foorum.akvarist.ee

Akvaariumihuviliste kohtumispaik


Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]



 [ 16 postitust ]  1, 2  Järgmine
Autor Sõnum
PostitusPostitatud: Kolmapäev Mai 14, 2014 08:56 
Akvarist

Liitunud: Esmaspäev Dets 23, 2013 11:30
Postitusi: 78
Pildid: 20
mõtlesime ja lugesime et mingid suured tormid tulemas ja et kui elekter peaks ära kaduma kas on mingeid nippe kuidas kalad elusana hoida ?

_________________
Juwel 180 Rio


Üles
PostitusPostitatud: Kolmapäev Mai 14, 2014 09:02 
Akvarist

Liitunud: Esmaspäev Dets 23, 2013 11:30
Postitusi: 78
Pildid: 20
ja kui kaua kalad enamjaolt üldse ilma õhupumbata vastu peavad

_________________
Juwel 180 Rio


Üles
PostitusPostitatud: Kolmapäev Mai 14, 2014 09:15 
Moderator

Liitunud: Kolmapäev Jaan 25, 2006 01:18
Postitusi: 705
Pildid: 10
Asukoht: Tallinn
Poodidest võib vahest leida patareitoitel õhupumpasid
Lisaks on saadaval ka nn hapniku tabletid, mis vette visates teatud aja vett rikastavad


Üles
PostitusPostitatud: Kolmapäev Mai 14, 2014 09:47 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Laupäev Jaan 08, 2005 06:26
Postitusi: 3519
Asukoht: Tallinn, Nõmme
Oleneb akva suurusest ja kalade hulgast. Kui on liiter vett kala sentimeetri kohta, võiks isegi täiesti ilma hakkama saada. Muul juhul aga on abi täispuhutud õhupallist, millest läheb voolik vette õhukivile. Pesulõks on algeline reduktor ja kärab küll. Palli tuleb täis puhuda nii, et hingad sügavalt sisse ja siis puhud palli. Nii sisaldab palli õhk peaasjalikult hapnikku.
Seda trikki kasutasid minu kooliajal Keskturu akvakalade müüjad, ei ole ise midagi leiutanud.
Loomulikult tasub voolukatkestuse ajaks akva kaas lahti teha - õhk pääseb paremini ligi. Kui leiutad mingi mehhaanilise asja, mis vett ringi ajab (kella baasil ?) , on kõik vajalik olemas.

PS. Arvutite UPSid on samuti abiks aga nad üldjuhul ei pea eriti kaua vastu ühelt akult, isegi väikese koormuse puhul nagu pump/filter seda on.


Üles
PostitusPostitatud: Kolmapäev Mai 14, 2014 09:59 
Akvarist

Liitunud: Esmaspäev Dets 23, 2013 11:30
Postitusi: 78
Pildid: 20
ok suured tänud eks midagi tuleb vaadata ja katsetada kui midagi säärast peaks juhtuma, kahju oleks lihtsalt vaadata kuidas nad lämbuvad

_________________
Juwel 180 Rio


Üles
PostitusPostitatud: Kolmapäev Mai 14, 2014 10:22 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Laupäev Jaan 08, 2005 06:26
Postitusi: 3519
Asukoht: Tallinn, Nõmme
Ei usu, et asi nii ekstreemseks läheb. Vanasti (minu kooliajal) elasid kalad akvas ilma igasugu pumpadeta ja said suurepäraselt hakkama. Vett keerutas ringi temp. erinebus innal ja põhjas. Kalu ei tohtinud väga palju olla...
Ettevaatus on muidugi mõistlik !


Üles
PostitusPostitatud: Kolmapäev Mai 14, 2014 10:31 
Akvarist

Liitunud: Esmaspäev Dets 23, 2013 11:30
Postitusi: 78
Pildid: 20
vett keerutas ringi temp. ? et nagu mis asi :)

_________________
Juwel 180 Rio


Üles
PostitusPostitatud: Kolmapäev Mai 14, 2014 10:39 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
acme kirjutas:
vett keerutas ringi temp. ? et nagu mis asi :)

Temperatuuri erinevus.
Ja pole see asi nii hull, kui just väga pika elektrikatkestusega tegu pole. Kui läheb pikalt, siis tekib oht, et bakterid võivad filtris hukka saada. Seda saab vältida ntx nii, et filtrist svammid akvaariumi hulpima tõsta.
Aga mõned tunnid ei tohiks olla hull, väga täpset piiri on raske tõmmata.

_________________
http://akvarist.eu


Üles
PostitusPostitatud: Kolmapäev Mai 14, 2014 10:42 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Laupäev Jaan 08, 2005 06:26
Postitusi: 3519
Asukoht: Tallinn, Nõmme
Temperatuuri erinevus pinna ja põhja vahel. Soe tõuseb teatavasti üles. Konvektsiooniks nimetatakse. Ei ole eriti intensiivne nähtus aga siis nagu piisas. Moodsad pumbad jms on kindlasti paremad aga häda korral saab ka nii. Ja maailmaookeani hoovused liiguvad minu teada ka sama "mootori" jõul
Mul olid kunagi hallidel aegadel akva kaanes luminofoortorud ja tavalise hõõglambid. Viimased ulatusid osaliselt vette (ja ei läinud katki !). Soojendasid pinnavett, mis sundis vee akvas liikuma.
Oli ka miski vene ime-termoregulaator (kontakttermomeeter sisuliselt) mis oli seatud lampe ümber lülitama: kui liiga kuum, siis asendati hõõglambid luminofooridega. Hiljem rääkisin endale välja õhupumba koos õhukiviga. Filtri sain ka aga see oli säärane...oma aja toode ja kasu polnud päris kindel...pehmelt öeldes. Ei sarnanenud kuidagi moodsate sisefiltritega.


Üles
PostitusPostitatud: Kolmapäev Mai 14, 2014 11:10 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Teisipäev Veebr 09, 2010 11:47
Postitusi: 3717
Pildid: 0
Asukoht: Pelgulinn
Mind kõige rohkem hirmutab see, kui filtrid seisavad.

_________________
KIIREMAKS kontakteerumiseks palun pöörduda OTSE privaatposti.


Üles
PostitusPostitatud: Neljapäev Mai 15, 2014 05:14 
Akvarist

Liitunud: Esmaspäev Dets 23, 2013 11:30
Postitusi: 78
Pildid: 20
aa ok suhteliselt loogiline küll, aga elame näeme kuidas läheb, aga tänud :)

_________________
Juwel 180 Rio


Üles
PostitusPostitatud: Reede Mai 16, 2014 02:21 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Jaan 17, 2013 01:39
Postitusi: 867
Pildid: 20
Asukoht: Tallinn
Mina arvan omast kogemusest et kui akva on eelnevatel perioodidel hästi hooldatud (regulaarsed veevahetused, elustaimestik jms), kalad terved siis seiskunud filtriga akvas peavad kalad kindlasti vastu 24h kui mitte rohkemgi. Määrab muidugi ka see et kui suur on akva ja millised kalaliigid on seal sees. Nõudlike kalaliikidega oleks asi tunduvalt nutusem. Näiteks mul oli reaalne olukord kus ma pidin aasta möödudes puhastama uuesti meie 180L akvat. Alguses võtsin ära 75% veest, siis selgus et see ei aita sugugi. Mul polnud teist suuremat akvat kusagilt võtta, seega püüdsin akvast välja kõik kalad ja selgrootud ning panin akvast võetud veega eraldi anumatesse. Polnud hea mõte kuid mida teha kui paremat võimalust polnud. Puhastasin ära välisfiltri ja akva, mis võttis planeerimatult kaua aega, 12h (arvestasin 2-3h). Seega kalad ja selgrootud olid terve see aeg anumates. Tulemuseks oli see et puhastusprotsessi käigus kahjuks hukkus 2tk tetrat ja nädal hiljem akvas üks corydoras. Otodele ja corydorastele meie akva tingimused üldpildis ei meeldi. Kõige vanem corydoras elas meie akvas 1.5-aastat. Kõik teised: rasborad, tetrad, vikerkalad, krevetid ja killerteod jäid ellu.

Minu meelest välis- või sisefiltri seiskumise puhul on kõige ettearvamatum ning ebameeldivam see olukord kui kodus pole mitte kedagi. Täielik horror!
Näiteks eelmisel suvel käisin ma tühjas kodus kalu toitmas 1x nädalas, seega sõid kalad 4x kuus. Kõik oli korras, mitte midagi ei juhtunud.

Kuid mis oleks saanud siis kui välisfilter oleks seiskunud ja mina oleksin selle nädal hiljem koju tulles avastanud? :shock:
Pane või selleks puhuks akva juurde üles kaughaldusega ip-kaamera et korra päevas monitoorida välisfiltrist tekitatud tugevat veepinna liikumist. Omal ajal sai ip-kaameraga edukalt monitooritud liivahiirte veepudelit.

_________________
180L, JBL e1501, 2x30W
3 tetra(bct),1 garra rufa, 1 sewellia
3+ killertigu,3+ amano krevett


Üles
PostitusPostitatud: Reede Mai 16, 2014 05:48 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
ertserts kirjutas:
Kuid mis oleks saanud siis kui välisfilter oleks seiskunud ja mina oleksin selle nädal hiljem koju tulles avastanud? :shock:

Tõenäoliselt filtri seiskumisest märksa ohtlikum on filtri käimaminek peale pikka seismist. Pikk seisak tähendab et filtris olevad bakterid hukkuvad ning filtris tekib üsna ebatervislik läbu - kuid see jääb valdavalt filtrisse. Kui filter peaks nüüd ise uuesti käima minema, paisatakse kõik see läbu akvasse ning siis võib tekkida tõsisem probleem. Kui filter vahepeal lahti võtta ja kraanivees puhtaks pesta, oleme küll ilma filtris olnud bakteritest, aga suurt hävingut tõenäoliselt ei järgne.

_________________
http://akvarist.eu


Üles
PostitusPostitatud: Reede Mai 16, 2014 10:08 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Jaan 17, 2013 01:39
Postitusi: 867
Pildid: 20
Asukoht: Tallinn
Rein, minu jaoks on sinu viimane tähelepanek "kuldaväärt nõuanne".
Mina oleksin oma lolli peaga koheselt seda seiskunud välisfiltrit üritanud käivitada. Seega kui filter on teadmata ajal seiskunud siis tuleks hoopis esmaselt kindlasti filter eelnevalt puhta vee all ära puhastada. Tühja nendest filtris elutsevatest ja võibolla veel hingitsevatest bakteritest! :)

_________________
180L, JBL e1501, 2x30W
3 tetra(bct),1 garra rufa, 1 sewellia
3+ killertigu,3+ amano krevett


Üles
PostitusPostitatud: Reede Mai 16, 2014 11:08 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Laupäev Jaan 08, 2005 06:26
Postitusi: 3519
Asukoht: Tallinn, Nõmme
Seisaku kestus on ka oluline. Nagu Rein mainis, on kahjulik PIKK seismine. Paar tundi pausi arvatavasti ei mõju kuidagi ja pole mõtet filtrit torkima hakata.
Täpset ajalist piiri tõmmata on vist võimatu.


Üles
 [ 16 postitust ]  1, 2  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

PHPBB Archiver