foorum.akvarist.ee

Akvaariumihuviliste kohtumispaik


Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]



 [ 9 postitust ] 
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: led lambi kokkupanek
PostitusPostitatud: Teisipäev Veebr 10, 2015 07:49 
Akvarist

Liitunud: Laupäev Jaan 29, 2011 04:51
Postitusi: 28
Asukoht: Tallinn
Tere

Olemas ports 3W led lampe ning sooviks need akvaariumi lambiks ühendada. Oleks abi vaja toiteallika leidmiseks. Lambid sooviks jadaühendusega panna. Kuna füüsika meelest läinud ning netist otsides pakutakse erinevaid lahendusi siis küsiks siit nõu

pirn------- W -------mA ------- V

1. ------- 3 ------- 700 ------- 3,6-3,8
2. ------- 3 ------- 700 ------- 3,6-3,8
3. ------- 3 ------- 700 ------- 3,6-3,8
4. ------- 3 ------- 725 ------- 3-3,7
5. ------- 3 ------- 800 ------- 2-2,5

Vaja kaks lampi ehitada akvaariumide jaoks. Lambitel võib mitu toiteplokki olla.

lamp1 koosneks: 10*1. 5*4. 5*5.
lamp2 koosneks: 20*2. 10*4. 5*5. 5*3.

Tänud juba ette


Üles
 Teema pealkiri: Re: led lambi kokkupanek
PostitusPostitatud: Teisipäev Veebr 10, 2015 09:01 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Pühapäev Jaan 16, 2005 05:53
Postitusi: 1146
Pildid: 8
Asukoht: Harju/Tallinn
tööalaselt olen kokku puutunud jolly maxi seeriaga, konkreetselt (code: 122411
name: DC MAXI JOLLY US) ,mis pakub valikuvõimalusi tarbijate määramiseks ja juhtimiseks
http://www.tcisaronno.com/led-drivers-search/
üldiselt nii palju kui mina olen aru saanud peavad siis tarbijad olema ühesugused , kas siis kõik näiteks 700mA
või paned ketti, nii et saad kokku 48V,
Dip lülitilt said driveri tööreziimi valida.


Üles
 Teema pealkiri: Re: led lambi kokkupanek
PostitusPostitatud: Kolmapäev Veebr 11, 2015 04:59 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Teisipäev Jaan 17, 2012 06:19
Postitusi: 760
Pildid: 2
Asukoht: Tallinn (ja ülejäänud Eesti)
Kõige lihtsam oleks võtta toiteplokiks läpaka laadija. Need tavaliselt DC 19-28V 2-4 A. Kasutatult saab 10 euriga kätte, uued maksavad 20-30 euri.
Voltide järgi saad vaadata mitu ledi järjest panna saad, kus juures LEDide pinge peaks olema tsipa väiksem kui laadija output (n. laadija output 20V ,3,8x5=19V) See näide oleks päris hea. Amprid näitavad mitu sellist 5 ledist jada saad paralleelselt ühendada. Kui LED 700mA siis 2,5A väljundi puhul saad neid panna 3 tk. 3x0,7= 2,1A.
Seeriasse saad ühendada ainult ühesuguse vooluga LEDid. Kas 700mA või 800mA või siis piirad voolu kõige väiksema väärtuse peale. Siis saad ka 700mA ja 800mA segamini panna, kuigi siis 800mA täiel võimsusel ei tööta (töötab 700mA).

Nüüd juba oleneb sellest, mis nad sul tegema peavad. Kas lihtsalt taimeriga tööle minema või peaks olema ka mingi valguse reguleerimis võimalus.
Sellest olenevalt saad neid ühendada lihtsalt takisti ja lm317-ga (või lm350), mis minu arust kõige lihtsam võimalus neid juhtida või siis veidi keerulisema skeemiga, kus on võimalus ka dimmerdada või ostad valmis led kontrolleri. Valmis kontrollerid maksavad kuskil 30-50 euri.

Muidugi oleneb ka ledide kogu arvust radika suurus ja jahutus (passiiv/aktiiv). Enda kogemustest võin öelda, et 15x 3w ledide puhul minul oli juba vaja aktiiv jahutust. Mina hoian Ledide tempi 30-40 kraadi juures.


Üles
 Teema pealkiri: Re: led lambi kokkupanek
PostitusPostitatud: Neljapäev Veebr 12, 2015 04:38 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Dets 08, 2005 02:27
Postitusi: 475
Asukoht: Pärnu
andrep kirjutas:
Voltide järgi saad vaadata mitu ledi järjest panna saad, kus juures LEDide pinge peaks olema tsipa väiksem kui laadija output (n. laadija output 20V ,3,8x5=19V) See näide oleks päris hea. Amprid näitavad mitu sellist 5 ledist jada saad paralleelselt ühendada. Kui LED 700mA siis 2,5A väljundi puhul saad neid panna 3 tk. 3x0,7= 2,1A
.

Lihtsalt tööpinge järgi ei saa adapterit ja Lede omavahel sobitada. Mingisuguse tulemuse saab ja on kasutatav, aga powerledi jaoks õige toiteallikas peab olema fikseeritud väljundvooluga. Läptopi adapter on väga hea toiteallikas Led projektis kasutamiseks, aga adapteri ja Ledi (Led grupi) vahele tuleb leida sobivate parameeritega ballast (stabiilse voolu allikas). Läptopi adapter on stabiliseetitud väljundpingega ja ei tea ise voolu piiramisest midagi.

Ilma suurema aretamiseta võiks kasutada dimmeriga ballasti:

http://www.ebay.com/itm/Dimmable-IP67-Waterproof-50W-LED-Driver-Input-240v-DC30-36V-Output-1500mA-Dimmer-/140803519050?pt=AU_B_I_Electrical_Test_Equipment&hash=item20c88b324a

Pilt

Selle ballasti väljundisse tuleks siis ühendada paralleelselt 2 led ahelat 700...800ma kumbki. Oluline, et oleks identsed ahelad - sama hulk ja sama tüüp. Ledide hulk tuleb valida ballasti väljundpinge vahemiku järgi. Tegelikult kahe paralleelse ahela kasutamine ei ole töökindluse mõttes hea. Kui ühes reas 1 Led hävib (kristalli lühis või katkestus), jaguneb ballasti stabiliseeritud väljundvool ebaühtlaselt, katkestuse korral kogu vool terve ahela peale ja seda on siis täpselt 2 korda rohkem ettenähtust. Korrektne lahendus kasutada 700.. 800mA väljundiga ballasti igale reale eraldi, kallim küll, aga kokkuvõttes kindlam. 700...800mA Ledid sobivad koos järjestikku kasutada küll, ei ole märgatav erinevus. 700 ja 1500 ei sobi kokku panna, kuna max vool määratud väiksema Lediga ja võimsamast jääb nii pool kasutamata.

_________________
430L


Üles
 Teema pealkiri: Re: led lambi kokkupanek
PostitusPostitatud: Neljapäev Veebr 12, 2015 07:51 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Teisipäev Jaan 17, 2012 06:19
Postitusi: 760
Pildid: 2
Asukoht: Tallinn (ja ülejäänud Eesti)
Selle jaoks, et iga seeria läbi ei põleks tuleks lisada ju igale seeriale takistid, et pinge kunagi ei ületaks näiteks 700mA (olenevalt ledide ampritest)? Muidugi minul on suht algteadmised elektroonikas ja võin ka eksida. Nagu aru saan siis takisti toimib nagu piirajana, mis hakkab tööd tegema siis kui vool või pinge ületab arvutusliku piiri.

Minu arvates saab läpaka toidet kasutada, selleks ma kirjutasingi erinevad lahendused sinna järgi. LM317 on minu arust üks kõige lihtsamaid võimalusi voolu stabiliseerida, ma ei väida, et ka kõige efektiivsem (selleks, et see võimalikult efektiivne on peab olema toiteallika väljund võimalikult sarnane kogu led rea pingele, st. mida suurem erinevus seda rohkem energiat läheb soojusena LM317 kaudu raisku). Aga on ka keerulisemaid, see on kõige lihtsam viis.

Vabandan aga ma pole esimene kord korralikult lugenud ja alles nüüd avastasin, et sul on soov teha umbes 60w ja 120w led lamp. Need nõuavad päris head jahutust. Minul on 39W (13x3wled) 4mm paksuse 185 x 400mm alumiinium plaadil ja ilma ventikata ei jahuta ära, ventikaga suudan hoida temperatuuri alla 38 C.


Üles
 Teema pealkiri: Re: led lambi kokkupanek
PostitusPostitatud: Neljapäev Veebr 12, 2015 09:45 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Dets 08, 2005 02:27
Postitusi: 475
Asukoht: Pärnu
LM317 on sisu poolest reguleeritav eeltakisti, lineaarne pingeregulaator ja seda saab kasutada väikeste võimsuste juures. (soojeneb palju, ei stabiliseeri voolu, vaid pinget). Loomulikult on igasugune takisti voolu piiraja, seda kasutataksegi Led ribade juures, kus iga 3tk Ledi kohta on nende juures eeltakisti voolu piiramiseks, nii et 12V toite juures õige tugevusega vool oleks. Powerledi kasutamisel on töövool juba suurem ja lihtne passiivtakistus ei sobi enam. (LM317 on pöhimõttelt pooljuhi peale ehitatud reguleeritav takisti, mis suudab hoida väljundi peal stabiilset pinget.

Tsiteeri:
takisti toimib nagu piirajana, mis hakkab tööd tegema siis kui vool või pinge ületab arvutusliku piiri.
selles lülituses takisti töötab kogu aeg ja kulutab ülearust energiat. Takistit ei saa kasutada kaitsmena, mis Ledi läbipõlemisest hoiaks.

Ühe proovitud Led valgustuse järgi saan öelda, et 90¤15cm alumiiniumplaat saab passiivjahutusena hakkama 100W Led valgustuse jahutamisega. Cree ledid olid seal, mis on hea kasuteguriga. Selle põhjal tekib mingi ettekujutus vajalikust pinnast. Ventilaatoriga ei ole seda töökindlust, siis vaja mingeid temp. kontrolliga lüliteid lisaks.

_________________
430L


Üles
 Teema pealkiri: Re: led lambi kokkupanek
PostitusPostitatud: Reede Veebr 13, 2015 08:59 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Laupäev Jaan 08, 2005 06:26
Postitusi: 3519
Asukoht: Tallinn, Nõmme
LM317 saab kasutada ka voolustabilisaatorina aga kõik muud mainitud pahad küljed jäävad kehtima. Ei soovita.


Üles
 Teema pealkiri: Re: led lambi kokkupanek
PostitusPostitatud: Reede Veebr 13, 2015 10:21 
Akvarist

Liitunud: Laupäev Jaan 29, 2011 04:51
Postitusi: 28
Asukoht: Tallinn
lugesin õpetused läbi ja surfasin internetis ning leidsin sellised asjad:

1. trafo peaks sobima 6 700ma lambi jaoks? panen lihtsalt kaablid otsa ning pistikupessa?

2. trafo 2 peaks sobima 10 700ma lambi jaoks?

kummalgi kasutaks siis ühte rida jadaühendust.


Üles
 Teema pealkiri: Re: led lambi kokkupanek
PostitusPostitatud: Reede Veebr 13, 2015 11:09 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Dets 08, 2005 02:27
Postitusi: 475
Asukoht: Pärnu
Tsiteeri:
leidsin sellised asjad:


tundub väärt materjal ja hind ka tegelikult parim, mida tahta võiks. Osa LED ballaste samast kohast on ka dimmerdatavad. Kui juba sellise tagasihoidliku kulutusega saab powerledid käima, ei peaks LED valguse ehitamisega muret üldse olema. Ainult kättevõtmise asi.

bobik kirjutas:
lihtsalt kaablid otsa ning pistikupessa?


nii see peaks käima, enam lihtsamalt ei ole võimalik.

_________________
430L


Üles
 [ 9 postitust ] 

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

PHPBB Archiver