Peep kirjutas:
Loevad teised parameetrid, näiteks filtreerimisaste jm,
Äkki seletad meilegi mis asi see filtreerimisaste on ja kuidas teda mõõdetakse.
Peep kirjutas:
Kui filtril on piisavalt suur biomass, ei pea ta isegi tunnis 2-3x akvaariumivett läbi suutma pumbata, kuid enamik siiski nii suured pole.
Biomassi all mõtled ilmselt bakterikoloonia suurust? Selles osas tõenäoliselt pingutatakse enamasti üle, bakterikoloonia suurus ei saa olla suurem toitainete hulgast mis tema toidulauale jõuab. Pole nii et kui panna väikese akva taha mingi hüpersuper bioloogiline filter siis on koloonia kõvasti suurem kui märksa pisemat bioloogilist filtrit taha pistes, kui toitainete hulk on sama on ka bakterikoloonia suurus sama. Kui on palju toitaineid siis on tõesti ka suuremat bakterikolooniat tarvis ning vast ka suuremat filtrit. Ainult bioloogilist filtreerimist silmas pidades võib Eheimi kalkulatsioon isegi õige olla, ega bakterid väga kiiret filtri läbivoolu tahagi.
Ehk siis summeeriks asja nii nagu mina seda näen, kindlasti pole see mingi lõplik tõde:
- kui kanisterfilter on liiga väike/väikese võimsusega siis on võimalus et bakterikoloonia ei mahu filtrisse vaid pesitseb ka akvas, vesi pole piisavalt sodist puhas ja ei liigu piisavalt. Osalt saab neid muresid kõrvaldada täiendava mehaanilise filtriga. Suurema bakterikoloonia jaoks saab kasutada suurema pindalaga filtrisisu.
- kui kanisterfilter on liiga võimas siis tugev veevool võib olla kurnav kaladele ning ei meeldi taimedele - enamasti on filtri väljund küll reguleeritav nii et see pole probleemiks.
Sellest rene pakutud
lingist - ei saa küll aru milles tema suur headus seisneb. Seda et kui vesi kenasti ringi käib saab edukalt läbi ilma bioloogilise filtrita on siin ennegi saanud rääkida (osa kodanikke tirivad isegi kanisterfiltri seest suisa puhtaks muutes ta sisuliselt veepumbaks, positiivne efekt selles et kui tuleb pikem voolukatkestus siis ei järgne suurt roiskumist filtri sees ning puhastada pole ka kuigivõrd vaja). Ka sellega olen päri et kuni 300 liitrises akvas tegelikult piisab pumbast mis vett ringi ajab, endalgi 100 liitrises akvas nii tehtud. Kuidas mehhaaniline filter veest nitraate ja fosfaate kõrvaldab ma erinevalt artikli autorist kahjuks ette ei kujuta.
Väite kohta et iga filter mille läbivoolukiirus on suurem kui 10 cm minutis on mitte bioloogiline vaid mehhaaniline ei oskagi midagi arvata, ei tea kuidas seda läbivoolukiirust mõõta (teoreetilist maksimumi saab ehk arvutada kasutades pumba tootlikkust ja filtri ristlõike pindala). On loogiline et suurema tootlikkusega pumbal peab olema taga suurem ("jämedam") kanister et vee filtri sisust läbivoolukiirus ei oleks liiga suur.