foorum.akvarist.ee

Akvaariumihuviliste kohtumispaik


Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]



 [ 14 postitust ] 
Autor Sõnum
PostitusPostitatud: Neljapäev Juul 17, 2014 08:18 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Jaan 17, 2013 01:39
Postitusi: 867
Pildid: 20
Asukoht: Tallinn
Täna tegin akvas korralist veevahetust jms. toiminguid ja märkasin midagi kummalist.
Nimelt JBL välisfiltri sissevoolu sõela sees tegutses ~0.5-1cm kirsikrevett. Tõmbasin siis välisfiltri sõela lahti et kirsikrevett akvasse pääseks. Ausalt üteldes ma ei märganud kuhu poole kirsikas läks, kas akvasse või välisfiltri sissevoolu torustikku tagasi. Võib arvata et kirsikad söövad välisfiltri sissevoolu sõelas ja -torustikus vetikat mida on silmnähtavalt seal ollusena piisavalt. Kirsikaid peaks akvas olema 10-12tk ja ma ei näe akvas mitte ühtegi tegelast. Puhas plats, vaikus.

Kas on võimalik asjaolu et kirsikrevetid pugesid "vabatahtlikult" toiduotsingul välisfiltri sissevoolu sõela sisse? :-k
Kas kellelgi akvaristidest on krevettidega juhtunud samasid olukordi.

Kas ma nüüd peaksin korraldama kirsikatele "päästeaktsiooni", välisfiltri juppideks võtma ja nad akvasse vabadusse laskma. Kus on garantii et kirsikad pärast seda mehist ja vesist päästeaktsiooni uuesti välisfiltri väljavoolu sõela ja -torustikku ei poe? Ma puhastasin viimati välisfiltrit mingi 1-kuu tagasi ja tegelikult ei sooviks välisfiltrit uuesti lahti kiskuda ja sealset mirofaunat häirida.

Ja mina mõtlen juba 2-nädalat nagu ühes laulusalmis et "kuhu küll kõik kirsikad jäid?". :)

_________________
180L, JBL e1501, 2x30W
3 tetra(bct),1 garra rufa, 1 sewellia
3+ killertigu,3+ amano krevett


Üles
PostitusPostitatud: Reede Juul 18, 2014 10:20 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Veebr 19, 2007 12:35
Postitusi: 177
Pildid: 3
Asukoht: Tartu/Tallinn
Mul on küll sisefilter aga see on alati krevetidest pungil olnud :D


Üles
PostitusPostitatud: Laupäev Juul 19, 2014 12:51 
Moderator

Liitunud: Kolmapäev Jaan 25, 2006 01:18
Postitusi: 705
Pildid: 10
Asukoht: Tallinn
Kui akvas ka kirsikad olid, siis täiesti tavaline, et välisfiltrit puhastades leidsin oma kümmekond tegelast filtrist.
Isegi 4 "kadumaläinud" kuhlit avastasin 4 kuud hiljem filtrist ja olid kõik elus.


Üles
PostitusPostitatud: Laupäev Juul 19, 2014 09:56 
Akvarist

Liitunud: Laupäev Veebr 15, 2014 01:59
Postitusi: 261
Pildid: 1
Asukoht: Soome
Et krevetid ja muud pisiloomad ei satuks välisfiltrisse on selline asi olemas nagu, eelfilter eheimi poolt, mille saad sättida sissevõtu toru otsa ja peatab kõik pisemad, kes pääseksid sinna.

_________________
180l- 5 ancistrus 1 albiino, 6 Corydas Aeneus, 7 kribensis,gupid
60l- Hemichromis Lifalili maimudega


Üles
PostitusPostitatud: Laupäev Juul 19, 2014 09:29 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
Eks tulemus sõltub ilmselt nii filtrist, veevoolu tugevusest kui sellest, kellega tegu. Mäletan et mul oli kunagi üks päris suur Amano krevett sattunud kanisterfiltri sissevoolu toru otsas oleva "korvi" lähedale ning oli selle külge tõmmatud veevooluga, tema jaoks oli see fataalne kogemus. Nii et kui akvas on pisikesi elukaid, siis soovitaks ka MarekN mainitud Eheim eelfiltrit - lisaks ohutuma elupaiga pakkumisele on boonusena vaja vähem kanisterfiltrit puhastada.

_________________
http://akvarist.eu


Üles
PostitusPostitatud: Pühapäev Juul 20, 2014 05:05 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Jaan 17, 2013 01:39
Postitusi: 867
Pildid: 20
Asukoht: Tallinn
Tänan vastajaid.

Vahest võiks tõesti osta selle Eheim eelfiltri. Eelkõige just sellepärast et välisfiltrit tihedalt torkima ei peaks (torude ja välisfiltri ummistus taimeollusega jms).

Kuid siin on üks küsimus, vahest mitugi.
Kas see Eheim eelfilter mis on eelkõige ettenähtud Eheim välisfiltritele üldse sobib ja ühildub JBL välisfiltri sissevoolu torustikuga? :-k
Mõned akvaristid väljamaa portaalides väidavad et Eheim eelfilter justkui sobib JBL välisfiltriga kuid kindlat tootjapoolset juttu ma kohanud pole.

Lugesin ka seda et eelfiltri installatsioon akvasse muudab nö. vee väljavoolu ja sissevoolu survet: GPH - Water Flow Rates (gallon per hour) ehk siis mõõtühikuna gallon = 3.8L ühes tunnis. Eelfiltri filtratsioon muudab akvas veevoolu teatud astme võrra nõrgemaks. Mõnedel tootjatel oli eelfiltrite puhul antud asja suhtes matemaatilised numbrid mis eelfiltrite puhul kõikusid. Eheim eelfiltri puhul ma seda numbrit kusagilt ei leidnud või siis ei osanud õigest kohast vaadata.

Kui eelfiltriga akvas muutub veesurve kas see tähendaks siis seda et ühes tunnis suudaks välisfilter nõrgemast veevoolust tingituna ajaliselt filtreerida läbi vähem akva vett?

Kas sisuliselt Eheim eelfilter ja JBL TekAir eelsõel on samase funktsiooniga?

Meil töötab akva välisfilter max režiimis. Samas kui alguses sisefiltriga võrreldes tundus mulle et välisfiltri filtratsioon on liiga tugev siis nüüd see enam mulle nii ei tundu. Pole enam selliseid taimi mis veevoolu ei kannataks ja kaladki liigiti sellised kes saavad veevooluga suurepäraselt hakkama. Pealegi olen käesoleva seisuga leidnud sisse- ja väljavoolu ning veepinna liikumise suhtes optimaalse paigutuse.

Amano krevetid on meil kõik juba nii suured 2-4cm et ujuvad kus tahavad. Istuvad julgelt sissevoolu sõelal ja rehitsevad sealt vetikat (Antsudele meeldib sama tegevus). Kirsikatega on aga tõesti teine lugu. Ega ma ei oska siiani täpselt väita kas 0.5-1cm kirsikad ronisid sissevoolu torustiku sisse vabatahtlikult või tõmbas veevool nad sinna.

_________________
180L, JBL e1501, 2x30W
3 tetra(bct),1 garra rufa, 1 sewellia
3+ killertigu,3+ amano krevett


Üles
PostitusPostitatud: Pühapäev Juul 20, 2014 09:13 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
ertserts kirjutas:
Kas see Eheim eelfilter mis on eelkõige ettenähtud Eheim välisfiltritele üldse sobib ja ühildub JBL välisfiltri sissevoolu torustikuga? :-k

Kui JBL kanistril on teistsuguse läbimõõduga voolikud, siis on ilmselt vajalik vahetükk.
ertserts kirjutas:
Mõned akvaristid väljamaa portaalides väidavad et Eheim eelfilter justkui sobib JBL välisfiltriga kuid kindlat tootjapoolset juttu ma kohanud pole.

Oled muidu tihti kohanud, et tootja teatab - me küll ise sellist toodet hetkel ei valmista, aga meie lähimal konkurendil on see täiesti olemas ning see ühildub meie toodetega? :)
ertserts kirjutas:
Lugesin ka seda et eelfiltri installatsioon akvasse muudab nö. vee väljavoolu ja sissevoolu survet: GPH - Water Flow Rates (gallon per hour) ehk siis mõõtühikuna gallon = 3.8L ühes tunnis. Eelfiltri filtratsioon muudab akvas veevoolu teatud astme võrra nõrgemaks. Mõnedel tootjatel oli eelfiltrite puhul antud asja suhtes matemaatilised numbrid mis eelfiltrite puhul kõikusid. Eheim eelfiltri puhul ma seda numbrit kusagilt ei leidnud või siis ei osanud õigest kohast vaadata.

Räägid tootlikkusest. Jah, loomulikult tootlikkus langeb - nii nagu kanisterfiltril tootlikkus langeb peale kanistrisse meedia lisamist, nii langeb see ka eelfiltri lisamisega. Samuti langeb filtri umistumisel, nagu ka siin foorumis akvaristide poolt kasutataval lahendusel, kus sissevõtu otsa pistetakse lihtsalt svammitükk. Iga asi, mis takistab vee vaba liikumist, vähendab filtri tootlikkust.
ertserts kirjutas:
Kui eelfiltriga akvas muutub veesurve kas see tähendaks siis seda et ühes tunnis suudaks välisfilter nõrgemast veevoolust tingituna ajaliselt filtreerida läbi vähem akva vett?

Seda see tootlikkuse kahanemine tähendab jah.
ertserts kirjutas:
Kas sisuliselt Eheim eelfilter ja JBL TekAir eelsõel on samase funktsiooniga?
Ei. Tekair on svammfiltri komponent, eks siis filter, milles vee liikumine tekitatakse õhupumba abil. Ehkki võimalik, et ta selles rollis ajaks asja ära, pole ta selleks mõeldud ega optimeeritud. Minu teada JBL tootevalikus pole sellist kanisterfiltri eelfiltrit, kõige lähim asi on JBL sisefiltrite ja pumpade külge käiv kiirfiltri svamm JBL Proflow - kuid selle monteerimine kanisterfiltri sissevõtu otsa ei tarvitse olla lihtne. Pole ise proovinud.
Eheim eelfilter on just selleks otstarbeks loodud, tõenäoliselt on tal veetakistus väiksem, kui alternatiivsetel lahendustel - tal on suhteliselt suur pind, millest vesi läbi voolab. Peale selle saab sinna kopsikusse ise valida sobivat täitematerjali, seal on algselt sees silindrikujuline svamm, aga soovi korral saab sinna panna ntx filtrivatti või mis iganes muud meelepärast meediat.

_________________
http://akvarist.eu


Üles
PostitusPostitatud: Esmaspäev Juul 21, 2014 02:20 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Jaan 17, 2013 01:39
Postitusi: 867
Pildid: 20
Asukoht: Tallinn
Suured tänud selgituste eest. :)

Uurin seda Eheim eelfiltri sobivust JBL e1501 välisfiltriga.

_________________
180L, JBL e1501, 2x30W
3 tetra(bct),1 garra rufa, 1 sewellia
3+ killertigu,3+ amano krevett


Üles
PostitusPostitatud: Teisipäev Juul 29, 2014 12:28 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Teisipäev Jaan 17, 2012 06:19
Postitusi: 760
Pildid: 2
Asukoht: Tallinn (ja ülejäänud Eesti)
e901 sobis küll, ju 1500 samad otsikud.


Üles
PostitusPostitatud: Teisipäev Juul 29, 2014 12:36 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede Juul 16, 2010 10:42
Postitusi: 223
Pildid: 1
Asukoht: Pärnu/Tallinn
Mul on 160l akvaariumis JBl 701 välisfilter ja selle väljavõtu otsa ostsin Aquael poroloon turbofili 7.50€ (auk poroloonis sobib suurepäraselt) ning töötab kenasti. Porolooni suur pind on ka krevettidele heaks mikrotoidulauaks.

_________________
https://sites.google.com/site/andryakvaarium/


Üles
PostitusPostitatud: Teisipäev Juul 29, 2014 02:15 
Akvarist

Liitunud: Kolmapäev Veebr 25, 2004 10:08
Postitusi: 362
Asukoht: Tallinn
Andryk kirjutas:
Mul on 160l akvaariumis JBl 701 välisfilter ja selle väljavõtu otsa ostsin Aquael poroloon turbofili 7.50€ (auk poroloonis sobib suurepäraselt) ning töötab kenasti. Porolooni suur pind on ka krevettidele heaks mikrotoidulauaks.


Endal on kasutusel kaks tükki ühe sisefiltri küljes, sest ühega hakkas aja jooksul vee läbijooks liiga ummistuma....


Üles
PostitusPostitatud: Teisipäev Juul 29, 2014 08:03 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Jaan 17, 2013 01:39
Postitusi: 867
Pildid: 20
Asukoht: Tallinn
Eheim eelfiltriga on selline props et seda ei saa ikkagi koheselt kinnitada välisfiltri JBL e1501 sissevoolutorustiku külge. Nimelt eheim eelfiltri tehnilised parameetrid on 21cm pikkust ja 8cm laiust. Seega tuleks eheim eelfiltri kinnitamiseks sissevoolutorustik lõigata lühemaks. Muidu pole võimalik, sest jbl välisfitlri sissevoolu toruosa on 180L akvas liiga pikk.

_________________
180L, JBL e1501, 2x30W
3 tetra(bct),1 garra rufa, 1 sewellia
3+ killertigu,3+ amano krevett


Üles
PostitusPostitatud: Kolmapäev Juul 30, 2014 11:55 
Akvarist

Liitunud: Kolmapäev Veebr 25, 2004 10:08
Postitusi: 362
Asukoht: Tallinn
ertserts kirjutas:
Eheim eelfiltriga on selline props et seda ei saa ikkagi koheselt kinnitada välisfiltri JBL e1501 sissevoolutorustiku külge. Nimelt eheim eelfiltri tehnilised parameetrid on 21cm pikkust ja 8cm laiust. Seega tuleks eheim eelfiltri kinnitamiseks sissevoolutorustik lõigata lühemaks. Muidu pole võimalik, sest jbl välisfitlri sissevoolu toruosa on 180L akvas liiga pikk.

Võid ju nurgad aretada ja kasvõi pikali või diagonaalis asetada.
Veel parem mingi kolmik ja kaks tükki külge panna kasvõi Aquaeli või mis iganes muu firma oma.


Üles
PostitusPostitatud: Neljapäev Juul 31, 2014 02:53 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Jaan 17, 2013 01:39
Postitusi: 867
Pildid: 20
Asukoht: Tallinn
Korralise veevahetuse käigus ei andnud uudishimu ja kirsi krevettide päästeaktsiooni soov mulle rahu ning ma ikkagi võtsin välisfiltri juppideks. Seega tuli sodine välisfilter korralikult ära puhastada (eriti libedast vetikast paksult kaetatud torud). Kuid minu üllatus oli suur, sest ma ei leidnud välisfiltrist mitte ainumastki kirsikat. Variante on kaks: välisfilter imes kõik kirsikad kanistrisse kus need hulgi nagu üks mees eranditult hinge heitsid (tegelikult ei usu ma et kirsikad on nii kehvad ja nõrgad ujujad) või siis kirsikad kolavad vabatahtlikult sisefiltri sissevoolu torustikus ja kui kondamisest isu täis saab siis ujuvad tagasi akvasse.

Kuna jbl välisfilter sai hoolsalt puhastatud siis aretasin prooviks sissevoolusõela külge oma endise Eheim Aquaball 180 sisefiltri silindrikujulise svammi. Muuseas see svamm sobis sõela külge uskumatult suurepäraselt. Kontrollisin seejärel svammist tingitult üle visuaal-tunnetuslikult välisfiltri sisse- ja väljavoolu tugevuse. Seegi oli üllatus, sest väljavool oli endiselt tugev, toimis nähtav veeringlus ja veepinna liikumine. JBL välisfiltri ja Eheim Aquaball 180 sisefiltri svammi aretus tuli välja selline.

Samas tänaseni pole ma enam näinud ühtegi 10-12tk kirsikat. Võta sa kinni kuhu nad kõik on jäänud ja läinud. Nüüd on sissevoolusõelal svamm ja edaspidi võtan vahest uuesti kirsikaid kuid siis juba vähemalt ~1cm suurused. Nii suuri krevette meie akvas kalad enam taga ei aja ega söö. :)

_________________
180L, JBL e1501, 2x30W
3 tetra(bct),1 garra rufa, 1 sewellia
3+ killertigu,3+ amano krevett


Üles
 [ 14 postitust ] 

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

PHPBB Archiver