foorum.akvarist.ee

Akvaariumihuviliste kohtumispaik


Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]



 [ 14 postitust ] 
Autor Sõnum
PostitusPostitatud: Reede Okt 29, 2010 01:06 
Akvarist

Liitunud: Teisipäev Apr 14, 2009 10:38
Postitusi: 114
Asukoht: Tallinn
Esialgsed Rubilari tekstid ilmusid hispaania keeles, kuid õnneks on ta nüüd avaldanud ka inglisekeelse variandi http://www.aquaticplantcentral.com/forumapc/algae/69737-method-controlled-imbalances-summary.html
Kusagil internetis on hargnenud ka Rubilar'i ja Tom Barr'i (Estimative Index metoodika looja) avalik selleteemaline dialoog.

Edit: repliigi korras võin öelda et tänu Rubilar'i ideedele sain oma akvaariumis toitainete tasakaalu enamvähem paika ja lahti ka tüütust GDA vetikast. Varem kasutasin Estimative Index meetodit, kuid krevetid ja otocinclused olid 3-5 päeva pärast WC'd juba stressis. Hetkel on kõik akvaariumiasukad õnnelikud (krevetid, otocinclused, kuhlid on ka päeval ja terve akva ulatuses aktiivsed ja mängulised) ja ka taimed kasvad paremini. Korrektiivid toitainete osas olid aga märkimisväärsed :)


Viimati muutis aht0, Kolmapäev Nov 03, 2010 12:29, muudetud 1 kord kokku.

Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede Okt 29, 2010 01:23 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
See on huvitav kontseptsioon küll, aga räägivad et selle toimimiseks peab olema vähemalt 0.7 Watt/L. Barr ja Rubilar on sel teemal vestelnud küll, kuid minu teada ainult hispaania keeles. Barr on seda teemat inglise keeles kommenteerinud siin: http://www.plantedtank.net/forums/algae ... hread.html (plantbrain on Tom Barr). Mul on igatahes Barri Estimative Index osas rohkem usku: http://www.barrreport.com/showthread.ph ... -Test-Kits , lihtne ja lollikindel, ka testimist pole vaja.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede Okt 29, 2010 02:34 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Laupäev Sept 11, 2010 02:40
Postitusi: 340
Pildid: 8
Asukoht: Tallinn
See tundub igati huvitav metoodika olevat.
Aga kui sul on suurem akvaarium +300L, siis iga nädalane veevahetus 50% ulatuses võib ju üsna raske olla?
Või mis te arvate, kellel suuremad akvaariumid?


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede Okt 29, 2010 03:47 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
jakera kirjutas:
See tundub igati huvitav metoodika olevat.
Aga kui sul on suurem akvaarium +300L, siis iga nädalane veevahetus 50% ulatuses võib ju üsna raske olla?
Või mis te arvate, kellel suuremad akvaariumid?

Kel on suuremad akvaariumid, on loodetavasti teinud juba automaatse veevahetuse või siis soetanud piisavalt pikad voolikud.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede Okt 29, 2010 04:09 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede Aug 29, 2008 08:57
Postitusi: 673
Pildid: 2
Asukoht: Tallinn, Pirita-Kose
EI meetod on üsna toimiv ja üsna lollikindel. aga kogemus on täitsa nii et kellele toimib, kellel mitte.

Mõned saavad sellest aru kui et akvaariumis peaks nädalas 50% vett vahetama ja siis on kõik kombes, see ei ole see...

See tähendab et vahetad vett 50% nädalas koos kõigi väetamiste ja keemiate lisamise tseremooniaga, ning kuidas tagada et pideval väetamisel ei tekiks väetiste üleküllust akvaariumis, ilma pidevalt akvat testimata. See baseerub oletuslikul toitainete tarbimisel.
Siin juures käib ka mitte ainult microde vaid ka makrode lisamine, sh no3 K ja muud.

Kasutatakse seda tõesti reeglina hitech akvaariumites kus tugev või väga tugev valgus, co2 ja vägev väetamise reziim.

Minu arust täiesti mõttetu üldse kaaluda seda EI metoodikat tavalise lowtech akvaariumi puhul, või kui ei ole suuremat aimu erinevatest väetistest ja toitainetest ja nende tarbimisest.

EI eeldab ka efekti saavutamiseks 50% korraga veevahetust mitte iga päev natuke.


See "Method of Controlled Imbalances" aga ei tegele ülde mitte akvaariumi hooldus reziimiga vaid meetodiga kuidas katseeksitus meetodiga kindlaks teha probleemi olemuses.
See ei ole üldse "väetamise ja vetikate kontrolli metoodika"

Ei oska seda MCI eesti keelde panna, aga kuhugi sinna "kontrollitud tasakaalutuse metoodika" või miskit säärast.

Saab ka ilma EI meetodita hakkama ilma et kogu aeg ei peaks akvat testima... tuleb endale välja rehkendada katsetus viisil sobilik reziim ja siis sellest reziimist raudse kindlusega kinni pidada.

MCI jutus mulle aga väga meeldib üks väide
"Light and Co2 are too overestimated, the main variable is the plants combination"...

_________________
125L vett ja väike troopika.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede Okt 29, 2010 04:40 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
chris kirjutas:
Saab ka ilma Ei meetodita hakkama ilma et kogu aeg ei peaks akvat testima... tuleb endale välja rehkendada katsetus viisil sobilik reziim ja siis sellest reziimist raudse kindlusega kinni pidada.

Loomulikult, olen seda laisa inimesena ka ise pikka aega praktiseerinud. See on aga tiba pikem teema.
chris kirjutas:
MCI jutus mulle aga väga meeldib üks väide
"Light and Co2 are too overestimated, the main variable is the plants combination"...
Eks väiteid on igasuguseid. Üks väide on näiteks selline et valguse osatähtsust on tugevalt ülehinnatud, et tegelikult on CO2 piisav tase oluliselt tähtsam. Proovisin, 100 liitrises mullapõhjaga akvas suht vähese valgusega (2x15W) ja tubli CO2 lisamisega tõesti ka punased taimed kasvavad kenasti.
Huvitavat lugemist leiab veel http://www.thekrib.com/Plants/Fertilize ... onlin.html


Viimati muutis Rein, Teisipäev Mär 15, 2011 01:52, muudetud 1 kord kokku.

Üles
 Teema pealkiri: vesi
PostitusPostitatud: Reede Okt 29, 2010 06:08 
Akvarist

Liitunud: Neljapäev Nov 06, 2008 11:05
Postitusi: 200
Asukoht: tallinn,harjumaa
:)

_________________
103, 350, 100, 10, 35, 60, 180, 110, 110, 70, 63 Bumblebeed/Crystalid/ Red Cherryd/ caridina cf babaultid/ Neocaridina Heteropoda/ Caridina cf. "Tiger"/ Amanod/ jt./ Macrotocinclused/ kardinal kalad/ AnsistrusAlbinod/ jm.kala supp


Viimati muutis lem, Laupäev Okt 30, 2010 08:19, muudetud 1 kord kokku.

Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede Okt 29, 2010 06:17 
Akvarist

Liitunud: Teisipäev Apr 14, 2009 10:38
Postitusi: 114
Asukoht: Tallinn
Ise pean Rubilar'i avaldatud kirjutistes väga hinnaliseks tema teadmisi erinevate konkreetsete taimede toitainete vajaduse kohta ja kuidas neid teadmisi teadlikult kasutada. Samuti on tal vetikate kohta üht-teist kogemuslikku öelda. Mind on see aidanud paremini akvaariumi seisundi indikaatoreid mõista.
Paljud kogenud akvaristid kasutavad näiteks teatud taimi, samuti krevette akvaariumi seisundi indikaatorina. Miks mitte ka vetikad. Indikaatorseisundite teadlik ärakasutamine on ehk Rubilar'i õpetuse tuum.


Üles
 Teema pealkiri: :)
PostitusPostitatud: Reede Okt 29, 2010 10:16 
Akvarist

Liitunud: Neljapäev Nov 06, 2008 11:05
Postitusi: 200
Asukoht: tallinn,harjumaa
:)

_________________
103, 350, 100, 10, 35, 60, 180, 110, 110, 70, 63 Bumblebeed/Crystalid/ Red Cherryd/ caridina cf babaultid/ Neocaridina Heteropoda/ Caridina cf. "Tiger"/ Amanod/ jt./ Macrotocinclused/ kardinal kalad/ AnsistrusAlbinod/ jm.kala supp


Viimati muutis lem, Laupäev Okt 30, 2010 08:19, muudetud 1 kord kokku.

Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Laupäev Okt 30, 2010 01:14 
Akvarist

Liitunud: Teisipäev Apr 14, 2009 10:38
Postitusi: 114
Asukoht: Tallinn
Saan su mõttest aru, lem. Aga mul ei ole enamusele küsimustele vastuseid. Mitte et ma ei tahaks vastata. Eksperimenteerin ise akvaariumis suhteliselt palju ja katsen uusi mõtteid. Ning panen sageli ka mõõda. Ja hindan sageli olukorda valesti, tagantjärele tarkusena. Aga nii inimene õpib. Ei ole nii tark et julgeksin mõnes olulises küsimuses pimesi nõu anda. Aga kui oskan siis aitan meelsasti.
Mis 50% vee vahetusse puutub, siis ohtlik on see minuteada väga pehme vee korral (pH kõikumine), tundmatu kvaliteediga vee ja ebastabiilse lämmastikuringiga akvaariumis vähem. Viimast võib esile kutsuda ka veelisandite (konditsioneerid jms) kasutamine. Kui kraanivee kvaliteedis kahtled siis on targem testidega kontrollida. Omal on Tartus Ülejõe piirkonnas paneelmajas NO3 10-20 ppm aga mind see eriti ei sega- taimed korjavad ta ülesse. Kui akvaariumi vee kvaliteedis kahtled, siis kontrolli eelkõige akvaariumi lämmastikuringi stabiilsust ja suurenda vajadusel filtrite jõudlust. Ka põhjasubstraadil on lämmastikuringluses suur osa - mina matsin sinna 3 kilo korralikult läbipestud vermikuliiti et suurendada lämmastikuringiga seotud mikrofloora meediat.
Olen veendunud et mikrofloora tasakaal akvaariumis peab pika aja jooksul ise kujunema. Sama moodi makro tasandil teadliku taimede, kalade, valguse, põhjasubstraadi jms. valikuga. Akvaarium on habras süsteem.


Üles
 Teema pealkiri: vabandus
PostitusPostitatud: Laupäev Okt 30, 2010 08:25 
Akvarist

Liitunud: Neljapäev Nov 06, 2008 11:05
Postitusi: 200
Asukoht: tallinn,harjumaa
Ma vabandan. Mõte ei olnud Mariiat süüdistada.
Tegelikult saite te aru mida ma mõtlesin.
:oops:

_________________
103, 350, 100, 10, 35, 60, 180, 110, 110, 70, 63 Bumblebeed/Crystalid/ Red Cherryd/ caridina cf babaultid/ Neocaridina Heteropoda/ Caridina cf. "Tiger"/ Amanod/ jt./ Macrotocinclused/ kardinal kalad/ AnsistrusAlbinod/ jm.kala supp


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Laupäev Okt 30, 2010 10:51 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Veebr 16, 2006 12:08
Postitusi: 487
Asukoht: Tallinn/Tartu
Olen nüüd mitu aastat EI- meetodit kasutanud, ei viitsiks eriti ümber õppima hakata midagi. Samas nüüd on nii juba, et kergelt saab aru millal mida rohkem võiks lisada.

Nagu mainitud kasuta taimi indikaatoritena :) . Selleks peab neid loomulikult tundma jah.
Akvaarium on nii Tartus(Ropka) kui Tallinnas(Pirita). Pole selle 50 %sel veevahetusel midagi hullu. Tegelikult ma ei teegi 50%list veevahetust vaid 20 %, eks see sõltub muidugi ka minupuhul taimede hulgast mis akvaariumis on jne jne.
Tartus väiksema akvaariumiga olen teinud alati 50% VV tavalise kraaniveega, halba pole midagi juhtunud va. ostracoda-d tekkisid kusagilt.
Hea mõelda, et joome sisse seda omale . :twisted:

_________________
Got to choose!


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Laupäev Okt 30, 2010 12:20 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Laupäev Sept 11, 2010 02:40
Postitusi: 340
Pildid: 8
Asukoht: Tallinn
Aga kui te 50% veevahetust teete, kas te lasete uuel veel eelnevalt ka seista või panete kohe uue kraanivee akvaariumisse?

Nt kui sul on 400L akva, siis jätate ca 200L vett ööseks kuhugi seisma?


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Laupäev Okt 30, 2010 12:34 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Veebr 16, 2006 12:08
Postitusi: 487
Asukoht: Tallinn/Tartu
Üldiselt mina ei ole jätnud kunagi vett eelnevalt seisma ja ei ole midagi juhtund kui kohe akvasse kallata. Aga seda olen teinud mina, eks teistel on omad arvamused ja kogemused :wink: .

_________________
Got to choose!


Üles
 [ 14 postitust ] 

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

PHPBB Archiver