foorum.akvarist.ee

Akvaariumihuviliste kohtumispaik


Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]



 [ 10 postitust ] 
Autor Sõnum
PostitusPostitatud: Esmaspäev Apr 03, 2006 10:39 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede Juun 11, 2004 12:58
Postitusi: 152
Asukoht: Tallinn, Veskimöldre
Tere,

Taimed vindusid ja vindusid. Microsorumite lehed läksid pruuniks, Vallisneriad muutusid läbipaistvateks jne.
Lisaks veega hoolsamale ümber käimisele ja mõningasele väetamisele otsustasin oluliselt parandada ka valgustust. Seni oli 600 liitrise akva kohta 4 x 58 W T8 lambid.
Nüüd sai elektroonika ümber ehitatud ja valgust annavad 4 x 80W T5 lambid. Hetkel said sisse kasutatud Osram Lumilux Plus lambid. Ma ei ole valgustuse alal kunagi tugev olnud :oops: ja seepärast nüüd ka paar küsimust kogenenumatele :)

Mida te arvate minu praegustest lampidest taimekasvatuse seisukohat vaadates?

Millised oleksid taimedele parimad (aga siiski mitte 1000 krooni tükk maksvad) lambid ja kus kohast neid hankida?

Vanad ( T8 ) lambid põlesid mul umbes 10-11 tundi päevas, praegu panin esimese hooga 8,5 tundi (hommikul 3,5 ja õhtul 5 tundi). Kuidas see tundub?

Aitäh juba ette kõigile kommenteerijatele!
Agur


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev Apr 05, 2006 09:30 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede Juun 11, 2004 12:58
Postitusi: 152
Asukoht: Tallinn, Veskimöldre
Ahoi,

Paljud on seda kirjatükki vaadanud :D , aga kommenteerinud ei ole keegi :(

Vabandust, kui sai liiga segane kiri :oops: . Proovin teema veidi täpsemaks ajada :wink:

Jagage palun enda kogemusi Eestist T5 torude hankimise osas. Tahaksin sellsieid torusid mis oleksid väga head just akvaariumi ja taimekasvu silmas pidades. Enda peas on tekkinud mõte, et tahaks 2 x umbes 4000K ja 2x umbes 9000K valgust andvaid 80 W torusid.
Kes on midagi samalaadset soetanud? Kuidas rahul olete? Kus kohast Eestist need soetasite?

Parimat!
Agur


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev Apr 05, 2006 09:50 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
No Megaluumenist on saanud osta Osrami T5 torusid, Effexis vähemalt neil kordadel kui mina olen küsinud pole olnud sobivaid. Algselt kasutasin FQ 860 torusid, need on täitsa head. Prooviks vahepeal võtsin FQ 965 toru - värviedastus jah etem kuid mulle tundus liialt sinakavõitu, see on muidugi puht maitseasi. Ja lõpuks ostsin veel FQ 840 toru, IMHO (minu arvates) vikerkalade värvid tulevad sellega tiba paremini välja ehkki enamus peab seda toru vast liiga punakaskollaseks. Nii et mul on hetkel akvas koos 840, 860 ja 965 torud.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev Apr 05, 2006 09:58 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Pühapäev Jaan 16, 2005 05:53
Postitusi: 1146
Pildid: 8
Asukoht: Harju/Tallinn
oma kasti valgustus sai lahendatud esialgu allkirjas nähtavas komplektatsioonis just tänu sellele, et T5-lampidel esialgu aquarelle jms värvitoonid puuduvad

_________________
kodune 200 liitrit (led 24x3W)


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev Apr 05, 2006 04:20 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Dets 08, 2005 02:27
Postitusi: 475
Asukoht: Pärnu
Mis asi oleks Sylvania Aquastar T5 54W 10.000K ? Seda 80W ei tehta.
Sylvania Grolux T5 8500K on vist väga violetse valgusega ?
Sylvania torusid saab Electrum Trading AS -st. Öeldi, et kui vaja, saab tellida (T5-54)

Proovisin just JBL Solar Natur 9000K :
Võrreldes Philips Aquarelle`ga (10.000K) annab rohelise varjundiga valguse. Värvid ei ole nagu loomulikud. Näib mittekasutatav asi...
Hinnang on muidugi subjektiivne, nii kõrgelt hinnatud (EEK :) ) torust oleks oodanud midagi muud. Aquarelle vastu ei saa kuidagi sellega.

See JBL Solar Natur on olemas ka T5 80W. Koos mõne teise spektri toruga annab võib-olla hea tulemuse. Poole väiksema raha eest saab ka vähemalt sama hea pildi.

Toru peal märgitud värvustemperatuur K ei tähenda väga palju. Väga lähedase K- ga torud annavad väga erineva valguse. Selle järgi ei saa valida.

Valgustuse teema on selle poolest huvitav, et ei olegi tegelikult olemas seda "õiget" valguse tugevust ja spektrit. Kui endale sobiv erinevatest võimalustest leitud, ongi ok.

Ise teeks nii, et alguseks võtaks 4-5 erinevat toru, kõik korraga kaane alla ja võimalus eraldi lülitada. Need torud, mis ei lähe, on kindlasti kellelegi teisele vajalikud.

_________________
430L


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev Apr 05, 2006 04:50 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
käpik kirjutas:
Proovisin just JBL Solar Natur 9000K :
Võrreldes Philips Aquarelle`ga (10.000K) annab rohelise varjundiga valguse. Värvid ei ole nagu loomulikud. Näib mittekasutatav asi...

Tohoh, vat kus lugu - räägid ikka T5 torust? AFAIK (minu teada) JBL Solar Natur on T8, JBL Solar Ultra Natur aga T5. Tootja jutu järgi oleks oodanud küll vinget tulemust:
Full spectrum with best colour reproduction through 1A colour reproduction index (very good): fish, invertebrate animals and plants are presented in their full, natural beauty. Fresh, slightly blue light with colour temperature of 9000K, corresponding to the light at midday on a sunny day in a tropical region. Best possible light for fish and animalsplants from sun-drenched waters e.g. rainbow fish, cichlids from Lake Malawi and Lake Tanganyika. Simulates light in shallow water in the natural habitat. Provides ideal conditions for photosynthesis through full spectrum light, simulating sunlight, and strongly inhibiting the growth of algae in freshwater.
Mis toru maksis ja millise võimsusega on? Kui 54W T5 siis mine tea, äkki isegi pakuks huvi kui hinnas kokkuleppele saame.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev Apr 05, 2006 07:36 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Dets 08, 2005 02:27
Postitusi: 475
Asukoht: Pärnu
Ma ise ka segaduses. Võrdluses oli mul T8 15W Solar Natur. (katsed toimuvad 50L kastis, see kogu aeg, nagu oleks sõda just lõppenud... :) )
JBL lehel on pdf. torude kohta. Solar Natur ja Solar Ultra Natur erinevad selle põhjal ainult T5/T8 poolest. Kogu muu jutt on identne. See ultra ei tähenda midagi sisulist. Minu arvamus Ultra Natur spektri kohta võib olla vägagi subjektiivne. Pani lihtsalt imestama, et JBL 9000K ja Aquarelle 10.000K kõrvuti vaadates on rohekas (JBL) ja violetne (aquarelle), sama sarnased nagu must ja valge koer...
Proovin oma arvamust edaspidi veel täpsustada, esialgne mulje alles.
Tegelikult on mul olemas ka T5-54 Solar Ultra Natur. Kui ballasti leian, panen "ultra" ja "tavalise" korraga käima. Ei usu, et värvuses vahet on, JBL lehel spektri pildid ka samad (võib ka mingi viga olla seal). Midagi kindlat öelda, peaks võrdlema paljusid korralikke torusid. Ühe värvusega harjunud, tundub iga erinevus kahtlane. Kes JBL-ga harjunud, kaevaks ehk Aguarelle toru maa sisse...

_________________
430L


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev Apr 05, 2006 11:41 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
käpik kirjutas:
JBL lehel on pdf. torude kohta.

Nojah, mul ju link sellele pdf-ile jutu sees ja sealt ka tekst copy&pastega. :) Seda minagi märkasin et jutt üsna kattuv T8 ja T5 kohta.
Paljuviidatud http://saurama.aqua-web.org/ on ehk ka pisut abiks torude katsetajatele, kahjuks pole see kaugeltki täielik.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev Apr 06, 2006 11:19 
Administraator
Kasutaja avatar

Liitunud: Laupäev Jaan 10, 2004 05:41
Postitusi: 506
Pildid: 0
Asukoht: Ilmandu
käpik kirjutas:
Pani lihtsalt imestama, et JBL 9000K ja Aquarelle 10.000K kõrvuti vaadates on rohekas (JBL) ja violetne (aquarelle), sama sarnased nagu must ja valge koer...


Nojah. Kui paned sinna veel samal ajal kõrvale Osram 865, siis see paistab kui kollane taskulamp.
Ise olen jbl 9000K 80w toru värvusega küll rahul. 10000 on ka olnud aga kõrvuti võrrelnud ei ole.

indrek


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev Apr 06, 2006 10:49 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Dets 08, 2005 02:27
Postitusi: 475
Asukoht: Pärnu
Rein kirjutas:
Mis toru maksis ja millise võimsusega on?

T5-54 JBL Solar Ultra Natur maksis 315 EEK. (Ostetud Mulla tn. poest pool aastat tagasi.)
Müümise mõtet praegu ei ole. Kui huvi, saan anda proovimiseks. Endal niipea töösse ei lähe, uus kast veel väga poolik.

50L kastis vahetasin vanad ballastid uue, 4*18w elektoonilise vastu. Sellega ei saagi väga torukatseid teha. Töötavad korraga kõik 4 vöi ei ühtegi (tüng üldiselt... :) ). Varem sai vähemalt torusid eraldi lülitada, kõike head ikka korraga ei saa...

Peale selle Saurama lehe oli veel veel üks samasugune koht, palju levinud torusid, mida Saurama`s ei ole. Leian, annan teada.

Luminofoortorude CRI (colour reproduction index) ja värvustemperatuur on tootja poolt määratud/mõõdetud täpsed(?) suurused. Kaks erinevat samade numbritega toru annavad ikka täiesti erineva spektriga valguse.
Torude valik on väga loominguline tegevus.

_________________
430L


Üles
 [ 10 postitust ] 

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

PHPBB Archiver