foorum.akvarist.ee

Akvaariumihuviliste kohtumispaik


Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]



 [ 12 postitust ] 
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: miski tõstab PH-d?
PostitusPostitatud: Kolmapäev Nov 26, 2008 10:15 
Moderator

Liitunud: Kolmapäev Jaan 25, 2006 01:18
Postitusi: 705
Pildid: 10
Asukoht: Tallinn
Küsin nõu, millest võib olla tingitud PH tõus?
kraanivee ph on 7,4 ja dh 12 (kh testrit pole)
akvavee ph on 8,4 ja dh 8 (no3 on 0)

Akvas on ~ 260 l vett ja vahetusse läheb iga nädal 10%
Akva on käinud 6 nädalat. startimisel kasutasin osaliselt eelmise akva vett + lisasin pudelist starterit.
Pinnaseks on graniitliiv + eelmise akva kiviklibu.
Lisaks on akvas paar kändu ja laavakivi
Pinnases substaati ega mulda ei kasuta, toidan kalu julgemalt, et jõukaks ka pinnasesse sodi tekkida
Taimi on keskmiselt, s.t. jätavad ka kaladele ujumisruumi
Taimede kasvuks hakkasin lisama akvasse ka nutrition+ väetist
CO2 ei lisa.

Olen jännis, ei suuda tuvastada miks ph tõuseb päris tuntavalt
Tahaks ph-d saada ikka 7,4 kanti


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Laupäev Nov 29, 2008 11:50 
Moderator

Liitunud: Kolmapäev Jaan 25, 2006 01:18
Postitusi: 705
Pildid: 10
Asukoht: Tallinn
Paistab, et see suur PH tõus oli vist testimise näpukas
Vahetasin neljapäeval 10% vett ja täna tegin siis uue testi: ph on 7,6
Igaks juhuks testin enne järgmist veevahetust veelkord.

Soetasin ka KH testri, näitas teine 4, seega pean hakkama CO2 süsteemi peale mõtlema.

Aga NO3 oli ikka nullis, pean hakkama seda kuidagi tõstma.
Mul oli ka vanas akvas sama probleem et NO3 madal.
Taimed ikka aeglaselt kasvavad, seega tarbivad nad kõik ära ja jääb puudugi. Peab vist sabade arvu kasvatama


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Nov 30, 2008 10:21 
Administraator
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede Sept 23, 2005 04:43
Postitusi: 1165
Pildid: 6
Asukoht: Kuressaare
Mina soovitaks sul kõigepealt Kh kõrgemaks viia, st 6-8. Hetkel on sul akvaariumis päris väike puhverdusvõime ja võid oma Ph taseme täitsa ära rikkuda, koos kaladega loomulikult.

Kui tõstaksid Kh kuskil 7-8 peale, siis oleks mõtekas CO2 hakata lisama, nii et ph oleks 7.0-7.1. see annaks CO2 tasemeks 16-25ppm, mis on täiesti normaalne tase. Normist siis niipalju, et 15-35ppm on soovitav.

_________________
240L, Molly'd, Neoonid, Rasboorad, Ludwigia Repens , Crypt. Wendtii 'Mi Oya', Anubia Barteri


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Nov 30, 2008 01:36 
Moderator

Liitunud: Kolmapäev Jaan 25, 2006 01:18
Postitusi: 705
Pildid: 10
Asukoht: Tallinn
Pets kirjutas:
Mina soovitaks sul kõigepealt Kh kõrgemaks viia, st 6-8.


Nagu varasematest postidest loen sobib KH tõstmiseks söögisooda või otsida mingit muud lisandit, mis tõstaks magneesium- ja kaltsiumkarbonaate.

Paekivi tõstab ka KH-d, aga ma ei tahaks PH-d kõrgemaks ajada.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Nov 30, 2008 02:06 
Administraator
Kasutaja avatar

Liitunud: Laupäev Jaan 10, 2004 05:41
Postitusi: 506
Pildid: 0
Asukoht: Ilmandu
Pets kirjutas:
Mina soovitaks sul kõigepealt Kh kõrgemaks viia, st 6-8. Hetkel on sul akvaariumis päris väike puhverdusvõime ja võid oma Ph taseme täitsa ära rikkuda, koos kaladega loomulikult.

Kui tõstaksid Kh kuskil 7-8 peale, siis oleks mõtekas CO2 hakata lisama, nii et ph oleks 7.0-7.1. see annaks CO2 tasemeks 16-25ppm, mis on täiesti normaalne tase. Normist siis niipalju, et 15-35ppm on soovitav.


ah mis...
KH 4 on taimekasvuks väga hea. ise seda töstma hakata pole küll mingit mötet.
omadest kogemustest - vesi tuli ka kraanist KH 4 ja co2'te lisasin ka kuni pH 6.8-6.9'ni.
puhverduse probleem tekib ehk hulka madalamate KH väärtuste puhul.

söögisooda lisamine töstab pH'd täpselt sama moodi nagu paekivi vms.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Nov 30, 2008 03:35 
Moderator

Liitunud: Kolmapäev Jaan 25, 2006 01:18
Postitusi: 705
Pildid: 10
Asukoht: Tallinn
co2 süsteemi ehitamine jääb järgmise aasta projektiks. Vaja enne ballooni jaoks koht ja krabisev leida.
Flourish Excel vahepealseks lahenduseks ei sobi, kuna suurendab vase sisaldust, aga minu botiad ei ole just suuremad vase sõbrad. Proovin võibolla pärmipudeliga co2 vaegust vähendada, kuigi saan aru, et 260l kasti korral on see pigem narrimine

Esmatähtis on no3 taseme tõstmine mingite vahenditega, kuigi ma veel ei tea kuidas.
Kalu plaanin juurde võtta, aga pole tükk aega meie kaubandusest sobivaid leidnud: umbes 8 cm pikkust pärlguraami paari, 3 botia kubotaid ja 2 – 3 vetikaõgijat kelle nime ma ei mäleta (kasutaja käpik fotoalbumis on sellest “hiina draakonist” üks pinnalaotuse pilt)


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Nov 30, 2008 05:38 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Mai 21, 2007 03:13
Postitusi: 966
Asukoht: Tallinn, Lasnamäe/ Pärnu
Pets kirjutas:
Mina soovitaks sul kõigepealt Kh kõrgemaks viia, st 6-8. Hetkel on sul akvaariumis päris väike puhverdusvõime ja võid oma Ph taseme täitsa ära rikkuda, koos kaladega loomulikult.

Kui tõstaksid Kh kuskil 7-8 peale, siis oleks mõtekas CO2 hakata lisama, nii et ph oleks 7.0-7.1. see annaks CO2 tasemeks 16-25ppm, mis on täiesti normaalne tase. Normist siis niipalju, et 15-35ppm on soovitav.


Nagu Indrek ütles, taimedele väga hea Kh väärtus...ise oleksin õnnelik kui selline vesi kraanist tuleks..

Selle madla Kh ja ph kõikumisega on nii nagu on...Hertsog on oma Co2 artiklis kirjutanud
Tsiteeri:
Paljud akvaristid arvavad ekslikult, et madalam KH põhjustab CO2 lisamisel suurema pH kõikumise ning kõrgem KH tase väiksema pH kõikumise. Tegelikkuses jääb pH kõikumine antud CO2 tasemel samaks.

Selgitada võib seda järgneva kalkulatsiooniga:

Oletades, et KH on 15 dH (Deutsche Härte - saksa karedus, mõõdetakse kraadides) ning CO2 algne tase on 4.5 ppm (parts per million - osakesi miljoni kohta ehk siis 10 astmes -6 = 0.000001). Resultaadiks on pH 8.0. Kui lisada CO2 'te, suurendades selle taset 28 ppm'ini, toimub pH langus 7.2'ni - muutus 0.8 ühikut.

Oletades, et KH on kõigest 1.5 kraadi ning CO2 algne tase 4.5 ppm. Selliste parameetrite juures on pH 7.0. Suurendades CO2 taset jällegi 28 ppm'ini, langeb pH 6.2 ni. Jällegi on muutus 0.8 ühikut.

Suur pH kõikumine võib toimuda ainult väga väikeste KH väärtuste korral (KH alla 1 kraadi). Põhjuseks on ebapiisav karbonaatsus hapete puhverdamiseks.
KH väärtuse korral üle 1 kraadi sõltub pH kõikumine vaid CO2 tasemest vees.



260l on vist tiba suur kast jah pärmipudeli ja õhukivi jaoks...aga sa proovi ehitada selline asi:
Pilt

sellise süsteemiga peaks 260l kasti ära toitma küll..aga eks ta paras jändamine on :)

_________________
15l Nano


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Nov 30, 2008 07:52 
Administraator
Kasutaja avatar

Liitunud: Laupäev Jaan 10, 2004 05:41
Postitusi: 506
Pildid: 0
Asukoht: Ilmandu
Kivi kirjutas:
Flourish Excel vahepealseks lahenduseks ei sobi, kuna suurendab vase sisaldust

miks ta peaks vase sisaldust suurendama?

excel iseenesest ei saagi olla mingi asendus CO2'le.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Nov 30, 2008 08:15 
Administraator
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede Sept 23, 2005 04:43
Postitusi: 1165
Pildid: 6
Asukoht: Kuressaare
Oluliselt väheneb puhverdamisvõime, kui Kh on alla 50ppm, ehk siis 2.79 kraadi. Kui soovitakse hakata lisama CO2, siis sellise tasemega Kh juures ei ole pärmimeetod kõige õigem lahendus, just oma ebastabiilsuse pärast. Seda tahtsin ka oma postituses silmas pidada.

Ei näe oma postituses, midagi valet. Igatahes mitte midagi sellist, mis paneks kirjutama ah mis..., kui soovitakse midagi kommenteerida/parandada, siis palun ärge turtsuge!

Karl'i postitusele respect

_________________
240L, Molly'd, Neoonid, Rasboorad, Ludwigia Repens , Crypt. Wendtii 'Mi Oya', Anubia Barteri


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Nov 30, 2008 10:12 
Moderator

Liitunud: Kolmapäev Jaan 25, 2006 01:18
Postitusi: 705
Pildid: 10
Asukoht: Tallinn
indrek kirjutas:
Kivi kirjutas:
Flourish Excel vahepealseks lahenduseks ei sobi, kuna suurendab vase sisaldust

miks ta peaks vase sisaldust suurendama?

excel iseenesest ei saagi olla mingi asendus CO2'le.


Minu viga, ei suurenda see excel vase sisaldust; lugesin üht teist postitust liiga diagonaalis.
Õigem on öelda, et liigid, mis on vase suhtes tundlikud võivad olla ka exceli suhtes tundlikud


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Nov 30, 2008 10:13 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
Flourish Excel ei suurenda vase sisaldust, kardan et see tõlgendus tekkis minu postituse peale teises teemas kus sai räägitud taimede tundlikkusest Flourish Exceli vastu ning kirjutasin et Vallisneria on õrnuke taim mis saab kannatada nii vaseühendite kui Florish Exceli läbi.
Nii suure kasti juures on pärmiga jantimine tõesti küsitava väärtusega tegevus, lõime autor aga plaaniski minu arusaamist mööda ballooniga CO2 süsteemi. Sel juhul on KH igati pasliku väärtusega, Erwinil nii GH kui KH lausa 2 kanti mäletamist mööda - vat see on tiba ekstreemne, kuid Erwinil on kõik kenasti jonksus juba pikemat aega.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Nov 30, 2008 10:16 
Moderator

Liitunud: Kolmapäev Jaan 25, 2006 01:18
Postitusi: 705
Pildid: 10
Asukoht: Tallinn
Ju ma mingi aeg pean ikka selle co2 süsteemi ülesse panema.
Ma laisk inimene ega viitsiks pärmipudelitega mässata, seega jääb balloonilahendus

Küsimus veel kas ja kuidas saab seda NO3 taset tõsta ilma kalade lisamisete või iganädalase keemia lisamiseta?


Üles
 [ 12 postitust ] 

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

PHPBB Archiver