foorum.akvarist.ee

Akvaariumihuviliste kohtumispaik


Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]



 [ 112 postitust ]  1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: LED valgustus
PostitusPostitatud: Teisipäev Dets 09, 2014 01:03 
Akvarist

Liitunud: Neljapäev Okt 18, 2007 09:23
Postitusi: 227
Pildid: 1
Asukoht: Uuri, Kuusalu vald
Kuna mul tuleb hakata peagi valgustust ümber ehitama, siis tekkis küsimus, et kas LED oleks ka lahendus? Ehk siis kas on võimalik leida õige spektriga LED lampe ning kas reaalselt on võimalik ja mõistlik nendele kogu valgustus üles ehitada.
Mingi loogika ülteb, et peaks vähemate wattidega sama luumeni kätte saama ja peaks vast vähem kütma ka, aga kas ka tegelikult?
VÕi on neid nii palju vaja, et tegelikult on ikkagi jahutamise vajadus ja kas ikka annab vajalikku valgust välja võluda.

Kui torudesse rehkendada siis ma tahaks 360 liitrile senises mõistes vähemasti 200W valgust peale saada senise 120 asemel, mis ei ole kohe kuidagi rahuldav hulk.

Mul on võimalus kaanealune valgustus vahetda välja ka rippuva vastu, mis on kuumusele vähemtundik.

HEa meelega loen kogemustest ja ka teoreetilisi ettepanekuid.

_________________
370l segakooslus taimedega muldpinnasel
134l ootab uut ideed.

http://gritiakvaarium.blogspot.com/


Üles
 Teema pealkiri: Re: LED valgustus
PostitusPostitatud: Teisipäev Dets 09, 2014 07:14 
Akvarist

Liitunud: Neljapäev Aug 14, 2014 07:37
Postitusi: 75
Pildid: 6
ostsin enda akvale sellise led lambi
http://www.zoolight.pl/product-eng-1884 ... LANT-.html

lisaks vajab see lamp valget LEDi. mul hetkel on see Plant led ja t5 torud. taimed on õnnelikud :) Tulevikus plaanin yhe white ledi ja rgb juurde hankida ja t5 torud välja visata.


Üles
 Teema pealkiri: Re: LED valgustus
PostitusPostitatud: Kolmapäev Dets 10, 2014 11:13 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Teisipäev Jaan 17, 2012 06:19
Postitusi: 760
Pildid: 2
Asukoht: Tallinn (ja ülejäänud Eesti)
Kas sa tahad saada infor valmis toodete kohta või tahad sa ise midagi kokku meisterdada?


Üles
 Teema pealkiri: Re: LED valgustus
PostitusPostitatud: Kolmapäev Dets 10, 2014 04:40 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Kolmapäev Juun 06, 2012 03:09
Postitusi: 124
Pildid: 15
Asukoht: Kohila
putukas kirjutas:
ostsin enda akvale sellise led lambi
http://www.zoolight.pl/product-eng-1884 ... LANT-.html

lisaks vajab see lamp valget LEDi. mul hetkel on see Plant led ja t5 torud. taimed on õnnelikud :) Tulevikus plaanin yhe white ledi ja rgb juurde hankida ja t5 torud välja visata.


Vaadates seda toru ja toruga kaasnevat finantsilist krahhi, siis tekkis mõistlikkuse osas suur küsimärk. Mis oli eesmärk sellise investeeringu tegemisel ja kas on ka mingisugune tasuvusarvutus tehtud investeering vs. elektri kokkuhoid?

Olen uurinud seda LED-i teemat ja küllaltki kulukaid katseid teinud ja siiski olen arvamusel, et see ei tasu ära. Pealegi päevavalguslambi torud annavad ka korralikult soojust mille arvelt töötab akva soojenduspulk vähem, seega kadu on väike.

_________________
MaxMart - akvaariumid ideest teostuseni - leia meid facebook-ist


Üles
 Teema pealkiri: Re: LED valgustus
PostitusPostitatud: Kolmapäev Dets 10, 2014 07:55 
Akvarist

Liitunud: Neljapäev Aug 14, 2014 07:37
Postitusi: 75
Pildid: 6
ma sellist kalkulatsiooni ei viitsinud teha. Ega jah moskvits ja ferrari sõidavad ka mõlemad punktist a punkti b.


Üles
 Teema pealkiri: Re: LED valgustus
PostitusPostitatud: Neljapäev Dets 11, 2014 09:02 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Laupäev Jaan 08, 2005 06:26
Postitusi: 3519
Asukoht: Tallinn, Nõmme
Mõlemad streigivad vahetevahel... :)

E-bay'st ostetud kleebitavate veekindlate LED-ribade kohta arvan küll halvasti:
- heledus kaob ruttu,
- kleeps ei nakku, tuleb lahti
- mõned müüvad veekindlana ka säärseid ribasid, mis tegelikult ei ole silikoonkattega,
- kuumenevad, kuumaliimiga tehtud kinnitused sulavad lahti.


Üles
 Teema pealkiri: Re: LED valgustus
PostitusPostitatud: Neljapäev Dets 11, 2014 10:49 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Teisipäev Jaan 17, 2012 06:19
Postitusi: 760
Pildid: 2
Asukoht: Tallinn (ja ülejäänud Eesti)
Nõustun Felchiga aga ei nõustu täielikult Tram1891-ga.

LED ribadega stusin ka ämbrisse. Nendel peab olema kindlalt alumiinium profiil taga, vastasel korral kuumenevad üle ja põlevad läbi... vähemalt minul juhtus nii. Silikooiniga tuleb nad liimida, sest see liim, mis seal tehasest on, ei liimi küll midagi.


70€ eest osta pm led ribad , mis on hülssi aetud, on ka minu jaoks arulage aga samas on tegemist valmis tootega. Isetehtult saaks odavamalt aga selle pärast paningi üles küsimuse kumba teema algataja soovib teha. Valmis toote ostad ära ja korras, isetegemise puhul on vaja alg teadmisi elektroonikas ja ka füüsikas (jahutus jms arvutamine).

Tram'iga ei nõustu LEDide mõtetuses. Ma küll ei kujuta ette, mis välja minekuid sa teinud oled ja kust kohast aga järelikult valesid. Mina olen algusest peale LED valgustuse peal olnud ja neid järjest täiustanud. Olen katsetanud 5mm LED dioode, LED ribasid, GU10 pesaga LED pirne, power LEDe ja nüüd tulevad COBid. Vahe peal proovisin ka torusid aga vahetasin uuesti tagasi LEDideks. Mul on korteris 400L vett ja selle valgustamiseks kulub mul hetkel max 100W, igasugu taimed kasvavad ja probleeme ei ole? Kogu katsetus jääb mul 80-100€ piiridesse, muidugi toiteplokke on mul endal olemas. Ainuke asi mida mina kõige sobilikumaks pean on power LEDid, nüüd juba teeksin COB LEDidega. Hind neil ka soodne ja valgusviljakus väga hea. 240L akvas on hetkel 6x10W power LED (igaüks töötab 8,5-9 W piires), milles vähemalt 3 vahetan COBide vastu välja. Kõik taimed kasvavad korralikult ja vaadata on ka parem kui torudega, sest LEDidega jääb alles selline päikese sillerdus põhja, mida torudega pole.

Kui ise ehitada viitsib, siis saab väga hea lahenduse ja väikese eelarvega. Saab ka teha kallilit... kui osta viimase sõna LED ehk siis CREE-sid, aga isiklikult ei näinud eriti vahet ei valguses kui ka vastupidavuses. Power LEDide ja COBide jaoks on põhimure ainult jahutus, sest 10W LEDe enam passiiv jahutusega ei ole mõistlik ehitada.... radikad läheksid mõtetult suureks.


Üles
 Teema pealkiri: Re: LED valgustus
PostitusPostitatud: Neljapäev Dets 11, 2014 12:29 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede Apr 25, 2014 02:07
Postitusi: 114
Pildid: 3
Asukoht: Tallinn/Keila/Vasalemma
andrep kirjutas:
Power LEDide ja COBide jaoks on põhimure ainult jahutus, sest 10W LEDe enam passiiv jahutusega ei ole mõistlik ehitada.... radikad läheksid mõtetult suureks.


Siis võib ju kasutada tavalisi LED-e, minu kokku ca 30W moodulitega olen valgustanud akvat üle kuu aja, temperatuur on tavaliste õhukeste alumiinium-ribadega normis ja taimekasv rahuldav.


Üles
 Teema pealkiri: Re: LED valgustus
PostitusPostitatud: Neljapäev Dets 11, 2014 01:49 
Akvarist

Liitunud: Neljapäev Aug 14, 2014 07:37
Postitusi: 75
Pildid: 6
nagu ma aru olen saanud, siis see foorum on mõeldud akvaristidele oma isiklike kogemuste jagamiseks. Mina postitasin oma ostu ja senise kogemuse hinnangu. Igaüks valib, kas ehitab ise või ostab valmis toote. Arulage näib nende valikute kritiseerimine.

Mina isiklikult pole jalgratta leiutaja tüüpi inimene ja tinutuskolb käes mürgiseid aure sisse hingata ma ka ei soovi. Samuti ei soovi ma oma korterit maha põletada. Seega valisin valmistoote, millel on garantii ning hinna/kvaliteedi suhe teiste toodetega võrreldes on minu jaoks rahuldav.

lõppkokkuvõttes on odavam üldse hobiga mitte tegeleda.


Üles
 Teema pealkiri: Re: LED valgustus
PostitusPostitatud: Neljapäev Dets 11, 2014 03:50 
Administraator
Kasutaja avatar

Liitunud: Laupäev Jaan 10, 2004 05:41
Postitusi: 506
Pildid: 0
Asukoht: Ilmandu
Mina sattusin juhuslikult peale ja tellisin sellised - http://www.aliexpress.com/item/5M-10x-0-5M-5630-SMD-Red-Blue-5-1-Hydroponic-Plant-Grow-Led-light-Bar/32241841814.html
Kätte ei ole küll veel saanud ja kommenteerida ei oska.


Üles
 Teema pealkiri: Re: LED valgustus
PostitusPostitatud: Pühapäev Dets 14, 2014 12:23 
Akvarist

Liitunud: Neljapäev Okt 18, 2007 09:23
Postitusi: 227
Pildid: 1
Asukoht: Uuri, Kuusalu vald
Noh ütleme nii, et asja mõte on ikka effektiivsemalt läbi saada ja ega ju ei ütle ära kui ei pea end vaeseks maksma.
Oma torud olen kaane alla seni ise saanud ja saaks vast LEDide kokku sulatamisega ka hakkama.
Aga valik sõltub sellest, mis mõistlikumalt kätte tuleb.

Ma lihtsalt näen, et infohulk on kole suur ja ei ole oma aega, et sellest nullist läbi närida. Siin näib kogemusi olevat küll juba.

Mul on 370l vett ja põhieesmärk on taimed. Sestap kui nüüd lihtsas valgustorude loogikas rääkida, siis oleks kena kui vähemasti 200W oleks kaane all.

Aga T8 see on ebareaalne teostada, ruumi jääb väheks (praegu ongi 4x30W). T5 kipub ka raskeks. 54W torude pikkus ei taha hästi ära mahtuda koos pesadega. JA nende soojustootlikus kipub olema suurem kui tarvis. Lisaks torude ikkagi üsna lühike efektiivne eluiga.


LED näib olema säästlikum tarbija voolu mõttes, lambi eluiga peaks olema ka pikem. Mingi soojuse nad ikkagi annavad ju.

Mind huvitab, palju luumeneid peaks selle kasti peale välja tulema neist lampidest. Ma leidsin siit küll kena graafiku selle kohta, millise lainepikksuega valgus fotosünteesile kõige parem on, aga kust ma need andmed lampidelt leian, Iga tootja arvab heaks märkida neile erinevaid mõõtühikuid.

Ehk siis kui kellelgi on töötavaid kogemusi ja veel parem vihjet, kust kätte saab, siis võtn hea meelega vastu. Eriti lahe on kui ei pea neid päris teiselt poolt maailma tellima.

Iseenesest need valmis torud, mida siin lingiti, pole ju paha mõte, ainult njah kallivõitu.

Ahja, mul on võimalus ja tegelikult ilmselt seda teed lähengi, et vahetan kaan rippvalgusti vastu. Ehk siis tekib veel reflektorite vajaduse või siis lambi valgustusnurga küsimus ja üldsegi kuidas need pisikesed üsna kita valgusvihuga lambikesed valgust hajutavad ?

_________________
370l segakooslus taimedega muldpinnasel
134l ootab uut ideed.

http://gritiakvaarium.blogspot.com/


Üles
 Teema pealkiri: Re: LED valgustus
PostitusPostitatud: Pühapäev Dets 14, 2014 12:42 
Akvarist

Liitunud: Neljapäev Okt 18, 2007 09:23
Postitusi: 227
Pildid: 1
Asukoht: Uuri, Kuusalu vald
No ja loen siis seda linki
http://www.zoolight.pl/product-eng-1884 ... LANT-.html

Mitte ei saa aru.

On kirjas, et selle 120 toru sees on 132 LEd lampi. Aga mis tema välja antav valgustugevus on ja milline on voolukulu ?
Mingi arvutuse kohaselt peaks olema miskine 26W see toru, aga kuidas ma ikkagi peaks teadma, palju mul neid tarvis on.

Või tahan ma üleüldse liiga palju teada ?

_________________
370l segakooslus taimedega muldpinnasel
134l ootab uut ideed.

http://gritiakvaarium.blogspot.com/


Üles
 Teema pealkiri: Re: LED valgustus
PostitusPostitatud: Pühapäev Dets 14, 2014 01:01 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Teisipäev Jaan 17, 2012 06:19
Postitusi: 760
Pildid: 2
Asukoht: Tallinn (ja ülejäänud Eesti)
Oled vist lugenud Käpiku teemat. Tema võttis ikka asja väga üksipulki lahti. :D

Mina soovitaks 10w cob LEDidega ehitada ja need ehitaks selliste radikate külge, kus ventikas sisseehitatud. Praegu ei leidnud linki aga proovin üles leida.... mitte need suured CPU radikad aga väiksemad. LEDid ostaks 6000-6500k. Kui rohkem värvi timmimist tahad siis võid ju osta lisaks rgb ledid aga minule endale sobib selline valgus.

Ise tegin tavaliste oomipoest ostetud radikatega ja ehitasin radikatele tuuletunneli kuhu ühte otsa panin 80x80 ventika 5v puhuma. Radikad on kuskil 30-40 kraadi ja probleeme pole.

To putukas mina tõin lihtsalt selle välja, et oleneb kumba teema algataja soovib kas valmistoodet või iseehitada. Valmistoode on loomulikult palju kallim. Antud toote puhul oli minu arvamus, et see on liiga kallis ( nii tehnoloogia poolest kui ka tasuvuse seisukohast). Vabandan kui see kuidagi solvav tundus, ei olnud niimoodi mõeldud.


Üles
 Teema pealkiri: Re: LED valgustus
PostitusPostitatud: Pühapäev Dets 14, 2014 03:42 
Akvarist

Liitunud: Neljapäev Okt 18, 2007 09:23
Postitusi: 227
Pildid: 1
Asukoht: Uuri, Kuusalu vald
Kuna ma saan valgustuse kappi ära peita ja riputada laetalade külge, siis äkki ma pääseks üldse ventikata, sest ma võin need radikad lihtsalt rippuma panna kui neid on mileestkigi riputada või kinnitada nad omakorda suurema resti peale.

Kust ma need LEDid kõige valutumalt kätte saan ?

Ja õhku jääb ikkagi see valgustugevuse teema.

Näiteks elline asi http://www.dx.com/p/diy-10w-6000k-1050l ... I2EMI6jTdk

Siin väidab, et see 10w annab 1050 lm. ei tea kas on reaalne ? Ning palju mul luumeneid oma kasti peale vaja oleks ?

Ja millise driveri ksuks võiks otsustada.

Ma usun, et oskan rohkem küsida kui kõik vastata, aga jälle uus teema ja ei orienteeru veel väga.

Ja sedand ka, et kuda neid Kelvineid nanomeetriteks teisendada ?

_________________
370l segakooslus taimedega muldpinnasel
134l ootab uut ideed.

http://gritiakvaarium.blogspot.com/


Üles
 Teema pealkiri: Re: LED valgustus
PostitusPostitatud: Pühapäev Dets 14, 2014 04:02 
Akvarist

Liitunud: Neljapäev Okt 18, 2007 09:23
Postitusi: 227
Pildid: 1
Asukoht: Uuri, Kuusalu vald
Vbl kellegile veel kasuks , aga keegi on kena faili teinud.


http://valgus.ee/wp-content/uploads/2013/04/COB-LED.pdf

ning ühteist toredat leidsin veel

Päevase valguse tugevus on
10000 - 25000lux ehk siis luumenit/1 m2 pinna kohta

Näitek valgustorud T8 tüüpi annavad välja 87lm/W kohta
ja T5 torud 92lm/W

Ehk siis 200W T5 torusid peaks 18400 luumenit välja andma.

Nüüd kui siis võtta neid 10W COb lede, mis annavad nii 1100 - 1200 lm kanti siis vaja oleks neid sama valgustugevuse saavutamieks nii 15 tk. mis teeb juba 150W võimsst ja ei olegi oluliselt vähem kui päevavalgustorudel. Oleks lootnud, et effektiivsus on suurem.

Samas kuna LED on 115kraadise valguskiire nurgaga ning ühe kindla spektriga lambi kohta, siis on ehk valgustus effektiivsem. Kas see võiks vähendada vajatavate lampide arvu ?

Täitsa põnev. 6000 - 6500K peaks olema taimedele sobivaim. Või siis kas on võimalik täpsemalt välja arvutada parim vahemik, et siis jällegi ehk piisaks vähemast valgushugast sama tulemuse saavutamiseks ?

_________________
370l segakooslus taimedega muldpinnasel
134l ootab uut ideed.

http://gritiakvaarium.blogspot.com/


Üles
 [ 112 postitust ]  1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

PHPBB Archiver