Muidu õige lähenemine, et tuleb keelustada. Akvaariumi- ja tiigikalade ning taimede loodusesse sattumine on täiesti reaalne oht. Paljud liigid ei kujuta muidugi ohtu, kuid nagu näha, on ka selliseid, kes võivad kurja teha.
Loodus on ju leidlik. On teada, et taimed kasutavad seemnete levitamiseks loomade, lindude jne abi. Akvaariumitaimed ja kalad on aga välja mõelnud eriti kavala levimisvariandi -- mõtlematud akvaariumipidajad.
Skeem on iseenesest lihtne: Aasia vetes elav kala soovib levida kaugetesse vetesse. Selleks tuleb tal ujuda sellesse kalavõrku, millega püütakse kalu, mis on mõeldud otse ekspordiks või paljundamiseks/arendamiseks. Siis teda kas kasvatatakse veidi suuremaks, aretatakse sobilikke järglas või eksporditakse. Vahepeal on vahendajad ning akvaariumipoodi jõudes peab kala valima, kas näha kehv välja, et saada koheselt kanalisatsiooni kaudu veekogusse või olema terve välimusega, et saada müügiakvaariumisse. Olenevalt parasjagu uudistavast ostuhuvilisest, peab kala nägema välja võimalikult hästi nunnu, kurb, agressiivne jne. Terve väljanägemine ei ole siinkohal just eeliseks, sest sedasi on liiga suur oht sattuda asjatundliku akvaristi akvaariumisse, kust naljalt pääsu pole. Kui veab, siis satub kala mõne algaja ostuhuvilise valdusesse, kes ta koju viib ja mingisse veega täidetud anumasse paneb. Nüüd on kaks varianti: kas teeselda surnut ja loota, et kala seepeale kanalisatsiooni saadetakse või pidada vastu paar kuud ja käituda võimalikult üksluiselt, et omanikul läheks akvaristikahuvi üle ning kala lõpuks kohalikesse vetesse teenitud puhkusele lastakse. Kui kala on sattunud õigesse piirkonda, siis võib tal õnnestuda neis vetes ellu jääda
Taimedega on asi lihtsam: kõigepealt kasvada ahvatlevalt ilusaks, et kasvandusse saada. Seal jätkata samas vaimus, et eksporditaks. Ka poes tuleb eeskujulik välja näha. Akvaariumis on kaks varianti: kui näha räbal välja, siis võib olla saab kohe õue või siis koguda jõudu ja paljuneda nii jõudsalt, et saada õue harvendamise tõttu. Kanalisatsioonile seejuures loota ei saa, kui just ei ole pinnal hulpiv pisike taim. Loota saab vast prügihunniku või kompostihunniku peale, kust edasi mõne linnu või looma abil veekokku rännata. Kui läheb õnneks, siis ei muud kui juured mulda!
Inimene ei pruugi ise arugi saada, milline tähtis roll tal taime/kala jne levikul oli.
NB! Ma olen lugenud/kuulnud piisavalt palju lugusid, et inimesed on teadlikult, kogemata või mõtlematult võõraid liike otse loodusesse või kanalisatsiooni lasknud. Ka tiigist või väliakvaariumist võivad need levida mujale ja vist olen ka konkreetseid näiteid lugenud/kuulnud.
NB! Kui ma ei eksi, siis on keelatud ka meie kodumaiseid kalaliike omavoliliselt levitada ühest veekogust teise. Niimoodi oleks oht haigusi levitada või ökosüsteemi mõjutada.