foorum.akvarist.ee

Akvaariumihuviliste kohtumispaik


Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]



 [ 17 postitust ]  1, 2  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Automaatne veevahetus
PostitusPostitatud: Kolmapäev Mär 20, 2019 09:16 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
Uuriks, milliseid automaatse veevahetuse lahendusi on siinne rahvas kasutusele võtnud. Et kuidas olete asja tehniliselt lahendanud? Kui sageli (tilgub pidevalt, kord päevas, kord nädalas vms.) ja millist kogust vett vahetate?

_________________
http://akvarist.eu


Üles
 Teema pealkiri: Re: Automaatne veevahetus
PostitusPostitatud: Kolmapäev Mär 20, 2019 12:28 
Akvarist

Liitunud: Teisipäev Veebr 23, 2016 08:02
Postitusi: 89
Pildid: 8
Asukoht: Elva
Ma tegin omastarust väga lihtsalt. Pealevool aiakastmis taimeriga mida saab reguleerida 10 sek. kuni pidevalt lahti. Peale taimerit veel veemõõtja et näeks palju ikka vett vahetub. Äravooluks akva küljel auk kust läbi sõela läheb kanalisatsiooni.
Praegu reguleeritud nii et iga tunni tagant jookseb pool minutit värsket vett peale. See teeb kuskil 2 liitrit tunnis. Pealevool on 3mm plastik toruga suunatud diagonaalis alla filtri poole siis keerab põhjast sodi ka liikvele ja tõmbab eelfiltrisse et ei peaks niipalju sifoonima.
Tegelikult praegu läheb ülevool üldse maimukasti kus mitukümmend skalaari poega ennast mõnusasti tunnevad ja sealt siis edasi kanalkasse.

_________________
360 & 51


Üles
 Teema pealkiri: Re: Automaatne veevahetus
PostitusPostitatud: Neljapäev Mär 21, 2019 08:15 
Akvarist

Liitunud: Teisipäev Mär 03, 2009 10:18
Postitusi: 77
Pildid: 4
Asukoht: L-Virumaa
Lahendasin veevahetuse vägagi primitiivselt, mis peaks nagu olema ka veatu toimimise garantii. Midagi lihtsamat on keeruline välja mõelda. Keerulisemaks hakkan mõtlema, kui miskit ebameeldivat juhtub. Trassist "tilgub" vesi läbi kaugloetava veemõõtja ja mehaaniliselt reguleeritava klapi välisfiltri väljundi voolikusse. Tilkumine on pidev. Äravooluks lasksin küljeklaasi ülaserva puurida augu. Pooletollise läbiviigu seespoolse otsa külge aretasin resti, et mõni tegelane ära ei ujuks. Väljapoole kinnitasin u 15 mm läbimõõdus vooliku, mille kõrgust saan muuta. See vajalik taseme reguleerimiseks kastis. Töötab hästi. Vee koguse reguleerimine võttis aega. Klapp osutus väga tundlikuks kinni-lahti keeramisele. Hetkel laseb läbi u 23 liitrit ööpäevas, mis minuarvates igati ok ligi 400 liitrises kastis. Klapp võib aja jooksul hakata kergelt ummistuma, aga uuetüübi veelugeja loeb iga veepiisa ära, mis tast läbi käib. Jälgin ja poole aasta jooksul pole muutust näinud. Ainuke, mis häirib, on vist läbimõõdult natuke väikese äravoolu vooliku seinale tekkiv tumeaine kiht. Pean aegajalt vaatama, et asi hulluks ei läheks.
Olen tulemusega väga rahul. Kõik läks palju lihtsamaks. Ja üllatavalt suurt rõõmu tunneb nüüd naine minu ämbriteta ja voolikuteta hobist.

_________________
400l, Eheim2028, Eheim2224, sooj. Eheim 150W, taimed ja vikerkalad


Üles
 Teema pealkiri: Re: Automaatne veevahetus
PostitusPostitatud: Neljapäev Mär 21, 2019 08:49 
Akvarist

Liitunud: Teisipäev Veebr 23, 2016 08:02
Postitusi: 89
Pildid: 8
Asukoht: Elva
Äravool peaks ikka jämedama toruga olema muidu kui täis pahinaga peale tuleb siis ei jõua niipalju ära voolata ja võib uputus tulla. Mul sai ka liiga peenike 20mm aga teisel kastil tegin juba 32mm ja see tundub piisav olema. Veetaset saan muuta väljaspool oleva põlve keeramisega üles või allapoole.
Aga mugavaks läks küll see värk, pole vaja enam ämbrite ja voolikutega jamada.

_________________
360 & 51


Üles
 Teema pealkiri: Re: Automaatne veevahetus
PostitusPostitatud: Neljapäev Mär 21, 2019 09:43 
Akvarist

Liitunud: Teisipäev Mär 03, 2009 10:18
Postitusi: 77
Pildid: 4
Asukoht: L-Virumaa
Vesi tilgub pidevalt ja lihtne arvutus näitab, et 23 liitrit ööpäevas on sama, mis 16 milliliitrit minutis. Pole ju väga pahinal. Nõus, et voolik liiga peenike. Vahetan kohe, kui vajadus. Hetkel see puudub.
Selle vooliku paigaldasin lihtsal põhjusel- see oli mul olemas. Esialgne plaan oli teha veevahetus analoogselt Sinu omale. Ja just vooliku jämedus panigi asju ringi mõtlema. Voolik aga oli olemas sel põhjusel, et varem kasutasin poolautomaatset veevahetust. Vooliku ühes otsas oli kraan ja sifoon, teises otsas kraan ja üleminek dušši voolikule. Sifoon akvasse, teine ots üle WC-poti ääre. Hiljem liikus värske vesi sama voolikutpidi akvasse tagasi. Polnud ka halb variant, aga veevahetuse sagedus oli väga kaootiline. Sõltus viitsimisest, vaba aja olemasolust ja harva ka vajadusest.

_________________
400l, Eheim2028, Eheim2224, sooj. Eheim 150W, taimed ja vikerkalad


Üles
 Teema pealkiri: Re: Automaatne veevahetus
PostitusPostitatud: Reede Mär 22, 2019 11:10 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
Paistab et meil mõte üsna sarnaselt liikunud, mul on ka kasti ülaservas läbiviik kust liigne vesi otse kanalisatsiooni läheb. Eelmine automaatse veevahetuse lahendus mida pruukisin ajal mil korteris elasin oli selline, et vesi tilkus pidevalt otse veevärgist peale - nii nagu Ilja lahendus. Sellega oli aga probleemiks veesurve kõikumine, sellest tingituna siis tilkumise kiirus varieerus suurtes piirides. Nii nagu Iljal, oli mulgi probleemiks ka kraani "tundlikkus".
Hetkel on aga valmis saamas uus lahendus, kus vesi voolab algul vahepaaki, kus on sarnane sisselaske klapp nagu on vetsupotis. Sealt edasi aga akvasse, nüüd on surve madal ja ühtlane nii et saab stabiilselt tilgutada, boonusena vesi seisab enne nii et ei mingeid mulle ega kloori pole vaja karta (tõsi, mul pole niigi kraanivees kloori) ning sinna saab doseerida ntx väetisi vms. Nüüd aga pean otsustama, kas hakata tilgutama pidevalt või siis taimeriga suuremate portsude kaupa. Mul on olemas kastmissüsteemides kasutatavad tilgutid, mis annavad ajaühikus kindla koguse vett - püsivalt tilgutamiseks liiga palju, aga intervallidena sobiks.
Teine lahendamist vajav probleem on aga tülikam - mitte kõik akvad ei oma ülevoolu otse kanalisatsiooni, lisaks on sinna voolikute vedamine tülikas, kuna asukoht teises ruumis. Ja ka läbiviiku ülevoolu jaoks pole. Et võimalik et kõige õigem on tellida uus läbiviiguga akva ja vana jätta katlaruumi karantiiniakvaks või siis üritada poolmuidu realiseerida.

_________________
http://akvarist.eu


Üles
 Teema pealkiri: Re: Automaatne veevahetus
PostitusPostitatud: Reede Mär 22, 2019 11:16 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
vanapagan kirjutas:
Äravool peaks ikka jämedama toruga olema muidu kui täis pahinaga peale tuleb siis ei jõua niipalju ära voolata ja võib uputus tulla. Mul sai ka liiga peenike 20mm aga teisel kastil tegin juba 32mm ja see tundub piisav olema. Veetaset saan muuta väljaspool oleva põlve keeramisega üles või allapoole.
Aga mugavaks läks küll see värk, pole vaja enam ämbrite ja voolikutega jamada.

Iljal pole see probleemiks, kuna tal tilgub vähehaaval. Sinu lahenduse puhul tuleb palju vett korraga ning jäme toru annab tõesti lisaturvalisuse. Seda veel, et 23 liitri vee lisamine pole sama mis 23 liitri vee vahetamine, sest "vana" vett enne ju ei eemaldata.

_________________
http://akvarist.eu


Üles
 Teema pealkiri: Re: Automaatne veevahetus
PostitusPostitatud: Reede Mär 22, 2019 11:42 
Akvarist

Liitunud: Teisipäev Veebr 23, 2016 08:02
Postitusi: 89
Pildid: 8
Asukoht: Elva
Nende tilkuvate klappidega võib juhtuda nii et ajapikku nad ei tilguta enam sellist kogust nagu algul ette nähtud ja väikese survega nad ei taha üldse toimida. Väga väikse tilkumisega on kahtlane kas veemõõtja ikka õiget kogust näitab siis ei teagi palju vett vahetab. Kui taimerit kasutada siis pole vaja survet madalamaks lasta niiet polegi vaja mingit vahepaaki. Kui poole minuti jooksul koos paari liitri veega peenikesi mulle viskab siis ega see ju halb ei peaks olema. Õhupump teeb ka sarnaseid mulle.

_________________
360 & 51


Üles
 Teema pealkiri: Re: Automaatne veevahetus
PostitusPostitatud: Reede Mär 22, 2019 11:46 
Akvarist

Liitunud: Teisipäev Veebr 23, 2016 08:02
Postitusi: 89
Pildid: 8
Asukoht: Elva
Rein kirjutas:
Seda veel, et 23 liitri vee lisamine pole sama mis 23 liitri vee vahetamine, sest "vana" vett enne ju ei eemaldata.

Vot sellega ongi küsimus et kui palju oleks siis hea vett vahetada. Kogust mul väga lihtne muuta taimeri pealt.

_________________
360 & 51


Üles
 Teema pealkiri: Re: Automaatne veevahetus
PostitusPostitatud: Reede Mär 22, 2019 04:52 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
vanapagan kirjutas:
Nende tilkuvate klappidega võib juhtuda nii et ajapikku nad ei tilguta enam sellist kogust nagu algul ette nähtud ja väikese survega nad ei taha üldse toimida. Väga väikse tilkumisega on kahtlane kas veemõõtja ikka õiget kogust näitab siis ei teagi palju vett vahetab. Kui taimerit kasutada siis pole vaja survet madalamaks lasta niiet polegi vaja mingit vahepaaki. Kui poole minuti jooksul koos paari liitri veega peenikesi mulle viskab siis ega see ju halb ei peaks olema. Õhupump teeb ka sarnaseid mulle.
Õhupumba mullid on paraku sootuks teistsugused mullid. Veevärgis on kõik surve all ja veetemperatuur madalam kui akvas, kui sealt vesi akvasse lasta siis soojemas ja väiksema survega vees hakkavadki mullikesed tekkima. Üldjuhul pole see probleemiks, aga mõnedel juhtudel väidetavalt on tulemuseks gaaside üleküllastatus vees ning tagajärjeks kalade gaasemboolia. Üks kodanik pöördus minu poole hiljuti murega, et tema kaladega peale veevahetust tekkisid kummalised lood, hakkasid sööstma sihitult siia-sinna, põrkasid vastu klaasi, siis jäid vertikaalselt vees seisma jms. Peale gaasemboolia ei oska millegagi seda seletada. Ja olen ka ise sarnast asja oma akvades kahel korral kogenud, viimasel korral kaotasin nii kaks kala. :( Võimalik et siin on mingi muu põhjus, kuid gaasemboolia on kõige tõenäolisem sümptomite järgi.

_________________
http://akvarist.eu


Üles
 Teema pealkiri: Re: Automaatne veevahetus
PostitusPostitatud: Reede Mär 22, 2019 05:03 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
vanapagan kirjutas:
Rein kirjutas:
Seda veel, et 23 liitri vee lisamine pole sama mis 23 liitri vee vahetamine, sest "vana" vett enne ju ei eemaldata.

Vot sellega ongi küsimus et kui palju oleks siis hea vett vahetada. Kogust mul väga lihtne muuta taimeri pealt.

No 400 liitrise akva korral minu arusaamist mööda on midagi sellist, et vahetatud saab 23/423*100=~5% veest. Kas seda on parasjagu, palju või vähe, on sootuks keerulisem küsimus. Kas on vähe või ei, on lihtne - nitraaditest ütleb. Kustmaalt alates on aga palju, on märksa segasem küsimus. Kas siis kui veearve hakkab näppe põletama? :)

_________________
http://akvarist.eu


Üles
 Teema pealkiri: Re: Automaatne veevahetus
PostitusPostitatud: Laupäev Mär 23, 2019 12:21 
Akvarist

Liitunud: Teisipäev Veebr 23, 2016 08:02
Postitusi: 89
Pildid: 8
Asukoht: Elva
Kõige hullem on et ei olegi seda veearvet mis näppe põletama hakkab, vesi tuleb ju maa seest omast kaevust. Ehk peab hakkama veekogust vähendama ja ootama et nitraadid tõusma hakkavad ja siis natuke juurde panema. Või mis üldse juhtub kui liiga palju vett vahetada?

_________________
360 & 51


Üles
 Teema pealkiri: Re: Automaatne veevahetus
PostitusPostitatud: Pühapäev Mär 24, 2019 02:37 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
https://www.hamzasreef.com/Contents/Cal ... Change.php on kalkulaator, mis näitab kui palju vett tegelikult vahetatud saab. Üle 15-20% päevas ma ilmselt ei läheks ilma vajaduseta.

_________________
http://akvarist.eu


Üles
 Teema pealkiri: Re: Automaatne veevahetus
PostitusPostitatud: Kolmapäev Nov 20, 2019 10:29 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Laupäev Jaan 08, 2005 06:26
Postitusi: 3519
Asukoht: Tallinn, Nõmme
Õhta!
Pöördusin tagasi oma kunagise mahtuvusliku veetaseme mõõtja disaini juurde ja otsustasin seda parandada. Töökaaslased on 3D-printimise fännid ja teevad täpselt sellise korpuse nagu vaja. Aga hea asja arendamiseks oleks vaja veidi infot (ma ise ei kasuta automaatset veevahetust).
- kui täpne peaks taseme mõõtja olema et tast kasu oleks? 1mm?
- saan sama skeemiga mõõta ka temperatuuri ja vee voolu kiirust kui vastavad andurid küljes. On seda reaalselt vaja?
- mis on väljund - mingi magnetklapi juhtimine? Millised parameetrid võiksid olla seadistatavad?
- kas oleks vaja ka nuti-pluti lahendusi a'la saadab SMSi või lausa mingi äpp?

Või jätkame pigem senist rada mööda?

Veljo


Üles
 Teema pealkiri: Re: Automaatne veevahetus
PostitusPostitatud: Neljapäev Nov 21, 2019 05:48 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
1 mm võiks olla piisav küll. Vee temperatuur esimesel hetkel tundus ebavajalik, aga kui järgi mõelda sisi hiljuti oli ühel kodanikul õnnetus, kus veevahetusel kuuma vee tõttu sai enamus elanikke hukka. Voolu kiirus - seda on tülikas mõõta ja palju kasu sellest ei näe.
Magnetklapi juhtimine ilmselt oleks jah mõistlik väljund.
Nutiplutiga sõltub sellest, kui keeruline seda teha on. Et kas mäng väärib küünlaid.

_________________
http://akvarist.eu


Üles
 [ 17 postitust ]  1, 2  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

PHPBB Archiver