foorum.akvarist.ee

Akvaariumihuviliste kohtumispaik


Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]



 [ 10 postitust ] 
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: LED T8
PostitusPostitatud: Teisipäev Dets 16, 2014 11:04 
Akvarist

Liitunud: Teisipäev Mär 03, 2009 10:18
Postitusi: 77
Pildid: 4
Asukoht: L-Virumaa
Silmasin Ehitajate tänava Effex´is näidisena sellist toru- LED T8, 220-240V, 18W, 6000K. Toru ise oli 1200mm. pikk ja oli täiesti luminofoortoru sarnane. Toru oli paigaldatud kahe lambiga valgustisse ja põleski seal tavalise luminofoori kõrval. Sama pikkusega tavalise T8 võimsus on teatavasti 36W, nii et voolu tarbimiselt kokkuhoid ilmne. Küll aga tuleb selle vidina ostmisel teha suurem väljaminek- toru hinnaks on 44€. Jääb vaid loota, et see ei "väsi" aasta-paariga, nii nagu tavaline T8. Jäi kahjuks küsimatta, miks see toru käivitub vaid vana süstemiga(starter-drossel). Küll aga pidi kohe-kohe Philipsilt turule tulema ka variant, mille käivitab elektrooniline ballast. Minu jaoks jäi asi natuke segaseks, sest tavaline T8 süttib ju mõlemaga. Selle teema valdajad võib-olla oskavad asja selgitada. Küll aga väga hea variant laiskadele(nagu mina), ilma ajusid ragistamatta, keerata pesast välja aegunud luminofoortoru ja panna asemele kaasaegne LED.
Tallinnas oli poes vaid näidis, kuid Tartus pidi kaks toru ka saadaval olema.
Võib-olla on tegu juba tuntud tootega, aga minu jaoks uue asjaga. Usun, et ka paljud teema lugejad pole asjast kuulnud.
Hea, kui keegi on seda toodet juba kasutanud ja oskab asjast ka asjalikumalt rääkida.

_________________
400l, Eheim2028, Eheim2224, sooj. Eheim 150W, taimed ja vikerkalad


Üles
 Teema pealkiri: Re: LED T8
PostitusPostitatud: Kolmapäev Dets 17, 2014 01:06 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede Veebr 22, 2013 04:27
Postitusi: 294
Pildid: 3
Asukoht: Tallinn
LED torud on praegu mõtettu.

1. Lumenite järgi nad on kehvad. Tavaline lum. toru annab välja 3350 lm. LED Annan umbes 1650lm.
2. Elu aeg. Tavaline toru elab 20 tuhat tundi ja maksab 6-10 eurot. LED elab 30 tuhat tundi ja maksab 44-50 eurot.
3. Saab kasutada ainult mehaaniliste ballastiga mis on mõttetu kuna kõik uued Lampid töötavad elektrooniliste ballastiga.
4. Hind
5. isegi kui nad ehitavad ledid mi põleksid 50 tuhat tundi ja rohkem nad on mõttetu sest pirnid lähevad akvas sittaseks ja vajavad iga aasta vahetamist.
6. Energia säästmine on kaa mõtetu. Kui sul põlevad lambid 8 tundi päevas sa säästad aasta jooksul kuskilt 8 eurot.

Led pirnid E27 ja GU10 on küll head aga torud on uus toote ja veel vajab arendamist.

_________________
Akvad:450, 350l, 240l, 180l, 100l, 64l, 54l, 20l, 18l.
Elanikud: Malawi cichlidid


Üles
 Teema pealkiri: Re: LED T8
PostitusPostitatud: Kolmapäev Dets 17, 2014 01:44 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
See üldistus nüüd küll 100% tõsi pole. LED torusid on üsna mitmesugusid - ntx ka selliseid, millele mingit ballasti vahele pole vaja panna. Ka mainitud 50 tuhat tundi täiesti saadaval (vähemalt spetsifikatsiooni järgi, kas ka tegelikult, ei tea). Mustaks läinud torud saab ära puhastada, katlakivi saab maha äädikaga. Ja ka lm/W on täitsa kobe, headel LED-idel vähemalt sama hea või isegi parem kui headel luminofoortorudel. Ja kui ikka LED toru võimsus on märgatavalt väiksem kui luminofoortorul, siis loomulikult tuleb ka valgust välja vähem - lm/W võib aga olla seejuures isegi parem. Ei viitsi unise peaga pikalt otsida, vt. ntx http://www.ebay.com/itm/ECO-NEW-14W-T8- ... 3f41411a56 Tõsi, konkreetsel eksemplaril on lm/W suhe tiba niru, kui otsida, leiab ehk ka etemaid.
Aga tõsi on see, et LED torusid on mitmesuguseid ja ka mitmesuguse hinnaga, ostes on vaja pisut teada, mida vaadata.
Nende torude põhiline point ongi see, et saab vana olemasoleva valgusti imelihtsalt ümber ehitada.
Kes natuke osavam, leiab muidki variante.
Aga Effexist seda veel ostma ei läheks. Hetkel kui tahaks LED torusid, on veel mõttekam netist tellida. LED prožektoreid on aga juba mõttekam koha pealt osta, kohe käes ja garantii ka olemas. Ka alumiiniumprofiili sees LED-e olen juba siin müügil näinud, eks mõne aja pärast jõuavad ka mõistliku hinnaga LED torud ilmselt siin müüki.

Update: Vaatasin pisut ringi, ntx selline hakkas silma: http://www.aliexpress.com/item/Free-shi ... 32772.html
Length: 1.2m
LED Chip Brand: Epistar
Average Life (hrs): 50000
Voltage: 90-260V
Color Temperature: Cool White(5500-7000K)
Power: 24w
Luminous Flux (LM): 2500-2700lm
LED Efficiency: >120 lm/w (näidake palun nii ilusate numbritega luminofoortorusid)
Hind kõigest € 9,98
On vaid üks "pisike" viga - nad müüvad vaid 50 kaupa, sel juhul ka tasuta saatmine. :) Tasub äkki Effexile vihjata? ;)


Üles
 Teema pealkiri: Re: LED T8
PostitusPostitatud: Kolmapäev Dets 17, 2014 09:34 
Akvarist

Liitunud: Esmaspäev Mär 17, 2008 09:44
Postitusi: 208
Pildid: 3
Asukoht: Tallinn
Järsku keegi "teadja" oskab tehniliselt põhjendada (va põhjendus, et tavatarbijal nii mugavam valgusallikaid olemasolevas valgustis vahetada) miks LED torudele üldse klassikalist (elektroonset või magnetilist) ballasti vaja on?
:D


Üles
 Teema pealkiri: Re: LED T8
PostitusPostitatud: Kolmapäev Dets 17, 2014 09:45 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Pühapäev Jaan 16, 2005 05:53
Postitusi: 1146
Pildid: 8
Asukoht: Harju/Tallinn
mina olen kohanud siiani selliseid LED T8 valgusallikaid, millede kasutuselevõtt tähendas valgusti skeemi ümberehitust.
See tähendab vajalik oli puhas 230V emmale-kummale toru otsale.
Igasugused ballastid, starterid pole vajalikud.


Üles
 Teema pealkiri: Re: LED T8
PostitusPostitatud: Kolmapäev Dets 17, 2014 10:00 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
mx kirjutas:
Järsku keegi "teadja" oskab tehniliselt põhjendada (va põhjendus, et tavatarbijal nii mugavam valgusallikaid olemasolevas valgustis vahetada) miks LED torudele üldse klassikalist (elektroonset või magnetilist) ballasti vaja on?
:D

No ütlesid juba ise põhjenduse ära ju. :) Mitte just väga nutikaid lõppkasutajaid on hulgakaupa, vaevalt siin üldse muud põhjendust olla saab.
Suurem osa LED torusid läheb õnneks siiski otse 85-265V taha.

_________________
http://akvarist.eu


Üles
 Teema pealkiri: Re: LED T8
PostitusPostitatud: Kolmapäev Dets 17, 2014 08:12 
Akvarist

Liitunud: Teisipäev Mär 03, 2009 10:18
Postitusi: 77
Pildid: 4
Asukoht: L-Virumaa
LED T8´st ei teadnud ma tõesti siiani midagi, sellepärast kirjutasingi lihtsalt infoks. Päris kindlasti poleks ma seda toru ostnud, kui see ka saadaval oleks olnud. Esiteks liiga kõrge hind. Teiseks pole üldse vahet, kas akvat valgustab see konkreetne näidis, või tavaline T8, sest valgustab samuti igas suunas ja vajalik ikkagi reflektor. Ka ei tekita see toru põledes valguse ja varjude mängu vees, nii nagu seda teevad tavalised suunatud valgusega ledid. Energiasäästul pole ka minu jaoks eriti jumet. Minu arvates on mõttetu vahetada tavalised T8-d selliste ledide vastu. Kes aga leiab mõtte, siis igaüks teeb ju valikuid, ja ise, ja kogu mu esimene jutt oligi lihtsalt info ühest võimalikust valikust, mida võib-olla mõni huviline lihtsalt ei tea.
Müüjalt jõudsin küsida vaid ühte- kas selle toru käivitamiseks on ka spetsiaalset seadet tarvis? Sain vastuseks, et mehaanilist.
Ta võis midagi segamini ajada, või ei tea ta asjast ööd ega mütsi- mine sa võta kinni.
Reinu viimasel lingil olev toru aga pakub vägagi huvi. Olen natuke skeptiline, kas nad kohe ühe soovija kahe toru pärast tervet kasti omale lattu seisma tellivad. Kui jälle sinna satun, teen igaljuhul juttu, kui keegi pole juba varem neid ära rääkinud.
Tänan kõiki vastajaid ja otse loomulikult võib teemat edasi arutada-arendada.

_________________
400l, Eheim2028, Eheim2224, sooj. Eheim 150W, taimed ja vikerkalad


Üles
 Teema pealkiri: Re: LED T8
PostitusPostitatud: Kolmapäev Dets 17, 2014 09:20 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
Iljaa kirjutas:
LED T8´st ei teadnud ma tõesti siiani midagi, sellepärast kirjutasingi lihtsalt infoks. Päris kindlasti poleks ma seda toru ostnud, kui see ka saadaval oleks olnud. Esiteks liiga kõrge hind.

Just, sellise hinnaga pole küll mõtet.
Iljaa kirjutas:
Teiseks pole üldse vahet, kas akvat valgustab see konkreetne näidis, või tavaline T8, sest valgustab samuti igas suunas ja vajalik ikkagi reflektor.

Suuremal osal LED torudest on valgus suunatud ühes suunas ja reflektoreid pole vaja.

_________________
http://akvarist.eu


Üles
 Teema pealkiri: Re: LED T8
PostitusPostitatud: Reede Dets 19, 2014 08:56 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Laupäev Jaan 08, 2005 06:26
Postitusi: 3519
Asukoht: Tallinn, Nõmme
Võimalik, et mainitud LED-torud nõuavad ballasti lihtsalt seepärast, et kasutaja saaks toru mugavalt endise T8 või T5 vastu vahetada - ei pea midagi ringi tegema. Ja selle nimel võib toru sisu skeemist olla säästetud mõni komponent.
On tõsi, et LEDid kiirgavad valgust ainult ettepoole aga antud torus VÕIVAD nad olla paigutatud nii, et valgustaks igas suunas. Et ei peaks vaatama, mispidi toru sisse torkad. Kõlab küll totralt...


Üles
 Teema pealkiri: Re: LED T8
PostitusPostitatud: Reede Dets 19, 2014 05:17 
Akvarist

Liitunud: Teisipäev Mär 03, 2009 10:18
Postitusi: 77
Pildid: 4
Asukoht: L-Virumaa
Just nii totter see toru oligi, et kiirgas igas suunas. Eemalt vaadates ei saanud aru, et led. Põles koos tavalise T8´ga ühes ja samas valgustis. Läksin lihtsalt toru tehnilisi andmeid uurima ja nii ma seda nägingi. Kuidas need juhtmed valgustis ühendatud olid, jäigi saladuseks.
Seda toru võib ka Effex´isse vaatama minna. Usun, et ta on seal näidisena väljas veel pikalt.

_________________
400l, Eheim2028, Eheim2224, sooj. Eheim 150W, taimed ja vikerkalad


Üles
 [ 10 postitust ] 

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

PHPBB Archiver