Olen osmoosivett (RO) mitu aastat kasutanud. Ka mageveeakvaariumis.
Mageveeakvaariumis oli eesmärgiks pehme vesi. Puhtas RO vees ei ela keegi (kaua), aga soolade lisamisega või lihtsamal juhul kraaniveega segades saab soovitud kareduse kätte.
Praktilistest tulemustest õnnestus Uarud regulaarselt kudema saada. Skalaaride paljundamisel oli ka abiks, kui sai taime leht koos marjaga pandud eraldi akvaariumi, kus oli pea puhas osmoosvesi je veidi metüülsinist. Maimude koorumise protsent oli pea 100%, ainult üksikud marjaterad läksid valgeks.
Võimalik, et samad tulemused oleks ka lihtsamalt saavutanud, aga kuna minu kalad pärinevad Ameerika ja Aasia pehme veega jõgedest, püüdsin neile vastavaid tingimusi luua.
Ohtudest tuleks mainida vee vähest puhverdusvõimet, s.t. pH võib suures ulatuses kõikuma hakata, langedes näiteks alla 5.
Pumpa ei ole vaja, kui veevärgis on normaalne surve. Suurema veekuluga tuleb muidugi arvestada: 1 liitri RO vee saamiseks kulub 4 või enam liitrit kraanivett (olenevalt lahustunud ainete sisaldusest, vee survest ja temperatuurist). Tekkivat "musta" vett ei pea muidugi ära viskama, seda võib kasutada igal pool, kus suurem karedus probleemiks ei ole. Kasvõi käte pesemiseks või taimede kastmiseks.
Lisaks sooladele eemaldab RO agregaat veest ka nitraadid, fosfaadid, bakterid jms.
NB! Lahustunud kloori RO ei eemalda. Enamlevinud TFC membraan rikneb klooriga kokkupuutel, seetõttu peab süsteemis membraani ees olema söefilter, mis kloori veest emaldab. Selline filter kuulub tööstuslike seadmete komplekti, aga seda filtrit peab piisavalt tihti vahetama. Samal ajal vanem ja odavam CTA membraan vastupidi lausa nõuab kloorivett, sest muidu tekkivad pinnale bakterid, kes membraani rikuvad.
Kuna seda nagunii keegi küsib, siis puhast RO vett suures koguses juua reeglina ei soovitata. Väike kogus ei tee midagi, mürgine ta ei ole. Mõned kasutavad osmoosivett tee keetmisel (et mingi kõrvalmaitse aroomi ei rikuks) ja jääkuubikute valmistamiseks. "Tõelised fännid" pesevad ka autot osmoosiveega, et kuivamisel jälgi ei jääks.
http://www.gewater.com/library/tp/1122_Staying_Spot-free.jspVahetasin oma vana agregaadi hiljuti võimsama vastu, nüüd oleks üle üks Ultraspring Shuttle 60-35 (valmistaja andmetel kuni 125 l/päev, tegelikult nii palju ei saanud kunagi). Pakkumised paluks privaatsõnumina.
http://www.shopsolution.nl/shop/home.asp?shopid=seameuk&prodid=ULTRA110