foorum.akvarist.ee

Akvaariumihuviliste kohtumispaik


Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]



 [ 18 postitust ]  1, 2  Järgmine
Autor Sõnum
PostitusPostitatud: Esmaspäev Apr 19, 2004 12:23 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Mär 18, 2004 10:24
Postitusi: 455
Asukoht: Tartu
Nonii ... Varsti algamas uue elukoha remont :) . Mõtlesin, et uuriks veidi erinevaid võimalusi .... et kas jätta tulevikuks võimalus seina sisse akva ehitada või mitte. Tegu suht kalli asjaga vist ... :? Kast ise ei olegi nii hull .. aga see tehnika sinna juurde läheb päris kalliks. Oleksin huvitatud automaatsest veevahetuse süsteemist (tilgub vist koguaeg värsket vett peale vaikselt ja vana imetakse ära ... !?? :shock: huvitav kuidas see küll toimib??? ).
Sellest ka küsimus: Kas kellelgi kogemusi ... kas sellised automaatsed süsteemd tõepoolest töötavad?
Asi ei ole laiskuses, vaid selles, et seina sees suht halb nikerdada iga nädal ... Kui ehitaks sinna sellise 400L akva, siis korra paari kuu tagant peaks vist ikka 'käsi-pesu' tegema ... aga niikaua võiks asi ise vett vahetada.
Mis arvate sellisest lahendusest?

_________________
126L - 13.08.2011 uuesti käivitatud (eks näis, mis saab).
Vanasti oli nii ...


Üles
PostitusPostitatud: Esmaspäev Apr 19, 2004 01:44 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
alger kirjutas:
Nonii ... Varsti algamas uue elukoha remont :) . Mõtlesin, et uuriks veidi erinevaid võimalusi .... et kas jätta tulevikuks võimalus seina sisse akva ehitada või mitte. Tegu suht kalli asjaga vist ... :? Kast ise ei olegi nii hull .. aga see tehnika sinna juurde läheb päris kalliks.


No mis suhtes see kallimaks läheb muust akvaariumist? Kui akvaarium panna vaheseina sisse nagu mul on siis on ta nähtav ja ligipääsetav kahest küljest, mul on pealt ka nii suur avaus et saab vabalt ligi. Usun et paremini juurdepääsetav akvaarium kui enamus "tavalisi" akvaariume. Aluskapi jaoks kulutusi polnud ning alus on väga kindel. Siiski tegin vea, oleks pidanud tegema seina ka augu kuhu oleks saanud peita filtri, see nüüd istub köögikapis.

alger kirjutas:
Oleksin huvitatud automaatsest veevahetuse süsteemist (tilgub vist koguaeg värsket vett peale vaikselt ja vana imetakse ära ... !?? :shock: huvitav kuidas see küll toimib??? ).


Mitte vana ei imeta ära vaid voolab ise ära. Nii nagu Su kodusel vannil on äravool vanni ülaosas nii ka sellisel akvaariumil, uus vesi tilgub pisitasa juurde ja liigne vesi voolab ära.

alger kirjutas:
Sellest ka küsimus: Kas kellelgi kogemusi ... kas sellised automaatsed süsteemd tõepoolest töötavad?


Mul enda omal hetkel see automaatika ei käi kuna tahan enne kõik tipp-topp korda saada (et taimed oleksid igati jonksus jms.). Samas Tallinnas Kadriorus asuva akvaariumitöökoja meistrid on selliseid akvaariume käima pannud küll ning kuuldavasti probleemivabalt. Juurdetulev vesi tilgub pisitasa nii et korraga vahetuv veekogus on väike, põhimõtteliselt ju olukord stabiilsem kui nädalas korra teostatava veevahetuse korral.
Põhja puhastama peaks aga ikkagi - kui just muru kogu põhja ei kata...
Kindlasti tahaks keegi vastu väita et mis siis saab kui veevärgist mingit rämpsu tuleb. Rooste jms. suurema saasta vastu aitab ette pandud Atlase filter, kui aga lausa kalu laastav nakkus peaks tulema siis selle vastu ei aita ju ka vee eelnev ööpäevane solgutamine mingis anumas - samas selliseid nakkusi ei tohiks veevärgist tulla, muidu oleks see ka inimestele ohtlik. Ehk siis vana torustiku jms. korral võib asi olla probleemne, minu elupaigas õnneks veevärgiga väga halvasti ei ole.

Veel. Problaks on stabiilse tilkumise saavutamine, esiteks enamus kraane ei võimalda nii täpset timmimist (ka vahele kogunev puru pole abx) ning lisaks veesurve enamasti kõigub kah. Ilmselt oleks mingi vahepaak lahenduseks (hoiaks veesurve stabiilse ning vesi ühtlasi seisaks enne akvaariumi jõudmist), või siis mingi spetsmehhanism mis tagab ühtlase tilkumise. Kui keegi annaks konkreetse vihje kust sellist jubinat saaks siinmail osta millega tilkumist täpselt doseerida oleksin tänulik - netist olen mõned kohad leidnud aga ehk on lähemalgi.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev Apr 19, 2004 01:47 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Kolmapäev Mär 17, 2004 12:30
Postitusi: 463
Asukoht: Tartu
Aga mul üks mure/vihje siia juurde - pealevool peab olema piisav, et vesi ikkagi vahetuks, mitte vaid ära ei auraks. Muidu algab saaste eskaleerumine.

Ja noh, põhja puhastusest Sa muidugi ei pääse, aga see kui tihedasti seda teha, sõltub juba konkreetsest keskkonnast ja elanike hulgast ning tüübist.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev Apr 19, 2004 01:50 
Guru
Kasutaja avatar

Liitunud: Kolmapäev Mär 31, 2004 09:53
Postitusi: 4271
Pildid: 1
Asukoht: Tartu
hmmm....idee on muidugi väga hea aga kuidas seda teostada? olen kuulnud et mujal maailmas need isevahetavad süsteemid päris populaarsed.kunagi näitas saadet venemaa uusrikastest - seal oli 1600l -ses akvas selline süsteem,mis oli osavalt seina sisse ära peidetud (ainult torud olid näha).üldiselt kui vesi pidevalt tsirkuleerib,siis jääb vist ainukeseks mureks tekkiv vetikas ja lubjasete magnetpuhastajaga ära korjata. hoian su ettevõtmisele igatahes pöialt ja soovitan vene saitidel tuhlata :)


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev Apr 19, 2004 01:53 
Guru
Kasutaja avatar

Liitunud: Kolmapäev Mär 31, 2004 09:53
Postitusi: 4271
Pildid: 1
Asukoht: Tartu
hmm...äkki saaks selle musta vee äravoolu ehitada nõndsakse,et restid põhjakivide alla ja äravool resti alt (st. resti alla kogunenud saast imetakse ära) muidugi see eeldab üsna jämedat kruusa aga ...?


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev Apr 19, 2004 01:56 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
Lauri kirjutas:
Aga mul üks mure/vihje siia juurde - pealevool peab olema piisav, et vesi ikkagi vahetuks, mitte vaid ära ei auraks. Muidu algab saaste eskaleerumine.

Selles on Sul õigus, vahepeal kui asi käis ("rohelise vee" tekkides panin automaatika seisma et võrrandis muutujate arvu vähendada ning pole uuesti käima pannud, samas "rohelise vee" teke pole sellega seotud kuna tekkis uuesti korra ka siis kui automaatika seisis) siis mõõtsin ajaühikus pealetuleva vee hulka mis kahjuks kippus ise muutuma koos veesurvega. Lisanduva vee hulk ei tohi olla ka liiga suur, muidu täitub akvaarium "toore" veega ja järgneb lokaalne ökokatastroof.
Kui saaks tilkumise stabiilseks paneksin kasvõi homme uuesti käima.


Üles
PostitusPostitatud: Esmaspäev Apr 19, 2004 02:07 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Kolmapäev Mär 17, 2004 12:30
Postitusi: 463
Asukoht: Tartu
Rein kirjutas:
Kui keegi annaks konkreetse vihje kust sellist jubinat saaks siinmail osta millega tilkumist täpselt doseerida oleksin tänulik - netist olen mõned kohad leidnud aga ehk on lähemalgi.
Ma olen selle peale kah veidi mõelnud ja asja uurinud, aga eestmaa peal seda näha pole ja kusagilt piiri tagant ei tahaks küll tellima hakata, kui just maru odav pole.
Spetsiaalse jupi puudumisel on lahenduseks ehk wc loputuskasti sisselaskesüsteem (mõned neist tehakse küllalt väikesed), mis siis paigutada vabalt valitud anumasse. Anum ise kuhugi akvast kõrgemale ja sealt toru akvani. Toru ette või lõppu mingi korralikum (st. töötav) kraan vee hulga reguleerimiseks.

Nojah, päris ümmargune jutt tuli :oops: Mul endal plaan see asi ära teha, aga enne pean akva kätte saama, siis üritan need jupid ka reaalselt kusagilt välja kaevata.


Üles
PostitusPostitatud: Esmaspäev Apr 19, 2004 02:16 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
Lauri kirjutas:
Spetsiaalse jupi puudumisel on lahenduseks ehk wc loputuskasti sisselaskesüsteem (mõned neist tehakse küllalt väikesed), mis siis paigutada vabalt valitud anumasse. Anum ise kuhugi akvast kõrgemale ja sealt toru akvani. Toru ette või lõppu mingi korralikum (st. töötav) kraan vee hulga reguleerimiseks.

Kusjuures täpselt sama mõte oli endalgi, see kõige lihtsam-odavam lahendus. Kahjuks aga vajab lisaruumi...


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev Apr 19, 2004 02:22 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Kolmapäev Mär 17, 2004 12:30
Postitusi: 463
Asukoht: Tartu
Maria kirjutas:
hmm...äkki saaks selle musta vee äravoolu ehitada nõndsakse,et restid põhjakivide alla ja äravool resti alt (st. resti alla kogunenud saast imetakse ära) muidugi see eeldab üsna jämedat kruusa aga ...?
Idee on hea. Ma olen tundide kaupa mõelnud, et mismoodi teha nii, et mustus jookseks kanalisatsiooni ja puhas vesi jääks alles. Ja ei olegi välja mõelnud :cry:
Jama ju selles, et kui kaka läbi põhja vajub, siis ei taha taimed selle põhja peal kasvada...
Üks variant oleks ka lihtsalt allavajuv mustus filtrisse kupatada (nii, et puhas vesi põhja alt läbi kruusa akvasse ja siis mustem vesi ülaltpoolt filtri poole teele. Aga jälle ma pole kindel, et taimedele meeldib see asi :evil:

kõige parem oleks vist ikka taimede ja kalade arvuga mustuse produtseerimist ja kasutamist reguleerida, aga see pole eriti lihtne. Ja siis jääbki järgi vaid käsitsi reguleerimine ehk sifooniga puhastamine...

Update: ma selle filtrist tuleva puhta vee kruusa alla juhtimise katsetan vist ikkagi ära, kui uue akva kätte saan. Eks siis paistab, mis saab. Samas muidugi - loll õpib enda ja tark teiste vigadest, niiet ärge kriitikat endateada jätke.


Viimati muutis Lauri, Esmaspäev Apr 19, 2004 02:28, muudetud 1 kord kokku.

Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev Apr 19, 2004 02:28 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Mär 18, 2004 10:24
Postitusi: 455
Asukoht: Tartu
Mhh .. sõbrale tehti sellise akva peale hinnapakkumine ... (kahjuks suurust ei tea) .. aga hinnaks kuskil 15 000.-
Mõtlen, et kui mingi firma pakkumise teeb ja asja püsti paneb (nii suure raha eest) siis peaks (võiks) asi olla ju testitud ja töökindel .... seega ka vastavad kraanid olemas ... või mis?
Peaksin vist uurima, et kust ja millele konktreetselt pakkumise sai :roll: .

_________________
126L - 13.08.2011 uuesti käivitatud (eks näis, mis saab).
Vanasti oli nii ...


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev Apr 19, 2004 02:37 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
Lauri kirjutas:
kõige parem oleks vist ikka taimede ja kalade arvuga mustuse produtseerimist ja kasutamist reguleerida, aga see pole eriti lihtne. Ja siis jääbki järgi vaid käsitsi reguleerimine ehk sifooniga puhastamine...

No mulle on jäänud mulje et kui kogu põhi katta taimedega siis polegi enam probleemi. :) Tont teab kas see ka tegelikult pelab.
Aga asi mis mind pikemat aega kummitab kuid rahakott ei luba kohe soetada:
http://www.diatomfilter.com/products/di ... filter.htm
http://www.pet-expo.com/cgi-bin/FULLPRE ... M=VOR00038
Või siis
http://www.hobby-dohse.de/aqua_e/index.php
http://www.eshopinfo.de/an_detail/a_416000.html
Vee. Marial selles suhtes õigus et Venemaal sellised süsteemid tõesti heal järjel, Kadrioru meistrite käes nägin Venemaal väljaantud käsiraamatut sel teemal.


Viimati muutis Rein, Esmaspäev Apr 19, 2004 02:57, muudetud 1 kord kokku.

Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev Apr 19, 2004 02:54 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Mär 18, 2004 10:24
Postitusi: 455
Asukoht: Tartu
Mhhh .. paistavad liiga head, et olla tõsi .... :D Tahaks ise kah akvasse 'kristallselget vett' ...
Aga kui see filter peaks ka igast vajalikud bakterid kinni püüdma ... mis siis saab? Kas nad jõuavad nii kiiresti akvas paljuneda, et filtrist üle olla? Või saan ma nüüd millestki valesti aru?

_________________
126L - 13.08.2011 uuesti käivitatud (eks näis, mis saab).
Vanasti oli nii ...


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev Apr 19, 2004 03:02 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
alger kirjutas:
Mhhh .. paistavad liiga head, et olla tõsi .... :D Tahaks ise kah akvasse 'kristallselget vett' ...
Aga kui see filter peaks ka igast vajalikud bakterid kinni püüdma ... mis siis saab? Kas nad jõuavad nii kiiresti akvas paljuneda, et filtrist üle olla? Või saan ma nüüd millestki valesti aru?

Teisel lingil paksus kirjas :
without disturbing the natural bacteria levels.
Update: lisaks veel et ehkki reklaamitakse et asi võib käia pidevalt leiab mitmel pool viiteid et sel filtril on nii hoogne läbivool et teda pidevalt kasutada ei saa (see võib küll olla lihtsalt seetõttu et üritati teda kasutada väikeses akvas - sama efekt tekiks ilmselt kui 1000 l/h kanisterfilter lükata 45 liitrise akva taha). Küll aga on ta tõhus lisaks vees ujuvale sodile ntx "rohelise vee" kõrvaldamisel, vees ujuvate parasiitide kõrvaldamisel jms.
Sakslaste filtri kohta pole kahjuks pikemat juttu näppu hakanud, ehkki seda paistab et Euroopas müüakse iga nurga peal. Sakslaste filtrit saab kasutada ka hariliku meediaga tavalise filtrina, mitte ainult diatoomfiltrina.


Viimati muutis Rein, Esmaspäev Apr 19, 2004 03:38, muudetud 1 kord kokku.

Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev Apr 19, 2004 03:25 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Mär 18, 2004 10:24
Postitusi: 455
Asukoht: Tartu
Nujah .. see jäi kuidagi kahe silma vahele .... aga sellisel juhul ju päris asjalik ...

_________________
126L - 13.08.2011 uuesti käivitatud (eks näis, mis saab).
Vanasti oli nii ...


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev Apr 19, 2004 05:08 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Kolmapäev Mär 17, 2004 12:30
Postitusi: 463
Asukoht: Tartu
Pole küll seda teemat palju uurinud, aga kuna eelpoolkirjeldet filtri eripäraks on spetsiifiline meedia, siis tekib kiusatus toppida seesama meedia tavalisse välisfiltrisse üheks kihiks... :idea:


Üles
 [ 18 postitust ]  1, 2  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

PHPBB Archiver