foorum.akvarist.ee

Akvaariumihuviliste kohtumispaik


Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]



 [ 20 postitust ]  1, 2  Järgmine
Autor Sõnum
PostitusPostitatud: Neljapäev Nov 09, 2006 01:53 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede Dets 02, 2005 03:24
Postitusi: 76
Asukoht: Jälgimäe
Akvaarium siis pisike 32l. Kalu silmnähtavalt liiga palju sees elamas - on tegeltnud aktiivselt paljunemisega ja ei ole õnnestunid veel lahti saada, kuid tegelen sellega. Fe on nullis (või siis andis Sera test niivõrd õrna lillaka varjundi, et praktiliselt nullis). NO3 - praktiliselt olematu. ja Ph - testisin JBL testiga - mille mõõteskaala 6-7,6 - saadud värvus oli igatahes tumedam sinine, kui minu tabelis võimalik oli võrrelda. Niiet tegelikku tulemust ei tea. Kas pean ostma ka teise - suurema mõõtevahemikuga testi? Kraanivees ph - võis olla peaagu tabeli: 7,6 kuid isegi seda pakuksin suuremaks.

Mis edasi peaksin tegema? Saan aru, et vajan GH/KH näite? Siiani ei ole suutnud minna kalakese ega mulla tänava poodi - lootusega see sealt muretseda, ning mujalt ei ole JBL´i leidnud. (Või leidsin ülemiste keskusest - kuid GH/KH-d neil ei olnud.)

Kui Fe 0 - siis saan aru, et tuleb väetada? Kusagilt lugesin välja, et JBL väetisekuulid head? Kuid ülemistes JBLi müüv teenindaja kahjuks ei mõistnud mu küsimusi..... ega osanud pakkuda ühtegi toodet. Mustamäe teel pakuti FE probleemi lahenduseks midagi, millel pealt lugedes oli pistmist ph-ga. Igatahes ei julend nende nõuande järele samuti toimetada.
Oehhh... 1sõnaga, kas oskab keegi juhendada, millest peaksin alustama.
Kaladel silmaga vaadates midagi häda ei ole, kui neild nende enesetunde kohta küsida, nad ei vsata..... taimedel enesetunne silmnähtavalt nukker... kasvamisega on neil ikka tõsiseid raskusi...

Valgustus - hetkel täiesti mõttetu ilmselt 11w laualamp (umbes selline -http://www.freedomadl.nl/images/products/111810.jpg - valgusallika andmed teadmata - - eelmine kärssas sisse - ja hetkel tegelen uue muretsemisega - kuid ei ole veel leidnud sobivat niiskuskindla vineeri tükki. Loodetavasti see mure laheneb peatselt).

Igasuguse nõuande eest oleksin äärmiselt tänulik, ning vabandan juba ette, kui mu küsimustele siin foorumis juba kusagil vastused leiduvad - maadlesin tunde ja tunde otsingutes, kuid päriselt sotti asjast ikkagi ei saanud.

M.

_________________
128l effect line mõõksabade ja neoonidega, seltsiks SAE.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev Nov 09, 2006 02:40 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Kolmapäev Mär 17, 2004 12:30
Postitusi: 463
Asukoht: Tartu
Et Fe=0, see on arusaadav, aga et NO3=0, see pole just tavapärane, kui ütled, et kalu on palju :roll: Palju neid siis selle 32L kohta on?
Ja kui NO3=0, siis tekib suurema kalade hulga puhul kahtlus, et äkki on NO2 või NH4 üle nulli. See poleks hea stsenaarium!

Üritan veel mõnele küsimusele vastata.
* Uut pH-testi vast ostma ei pea - kui ahvenalisi ei pea, siis on vahemik 6-7,6 just sobiv ja kui näit läheb skaalast välja siis on see ikkagi tulemus ja esialgu piisav.

* GH/KH jaoks pole JBL test oluline - neid suurusi mõõdavad vabalt ka kõik Sera ja muude firmade testid.

* Kui Fe=0, siis on 2 varianti:
a) osta kompleksväetis (pallide või vedeliku kujul). See tuleb veidi lihtsam, natuke kallim, kuid pead arvestama, et kui just JBL-i Ferropoli (või on see nüüd uue nimega...?) ei lisa, siis Fe jätkab nulli näitamist (viimane väide ei tähenda, et taimedele siiski rauda ei antaks, lihtsalt testi jaoks on seda vähe).
b) kombineerida väetis ja tsitraat-raud (/taimed/2995/index.html). Selline lahendus on veidi töömahukam ja nõuab ka mõningast kombineerimit ja ettemõtlemist ning vahel ka vetikaga võitlust, kui mõne aine tase akvas piire ületab. Siiski sel juhul raua test näitab, et rauda tõesti on.
32L juures soovitaks pigem esialgu piirduda variandiga a).

* Sõltuvalt kasti mõõtmetest soovitaks laualambi asemel tõesti mingit muud valgustust. Siingi pead valima, kas paned selle ise kokku või ostad poest valgusti (kuhu siiski üldjuhul pead paigutama kõrgema värvustemperatuuriga luminofoortorud). Valgustite ja nende komponentide valik on küllalt hea Effex-s ja ka Megaluumenis.

OLULINE on veel märkida, et kogu eelnev jutt kehtis juhul, kui tahad taimedega tõsisemalt tegeleda. Kaladel pole vahet kas Fe=0 või miskit muud ja valgusest nad ka väga ei hooli. Samuti tuleb taimekasvatuse nimel kaladele hindava pilguga otsa vaadata ja ära kinkida need, kes on esindatud liiga arvukalt, kaevavad taimi üles või siis lihtsalt söövad neid. Võimalik, et vetikakasvu (mis pahatihti perema taimekasvuga kaasneb) kontrolli all hoidmiseks tuleb valida kalad, kes vetikat söövad.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede Nov 10, 2006 04:24 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede Dets 02, 2005 03:24
Postitusi: 76
Asukoht: Jälgimäe
Kalu elamas seal lisaks 1le põhjakoristajale - üle 23e mõõksaba. (Palju see normaalne oleks ka? Paljud neist ma ära jagama peaksin?)

Õnnestus siis täna hankida GH/KH, mille tulemused saan siis õhtul teada.

Samuti sain JBL Ferropol (50ml). Nüüd olen aga hädas doseerimisega. Eestikeelne silt räägib midagi sisemisest/välimisest korgist. Mul aga pudelil vaid 1 kork.
http://www.jbl.de/factmanager/index.html on kirjas, et 5 ml/ 20l kohta. Kas usaldan seda ja võtan mõõtmiseks appi süstla? sest jumal seda teab, mis mõõdus mu purgikork on....?

_________________
128l effect line mõõksabade ja neoonidega, seltsiks SAE.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede Nov 10, 2006 04:27 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Pühapäev Aug 21, 2005 03:07
Postitusi: 169
Asukoht: Rakvere
kork ju pealt-ülevalt poolt õõnes?

_________________
514L
valgustus 4x58 W
filter Tetratec EX1200 + Aquael Unifilter 1000
soojendus Tetratec HT300 W


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede Nov 10, 2006 04:41 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede Dets 02, 2005 03:24
Postitusi: 76
Asukoht: Jälgimäe
http://www.aqualogo.ru/catalog/goods_im ... -20150.jpg

Minu 50ml eksemplär on kahjuks tavalise - ehk mitteõõnes korgiga.
Kas selliselt juhul võtan oma 5ml/20l valemi?

_________________
128l effect line mõõksabade ja neoonidega, seltsiks SAE.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede Nov 10, 2006 05:30 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
MeeliP kirjutas:
Kas selliselt juhul võtan oma 5ml/20l valemi?
Jah.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Laupäev Nov 11, 2006 11:38 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede Dets 02, 2005 03:24
Postitusi: 76
Asukoht: Jälgimäe
GH:19
KH:15
Kuidas tundub?
Fe sain väetisega normi näitama
Ja kestev mure: mitu mõõksaba võiks elada õnnelikudena 32l akvas?

_________________
128l effect line mõõksabade ja neoonidega, seltsiks SAE.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev Nov 13, 2006 11:01 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Kolmapäev Mär 17, 2004 12:30
Postitusi: 463
Asukoht: Tartu
MeeliP kirjutas:
GH:19
KH:15
Kuidas tundub?
Fe sain väetisega normi näitama
Ja kestev mure: mitu mõõksaba võiks elada õnnelikudena 32l akvas?

GH ja KH jäävad täiesti viisakatesse piiridesse.
Mõõksabasid soovitaks max 10tk (paljunemise vastu aitab emaste ära-jagamine).


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev Dets 06, 2006 09:29 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede Dets 02, 2005 03:24
Postitusi: 76
Asukoht: Jälgimäe
Jätkan oma saagaga:
Näidud praegu enne veevahetust järgmised:
Gh 19
Kh 16
Fe 0,1
No3 0
ph - rohkem kui 7,6 (ehk värviskaalalt väljas).

Olen õnnelikult uued kodud leidnud üleliigsetele kaladele, niiet nüüd mõõksabadest elanikke 11 (üritasin jätta 9, aga 1 tulid veel kusagilt kivi tagant ootamatult välja, ju ma ei ole nii suurepärane loendaja)

Mure ise aga järgmine. Taimed ikka õnnetud. Kuu aega tagasi kolisid akvasse posu taimi.
Nendest lotus zenkeri hakkas kenasti kavama - ajab uusi lehti - kuid lehed väiksemad, kui enne ja kõige vanem leht pidevalt laguneb äärest, niikaua kuni päris otsa saab - ja siis hakkab lagunema järgmine. On see normaalne, või on mul midagi lahti taimedega?
hygrophyla corymbosa stricta on omandanud üska kobeda vetikakihi oma lehtedele - sellise tumeda ja kaunite pikkade narmastega...+ ülemised lehed punakad. - (kas võib selles olla süüdi puudulik valgustus? Sest päris valgustus sai valmis alles 2 nädalat tagasi. Nüüd 15w aquarelle. ) Punasus tekkis enne uue lambi instaleerimist, narmatega vetikad aga peale seda....
hygrophyla difformis ei näita erilisi kavamise ega kosumise märke - rohkem nagu vegeteerib. No veidi on ikka pikkusesse kasvand aga vaevumärgatavalt.
vallisnerial pole plaanis eriti midagi seal peale hakata..... 1 võsuke on juurde ajatud - aga lehed, mis algul kaunid olid, muutuvad järjest nukramaks... ehk pigem nagu laguneks tasapisi...
Muidu mõjus uus valgustus üsna hästi - akva põhi pole ammu enam nii puhas olnud - muidu kasvas vetikas justkui sinna + kogunes igasugu muud sodi. Aga selle kallal võib vaeva näha muidugi ka uus elanik - õunatigu ja kalu muidugi ka vähem.
Lisaks olen saanud üllatavalt suure koguse "prügitigude omanikuks" milledega praegu võitlust pean.

Vahepeal olen kahe veevahetusega lisanud JBL Ferropoli väetist - peale väetise lisamist on ka test näidanud positiivsemat Fe näitu.

nüüd siis hädas, mis edasi teha. Miks mul mõned taimed lagunevad? Ja kas peaksin väetama või mitte? Ega mu vetikas taimede väetamisest ei ole tulnud? sest enne nagu sellist asja ei olnud? Või on ikkagi väetada vaja, et taimed kasvaks ja toimetan oma Ferropoliga edasi?
Või on veaks olnud see, et olen valgusel lasknud liialt kaua põleda? Ei ole veel taimerit hankind ja lülitan valgust vastavalt isiklikule ajagraafikule - kuidas koju satun tulema....

M.

_________________
128l effect line mõõksabade ja neoonidega, seltsiks SAE.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev Dets 06, 2006 10:09 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Pühapäev Aug 21, 2005 03:07
Postitusi: 169
Asukoht: Rakvere
palju sul valgu watte ja mitu tundi põletad lampe?
parem ikka vahele osta aegrelee..üks pidev lülitamine jääb ära .. asi oma 75.- maksab

_________________
514L
valgustus 4x58 W
filter Tetratec EX1200 + Aquael Unifilter 1000
soojendus Tetratec HT300 W


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev Dets 07, 2006 12:38 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede Dets 02, 2005 03:24
Postitusi: 76
Asukoht: Jälgimäe
15 w (eelpool vist ka mainisin)
Ja põletanud viimased 2 nädalat: max 8.00-00.00 (või mõned tunnid vähem) mis teeb siis pea 16h päevas ...
kas 2 nädalat sellist valgustatust võib juba nii nukralt mõjuda?
(Taimer ostmata - kuna siiani olen neid ikka suht odavalt saanud, nüüd kõige soodsam, mida näinud olen on 80.- ja oomipood. Lootsin siiani, et leian veel ehk mõne sooduka üles.) (eelmisi proovis kus hamba all ;) )
Kas on olemas ka sellist "jublakat", mis ise oskaks päeva ja öö valgusts vaheldumisi põlema panna? Või ikkagi on kõige mõistlikum/odavam variant muretseda 2 eraldi mehhaanilist taimerit?
Hetkel lahendasin probleemi sellega, et koju tulles lülitan lihtsalt varem öövalgusele ümber. Enne lihtsalt ei tulnud selle peale...

_________________
128l effect line mõõksabade ja neoonidega, seltsiks SAE.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev Dets 07, 2006 01:17 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
MeeliP kirjutas:
mis teeb siis pea 16h päevas ...

Tea kas see just Su taimede kiratsemise põhjuseks on kuid liiga palju on seda kindlasti, 10-12 tundi oleks normaalne.
MeeliP kirjutas:
kas 2 nädalat sellist valgustatust võib juba nii nukralt mõjuda?

Kahe nädalaga võib mõndagi juhtuda. Ntx vetikad võivad kenasti võimust võtta nagu ka juba kogesid.
MeeliP kirjutas:
Kas on olemas ka sellist "jublakat", mis ise oskaks päeva ja öö valgusts vaheldumisi põlema panna? Või ikkagi on kõige mõistlikum/odavam variant muretseda 2 eraldi mehhaanilist taimerit?

Mismoodi seda ette kujutad - et taimeri pesas istub relee mille ühes asendis põleb üks lamp ja teises asendis teine? Nii saaks teha küll kui oleks elektroonikaga pisut kodus, poest valmis asja vaevalt sellisel kujul on. Lihtsam on kindlasti kaht taimerit pruukida. Ehkki ma ei kujuta ette miks see öövalgus kogu aeg peaks põlema, akva asukatele on see ilmselt pigem häiriv kui meeldiv ja vaevalt ka ise ööde kaupa jälgiks toimuvat.
Su vesiroosil algab vast puhkeperiood, siis tulevadki pisikesed lehed mis pinnale ei jõua.
See et mõni taim punaseks läheb võib johtuda ka sellest et toitainetega kitsas käes. Ferropol on hea kuid sisaldab vaid mikrosid, ehk on makroväetistega kehvasti. Vallisnerial on muide kombeks alustavas akvas mõnikord pirtsutada.
Kummaline et NO3 nullis, endiselt kahtlus on kas ikka kõik on normis ja akva on sisse töötanud, NO3 peaks ikka tekkima kui kalu jagub. Ja neid ikka jagub, rusikareegli järgi peetakse normaalseks 1 cm kala pikkuse kohta 1 liiter vett, mõõksaba täiskasvanud isend (kalkuleerimisel võetakse aluseks just täiskasvanud isend, ega kalad maimudeks jää) on ca 12 cm pikk... Kui tihti ja kui palju korraga vett vahetad?
Akva na pisike, muidu CO2 lisamisega saaks ka PH näidu taimedele tiba soodsamaks, 7,6 on pisut kõrgevõitu.
Mis Sul pinnaseks on ja kui paks see kiht on? Sellest sõltub kah omajagu...
Tegelikult on akva veel üsna lühikest aega käinud ja see et vetikad külastavad ja üht koma teist juhtub on üsna normaalne.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev Dets 07, 2006 12:35 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede Dets 02, 2005 03:24
Postitusi: 76
Asukoht: Jälgimäe
Ei ole tegu alustava akvaga - toimib teine juba aastaid. veeteste pole lihtsalt enne teinud. Ja suvel tegi vetikas hirmsasti liiga - ning tasapisi viskasin välja kõik oma eelmised taimed. Et taimedele uut elu sisse saada saigi hakatud testima, milles häda... Nii et taimed uued lihtsalt. kalad vesi, filter + muu kupatus elab seal ammu.
Vett vahetan.... kuskil 25% korraga, ja kuskil üle kahe nädala.
Öövalgust mõtlesin küll tunnike hommikul ja mõni õhtul - et ilus vaadata oleks. öö läbi põlema jätta ei olnud plaani. (nimetasn lihtsalt öövalguseks, kuna ei osanud paremat nime sellele asjale välja mõelda ) Aga hangin siis lihtsalt 2 eraldi taimerit, see jahh tundub kõige lihtsam siis.
Kas jätkan ferropoli lisamist ja vajan makroväetist? Millist täpsemalt soovitaks? Ei tahaks poest mingi vale asjaga koju tulla...
NO3 jahh nullis - ja üsna ammu juba. Ja oli ka sellel "kalauputuse ajal" - (mingil ajal nad vägagi hoolega mul paljunesid.) Milles viga võib seisneda? Kuidas seda uurida saaksin? (Testi kasutan põhimõtteliselt vist ikka õieti, sest tuttava juures testimas käies sai sealt NO3e taseme ikka üliküllusliku näiduga....)
Kas pisikese akva puhul ei saa ma oma ph tasemega miskit peale hakata?
Pinnaseks: kruus - mõõtu enam ei mäleta - mitte imeväike, tavaline selline - enda arvates pigem suuremgi, kui meeldiks. Kunagi sai poest ostetud.... Kiht - 3-5 cm - - lohkude ja muhkudega - oleneb, kuidas põhjakas parasjagu möllanud on.

_________________
128l effect line mõõksabade ja neoonidega, seltsiks SAE.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev Dets 07, 2006 01:03 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
MeeliP kirjutas:
NO3 jahh nullis - ja üsna ammu juba. Ja oli ka sellel "kalauputuse ajal" - (mingil ajal nad vägagi hoolega mul paljunesid.) Milles viga võib seisneda? Kuidas seda uurida saaksin? (Testi kasutan põhimõtteliselt vist ikka õieti, sest tuttava juures testimas käies sai sealt NO3e taseme ikka üliküllusliku näiduga....)

Väga veider. Kui oleks kõva taimede ülekaal siis võiks uskuda et kõik nitraadid koheselt ära pruugitakse, paraku nii see ilmselt pole. Kui on megapalju vetikat siis see pruugib ka tublisti nitraate kuid ka seda vist ei ole. Et äkki on mingil põhjusel bakterikoloonia hävinud? NO2 ja NH3/NH4 testid peaksid sel juhul ohtlikke näitusid andma. Neid teste on aga toimiva akva korral üsna harva vaja.
MeeliP kirjutas:
Kas pisikese akva puhul ei saa ma oma ph tasemega miskit peale hakata?

Saab ikka, lihtsalt muutused on äkilisemad nii et peab ettevaatlik olema. Ntx zelatiiniga pärmisegu on vast tiba rahulikum, sellega ettevaatlikult toimetades peaks saama olukorda paremaks.
MeeliP kirjutas:
Pinnaseks: kruus - mõõtu enam ei mäleta - mitte imeväike, tavaline selline - enda arvates pigem suuremgi, kui meeldiks. Kunagi sai poest ostetud.... Kiht - 3-5 cm - - lohkude ja muhkudega - oleneb, kuidas põhjakas parasjagu möllanud on.

See peaks kah OK olema.
Makroväetistest - kui rahakott lubab siis Tropica uus väetis PLANT NUTRITION+ sisaldab ka makrosid. Paraku oleks siiski hea enne selle soetamist/kasutamist aru saada kuhu nitraadid kadunud on, sellel peab mingi põhjus olema.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev Dets 07, 2006 02:58 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede Dets 02, 2005 03:24
Postitusi: 76
Asukoht: Jälgimäe
Esimene tegu oleks siis soetada NO2 ja NH3/NH4 testid?

M.

_________________
128l effect line mõõksabade ja neoonidega, seltsiks SAE.


Üles
 [ 20 postitust ]  1, 2  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

PHPBB Archiver