vussvillem kirjutas:
Tegelik sisu selle viidatud raamatu matemaatika taga võiks olla, täitsa iseseisva mõtte ajel pakun, et kuigi lahuse pH langeb, siis sama protsessi käigus tekib juurde ka HCO3- ja CO3(-2) ioone, mis lahust puhverdavad.
Lihtsamalt lahtiseletatuna: akvarist alustab CO2 lisamist akvaariumi. pH langeb aga alkaniliteet ei muutu SEST võttes veest proovi, lisades hapet, kuigi pH on nüüd madalam kui enne, "kulub" esialgu hapet lahuses olevate "lisa" HCO3- ja CO3(-2) redutseerimiseks H2CO3-ks.
Täiesti õige, see on viidatud artiklis ka otse välja öeldud:
Tsiteeri:
These protons can go on to reduce alkalinity by combining with something that is in the sample that provides alkalinity (carbonate, bicarbonate, borate, phosphate, etc). However, for every proton that leaves the carbonic acid and reduces alkalinity, a new bicarbonate or carbonate ion is formed that adds to alkalinity, and the net change in total alkalinity is exactly zero. The pH will change, and the speciation of the things contributing to alkalinity will change, but not the total alkalinity.
Ehk maakeeli, CO2-te lisades muutub üldalkaliniteedi komponentide omavaheline suhe, aga nende summaarne kogus jääb samaks.
Tasub veel tähele panna, et kogu eelmine jutt kehtib ainult nõrkade hapete puhul. Süsihappest "kangemate" hapete lisamisel väheneb alkaliniteet tõepoolest (ülaltoodud definitsiooni mõttes). Vaevalt aga keegi meelega sool- või väävelhapet akvaariumi kallama hakkab.