Nonii, mõtlesin sellest just sama teema eraldi teemana ülesse võtta, aga see siia lõppu sobib see ka päris hästi. Niisis, soetasin enale ka Sera NO3 testi olles täiesti teadlik, et see test pole eriti usaldusväärne. Tulemus selline, et näitab 40-50 mg/L kohta või rohem ka kraanivees. Proovisn ka dest. veega, sellega, mida müüakse liitri kaupa näiteks triikrauda panemiseks, ja sellega näitab 0 mg/L, nagu oodatud. Järeldus, mille ma sellest tegin, oli see, et test ei kõlba kuhugi ja pole teada, mida ta mõõgab. Asi jäi nõnda, kuni sain kätte kingitseks Claus Schaeferi raamatu "Akvaarium". Selles palju üldist juttu ja ka üks huvitav märkus kraanivee ja NO3 kohta (tsitaat):
...nitraadisisaldusega ei ole asi nii lihtne. Nitraadisisalduse kohta oleks tarvis teada, et Euroopa Liidu joogiveemäärustiku järgi on selle ülempiiriks 50 mg/L. S
eda III sordi vee korral. Seega, joogivees võib olla 10 korda rohekm nitraate, kui akvaariumis soovitav ning see oleks täiesti OK joogivee seisukohalt. Artikkel
http://www.keskkonnatehnika.ee/2000/4_2000/vesi.htm viitab sellele, et Tartus võib olla NO3-st saastunud põhjavesi. Paraku on see artikkel oma vormistuselt nii võimatu lugeda, et peab hankima selle paberkoopia.
Huvitav, kas keegi veel on kraanivee NO3 sisaldust mõõtnud ja mis on tulemused olnud. Isiklikul huvitab mind Tartu pärmivabriku piiirkond.