foorum.akvarist.ee

Akvaariumihuviliste kohtumispaik


Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]



 [ 5 postitust ] 
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Kas kala tunneb valu?
PostitusPostitatud: Teisipäev Juul 01, 2014 05:41 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Jaan 17, 2013 01:39
Postitusi: 867
Pildid: 20
Asukoht: Tallinn
PETA artiklis Fish Feel Pain väidetakse ja tõestatakse läbi katsete et kala tunneb valu.
See et kala valust ei karju ei tähenda seda et ta valu ei tunne. Kui kala ujub ohu eest ära siis ta kardab, kui kardab siis tunneb ta valu. Kui kinnipüütud kala kuival rabeleb siis soovib ta ellu jääda ning vette tagasi pääseda, temas käivitub tugev elu alalhoiuinstinkt. Surev kala kuival on nagu uppuv inimene vees.

Kalamehi võrreldakse artiklis kui "julma südamega jahimehi". :)
Artikli lõpus soovitatakse loobuda kalatoidust ja hakata taimetoitlaseks. Mina ise kala ei söö (lihtsalt ei maitse!) kuid kui sööksin kala siis suure tõenäosusega ma taimetoiltaseks küll ei hakkaks.

Internetis on palju infolinke kus viidatakse sellele et tuntud bioloog Victoria Braithwaite on kala valu teemat sügavuti ja pikalt läbi aastate uurinud. Ta on kirjutanud selle kohta raamatu "Do Fish Feel Pain?".
Raamatu "Do Fish Feel Pain?" sisukord:
Part I: Do Fish Feel Pain?
1. Pain, suffering and animal welfare
2. What makes something hurt?
3. Beestings and vinegar - what is the evidence that fish perceive pain?

Part II: Does it matter?
4. Are fish conscious?
5. Why has it taken so long to ask whether fish feel pain?
6. Taking an ethical stance
7. Does fishing have a future?


Mina ise pole seda raamatut lugenud.
Kas keegi akvaristidest on seda lugenud ja kui on kas raamat on hea?

_________________
180L, JBL e1501, 2x30W
3 tetra(bct),1 garra rufa, 1 sewellia
3+ killertigu,3+ amano krevett


Üles
 Teema pealkiri: Re: Kas kala tunneb valu?
PostitusPostitatud: Teisipäev Juul 01, 2014 07:19 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede Mär 12, 2010 08:56
Postitusi: 590
Pildid: 3
Asukoht: Tartu
Mulle pole nagu pähegi tulnud, et kalad ei tunneks valu. Tõenäoliselt tunnevad enamus, kui mitte kõik, keerulisemad elusorganismid mingil määral valu ja ebamugavus tunnet, kuna see siiski aitab ellu jääda.

Samas pole see teadmine mind kunagi kalapüügist eemale peletanud või tekitanud tahtmist lihast/kalast loobuda.

_________________
180L: JBL CP e1502,LED,CO2,UV-C; kalad
100L: JBL CP e902,LED,UV-C; gupid


Üles
 Teema pealkiri: Re: Kas kala tunneb valu?
PostitusPostitatud: Teisipäev Juul 01, 2014 07:37 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Teisipäev Veebr 09, 2010 11:47
Postitusi: 3717
Pildid: 0
Asukoht: Pelgulinn
Ma olen ka alati arvanud, et kala tunneb valu. Vähemalt tunneb ta midagi. Ega ta muidu näiteks end haiguse puhul vastu kive-kände nühiks. See peaks olema ju tundemärk sellest, et ta TUNNEB. Olgu see siis valu või mõnu. Kala ei ole tundetu.

_________________
KIIREMAKS kontakteerumiseks palun pöörduda OTSE privaatposti.


Üles
 Teema pealkiri: Re: Kas kala tunneb valu?
PostitusPostitatud: Neljapäev Juul 10, 2014 10:01 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Pühapäev Jaan 27, 2008 05:51
Postitusi: 685
Pildid: 1
Asukoht: Rapla
Miks ei peaks kala valu mitte tundma? Ja selle tõestamiseks oli vaja teadlaste pikaajalisi uuringuid? Valu tundmine on ju organismi esmane kaitsefunktsioon - organism saab aru, et asi on ohtlik!
Need suurepärased teadlased on ju tõendanud, et ka taimed tunnevad valu ning informeerivad oma naabertaimi imetajate või putukate rünnakutest. Küllap ka putukad tunnevad valu ja piina. Seega liimpüünise kasutamine on eriliselt jätislik tegevus!
Eriti tore oli mingi soovitus, et kui vähki keedate, siis lõigake kukla tagant läbi, siis ei tundvat valu! Jah sa lõikad läbi närvi, mislle abil ta liigutab oma tagakeha ja sa ei näe oma südametunnistust piinavat looma rabelemist, aga valu ju tunneb ta ikka!

Kui selle põhimõtte järgida, et kellelegi haiget ega piina ei valmistaks, siis sureksime kiiresti välja. Seda need agarad teadlased vist veel kindlaks teinud ei ole, et ainult õhust ja armastusest elada saaks! Aga kindlasti võiks mingi riik selliseid uuringuid rahastada! :)

_________________
250l, 60l, 54l


Üles
 Teema pealkiri: Re: Kas kala tunneb valu?
PostitusPostitatud: Reede Juul 11, 2014 01:53 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Jaan 17, 2013 01:39
Postitusi: 867
Pildid: 20
Asukoht: Tallinn
Tegelikult on kummaline kuid samas tõsi see et paljudes akvaristika foorumites tehakse juttu sellest teemast ning pea et alati jagunevad inimesed kahte leeri: esimesed kes ütlevad 'jah' ja teised kes ütlevad 'ei'. Viimaseid pole arvuliselt sugugi vähe.

Mina näiteks väikese poisina võtsin elusa kärbse suurima naudinguga "lego juppideks". Kuna kärbes minu roosade näpukeste vahel ei karjunud siis sain ma aru sellest et kärbes valu ei tunne. Kokku panna ma muidugi enam seda "lego jupitatud" kärbest ei osanud. Kärbes hukkus. Mina tegin seda piinaaktsiooni 20 saj. kärbestega kuid keskajal tegi mitme sajandi vältel inimestega seda sama asja kiriklik inkvisitsioon. :shock:

Valu mõiste ongi enamuse jaoks tunnetuslikult segane. Samas kui pikalt näppu lõikad või keegi sul sügavalt silma siniseks lööb, siis on valus küll. Selliseid aktsioone igapäevaselt uuesti kogeda ei tahaks.

_________________
180L, JBL e1501, 2x30W
3 tetra(bct),1 garra rufa, 1 sewellia
3+ killertigu,3+ amano krevett


Üles
 [ 5 postitust ] 

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

PHPBB Archiver