Tegin ükspäev akvas "puhastusmaratoni".
Tõstsin akvast välja juurikad. Ja oh seda imet ja imestust! Juurikavahelt ukerdas aegkluubis välja mingi pulgakujuline sitikas. Püüdsin sitika kinni ja panin veepurki. Seejärel mängisin Hercule Poirot'i ja selgitasin välja akvas priileival elava kontvõõra.
Selleks tundmatuks osutus 5mm pikkune kiilivastne
Azure Damselfly (Coenagrion puella) ehk Sadulliidrik. Kiilivastse tagaosas olevad 3-harki on veealused hingamiselundid. Nii kiilivastsed kui
täiskasvanud kiilid on eranditult röövtoidulised. Vastsed ja valmikud peavad jahti kõikide putukate peale kellest käib jõud üle. Huvitav fakt nimetatud kiilide kohta on veel see et et enamus nende elust möödub 1-aasta vees vastse staadiumis ja kõigest 2-3 nädalat valmikuna ringi lennates.
Kuidas see kiilivastne meie akvasse sattus?
Võib arvata et kiilivastne sattus akvasse koos taimedega. Täpset aega on raske määrata. Kui arvestada kiilivastse pikkust siis võiks see ajavahemik olla 2-4 kuud. Kui täiskasvanud kiili pikkus on 3-3.5cm siis oleks sama pikk kiilivastne lõpuks akvas varem või hiljem vahele jäänud. Nii suur röövloom oleks juba krevettidele, tigudele ja kalamaimudele eluohtlik. Välimuselt tõeline suurelõualine "aliens"!
Olen küll lugenud ja vaadanud et akvaristide akvades on eriliselt kummalisi ja imelikke "kontvõõraid". Kuid seda poleks ma ealeski osanud arvata et ühel päeval avastan ma oma näiliselt rahulikust akva idüllist tõelise "lülijalgse kiskja".