Mrg111 kirjutas:
Siiani olen kasutanud Sera Nitriveci, suures (200L) iga veevahetuse korral ja väikses (35L) iga nädal- (kuigi see mõeldud akvaariumi alustamiseks) pakendil kirjas ka , et lagundab ka nitraate ja muid kahjulikke aineid. ( Miks siis -JBL No3 vee testi põhjal on olnud just väikses see nitraadi tase kõrgem, värvuse järgi kollakas-oranz, peale selle nitriveci lisamist on olnud alati parem).
See nüüd küll tõsi pole ning vaevalt midagi sellist ka pakendil kirjas on. Bakteripreparaadid on selleks, et saada käima lämmastikuringe (
http://akvarist.eu/vesi/lammastikuringe ). Kalade väljaheidetest ning lagunevatest taimeosadest tekib ammoniaak, mis on mõõdetava kontsentratsiooni korral kalade jaoks mürgine. Üks osa kasulikest bakteritest töötleb ammoniaagi ümber nitritiks, ka nitrit on kalade jaoks mõõdetava kontsentratsiooni korral mürgine. Teine osa bakteritest töötleb nitriti ümber nitraatideks, mis on mürgised vaid kõrge kontsentratsiooni korral. Nitraatidest ei saa lahti bakteripreparaadi lisamisega, nitraate kasutavad elustaimed kui väetist, ülejäägid saab akvaariumist välja vaid veevahetustega. Seepärast räägimegi, et nitraatide (NO3) test näitab, kas veevahetus akvaariumis on piisav või ei.
Mrg111 kirjutas:
Selle Sera aquatanil on kirjas ainult et neutraliseerib kloori ja soolasid.
No see ongi veekonditsioneeri peamine ülesanne, vanasti nimetati veekonditsioneeri lausa kloorieemaldajaks. Praegused veekonditsioneerid seovad lisaks raskemetalle ning parimad neist, nagu ntx Seachem Prime, tegelevad ka ammoniaagi ja nitritiga.
Mrg111 kirjutas:
Järelikult olen kõvasti raha tuulde visanud just nende Sera toodetega. Seega tunduvad need Seachem tooted igaljuhul kasulikumad ja paremad.
Seachem tooted on kvaliteetsemad - ning tiba kallimad. Raha tuulde visata õnnestub mõlematega, juba sissetöötanud akvas pole vaja bakteripreparaati lisada, olgu see siis Sera Nitrivec või Seachem Stability, vahet pole.
Mrg111 kirjutas:
Aga veel väetiste kohta,
Tellisin need väetise Jbl väetise pallid, mis vajavad korra aastas uuendamist, Kas peaks samal ajal lisaks kasutama veel vedelat väetist?
Väetisepallid on abiks taimdele, kes hangivad toitaineid peamiselt juurte abil. ntx ehhinodoorid. Paljud taimed hangivad toitaineid aga mitte niivõrd juurte, kui lehtede ja varte abil, sellised on ntx taimed, mida paljundatakse pistokstega, ntx vesikatk, vesikaak, vesitäht, vesilemb - neile oleks vajalik vee väetamine vedelväetistega.
Mrg111 kirjutas:
Ja kui lähen üle Seachem Primele, siis peaksin võtma ka sama seachemi vedela väetise?
Ei, sobivad ka teiste firmade tooted, küll aga hoiduksin eri firmade vedelväetiste samaaegsest kasutamisest. Kui raha lugema ei pea, siis Tropica väetised on väga head.
Oluline on veel see, et väetistest rääkidest räägime eraldi mikroväetistest ja makroväetistest. Neid enamasti ka doseeritakse eraldi. Sera Florena on ntx mikroväetis, sisaldab toitaineid, mida lisatakse väikesteks kogustes. Makroelemendid on aga lämmastik, fosfor, kaalium - elemendid, mida lisatakse suuremates kogustes. Kui akvas on palju kalu ja vähe taimi ning tagasihoidlik valgustus, võib ilusti läbi saada makrosid lisamata. Kui on palju taimi ja suht vähe kalu ning valgustus ka korralik, pole pääsu makrode lisamisest. Tropical on lausa eraldi kompleksväetised,
Premium Fertiliser on väheste taimedega akvaariumite jaoks ning ei sisalda lämmastiku ega fosforit, Specialised Fertiliser on aga mõeldud tõsistele taimeakvadele ning sisaldab ka lämmastikku ja fosforit.