foorum.akvarist.ee

Akvaariumihuviliste kohtumispaik


Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]



 [ 3 postitust ] 
Autor Sõnum
PostitusPostitatud: Pühapäev Aug 10, 2014 11:32 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Jaan 17, 2013 01:39
Postitusi: 867
Pildid: 20
Asukoht: Tallinn
Olime nädal kodust eemal. Kui täna õhtul akva valgustus sisse lülitus oli minu avastus ja üllatus suur. Nimelt oli akvas kogu veepinna kiht tihedalt kaetud valkjate 1mm suuruste ja pisut väiksemate valkjate helbekestega. Valkjas sade on ainult veepinnal. Kalu ja krevette see ei paista häirivat. Akvas on veetemperatuur 28, valgustus põleb 6h, kalu toideti 1x nädalas ja vetikat on tavaliselt rohkem kui muidu (akva klaasid silmnähtavalt roheka ollusega kaetud). Veevahetused 40-45% üle nädala.

Tegin foto sellest veepinna pealsest "valgest sademest".
Vasakul fotol on pinnavees hõljuvad valkjad helbekesed ja paremal sama helbeke ~100x zoomiga. Selgub et see helbeke pole valge vaid hoopis sinakas-roheline. Seega peaks tegemist olema vetikaga. Nii oletan ja arvan vähemalt mina.

Internetist lugedes väidetakse et nimetatud veepinna pealne "valge sade" on põhjustatud ilmastikulisest kuumusest, kõrgest veetemperatuurist akvas ja filtri ebapiisavast filtratsioonist (häiritud veeringlus!?). Samas vetikas hetkel kasvab jõudsasti kõikjal akvas (kuum suvi!), veefiltratsiooni häire võib olla ehk tingitud sellest et mul on välisfiltri sissevoolusõela külge kombineeritud svamm.
Vahest see sõela+svammi aretus akvas ikkagi tekitab üldise häire veeringluses? Kuigi on silmaga näha ja käega tunda et veeringlus akvas toimib. Muidugi nõrgemalt kui ennem ilma svammita.

Kas kellelgi akvaristidest on akva veepinna kihis olnud analoogset sademe taolist (mitte proteiini laigukesi!) valkjat tükikeste ollust ja mida olete selle kõrvaldamiseks ette võtnud? :-k

Hetkel ma ikkagi täpselt ja kindlalt ei tea mis see "valge täpikeste ollus" on ning millest on see tingitud.

_________________
180L, JBL e1501, 2x30W
3 tetra(bct),1 garra rufa, 1 sewellia
3+ killertigu,3+ amano krevett


Üles
PostitusPostitatud: Esmaspäev Aug 11, 2014 11:33 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
Vetikapuhangut põhjustavad peamiselt 3 tegurit koos:
- tugev valgus
- piisavalt toitaineid
- tavalisest kõrgem veetemperatuur
Ntx meres ja järvedes, kus on vette jõudnud väetisi, on kuumal suvepäeval tavalisest suurem tõenäosus vetikapuhanguks.
Siin võib kohe tekkida küsimus, miks pole selliseid vetikapuhanguid troopikas? Põhjus on lihtne - troopikas on vesi pidevalt soe ning seal on eluks kõrgema temperatuuri juures kohastunud suurem hulk vetikaid ja ka taimi, käib konkureerimine toitainete pärast ning kõrgemaid temperatuure armastavad vetikaliigid ei saa konkurentsieelist. Toitainete kogus vees on seal ilmselt peamiseks piirajaks.
Meie veekogudes on aga vetikate puhanguks soodsat veetemperatuuri vaid lühikestel perioodidel. Vaikse vee korral jäävad vetikad vaid pinnakihti, see piirab nende paljunemist. Kui on mõõdukas lainetus, siis see liigutab vetikaid erinevate veekihtide vahel ning see võimaldab vetikatel paremini paljuneda, kui siis saabub vaikus, võib pinnale tõusvatest vetikatest moodustuda lausa kuni 30 cm paksune kiht, mis pealt muutub nahkjaks (on olnud lugeda juhusest, kus vetikauurija käis septembris murdmaasuuskadel Kiievi veehoidla peal vetikatest proovitükki lõikamas).
Ehk siis akvaariumis kõrge veetemperatuuri korral peaks õnnestuma vetikapuhangut ära hoida valgustuse ja/või toitainete vähendamisega. Valgustus nagunii ühtlasi kütab akvaariumi, nii et valgustuse väljalülitamisest on mitut pidi kasu. Filtriga on asjal seost niipalju, et kui filter muidu loksutab vetikaid eri veekihtide vahel, siis veevoolu vähenedes jääb rohkem vetikaid pinnakihti.

_________________
http://akvarist.eu


Üles
PostitusPostitatud: Neljapäev Aug 14, 2014 10:49 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Jaan 17, 2013 01:39
Postitusi: 867
Pildid: 20
Asukoht: Tallinn
Tänan vastuse eest.

Möödus nädal ja vetika sade kadus iseenesest. Vee temperatuur akvas langes 24-25 peale. Eestimaa üürike suvine kuumus on läbi saanud ja kõik loksus paika akva väikeses ökosüsteemis.

Selle ootamatu kuumalainega tabas paljusid akvariste valge sademe ja ohtra vetika näol "sama saatus". 2013 suvi oli 2014 kõrval "kukepea". :)

_________________
180L, JBL e1501, 2x30W
3 tetra(bct),1 garra rufa, 1 sewellia
3+ killertigu,3+ amano krevett


Üles
 [ 3 postitust ] 

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

PHPBB Archiver