Siin üks lahendus autom. veevehetuse ehitamiseks. Idee on huvitav ja väga tõenäoliselt töötab ka. Asja algne kirjeldus on kusagil
aqa.ru foorumis, aga ei suutnud seda enam üles leida. Nädal tagasi lugesin, ei olnud väga huvitav, nüüd hakkas ikkagi sarve, vaja aru pidada, ehk on kellelegi väga vajalik. Pildi pealt on paremini aru saada, milles iva:
Autori poolt antud kirjelduses olid paar asja natuke teistmoodi korraldatud, toru siseläbimõõduks oli 5mm ja töötsükkel käis pideva läbivoolu põhimõttel.
Kasutatakse ainult üht peenikest toru. Vee sisse- ja väljavool akvaariumist toimuvad vaheldumisi.
1. Taimer annab solenoidklapile pinge (max. nivoo andur on skeemis igaks juhuks, normaalselt vesi selle anduri ujukit ei puutu. Veetase muutub ainult "min." ja "0" vahel). Peale solenoidklappi läheb vesi läbi piiraja, see võiks läbi lasta näiteks 1-2L/min. Kolmik jagab sissetuleva vee kaheks: väike osa vett läheb otse äravoolu, suurem osa satub akvaariumisse, sest kolmiku "alumine" piiraja ei lase vett nii kiiresti läbi, üles akvaariumi poole mineva haru takistus on palju väiksem.
Oletame, et solenoid on avatud 4min. Selle ajaga veetase tõuseb 1cm (2L /min, akvaarium 400L, vist 7L vett jõudnud akvaariumisse, osa läheb otse kanalisatsiooni, üldiselt muidugi raiskamine, aga mis teha....).
2. Kohe peale klapi sulgumist hakkab vesi liikuma vastupidises suunas ja küllalt aeglaselt. 7L tiksub vaikselt minema, kuni toru ots koos filtriga (õhukivi võib-olla sobib filtriks, sodi ei või äravoolu sattuda, takerdub äravoolu piirajasse) kuivale jääb.
Veevahetuse koguse saab valida taimeriga vajaduse järgi. Toru on peenike, tsükli alguses ajab sissetulev vesi õhu välja. Peale klapi sulgumist on toru igal juhul vett täis ja õhumullid (kui neid leidub) nii peenes torus kogunema ei hakka ja äravoolu ei sega.
Asja head omadused:
1. saab kasutada koos juba töötava akvaariumiga, eraldi ülevoolu ei ole vaja ehitada.
2. veetoru saab akvaariumi juurde vedada ilma eriliste piiranguteta, võib ripplae pealt viia, kui nii parem on, toru kõrgus akvaariumi suhtes ei ole tähtis. Väikese läbimõõduga toru on lihtne kasvõi põrandaliistu taha ära peita.
3. vahetatava vee hulka on lihtne muuta.
Puudused:
1. max nivoo andur on ebamugav detail aga ilma selleta nagu ei tahaks , peab otsima, mis sinna sobib.
2. solenoidklapp plõksub sisse/väljalülimisel. Päevasel alal paar korda vist ei sega eriti.
3. tavaline veetase saab olla ehk 2,5cm servast. 1cm vahetusvee jaoks + 1cm max nivoo anduri rakendumiseks. 0,5cm jääb varu. Neid mõõtusid saab soovi korral vähendada, ei ole ka probleemiks.
Skeemile võib juurde joonistada ka RO filtri, asi läheb palju keerulisemaks, aga see ühe-toru-idee on hea ja kasutatav igal juhul.
Äravoolu otsa ees, enne kanalisatsiooni, võib olla veel üks solenoidklapp (klapid on avatud kordamööda ja "alumist" piirajat ei ole siis vaja).
Midagi olulist teine klapp juurde ei anna.