kiirgama..päripinge ületamisel suureneb LED elemente läbiv voolutugevus hüppeliselt ja siinkohal ongi vaja neid voolupiiravaid konvertereid).
Ütleme näiteks, et sa tahad neid elemente panna sektsiooni kolme kaupa järjestikku...seljuhul on sul sektsiooni päripinge 3*12V e 36V minimaalselt. Ütleme nüüd, et sul on 12V toiteplokk ja see tundmatut tüüpi konverter....kui see asjandus juhtus nüüd olema "stepdown", siis sa ei saa konverteri väljundist kätte üle 12V ja see LED sektsioon ei sütti. Seljuhul on sul situatsiooni korrigeerimiseks vaja kas LED sekstsiooni päripingest kõrgemat väljundpinget andvat toiteplokki (st üle 36V piiri) või siis "stepup" tüüpi konverterit selle sama 12V olemasoleva pingeallika otsa. Või siis sa sätid oma 3 LED elementi sektsioonis hoopis paralleelselt, sest siis on päripinge võrdne ühe elemendi omaga aga tagasilöögina on kogu sektsiooni läbiv vool siis ka kolm korda kõrgem. Siis tuleb arvestada, sellega kui palju ampreid kanal on võimeline läbi laskma ilma ülekoormuse ohuta. Üldiselt tuleks asju projekteerida selles suunas, et ahelaid läbivad voolutugevused oleks võimalikult madalad, sest kõrged voolutugevused tekitavad soojuslikke kadusid ja eeldavad ka jämedamaid ja kallimaid juhtmeid. Niiet kokkõtteks võib öelda, et nüannse jätkub ja mitte vähe....... :D :D

_________________
200L purk, 1 üüratu Jack Dempsey,2 Kribensist, miljon apple snaili, 5 ancut, 2 lahedat säga (Synodontis)
320L purk: 27 liiki taimi, 8 antsu, 1 garra, 1 tank ( Agamyxus), 2 kribensist, 2 hemichromis lifalilit+ lapsed, polypterus senegal, 6 botiat


Üles
 Teema pealkiri: Re: LED valgustus
PostitusPostitatud: Pühapäev Juul 16, 2017 05:23 
Administraator
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede Sept 23, 2005 04:43
Postitusi: 1165
Pildid: 6
Asukoht: Kuressaare
Leidsin üles ka rohkem infot pakkuva lehe - http://www.tc420.net/
Tundub, et tegemist ei ole pinget või voolu tõstva/langetava/hoidva seadmega, vaid impulsside pikkuse modulaatoriga(ei tea, kas minu elektrooniline sõnavara ka õige on), mis lülitab LED'e ülikiiresti sisse/välja, reguleerides sellega nende eredust.

Ise soovin kasutada 3W led'e, mille päripinge on 3,2-3,4V ja läbiv voolutugevus 700mA. Paneks 7tk. järjestikku, mis annaks siis u. 23,8V. Paneks kaks sellist plokki paralleelselt, mis teeks voolutugevuseks 1,4A ja selliseid plokke teeks kokku 3 kanalit, mida siis sõltumatult antud seadmega programmeerida. Piisaks väheke mahatimmitud 24V 10A toitemoodulist. Kokku siis 126W valgustust ja 4,2A voolutarbimist. Ei tohiks eriti palju olla, et ülemäära kuumaks minna. LED'id läheksid loomulikult pikkadele radikatele.


Üles
 Teema pealkiri: Re: LED valgustus
PostitusPostitatud: Esmaspäev Juul 17, 2017 11:50 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Aug 12, 2004 03:13
Postitusi: 172
Asukoht: Tartu, Võru
Pets kirjutas:
Leidsin üles ka rohkem infot pakkuva lehe - http://www.tc420.net/
Tundub, et tegemist ei ole pinget või voolu tõstva/langetava/hoidva seadmega, vaid impulsside pikkuse modulaatoriga(ei tea, kas minu elektrooniline sõnavara ka õige on), mis lülitab LED'e ülikiiresti sisse/välja, reguleerides sellega nende eredust.

Ise soovin kasutada 3W led'e, mille päripinge on 3,2-3,4V ja läbiv voolutugevus 700mA. Paneks 7tk. järjestikku, mis annaks siis u. 23,8V. Paneks kaks sellist plokki paralleelselt, mis teeks voolutugevuseks 1,4A ja selliseid plokke teeks kokku 3 kanalit, mida siis sõltumatult antud seadmega programmeerida. Piisaks väheke mahatimmitud 24V 10A toitemoodulist. Kokku siis 126W valgustust ja 4,2A voolutarbimist. Ei tohiks eriti palju olla, et ülemäära kuumaks minna. LED'id läheksid loomulikult pikkadele radikatele.


Siis on tegu jah pulsipikkuse modulaatoriga (PWM) ja sel juhul peab ainult jälgima, et sisendpinge oleks mõistlikkuse piires üle LED sektsiooni minimaalse päripinge. PWM modulaatoriga seoses kipub muidugi juhtuma see asi, et kui proovid nüüd seda akvaariumi pildistada, siis see PWM kõrgsageduslik värelus tahab jääda joontena pildi peale. Sõltub muidugi kaaamerast ja veel mitmest asjast aga olen sellise probleemiga kokku puutunud, kui fotograafist sõber ehitas endale LED lambi objektide valgustamiseks ja dimmerdas seda PWM mooduli abil....pildid tulid väga triibulised. Aga ilmselt see on väga sekundaarse tähtsusega hetkel.

_________________
200L purk, 1 üüratu Jack Dempsey,2 Kribensist, miljon apple snaili, 5 ancut, 2 lahedat säga (Synodontis)
320L purk: 27 liiki taimi, 8 antsu, 1 garra, 1 tank ( Agamyxus), 2 kribensist, 2 hemichromis lifalilit+ lapsed, polypterus senegal, 6 botiat


Üles
 [ 112 postitust ]  Eelmine  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

PHPBB Archiver