foorum.akvarist.ee

Akvaariumihuviliste kohtumispaik


Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]



 [ 16 postitust ]  1, 2  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: LEDriba põles maha !!!
PostitusPostitatud: Kolmapäev Veebr 05, 2014 02:32 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede Juul 16, 2010 10:42
Postitusi: 223
Pildid: 1
Asukoht: Pärnu/Tallinn
Täna sai pisut oma akva valgustust kohendatud ja mõned ledribad juurde panna aga juhtus nii, et pool tundi pärast valgusti tööle panekut, tundsin kõrbe lõhna ja akva kaanest tuli tossu :shock:

Suitsevalt põles üks ledriba (mis oli enne tänast paigaldatud ja põlenud jupp aega). Panen ka pildid. Samas eelnevate töödega lisasin ainult mõne vati ja kokku on seal 53W. Uus oli adapter, mis on 5A. Eelmine oli 2A. Kui nüüd vaadata siis põlenud on takistid. Samas on isolatsiooni vahel kondentsvesi, seda enne ei olnud. Milles asi oli?

Kas keegi oskaks rahustada, et kui selle jupi LEDe ära vahetan siis homme mu maja maha ei pole, kui tool olen [-o<


Attachments:
P2050027.JPG
P2050027.JPG [ 88.3 KB | Vaadatud 363 korda ]
P2050025.JPG
P2050025.JPG [ 95.51 KB | Vaadatud 363 korda ]
P2050024.JPG
P2050024.JPG [ 100.75 KB | Vaadatud 363 korda ]

_________________
https://sites.google.com/site/andryakvaarium/
Üles
 Teema pealkiri: Re: LEDriba põles maha !!!
PostitusPostitatud: Kolmapäev Veebr 05, 2014 06:05 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Laupäev Jaan 08, 2005 06:26
Postitusi: 3519
Asukoht: Tallinn, Nõmme
Adapteri pinge võiksid üle mõõta. Koormatuna ja muidu.
Arvatavasti rikkus vesi mõne LEDi mis läks lühisesse ja tekitas selles sektsioonis liiga suure voolu. Lõika lihtsalt põlenud jupp vahelt välja ja juhtmed asemele.


Üles
 Teema pealkiri: Re: LEDriba põles maha !!!
PostitusPostitatud: Kolmapäev Veebr 05, 2014 07:21 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede Juul 16, 2010 10:42
Postitusi: 223
Pildid: 1
Asukoht: Pärnu/Tallinn
Nii, nüüd on firmas käidud, mis mulle ledid müüs ja esialgne tõde ehk teada. Firma tunnistas esiteks praaki ja andis uue lediriba, teiseks tegin mina natuke riskantse ühenduse, kui ühendasin suuremad kivid väiksematele otsa. Õige oleks olnud algul suuremad kivid ja siis väiksemad ledid. Kuid kuna ma maja mahapõlemist siiski pelgasin, vahetasin väiksemad ribad ka suurtemate vastu ära. Nii et, nüüd kõik ühesugused 5x0.7m 14W LEDi kokku 49W. Adapter sai ka firmas üle mõõdetud ja see on korras. Loodan, et pääsesin ehmatusega.

_________________
https://sites.google.com/site/andryakvaarium/


Üles
 Teema pealkiri: Re: LEDriba põles maha !!!
PostitusPostitatud: Esmaspäev Veebr 17, 2014 05:46 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Kolmapäev Juun 02, 2004 12:08
Postitusi: 139
Asukoht: Sikupilli
Täiesti offtopic aga ma kasutan neid ledisid köögis ja mujal elamises, akvani pole jõudnud kuid kokku erinevatel aegadel erinevatest kohtadest ostetud 5-st ribast on 4 silmnähtavalt tuhmid, osad ledid vahepeal ei põle. Kõik olid kasutuses olnud 1-3 kuud kui tuhmiks lõi kogu riba. On olnud mul nii veekindlaid kui mitteveekindlaid ribasid. Selle tuhmiks löömise pärast ei olegi akvasse hakanud neid panema.

_________________
200L + 50L


Üles
 Teema pealkiri: Re: LEDriba põles maha !!!
PostitusPostitatud: Esmaspäev Veebr 17, 2014 07:55 
Akvarist

Liitunud: Esmaspäev Apr 23, 2012 02:31
Postitusi: 95
Pildid: 1
Asukoht: Harjumaa
Kui saladus pole palju sul see valgustus maksma läks ?


Üles
 Teema pealkiri: Re: LEDriba põles maha !!!
PostitusPostitatud: Teisipäev Veebr 18, 2014 02:12 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Laupäev Jaan 08, 2005 06:26
Postitusi: 3519
Asukoht: Tallinn, Nõmme
Algsele postitajale: kasulikum on ühendada ribad paralleelselt, mitte järjest, üksteise kaudu. Siis jaguneb vool ühtlasemalt mitte ei koorma kõigi ribade vaskradasid. See võib ka 1 põhjus olla, miks asi põles.


Üles
 Teema pealkiri: Re: LEDriba põles maha !!!
PostitusPostitatud: Kolmapäev Veebr 19, 2014 03:14 
Akvarist

Liitunud: Teisipäev Mär 06, 2012 01:51
Postitusi: 133
Pildid: 1
Asukoht: Tartu
Ostsin 5m 5050 led riba ja 2 adapterit , kokku postikuluga 42 euri.
sellega saan siis loodetavasti 2 110l akvat ära valgustatud. eks näeb , homme läheb ühendamiseks.

Felch ,mismoodi see paralleelselt ühendamine käib? mul pole elektriasjandusest õrna aimugi..


Üles
 Teema pealkiri: Re: LEDriba põles maha !!!
PostitusPostitatud: Kolmapäev Veebr 19, 2014 09:01 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Laupäev Jaan 08, 2005 06:26
Postitusi: 3519
Asukoht: Tallinn, Nõmme
Ühendamise võimalused:
http://parsek.yf.ttu.ee/~felc/ledcon.png

Pilt on illustratiivne ;) - ma ei joonistanud mõlemat juhet välja, saate aru küll.
Järjestikühenduse puhul on see paha asi, et 1. riba alguseosa radu läbib kõigi LEDide vool. Kui neid on palju, võib vool minna liiga suureks ja rajad hakkavad kärssama. Eriti veel siis kui toode juba algselt veidi hiinakas.

Tipi akva kaande monteerisin ca 4m sarnast LED riba: valgust jäi väheks ! Tellisin juurde aga hetkel ei saa rohkem testida kuna akva (kasutatud) hakkas lekkima ja pidin ta täiesti tühjaks tegema.
LED_riba alguses oli peale paari päeva juba sic !) näha 2 LEDi, mis ilmselt kohe maha põlevad. Enne proovisin sama riba juppi kodus väikese 5-l purgi peal. Peale 1 kuud tööd oli praktiliselt kõigi LEDide suur heledus kuhugi kadunud. Hiilgaseid kergelt roheka tooniga.
Paar aastat tagasi pandi Nõmme keskuse ette suure hurra saatel üles LED-tänavavalgustid. Paari kuu möödudes oli ka nende heledus tugevasti kahanenud (tekkis rohekas toon), mitmed elemendid kustusid hoopistükkis. Siis osteti ilmselt korralikud isendid asemele ja arvatavasti mitte idamaist päritolu...
Saast...


Üles
 Teema pealkiri: Re: LEDriba põles maha !!!
PostitusPostitatud: Kolmapäev Veebr 19, 2014 01:38 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede Juul 16, 2010 10:42
Postitusi: 223
Pildid: 1
Asukoht: Pärnu/Tallinn
MInu LEDis töötavad nüüd täitsa normaalselt. Ei soovita jah panna neid silikoonitud ribasid, need lähevad niiskuses tuhmiks. Suuremate kividega 5050 ribad on lahtiselt plasttorus, kui otsad kenasti kuumaliimiga ära hermetiseerida ei juhtu midagi.

_________________
https://sites.google.com/site/andryakvaarium/


Üles
 Teema pealkiri: Re: LEDriba põles maha !!!
PostitusPostitatud: Kolmapäev Veebr 19, 2014 01:40 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Veebr 17, 2005 10:19
Postitusi: 930
Pildid: 0
Asukoht: Tallinn
Felc, kui siin juba harimiseks läks, siis kas vastavalt ühendamisele, ei peaks toide ka natuke erinema?

_________________
"Eestikeelsed kalanimed massidesse" projekt
Minu akvaariumid


Üles
 Teema pealkiri: Re: LEDriba põles maha !!!
PostitusPostitatud: Kolmapäev Veebr 19, 2014 02:40 
Akvarist

Liitunud: Esmaspäev Apr 23, 2012 02:31
Postitusi: 95
Pildid: 1
Asukoht: Harjumaa
Ok , ja kas külm valgus või soe valgus ?


Üles
 Teema pealkiri: Re: LEDriba põles maha !!!
PostitusPostitatud: Kolmapäev Veebr 19, 2014 04:08 
Akvarist

Liitunud: Teisipäev Mär 06, 2012 01:51
Postitusi: 133
Pildid: 1
Asukoht: Tartu
Külm ikka , taimed ei kasva sooja valgusega.


Üles
 Teema pealkiri: Re: LEDriba põles maha !!!
PostitusPostitatud: Kolmapäev Veebr 19, 2014 05:30 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
Joker kirjutas:
Külm ikka , taimed ei kasva sooja valgusega.

Siin ma nii kategooriline poleks...

_________________
http://akvarist.eu


Üles
 Teema pealkiri: Re: LEDriba põles maha !!!
PostitusPostitatud: Neljapäev Veebr 20, 2014 10:34 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Laupäev Jaan 08, 2005 06:26
Postitusi: 3519
Asukoht: Tallinn, Nõmme
p6lts kirjutas:
Felc, kui siin juba harimiseks läks, siis kas vastavalt ühendamisele, ei peaks toide ka natuke erinema?

Miks peaks? Ma vist seletasin halvasti...
Ühesõnaga...
pinge on ikka seesama 12V (tüüpiliselt). Olgu akva kaas nt. 1m pikk ja lõikame sinna alla 4riba a' 1m. Mõte selles, et juhtmeid oleks targem ühendada nii, et igale ribale lähevad oma pluss ja miinus mis saavad kokku toiteblokis või selleni viivas juhtmes.
Loomulikult võib ühendada ka nii, nagu fotodel aga piisavalt pikkade ribade puhul võib koormus kasvada suureks ja selles toiteallikale lähima riba alguse sisemised vaskrajad saavad kogu voolu enda kanda ning võivad maha põleda.
Ehk siis igale ribale oma juhe ühte ühenduspunkti kust läheb edasi "paks" kaabel toiteallikasse.
Iseenesest ei peaks voolud olema eriti suured (5m 5050 hiinakaid tarbis ca 2,5A) kuid küllap nad optimeerivad kõige pealt ja...see pole pikas perspektiivis erit hea.
Kas nüüd seletasin paremini ?


Üles
 Teema pealkiri: Re: LEDriba põles maha !!!
PostitusPostitatud: Neljapäev Veebr 20, 2014 10:56 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Laupäev Jaan 08, 2005 06:26
Postitusi: 3519
Asukoht: Tallinn, Nõmme
Vist läks ikka segaselt...
Oletame, et meil on vaja üles riputada 3 sangpommi ( a' 32 kg). Võime seda teha, sidudes nad kõik ühe tugeva nööri külge kuid nööri alguse osa saab enda kanda ilmselt 3*32 kg raskuse. Hüpaku meie kass akva kaanelt nöörile et natuke mängida. Kui nöör on oma suutlikkuse piiril, siis ta ilmselt katkeb ja kass võib haiget saada. Seda me ei taha.
Samas võime ka iga pommi oma individuaalse nööriga ühise konksu otsa riputada. Üsna ilmselt on siis iga nööri kanda vaid 32kg, mis on oluliselt vähem kui 3*32 kg !
Sama lugu on nende LED-ribadega. Kui nöör (riba materjali sisemine rada) peab vastu, on kõik kena. Aga hiinakad optimeerivad. Ja muude tootjate asjad on tehtud ikkagi hiinas...
Ja üldse on kenam inimesi ja ka materjale mitte üleliia koormata :)


Üles
 [ 16 postitust ]  1, 2  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

PHPBB Archiver