foorum.akvarist.ee

Akvaariumihuviliste kohtumispaik


Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]



 [ 27 postitust ]  1, 2  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Mida ette võtta?
PostitusPostitatud: Neljapäev Jaan 06, 2005 05:43 
Akvarist

Liitunud: Kolmapäev Dets 29, 2004 12:43
Postitusi: 1
Asukoht: Tartu
Lugu siis selline et, vesi on "vahutama" hakanud. Olen akvat pidanud 5 aastat ja on ennegi sellist asja näinud kuid siis on tavaliselt mõni kala ära surnud ning peale selle eemaldamis on kõik normaalseks läinud. Nüüdseks on selle algusest juba kolm nädalat möödas ja paranemist pole näha. Nädal tagasi tegin veevahetuse 50 % ulatuses kogu akva täieliku puhastamisega. Kasutan sisemist filtrit ja puhastan seda regulaarselt.
Üllatusena tuli muidugi see et foorumit lugedes millest mul aimugi polnud selgus et vett vahetataks üsna tiht. Mina olen seda siiani teinud umbes poole aasta tagant kui sedagi. Puhastuse käigus kive ja filtrit ma läbi eikuumutanud. Kalad praktiliselt ei toitu, kuigi olen proovinud söötasi vahetada. Millest peaks nugu alustama? :(

_________________
110 L Ilu ja hirmu.
2 suurt skalaari, 2 põhjakoristajat, 2 mõõksaba, peoga igatsorti kupisi.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede Jaan 28, 2005 10:43 
Akvarist

Liitunud: Esmaspäev Jaan 24, 2005 03:21
Postitusi: 8
Asukoht: Pärnumaa
Uuri raamatuid "Akvaarium"(ühel on vene autor,teine eestlaste koostatud).Esimesest raamatust tegin omale konspekti enne,kui akvaariumit üldse pidama hakkasin. Praeguseks on praktikat 12 aastat,akvaarium on 150 L.
Vett vahetatakse 1/5-ndiku ulatuses iga 2-3 nädala tagant,olenevalt akvaariumi suurusest ja asustustihedusest.
Vahupesasid ehitavad ka mõned kalaliigid kudema hakates.
Põhjalikku puhastust tehakse 1#aastas ja enne on soovitav võimalikult palju sama kalavett lasta 2-3 nädalat eraldi nõus(nõudes) ilma elanike ja taimedeta seista.Nii hävivad paljud haigustekitajad.Edasi hakata peale suurpuhastust uut vett regulaarselt 2-3 nädala tagant juurde lisama ja 1/5-ndiku võrra uuendama.Enne veevahetust lasta uuel veel 1-2 ööpäeva seista.Uuri kindlasti kirjandust!
Muretse kindlasti ka korralik filter-aeraator ja hoia ühtlast temperatuuri!


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede Jaan 28, 2005 11:29 
Administraator
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede Jaan 09, 2004 06:58
Postitusi: 516
Asukoht: Tartu, Kalda tee piiskopkond
Lp. Roosmariin,

esiteks: teretulemast foorumisse

teiseks: on äärmiselt tore, et oled hobi tõsine huviline ning konspekteerija, kuid siinkohal tuleks ära mainida, et kasuks tuleb mitmete erinevate allikate läbitöötamine...

Raamatud millele sa viitasid on kahjuks juba ajaloohämarusse vajumas ning kasutusel ainult seetõttu, et eesti keeles pole midagi kaasaegsemat ja põhjalikumat ilmunud. Tooks ära siinkohal mõne "möödalasu":
Tsiteeri:
Põhjalikku puhastust tehakse 1#aastas ja enne on soovitav võimalikult palju sama kalavett lasta 2-3 nädalat eraldi nõus(nõudes) ilma elanike ja taimedeta seista.Nii hävivad paljud haigustekitajad.


..tänapäeval teab ikka akvarist (enamus neist vähemalt), et veevahtus peaks toimuma iga nädal ning vähemalt 20 % ulatuses. Üldiselt seadistatakse akvaariumid nii, et neid ei peaks laiali ksikuma, olgugi siis või kord aastas...

On küll tõsi, et mõned reeglid ei muutu kunagi, kuid soovitav oleks end siiski asjade arenguga käigus hoida. Edumeelsemate metoodikatega tutvumiseks julgen soovitada meie foorumis rubriiki "Esimene akvaarium" ning ära põlata ei maksaks ka tõsi küll (esialgu) väheseid artikleid meie foorumi vastavas alajaotuses.

Edu ja jõudu!

_________________
Trespassers will be shot...survivors will be shot again. Küsimuste, probleemide ja arusaamatuste korral palun pöörduda otse. Ristisõda professionaalse kretinismi vastu...


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede Jaan 28, 2005 05:16 
Akvarist

Liitunud: Esmaspäev Jaan 24, 2005 03:21
Postitusi: 8
Asukoht: Pärnumaa
Tänan,et kirjutasid!
Antud raamatud.mis ma mainisin,on siiani justkui ainsad,kust saab põhjalikku infot akvaariumipidamise kohta eesti keeles.Tänapäevased on rohkem laste pildiraamatud.Olen neid uurinud,kuid ainult ilusate piltide pärast neid ei kogu.
Mina vahetan oma 150l akvaariumis vett keskeltläbi 3 nädala tagant 1/5-ndiku ulatuses(s.o.30l) 2 ööpäeva seisnud kraaniveega.Tean,et liiga tihti vahetatud vesi muudab kalavee liiga värskeks,mis omakorda põhjustab vetikate vohamist ja kalade punnsilmsust.
Põhjalikku puhastust teen läbi suvel,kus pesen ja desinfitseerin kaaliumpermanganaadiga kogu akvaariumi ja sisustuse,ka taimed ja vannitan kalad.Esimeseks veeks saab sama 3nädalat seisnud vesi ning ülejäänud värske vee lisan aja jooksul.Pole pidanud kordagi kahetsema!
On paar aastat suurpuhastus ka vahele jäänud,kuid siis on hakanud ilmuma haigusjuhtumeid.Keemiat ei poolda kõrvalmõjude pärast.Ootan!


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede Jaan 28, 2005 05:31 
Administraator
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede Jaan 09, 2004 06:58
Postitusi: 516
Asukoht: Tartu, Kalda tee piiskopkond
Tsiteeri:
Tean,et liiga tihti vahetatud vesi muudab kalavee liiga värskeks,mis omakorda põhjustab vetikate vohamist ja kalade punnsilmsust.


sellist asja kuulen küll esimest korda :shock:

ma vahetan lausa iga nädal vett. eesmärgiks olekski värskuse saavutamine, kusjuures ma lisan sinna veel täiendavalt kemikaale ka juurde, nagu näiteks K2SO4, KNO3 ning veel mikroväetiste segu... ja tulemuseks on päris kobe taimekasv.

kusjuures, ka selles sinu välja toodud teoorias on väike mõra sees: pigem tingib vetikate kasvu justnimelt vahetamata vesi, kuna vette kumuleeruvad kalade ainevahetusejäägid, peamiselt NO3, mis siis ongi vetikatele heks toiduks...

_________________
Trespassers will be shot...survivors will be shot again. Küsimuste, probleemide ja arusaamatuste korral palun pöörduda otse. Ristisõda professionaalse kretinismi vastu...


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede Jaan 28, 2005 06:42 
Akvarist

Liitunud: Pühapäev Aug 01, 2004 03:40
Postitusi: 107
Asukoht: võru
RosmaRiin kui suur su akvaarium on ja mis kalad seal elavad?

Ma ei kujutaks küll ette,et vahetan vett 3nädala tagant või veel vähem poole aasta tagant, mul on 4kala ja nad teevad nii palju mustust,et õudne.
Ja RosmaRiin kui sa suurpuhastust teed, kas siis võtad taimed pinnasest välja või kuidas sa seda teed,ei saa aru?

Minu guraamid ajavad ka vahepeal vee vahutama.

_________________
385l
2 red parrot, 5 skalaari, 2 glyptoperichthys gibbiceps , 1 thoracatum(põhjakoristaja), 4 kuldkala, 5 neooni, 1 Raspora heteromorpha
elustaimed
minu kalad:
http://www.youtube.com/watch?v=DlEakFvB9M8
http://www.youtube.com/watch?v=1-ZyiFsJNvc


Viimati muutis anka, Reede Jaan 28, 2005 08:12, muudetud 1 kord kokku.

Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede Jaan 28, 2005 07:53 
Akvarist

Liitunud: Esmaspäev Jaan 24, 2005 03:21
Postitusi: 8
Asukoht: Pärnumaa
Vee värskuse mõjudest on isiklikud kogemused ja kinnitused sellest sain ühelt Pärnu professionaalselt tegijalt sellel alal. Mingit keemiat ei lisa ja taimede kasv on vaatamata sellele mitmete meelest üsnagi lopsakas.Igal veevahetusel läheb valdav aeg just taimede korrastamisele-uuendamisele.Mul on küll vähe tuttavaid akvariste,kuid ma ei tea ,et needki vähesed akvaariumit kuidagi teisiti hooldaks kui mina.
Ausalt-öeldes on mulle väga üllatav,et te asjaga nii palju vaeva peate nägema.Minu akvaarium on veneaegne,raudraamidega,ainult seest akvasilikooniga üle töödeldud.Tehnikast on akvaariumi suurusele vastav aeraator-filter-releesoojendaja-komplekt ja termomeeter.Isetehtud kahe 18w lambiga valgustus ka muidugi.Kõik.Ainus igapäevane hooldus on kalade mitmekülgne toitmine(poest) ja valguse sisse-välja lülitamine hommikul ja õhtul(12h).Praegu elavad seal marmorguraami,triibuline ja täpiline daanio,colisa laliuse paar,kottsäga ja antsistrus.Vanimad kalad on elanud 8,6a(kohversäga) ja antsistrus 7,6a(antsistrus) vanuseks. Ootan!


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede Jaan 28, 2005 08:12 
Akvarist

Liitunud: Pühapäev Aug 01, 2004 03:40
Postitusi: 107
Asukoht: võru
Tubil oled!
Aga küsin uuesti kui suur su akvaarium on?
Ja kas sa co2-te ka kasutad?

_________________
385l
2 red parrot, 5 skalaari, 2 glyptoperichthys gibbiceps , 1 thoracatum(põhjakoristaja), 4 kuldkala, 5 neooni, 1 Raspora heteromorpha
elustaimed
minu kalad:
http://www.youtube.com/watch?v=DlEakFvB9M8
http://www.youtube.com/watch?v=1-ZyiFsJNvc


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede Jaan 28, 2005 08:20 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Pühapäev Juul 04, 2004 12:48
Postitusi: 431
Asukoht: tervola, lappimaa,soome
kui korralikuld lugeda,siis eespool on kirjas et akvaarium on 150 liitrit

_________________
450L.Tanganyika
300L.Geophagus rio maimudega
200L.taimed,mõningate kaladega
200L.Amazonas oskar ja plecod
106L.mollid barbused


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede Jaan 28, 2005 09:17 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
RosmaRiin kirjutas:
Vee värskuse mõjudest on isiklikud kogemused

Info mõttes - mul vahetub vesi pidevalt (uus vesi tuleb iga päev juurde ja ülejääk voolab ära) ning sellega seoses pole küll mingeid probleeme. Tegelikult enamasti tekivad probleemid just siis kui muutused on järsud - kui Sinu meetodit kasutaksin ja teeksin kahe nädala tagant 20% veevahetuse siis oleks osadel Melanotaenia boesemani-del kohe hallitus suu ääres, testitud.
RosmaRiin kirjutas:
ja kinnitused sellest sain ühelt Pärnu professionaalselt tegijalt sellel alal.

kas ehk jutt ühest tuntud paljundajast? =P~
RosmaRiin kirjutas:
Mingit keemiat ei lisa ja taimede kasv on vaatamata sellele mitmete meelest üsnagi lopsakas.

Ega Sul äkki pilte pole? Lopsakus võib olla suhteline mõiste... Kui harvendaksin taimi kahe nädala tagant siis oleks väljavisatav kogus ca 2 tihedalt täis pakitud Selveri kilekoti täit, ei pea seda nagu eriti lopsakaks. Teen aga harvendamist iga nädal lihtsalt selleks et kena oleks.
RosmaRiin kirjutas:
Ausalt-öeldes on mulle väga üllatav,et te asjaga nii palju vaeva peate nägema.

Mida selle vaevanägemise all silmas pead?
RosmaRiin kirjutas:
Ainus igapäevane hooldus on kalade mitmekülgne toitmine(poest) ja valguse sisse-välja lülitamine hommikul ja õhtul(12h).

No minust näed küll rohkem vaeva, sisse-välja lülitumist teeb mul automaatika. ;) Ja vesi vahetub kah suuremas akvas ise.
Veel. Loe parem piiritagust kirjandust, need vanad raamatud on küll mõnes mõttes toredad, tekitavad nostalgiatunde jms. kuid nendesse tuleb suhtuda kriitikameelega. Paregu kasutatakse ka selliseid vahendeid ja meetodeid millest tol ajal polnud kuuldudki. Ka kaladest kes mu akvas ujuvad polnud muide nonde Sinu kiidetud raamatute kirjutamise ajal suurt midagi teada. Ka ntx küttekaablitest mis hetkel laialt tunnustatud ja mulgi akvas ei teatud siis miskit. Jne.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede Jaan 28, 2005 10:32 
Akvarist

Liitunud: Reede Sept 24, 2004 08:45
Postitusi: 262
Asukoht: Tartu
Mul ka kaks vana raudraamiga akvat. Tehnikast
niipalju, et soenduseta meie kliimas troopilisi kalu raske pidada,
seepärast on küttepulgake ikka sees olnud...
Aga filtrid said akvad alles poole aasta eest, üks nii kolme
kuu eest. Enne seda käisid akvad probleemideta pea
3 aastat. Kuni sai toodud kaks sellist kala nagu Distichodus affinis.
Need sunnikud tekitasid ökokatastroofi mõlemas akvas(pärast
tõstsin teise, et esimest korrastada), söödikud sellised...
Pärast mõlema akva suurpuhastust(teisiti lihtsalt ei saanud pinnasest
kõike sodi kätte), tekkisid probleemid vee hägususega. Nüüd
töötavad filtrid ja kõik on ilus.
Aga seda, et veneaegseid raamatuid võib ju lugeda küll, aga
kui seal ikka soovitatakse 50 cm pikkust akvat roosärjele, kes on
parvekala ja kasvab nii 10-15 cm pikkuseks tavaliselt, siis seda
on ju karjuvalt vähe. Tollaseid võimalusi arvestades oleks aga olnud
utoopiline soovitada 1,5 m pikkust. Nii on ka muude asjadega.
Vee vahetusega seoses, et veneajal oli kraanivesi haisev ja pruun,
isegi mäletan, muidugi pidi siis veevahetusega ettevaatlik olema.
Kui korralikku filtrit ei olnud, siis ka suurpuhastused olid ehk
mõeldavamad. Mina küll suurpuhastusi ei soovitaks kellelgi teha, aga
kui midagi ikka kapitaalselt segamini on, siis peab tegema.

_________________
340l ja 100l troopilisi kalu


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Laupäev Jaan 29, 2005 12:34 
Akvarist

Liitunud: Esmaspäev Jaan 24, 2005 03:21
Postitusi: 8
Asukoht: Pärnumaa
Tere jälle!
Olen nõus,et need raamatud on vananenud,eriti tehnika osas.Samas ma ei kujuta ette,et mu 150l akvaariumil peaks mingi automaatika taga olema.Leian,et see on mõeldav asutuste suurtes akvaariumides,kus kalade jaoks niikuinii kellelgi aega pole.Kui ma peaks endale mingit moodsat automaatikat seadma,siis ei tasuks asi end ära.Vaevalt,et see odav lõbu on.Muidugi on see mõeldav neil,kel on palju ja suured akvaariumid ning asjal on ka ärilõhn juures.
Mina oma vananenud meetoditega pole pidanud kahetsema.Olen siin alles uus ning ringi surfanud vähe,aga tundub,et probleeme nende moodsate seadmete ja keemia kõrval on palju,mida minul pole olnud.Või siis mõned vähesed,millest olen vanade meetoditega hakkama saanud.
Minu akvaariumivesi on olnud vahetamata ka paar kuud,kuna olin ise välismaal ja akvaariumis elasid sel ajal 2 skalaari 2 corydorast ja antsistrus,ema mul ainult toitis neid korra päevas.Polnud hullu,vesi oli selge,kalad terved,ainult sõnnikut oli põhja kogunenud.Elus taimi sel ajal ei olnud,sest muidu oleks akvaarium umbe kasvanud.


Üles
 Teema pealkiri: Taimedest..
PostitusPostitatud: Laupäev Jaan 29, 2005 12:58 
Akvarist

Liitunud: Esmaspäev Jaan 24, 2005 03:21
Postitusi: 8
Asukoht: Pärnumaa
Nende kasvu üle ma ei kurda,need on lopskad ja terved.Keemilise väetise järele vajadust pole.Juba nädal pärast korrastamist hakkavad vee pinda katma ja valgust varjama.Siis olen mõelnud,et küll on kunsttaimede kasutajatel lihtne....(tean,et neil on hoopis vetika probleemid)
Üldse on mu akvaariumis enamus looduslik:pinnase tõin jõest ise,pesin ja desinfitseerisin,samuti ilukivid.Olen ostnud looduslikke teokarpe.Kännurondi otsisin ja töötlesin ise.Ränikardheina tõin Viljandi järvast.2 suurt tühja järvekarpi tõin möödunud kevadel tühjaks jooksnud paisjärvest,desinfitseerisin ja nüüd on kaladele meelepäraseks peidupaigaks.Puuduvad ostetud iluvidinad.
Probleeme olen sisse toonud zoopoest ostetud kalade ja elussöödaga. Ainus kaasaegne keemia on olnud Sera baktopur ja odinopur.(viimane oli parem,esimesega oleks egeria densa peaaegu hävinud)


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Laupäev Jaan 29, 2005 01:10 
Akvarist

Liitunud: Esmaspäev Jaan 24, 2005 03:21
Postitusi: 8
Asukoht: Pärnumaa
jätkan...
Mul on ka paar digipilti,kuid kvaliteet pole hea.Ma ei oska veel akvaariumit pildistada.(välk tuleb kindlasti maha võtta?).Pean uurima ka siia piltide üleslaadimise kohta.
Minu viimane üllatav avastus: triibuline põhjakoristaja platidorus häälitseb! Kriuksub kui kätte võtta! Ta on midagi antsistruse ja corydorase vahepealset.Ilus kala ja kasvab suureks!

Parimat teile praeguseks!!


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Laupäev Jaan 29, 2005 01:19 
Akvarist

Liitunud: Reede Sept 24, 2004 08:45
Postitusi: 262
Asukoht: Tartu
Et akvaga palju vaeva?
Mul küll ei ole: umbes nädala-pooleteise tagant vahetan
vett kõigis akvades nii 10-15%, tihemini laiskusest ei viitsi....
Süüa annan kord päevas, vahel läheb ka meelest, aga ega
paastupäev paha ei ole...
Filtrid töötavad vaikselt(ostsin mingid odavad, aga sobivad täiesti),
mittereguleeritav odav soenduspulk on ka sees, CO2 kah ühes
akvas(pärmimeetodil ikka), klaasid tõmban puhtaks nii kahe
nädala tagant...
Kokku: Tund-paar päevas laisklen akvade ees ja naudin kalarõõmu,
päevas läheb ehk minut, nädalas tund veevahetuse ja lisatoimingute peale.
Keemiat ei kasuta, teste ei tee, haigusi ei ravi(pole nagu vaja olnud, vanadust ei ravita ju), pinnas ja dekoratsioonid ehtsast Eestimaa loodusest, taimed siit ja sealt.
Tõeline laisa inimese hobi! :lol:

_________________
340l ja 100l troopilisi kalu


Üles
 [ 27 postitust ]  1, 2  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

PHPBB Archiver