Suviste tegemistega seoses jäi foorumi lugemine mõneks ajaks tahaplaanile, kuid septembri alguses lugemata teemasid üle vaadates jäi foorumi lõpuosast silma üks ebameeldiv tendents.
Võib-olla on see asi subjektiivselt ülevõimendatud, kuid suhtumine a'la "võtke minu gupid/mõõksabad ruttu endale, muidu saadan nad kanalisatsiooni" tekitab pehmelt öeldes ebameeldiva tunde.
Isegi kui selline mõte on lisatud vaid kaladest kiire lahtisaamise eesmärgil ning ei kuulu reaalsele teostamisele, ei saa ma sellist suhtumist kuidagi õigustatuks pidada, sest kui laiem üldsus seda aktsepteerib, siis varem või hiljem jääb mõnel algajal-akvaristil mulje, et kalade kanaliseerimine vanni või wc äravoolu on igati õigustatud tegevus.
Kalade sigimise kontrolli all hoidmiseks on mitmeid võimalusi ja kõige kasulikum on mõelda sellele enne, kui kalad endale üldse võetakse.
* Kindlasti tasub enne kala ostmist välja mõelda see, kas kala paljunemine akvaariumis on soovitud tulemus või mitte. Järeldused suudab igaüks vast ise teha, jälgides kalade hindu poes, pakkumise alateemat foorumis ja enda akvaariumi suurust.
Igatahes tasub neil, kel kalade järglastega miskit peale pole hakata, soetada kalu, kes akvas tavatingimustes ei paljune või siis osta samasoolisi kalu.
* Kui kala on siiski ostetud ja tema tihedus liitrile hakkab ületama soovitud piire, tuleb asjale läheneda tõenäoliselt veidi resoluutsemalt.
Esimene variant oleks vast eri soost isendite eraldamine (nt. emased ja isased gupid eraldi akvadesse).
Variant 2 oleks mõne 'rööviku' soetamine, mis pole küll inimlikust seisukohast väga kala(maimu)sõbralik, kuid looduslikust vaatepunktist üpris tavaline lähenemine.
Kolmas võimalus on loomulikult kokkulepe mõne akvaristika-poega, kes uued kalapõlvkonnad enda jaotada võtab.
Tunnistan ausalt, et pole algajatele mõeldud artikleid viimasel ajal lugenud, kuid kui seal pole sigimisprobleemist juhtumisi juttu tehtud, siis oleks vist aeg selle alajaotuse lisamiseks.
Kui kellelgi on veel häid ideid antud teema kohta, siis ärge hoidke enda teada