foorum.akvarist.ee

Akvaariumihuviliste kohtumispaik


Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]



 [ 4 postitust ] 
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: PH ja temperatuuri seos?
PostitusPostitatud: Neljapäev Mär 24, 2005 05:03 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Nov 11, 2004 01:23
Postitusi: 119
Asukoht: Tallinn, Tondi; Elva
Kas keegi oskab mulle, eriti keemiakaugele inimesele, öelda, kas ja kuidas on vee PH ja temperatuur omavahel seotud?
Siinse ja google'i otingu abil ma midagi väga tabavat selle teema kohta ei leidnud. Ehk siis mitte ükski allikas, mida vaatasin, ei väitnud, et PH mõõtmise tulemus sõltuks akvaariumis oleva vee temperatuurist. Mina aga tahaks tohutult arvata, et sõltub. Mõõtsin oma akva PHd detsemris ja nüüd märtsis.

Detsembris:
PH 6,8
karedus 10,3 dh
temperatuur 23 kraadi

Märtsis:
PH 8,13
temperatuur 28
karedust ei saanud kahjuks mõõta.

Kas mu vesi on vahpeal mingeid PH hüppeid teinud (tegemist on Peedu (Elva) salvkaevuga siis) või on siiski võimalik, et PH nii suur erinevus on tingitud sellest, et PH mõõtmise ajal akvas olnud temperatuur oli erinev? Mingeid uusi jubinaid ma oma mäletamist mööda selle aja jooksul akvaariumisse toppinud ei ole. Mõned taimed on küll juurde tekkinud.

Vabandust siis igatahes ette kui küsimus väga nõme tundub 8-[ :oops:

_________________
54L: cor. panda (2); hyphessobrycon callistus (2); f-sae (1); molli (3)
muld/liiv põhi ja lihtsamat sorti kiirekasvulised taimed (nt vallisneria asiaticus, echinodorus tenellus)


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev Mär 24, 2005 09:19 
Akvarist

Liitunud: Reede Sept 24, 2004 08:45
Postitusi: 262
Asukoht: Tartu
pH väärtus sõltub temperatuurist küll. Neutraalne pH on 25 kraadi juures 7,0, aga 100 juures 7,5(parandage, kui eksin).
Eesti järvede pH muutub aasta jooksul küllalt suurtes piirides, nii et miks sinu salvkaevu pH peaks samaks jääma? Aga pole ka välistatud, et pH tõus on seotud muude asjadega. Ega sul nt paekivist kaunistusi ei ole? (arvatavasti siiski mitte) Aga suur hulk teokarpe tõstavad ka pH-d ja ka see, kui vett mitte ei vahetata, vaid lisatakse aurunud vee asemele kraanist uue(vesi ju aurab, soolad mitte). Milline võiks olla sinu põhjus?


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev Mär 24, 2005 10:30 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Nov 11, 2004 01:23
Postitusi: 119
Asukoht: Tallinn, Tondi; Elva
Mul on mahu kohta küllalt suure veepinnaga akva küll ja vett aurub tõesti üsna korralikult. Ütleks, et umbes 10-15% vett aurub nädala jooksul. Selle asendamiseks lisan küll uut vett.
Vett vahetan ca 20% kord nädalas, ja kui nüüd järgi mõelda, siis tõeäoliselt lisan ka veevahetuse ajal veidi rohkem vett kui välja võtan :? Aga mis selle asjaga siis ikkagi ette võiks võtta? Mingi klaas vee aurumise vältimiseks akva peale? Veel midagi?
Ja teokarp on mul ka akvas, miski vana tühi järvekarp vist. Kui kuskilt ühe kookospähkli leian, siis vahetan selle välja, preagu mu kiiversägad magavad seal teokarbi all...
Tegelikult naljakas on see, et mul on akvas sellised kalad (hyphessobrycon callistused ja corydorased), kes peaksid põhimõtteliselt küllalt madalat PH-d tahtma (6,6-7,2), aga mulle tundub, et koos vee karedmakas muutumisega on neil uimed ilsamaks läinud :?:
Nojah, samas on nad ka Tartust pärit :D ja seal vist ongi jube kare vesi...

_________________
54L: cor. panda (2); hyphessobrycon callistus (2); f-sae (1); molli (3)
muld/liiv põhi ja lihtsamat sorti kiirekasvulised taimed (nt vallisneria asiaticus, echinodorus tenellus)


Üles
PostitusPostitatud: Reede Mär 25, 2005 12:36 
Meremees
Kasutaja avatar

Liitunud: Kolmapäev Veebr 25, 2004 07:38
Postitusi: 294
Asukoht: Göteborg
kats kirjutas:
kas ja kuidas on vee PH ja temperatuur omavahel seotud?
Nagu Külli juba vastas, sõltub küll, umbes 0,017 ühikut kraadi kohta. Temperatuuri tõustes pH alaneb ja vastupidi.

Selgituseks keemiahuvilistele:
Tavaliselt on meil tegemist veega, kus on lahustunud nn. nõrgad happed, mis vees ei ioniseeru täielikult. Temperatuuri tõustes nende hapete ioonideks lagunemise protsess intensiivistub ja seega ka vesiniku ioonide hulk vees suureneb. Mida rohkem vesiniku ioone, seda madalam pH.


Üles
 [ 4 postitust ] 

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

PHPBB Archiver