aix kirjutas:
GH-d pole mõõtnud, kuna pole erilist mõtet näinud.
GH määrab muude makroelementide optimaalset hulka vees, et taim normaalselt kasvaks . Ma ei oska seda päris korrektselt seletada, aga põhimõte on midagi sellist:
Gh on peamiselt Ca + Mg ioonide sisaldus vees, mõõtühik mg/L või ppm.
7mg/L Ca = 1dGh ja 4,4mg/L Mg = 1dGh. Taimeakvaariumis oleks hea, kui elemendid N ja P ( NO3 ja PO4, mida testidega määrata saame) oleksid vastavuses Gh näiduga. Gh 15 vees on 10 mg/L NO3 hea, aga Gh 4 ja 10 mg/L NO3 ei toimi. Selle värgi kohta on pikem arutlus:
http://www.aquaticplantcentral.com/forumapc/science-aquatic-fertilizing/41779-how-balance-npk-ca-mg-micros.html Pikk teema ja väga lühike järeldus: kui on madal Gh , Tuleb ka NO3 tase madalal hoida(küsimus ei ole mitte vetika tekkimises vaid selles, et NO3 ülejääk hakkab pidurdama taimede kasvamist ja mõnede taimede lehed kasvavad veidrate moonutustega).
See kehtib ilmselt kiire taimekasvuga akvaariumis, kus valgust ja toitaineid piisavalt nii et mingi elemendi puudus või ülejääk hakkab probleeme tooma.
Nägin seda janti just oma akvaariumis(Gh 4,5 Kh 3,5) ja praegu hakkab olukord paranema, kui NO3 on vähenenud näiduni 2-3 mg/L. Sündmused algasid sellest, et taimed olid ära tarbinud kõik, mis vees leidus (NO3 ja PO4 test ei näidanud midagi, vaatamata Tropica Nutrition+ väikesele lisamisele, ei julgenud vetika kartuses palju panna ).
Vaatasin, et asi väga hull, nitraat ja fosfaat ju tähtsad asjad, kuidas nüüd päris ilma nendeta.... Segasin juurde NO3 10mg/L ja PO4 2mg/L (see on ülearu palju, tahtsin näha kas väga madala PO4 juures kasvanud taimed akumuleerivad seda. Järgmiseks päevaks oligi kogu PO4 kadunud nagu mutiauku. Ainus seletus on, et taim oskab koguda fosfaati tagavaraks, tegelikult siis fosforit ). Lisatud NO3 jäi püsima mitmeks nädalaks ja selle aja jooksul oli taimede kasv väga aeglane. On nagu vastuoluline, et enne muudatusi, äärmiselt madala NO3 ja PO4 juures kasvasid taimed kiiresti.
Veel, milleks Gh näitu võib kasutada. Looduslikes biotoopides pidavat olema Ca/Mg suhe 3/1...4/1. Ca hulka saab testiga määrata ja Gh/Ca järgi leida kui palju on vees Mg. Ei tea, kas seda päriselt vaja on ja kas see ka midagi märgatavat annab. Selline võimalus on, kui asjasse süveneda.
Diskused + taimed on huvitav teema. Tahaks isegi selleni jõuda kunagi.
Diskus tahab korralikult süüa, et õiget nägu oleks, see tähendab korralikku veevahetust. Kh 6,5 on taimedele sobiv ja CO2 lisamisel saab Ph allapoole 1 ühiku jagu, siis oleks Ph7 ja co2 20mg/L. Või on diskuse jaoks näiteks Ph6 nii palju parem, et RO süsteem ja keerulisem veevahetus ? Suuremal kastil peaks veevaetus ikkagi automaatne olema, oleks väga stabiilne veekoostis ja see on vist isegi olulisem kui kõrgem/madalam Ph.