foorum.akvarist.ee

Akvaariumihuviliste kohtumispaik


Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]



 [ 33 postitust ]  Eelmine  1, 2, 3  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Nov 15, 2009 05:10 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Kolmapäev Mär 25, 2009 10:31
Postitusi: 506
Asukoht: Tallinn/Laagri
Kirja pandu põhjal nagu nii räiget möödalaskmist ei tuvasta, mis võiks põhjustada vee õitsemist
nii suures ulatuses, nagu seda toimumas on kirjeldatud, et kohe tundidega on negatiivne muutus näha.
Seega on minulgi tekkinud kõrgendatud huvi vee keemiliste näitajate vastu.
Et siis soovitan ka teste teha. Uudishimu lihtsalt tapab...

Mida veel võiks kindlaks teha, oleks info valgustuse kohta.
Et mis valgustorud need on (firma, mudel) - huvitavad siis värvustemperatuur ja spektri jaotus.
Kui veeteste veel käepärast pole, siis võiks katsetada väiksemat valgustust.
kõigepealt 1 ja hiljem ka 2 toru sisse lülitamata jätta, kui võimalik - et vaataks, mis juhtub.

Aga vee vahetuse ja filtri pesemise kohta seda, et kui vetikas möllab, siis vett tuleb ka ikka tihti vahetada.
Samas filtrit puhastada alles siis, kui vesi sellest enam läbi käia ei taha.
Veevahetuse vajadus on ühest küljest tingitud sellest, et toitainete kontsentratsiooni vähendada, ja teine
mitte vähem oluline põhjus on see, et elusate vetikate/bakterite ja nende spooride hulka vees vähendada.

Vetikamöllu ja vee õitsemise puhul on olulisem "vett koheselt lahjendada" kui et hoida olematult "käima saadud akvaariumit".
Isegi kui ainult valguse manipulatsiooniga vetikate hulka ajutiselt vähendada, siis vees olev spooride hulk,
millest hiljem uued vetikad kasvavad, ei vähene ja ka surnud vetikad lähvad toitainetena uuesti ringlusse.
Rõhutan siis, et jutt on ainult vee vahetamisest. Pigem iga päev natuke, kui et korra nädalas ja palju.
Filter ja pinnas tuleb rahule jätta.


Üles
 Teema pealkiri: Re: Kaua
PostitusPostitatud: Pühapäev Nov 15, 2009 05:14 
Akvarist

Liitunud: Esmaspäev Sept 29, 2008 07:56
Postitusi: 21
Asukoht: Harjumaa Kose
aloa kirjutas:
Kui kaua see valgustus töötab ja kuna?


Valgustus töötab 10,5h. Päev algab nende jaoks 12.00 ja lõppeb 22.30. Vetika tekkimise algusaegadel oli vaid kaks valgustoru, millest üks siis taimedeja ja teine värvi esile toov (nii mulle õeldi :) ).

_________________
Oliver S.
58 040 977


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Nov 15, 2009 05:40 
Akvarist

Liitunud: Kolmapäev Mär 28, 2007 09:58
Postitusi: 10
Asukoht: Tartumaa
Ei tea aga tundub kuidagi valgusega seotud. Mina prooviks õhtust valguse aega lühedada ja vett vahetada.10,5 tundi ju ok aga ei tea kuidas hommikune päike paistab ja kas öösel ikka pime.Tavaliselt probleem ikka väga lihtne aga katsu aru saada? :o


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Nov 15, 2009 05:58 
Akvarist

Liitunud: Esmaspäev Sept 29, 2008 07:56
Postitusi: 21
Asukoht: Harjumaa Kose
aloa kirjutas:
Ei tea aga tundub kuidagi valgusega seotud. Mina prooviks õhtust valguse aega lühedada ja vett vahetada.10,5 tundi ju ok aga ei tea kuidas hommikune päike paistab ja kas öösel ikka pime.Tavaliselt probleem ikka väga lihtne aga katsu aru saada? :o


Ma võin seda katsetada, kuigi ma olen ligemale kuu aega põletanud vaid 8-9h päevas, kuid tulemused samad. Hommikune päike on varasemalt peale paistnud, kuid peale viimast ajutist selgust pole otsest päikest saanud.
Pregu siis selline seis. Viimati oli selge 5 päeva tagasi :( Kusjuures see ei ole veel midagi. On ka palju hullemaid päevi.

Pilt

_________________
Oliver S.
58 040 977


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Nov 15, 2009 06:09 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Kolmapäev Mär 25, 2009 10:31
Postitusi: 506
Asukoht: Tallinn/Laagri
Selle valgustuse lühendamisega seoses tuli meelde ja on veel välja käia selline idee,
et mõned akvaristid propageerivad valgustuse kustutamist tunniks-pooleteiseks keset päeva,
mis peaks siis simuleerima troopilist keskpäevast vihmasadu, mis toob kaasa väikse pimendamise.

Pidavat see just vetikate vastu aitama.
Selline pimendamine lööb segameni fotosünteerivate organismide ainevahetuse ja elurütmi.
Kusjuures mida algelisem on organism, seda laastavam on kaasnev mõju.
Ning kõrgemad taimed pidavat selle lükke täiesti valutult üle elama.

Arvan, et pigem tasuks seda proovida, kui hakata ühte terviklikku päeva otsast lühendama.

PS! Ikkagi tahaks teada lambitorude tootjat ja mudelinime.
Vastav info peaks ka toru otsa peal kirjas olema.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Nov 15, 2009 06:29 
Akvarist

Liitunud: Esmaspäev Sept 29, 2008 07:56
Postitusi: 21
Asukoht: Harjumaa Kose
Silver kirjutas:

PS! Ikkagi tahaks teada lambitorude tootjat ja mudelinime.
Vastav info peaks ka toru otsa peal kirjas olema.


1tk Philips Master TL-D 90 De Lux 58W/965
3tk Philips Aqua Relle TL-D 58W

Sellised andmed lugesin turude pealt välja.
Ega ei ole ju vahet, kui pikk kaabel on torude ja starteri vahel. Mul on need nati pikendatud nii 1,5 - 1,9m. Kunagi kui oli vaid kaks toru, siis oli tava pikkusega kaablid, kuid jant hakkas juba siis pihta.

_________________
Oliver S.
58 040 977


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Nov 15, 2009 10:40 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
Veetestidest tasub kindlasti NO3 testi pruukida. Vajalik veevahetuse maht sõltub mitmetest asjadest, NO3 test näitab kas on piisav.
Igaks juhuks küsin - ega vedelat väetist ei manusta?
Kindlasti poleks paha pista akvasse juurde kiire kasvuga taimi - kasvõi ajutiselt. Ntx Ceratophyllum demersum on lihtne paremate taimede tulekul välja rookida kuna ta ei aja juuri pinnasesse.
Aga ikkagi, NO3 näit oleks abiks.
Ah jaa, üks märkus veel. Kirjutad et esimene jama tekkis pinnase segisonkimise tulemusena. Kui Sul oli all rikastatud pinnasesegu ja peal kruus siis segipööramisel sattus rikastatud segu veega otse kokku ja võis jama põhjuseks olla. Kui on rikastatud segu siis selle peal peaks olema nii paar senti tavalist kruusa - ning segi pöörata ei tasu kui ei taha jamasid. Nii et kui rikastatud segu on pinnale jõudnud, lisa peale kiht tavalist kruusa. Kui see "spetsiaalne" kruus polnud aga rikastatud pinnasesegu siis muidugi seda lõiku ei maksa arvestada.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Nov 15, 2009 10:56 
kristallselge vee aitab tagada nii JBL Clearmec Plus kui ka Fluval Clearmax. mõlemat kasutatakse välisfiltris. müüdaval zookauplustes.

M.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Nov 15, 2009 11:05 
Akvarist

Liitunud: Esmaspäev Sept 29, 2008 07:56
Postitusi: 21
Asukoht: Harjumaa Kose
Rein kirjutas:
Veetestidest tasub kindlasti NO3 testi pruukida. Vajalik veevahetuse maht sõltub mitmetest asjadest, NO3 test näitab kas on piisav.
Igaks juhuks küsin - ega vedelat väetist ei manusta?
Kindlasti poleks paha pista akvasse juurde kiire kasvuga taimi - kasvõi ajutiselt. Ntx Ceratophyllum demersum on lihtne paremate taimede tulekul välja rookida kuna ta ei aja juuri pinnasesse.
Aga ikkagi, NO3 näit oleks abiks.
Ah jaa, üks märkus veel. Kirjutad et esimene jama tekkis pinnase segisonkimise tulemusena. Kui Sul oli all rikastatud pinnasesegu ja peal kruus siis segipööramisel sattus rikastatud segu veega otse kokku ja võis jama põhjuseks olla. Kui on rikastatud segu siis selle peal peaks olema nii paar senti tavalist kruusa - ning segi pöörata ei tasu kui ei taha jamasid. Nii et kui rikastatud segu on pinnale jõudnud, lisa peale kiht tavalist kruusa. Kui see "spetsiaalne" kruus polnud aga rikastatud pinnasesegu siis muidugi seda lõiku ei maksa arvestada.


Mingeid vedelaid väetisi ei kasuta. Olen juure alla torganud vaid väetise pallikesi.

Spetsaailse kruusana pidasin silmas suht tavalist kruusa. Ei ole middagi erilist vaid osa ostsin ehituspoest teise Heixeri käest, kes müüd akva manti. Kogu kruus sai muidugi korralikult läbi pestud, et sinna ei saanud küll midagi rikkalikku jääda :P.

Homme soetan mõned testid ja laenuks saan ühe sisefiltri, mis kiirendab akvas vee liikumise kiirust, mis ei pidavat ka vetikale meeldima.

_________________
Oliver S.
58 040 977


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Nov 15, 2009 11:14 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
Vee liikumise kiirus härib peamiselt BGA-d ja mingil määral ehk ka habevetikat, kuid ma ei usu et "hernesupi" puhul sellest abi oleks.
Mattenile: kui oleksid hoolega lugenud teemaalgataja esimest postitust siis teaksid et ta juba soetas ClearMeci. See pole aga mingi imeasi, tema efekt on peamiselt sellest et nitraatide tase akvas peaks olema Clearmeci kasutamisel pisut madalam kui ilma selleta - ehk siis vähendab vajadust veevahetuste järgi. Kui nitraatide tase on madal siis ClearMecist vaevalt mingit kasu on.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Nov 15, 2009 11:18 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Laupäev Jaan 08, 2005 06:26
Postitusi: 3519
Asukoht: Tallinn, Nõmme
Ma ei tea, kas sellest Sulle mingit kasu on või kas Sinu puhul üldse aitaks aga ...mul oli ka korra samasugune vesi nagu uduse Londoni tänav :) Tekkis ei tea kust, vähemasti mina ei saanud põhjusest aru.
Proovisin pimendamist ja alguses nagu mõjus kuid vetik tuli varsti tagasi. Veekeemia mõju oli ka väga üürike. Need preparaadid vist sunnivad vetikat koaguleeruma ja suuremate tükkidena põhja vajuma (võin ka vabalt eksida).
Istutasin juurde taimi, lülitasin 4-st 2 toru välja ja siis tegin veel ühe pimendamise (7 kottpimedat päeva nagu fotopimikus). Ja peale seda jäi vesi selgeks. Igaks juhuks lasin veel kuu aega olla poole valgustusega. Seni pole kuri vetik tagasi tulnud (3* üle õla...).
Tipis on meil vetikate kasvatamise projekt ja seal hakkas silma, et ta tõesti ei salli suuremat liikumist ja loopimist (pump oli liiga võimas ja paiskas taime vastu äärt). Et see Su lisapumba idee võib täiesti toimiv olla.
Ja veel jätaksin ma kuni asjaolude ja vee selgumiseni ära igasuguse väetamise. Tuli meelde, et minu purgi rohetamise algus võis olla ka katsetes vedelväetistega....


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev Nov 24, 2009 02:35 
Akvarist

Liitunud: Esmaspäev Sept 29, 2008 07:56
Postitusi: 21
Asukoht: Harjumaa Kose
Tere.

Nüüd on asi nii kaugel, et vesi on mõni päev olnud selgemat laadi, kuid mitte selline nagu peaks. Asi ei kulgenud kuigi lihtsalt ja ilma ohvriteta. Kõigepealt vähendasin veehulka ca 25% ulatuses ja lisasin ainet, mis vetika sidus ja selle filtritele püütavaks tegi. Et mitte kõike filtreid sellega koormata, lülitasin 1500-se välja ja pesin uuesti korralikult ära. Tööle jäid 900 väli- ja 1500 sisefilter, mis sai laenatud veevoolu kiirendamiseks.
Aine, mille lisasin, muutis vee häguseks ja nägi välja nagu lahja õunakissell. 24 tunni möödudes kadus kisselli laadne ollus, kuid vesi oli endiselt valge. Seejärel puhastasin kaks töös olnud filtrit koos kõigi voolikutega. Täitsin puudu oleva vee osa ja lisasin täismahule Easy Life-i, mis tegi vee veel valgemaks ja läbipaistmatuks. Kuna pakendil oli kirjas, et see normaalne nähtus, siis jäime ootama esimest 4h, mille jooksul pidi selginema. Seda ei juhtunud, siis ootasime musta tsenaariumi järgi tulevat selgust, mis pidi meie õulele jõudma 72h möödudes. Aga kahjuks ei suutnud seda oodata, kuna esimesed ohvrid olid 24h möödudes. Esimesena andisd saba pisikesed Oscarid. Asi oli halb, siis vahetasin kahe järgneva päaeva jooksul ligi 50% ulatuses vette, mille järel lisasin vahetatava vee koguse kohta Easy Life. Oodatud selgust ei tulnud ikkagi ning võitlus nõudis järgmised ohvrid, kelledeks olid paar Green Terroreid ja mõned mõõksabad.
Vee läbipaistvaks aitas muuta vaid vee vahetus, siis sai korratud veel kaks korda sama protsessi, mille järel ei lisanud Easy Life. 3 päeva hiljem peale viimast veevahetust on tulemuseks läbipasitev, kuid mitte kristallne vesi. Nüüd ongi plaan oodata ja vaadat, mis edasi saab.

Täna akvaaruimiteaduse käsiraamatut sirvides avastsime, et vesi ei tohi otseselt kokku puutuda metallidega. Lähemalt uurma minnes, leidisn, et olen kasutanud vooliku jätkamiseks pronksist üleminekut. Kas see on suur probleem? Lisaks selgus, et taime kasv ei ole ikka piisav.

_________________
Oliver S.
58 040 977


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev Nov 24, 2009 07:36 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Laupäev Jaan 08, 2005 06:26
Postitusi: 3519
Asukoht: Tallinn, Nõmme
Pronksi koha ei tea, vask on küll (minu teada) kahjulik. Eriti selgrootutele. Vaseühendeid sisaldavaid ravimeid ei lubata kasutada kui akvas sööraseid elukaid (krevett, tigu).
Üldiselt on vist õige lähenemine et mida vähem metalle akvas seda parem. Samas...vesi tuleb ju raudtorudest.

Veekeemia vahendid vist ongi säärased...kahtlased. Targem on proovida pimendamise vms


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev Nov 24, 2009 08:42 
Akvarist

Liitunud: Esmaspäev Veebr 16, 2009 01:47
Postitusi: 101
Asukoht: Tartu
Endal oli just samasugune probleem. Proovisin 2x pimendamist, rohelisus tuli tagasi. Proovisin veevahetusi, ei aitand.
Lõpuks võtsin sõbra käest hea portsu vallisneeriat, kallasin akvaariumisse Tetra? crystal waterit ja ! panin käima isetehtud filtri, mis koosnes 600l/h veepumbast, kohvifiltrist ja filtrivatist! Toru (mina kasutasin filtri sissevõtuvõre) ümber 1 kiht kohvifiltrit (kui rohkem siis käib liiga vähe vett läbi, selel ümber paar tiiru filtrivatti ja akvasse. Umbes 4h pärast oli see filter rohekas, võtsin välja ja loputasin kraani kausis ära. Uus kohvifilter ja sama, loputatud vatt ümber. Niimoodi ma puhastasin seda 3-4x päevas ja 3 päeva pärast oli vesi selge. Hea on ta selleks, et rohelusest saab kiiresti lahti. Kui rohelises tagasi tuleb saab hakata katsetama erinevaid mooduseid. Nt: taimede lisamine, valguse reguleerimine, keemia testimine. Samal ajal aga saavad taimed valgust ja akvaarium ei näe nii jube välja.

Kui keegi filtri kirjeldusest aru ei saanud siis võin ka pilte teha.

_________________
150L - 2x39w
210L


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev Nov 24, 2009 08:52 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede Aug 29, 2008 08:57
Postitusi: 673
Pildid: 2
Asukoht: Tallinn, Pirita-Kose
Hei,
selline mõte nüüd veel. Ise endal oli ka korra rohelise veega pistmist, küll õnneks mitte kauaks... kuid kuid...

Sa ütlesid, et sul PH oli täitsa timmis...
Mis su PH tegelikult on ? Mulle tundus et see roheline 'plankton' armastab rohkem happelisemat vett, ja kui sul see nii on siis loob see ka veits eelsoodumusi selle arengule.

_________________
125L vett ja väike troopika.


Üles
 [ 33 postitust ]  Eelmine  1, 2, 3  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

PHPBB Archiver