foorum.akvarist.ee

Akvaariumihuviliste kohtumispaik


Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]



 [ 12 postitust ] 
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Hädas välisfiltriga
PostitusPostitatud: Teisipäev Nov 19, 2013 10:03 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Pühapäev Nov 27, 2005 05:06
Postitusi: 394
Pildid: 12
Asukoht: Harjumaa
Ostsin augustis oma 240l akvale uue välisfiltri Eheim professionel II. Umbes 3 nädalat töötas korralikult, siis muutus flöödist väljuv veehulk väheseks, mis andis märku, et filtrivatt vajab vahetust. Mõne nädala pärast oli sama lugu. Augustist tänaseni olen vahetanud filtrivatti juba 6 korda. Vahepeal puhastasin ka flööti ja torusid. Sisefiltrit (koos akvaga komplekteeritut) puhastasin kord kuus, kui sedagi. Millegipärast tundub mulle, et ka vee liikumine akvas on tugev ainult flöödi juures (ehk liigagi), akva teises otsas vesi praktiliselt nagu seisab. Voolutugevust lisades puhub ta mul taimed loogu nagu Pärnu rannamännid.
Sisefiltri voolujuga oli mul suunatud piki tagaseina ja liigutas vett kenasti. Flööt on ühes otsaseinas ja suunatud piki veepinda pisut diagonaalis allapoole.
Kas probleem võib olla selles, et mul on liiga palju taimi, mis takistab vee liikumist?
Ja kas filtri kiire saastumine on kuidagi seotud mullapõhjaga minu akvas, mistõttu ma ei sifooni põhja rohkem, kui ainult toitmiskohast?
Ja veel: peale viimast filtri puhastust on hakanud ta aegajalt "turtsuma", tundub, et vist õhk on vahel? Kas peaks kõik lahti võtma ja uuesti alustama?
Kui nüüd keegi viitsiks sellele hädaldamisele vastata, oleks kena :)

_________________
240l elustaimed; tavalised eluspoegijad, corydorased, otod, pärlguraamid, neoontetrad, f-SAE, ancistrused, tornteod ja teosööjad.


Üles
 Teema pealkiri: Re: Hädas välisfiltriga
PostitusPostitatud: Kolmapäev Nov 20, 2013 12:19 
Moderator

Liitunud: Kolmapäev Jaan 25, 2006 01:18
Postitusi: 705
Pildid: 10
Asukoht: Tallinn
See filtrivatt viska välja, kui just ei tahagi iga paari-kolme nädala tagant filtrit lahti võtta.
Kui tahad, siis võid vee sissevõtu toru otsa panna mingi filtrisvammi (poodides müügil nn svammfiltri svammid, mi tavaliselt silindri kujuga).
Siis seda svammi loputadki iga veevahetuse korra ajal. Aga saab ka ilma selle svammita hästi hakkama.
Kui turtsub, siis kusagil õhk sees, see tuleks ikka välja saada


Üles
 Teema pealkiri: Re: Hädas välisfiltriga
PostitusPostitatud: Kolmapäev Nov 20, 2013 08:00 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
Lisaks on Eheimil olemas spetsiaalne eelfilter, mis käib välisfiltri sissevõtuvooliku otsa: https://www.eheim.com/en_GB/products/ac ... _prefilter

_________________
http://akvarist.eu


Üles
 Teema pealkiri: Re: Hädas välisfiltriga
PostitusPostitatud: Kolmapäev Nov 20, 2013 11:35 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Laupäev Juun 18, 2011 04:46
Postitusi: 1058
Pildid: 0
Asukoht: Saue
Äkki paned täpsema filtri margi?
Endal 180L akvas pro II 2028 puhastanud olen aastas paar korda
kus see filtrivatt sul seal filtris asetseb? vaata juhendit, et see asuks ikka õiges kohas filtris

_________________
180L https://sites.google.com/site/akva2011/
aqadvisor


Üles
 Teema pealkiri: Re: Hädas välisfiltriga
PostitusPostitatud: Kolmapäev Nov 20, 2013 07:26 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Pühapäev Nov 27, 2005 05:06
Postitusi: 394
Pildid: 12
Asukoht: Harjumaa
Käisin täna Tartu mnt poes ja sain sealt ka selgitust. Võtan kõik uuesti lahti ja alustan algusest. Igasugu väikesi vigu olen teinud: ei valanud vana vett välja, kui puhastasin, aga oleks pidanud, ainult bakteripallid peab vanas vees läbi loputama; sain kuidagi aru, et voolutugevust võib kaanel olevast sulgurkangist reguleerida, aga ei tohi-see peab olema lõpuni lükatud ja flööt ei pea kogu aeg veest väljas olema vaid seda võib peale õhu eraldumist ka vee alla panna, kasvõi vertikaalselt, vooluvõrku ei tohi enne panna, kui kanister on korralikult täis jooksnud (peab pumpama-see pump käib kuidagi väga raskelt) jne. jne.
Ühesõnaga, kõik algaja rumalused ikka auga läbi tehtud :oops:

Filtri mark on 2026 (Eheim profi) ja filtrivatiks nimetasin seda kõige pealmist valget matikest. Kokku oli kõik õigesti pandud.
Selle eelfiltri asja võtan teadmiseks.
Tänud vastajatele!

_________________
240l elustaimed; tavalised eluspoegijad, corydorased, otod, pärlguraamid, neoontetrad, f-SAE, ancistrused, tornteod ja teosööjad.


Üles
 Teema pealkiri: Re: Hädas välisfiltriga
PostitusPostitatud: Neljapäev Nov 21, 2013 08:53 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Laupäev Jaan 08, 2005 06:26
Postitusi: 3519
Asukoht: Tallinn, Nõmme
Eelfilter on üsna kasulik aga ta läheb samuti umbe ja nt. sodi kogunemist torudesse ta ikkagi ära ei hoia.Tööaeg pikeneb vaid veidi.
Miskipärast on mul üsna sarnane olukord - välisfiltrit tuleb puhastada vähemalt korra kuus, et sealt vesi üldse läbi käiks.
Põhiline takistus on just sodi torudes ja filtri kaanel olevates kraanides - need ummistuvad 1. järjekorras. Kuidas saavutatakse normaalne töö nt 6 kuu või veelgi pikema aja vältel (nagu siin mõned väidavad), jääb mulle küll mõistatuseks.
Filter Eheim 2222.

PS. Minu "eelfilter" on isetehtud: jupike õigesse mõõtu lõigatud švammi filtri sissevõtu toru otsas olevas kopsikus.


Üles
 Teema pealkiri: Re: Hädas välisfiltriga
PostitusPostitatud: Reede Nov 22, 2013 11:43 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Laupäev Juun 18, 2011 04:46
Postitusi: 1058
Pildid: 0
Asukoht: Saue
Sannette- sul 240L akval kuni 350L akvale mõeldud filter
Felch- sinu filter ju veel väiksemale kuni 150L akvale mõeldud .


Kuna minul on 180L akva millel kuni 600L akvale mõeldud filter siis mul piisavalt mänguruumi ;)

Samas pole keegi defineerinud mis tähendab, et "filter on umbes ja vajab puhastamist"

Kui arvestada seda filtri näidikut siis algul filter töötas täistuuridel peale akva käivitamist nii umbes paar kuud
aga peale seda on see püsivalt poolepeal ka puhastatud filtriga - juhin tähelepanu, et pole pinnase all olevat toru kordagi puhastanud :roll:
Ei teagi kuidas seda teha sest seal mitu põlve ja ainuke viis seda puhastada tundub toru pinnasest väljavõtmine aga seda nagu ei tahaks teha
:? on kellegil ideid?

_________________
180L https://sites.google.com/site/akva2011/
aqadvisor


Üles
 Teema pealkiri: Re: Hädas välisfiltriga
PostitusPostitatud: Pühapäev Nov 24, 2013 12:30 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Pühapäev Nov 27, 2005 05:06
Postitusi: 394
Pildid: 12
Asukoht: Harjumaa
Ega see filtri "umbes või ummuksis" olek on rohkem sõnaseletuslik definitsioon. Täpsemalt oskab kindlasti spetsialist defineerida. Meil Felch'iga oli mõlemal juttu sellest, et vesi liigub torude saastumise tõttu aeglaselt ja flöödist väljuv veevool muutub "lõdvaks". Pealegi on meil ilmselt erinevad paigaldussüsteemid. Minul pole pinnase all mingit toru, on vaid filtrisse sissevoolu toru akvas vertikaalses asendis ja väljavooluks flööt horisontaalses asendis.

_________________
240l elustaimed; tavalised eluspoegijad, corydorased, otod, pärlguraamid, neoontetrad, f-SAE, ancistrused, tornteod ja teosööjad.


Üles
 Teema pealkiri: Re: Hädas välisfiltriga
PostitusPostitatud: Pühapäev Nov 24, 2013 02:14 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
Nii on jah, et igalühel tiba erinev olukord. Jaantat, Sinu mure on täpselt see, millepärast kunagi nii populaased kruusaalused filtrid on tänapäeval vähe kasutusel - kui nad ummistuvad, siis on suurem jama, tuleb kõik lahti kiskuda. Poroloonitükk filtri sissevõtu otsas pole aga päris sama, mis viidatud eelfilter, sest eelfiltril on pind, millest vesi läbi käib, suurem (veetakistus on väiksem ja lisaks ei ummistu nii kiiresti), eelfiltris saab kasutada erinevaid filtrimaterjale jne. Eelfiltreid saab eriti läbuses keskkonnas sissevõtu otsa panna ka mitu tükki paralleelselt. Kui akvas on palju läbu, mida vaja mehaaniliselt välja filtreerida, siis minu meelest on mõistlikum selleks kasutada hoopis täiendavalt kiirfiltrit, mis täidabki vaid mehaanilise filtreerimise rolli.
Aga siiski sai teema alguse peenfiltrist kanistris. Hulk aastaid tagasi astusin ka ise samale rehale, hoidsin peenfiltrit kanisterfiltris ning pidin vähemalt kord kuus kanistrit lahti kiskuma ja see tekitas igasugu lisajamasid (kui veevool ära vajub, tekib voolikutesse lima jpms.). Viskasin peenfiltri välja ning kanistrit polnud kuude kaupa vaja enam lahti kiskuda. Hiljem oli mul aga taimi juba nii palju, et kanisterfiltrile jäi vaid tsirkulatsiooni tagamise roll, nii et katsetasin seal igasugu erinevaid asju laavakividest ehituspoe kruusani, aga vahet polnud - tegelikult oleks võinud ilmselt samahästi ka täiesti tühjaks visata, nagu seda on teinud mitmed taimeakvade omanikud.

_________________
http://akvarist.eu


Üles
 Teema pealkiri: Re: Hädas välisfiltriga
PostitusPostitatud: Pühapäev Nov 24, 2013 06:37 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Laupäev Juun 18, 2011 04:46
Postitusi: 1058
Pildid: 0
Asukoht: Saue
minul jäi mainimata, et mul kah see peenike filtrimatt seal kõige peal.
samas pole seda rohkem puhastanud kui kogu kupatust
Samas on seda väga lihtne puhastada võtad välja pesed puhtaks paned tagasi

Aga Reinuga nõus, et vastavates akvades vaja vaid midagi mis vett liigutab

Sannette minu point selle "umbes" arutelu tõstatamisel oli see, et seda kas filter umbes näitavad ikka veenäidud mitte see kui lontis on veejuga ;)
kui näidud korras ja stabiilne siis milleks puhastada

_________________
180L https://sites.google.com/site/akva2011/
aqadvisor


Üles
 Teema pealkiri: Re: Hädas välisfiltriga
PostitusPostitatud: Pühapäev Nov 24, 2013 07:43 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
jaantat kirjutas:
minul jäi mainimata, et mul kah see peenike filtrimatt seal kõige peal.
samas pole seda rohkem puhastanud kui kogu kupatust

Siis on kaks võimalust, kas akvas on lihtsalt puhas vesi või on Sul eelfiltri aseaine, mis sodi kinni peab. Võis aru saada, et Sul tuleb toru kruusa alt, nii et oletaks, et kasutad kruusapinnast eelfiltrina.
jaantat kirjutas:
Samas on seda väga lihtne puhastada võtad välja pesed puhtaks paned tagasi

Olgu see kui lihtne tahes, on see ikkagi üks tüütu lisategevus ning lisaks häirib filtris olevate bakterite tegevust. Mul ntx alati peale filtri lahtikiskumist oli akvas valge hägu. Mõtlesin, et need on kasulikud bakterid, paljunevad et kadusid kompenseerida. Tegelikult kasulike bakterite arvu kahekordistumiseks kulub 15-20 tundi, seega hävinud bakterite koha võtsid ajutiselt sisse heterotroofsed bakterid, mis kahekordistavad oma arvu 20 minutiga. Ilmselgelt see pole positiivne asjakäik.
jaantat kirjutas:
Sannette minu point selle "umbes" arutelu tõstatamisel oli see, et seda kas filter umbes näitavad ikka veenäidud mitte see kui lontis on veejuga ;)
kui näidud korras ja stabiilne siis milleks puhastada

Veenäidud on muidugi abiks, aga sissetöötanud akval, mis juba aastajagu käinud, ei näe ma põhjust alatasa vett testida (mis ei tähenda, et seda ei võiks teha). Kui kogemust juba vähemalt aasta jagu, saab ka kalade käitumisest aru, kui midagi untsu läinud. Ma näiteks ei mäleta, millal viimati veeteste kasutasin, ilmselt on kõigil testidel kasutusaeg ammu läbi. Filtri läbivool on aga asi, mida on visuaalselt väga lihtne hinnata ning kui see ikka ära vajub, on sõltumata näitudest mõistlik puhastamine ette võtta. Kui "lontis" peab veejuga olema, et puhastamist ette võtta, on muidugi kogemuse ja maitse küsimus. Aga kui seda ikka viimase vindini edasi lükata, on pärast puhastamist rohkem (voolikud, kraanid jms. kipuvad siis sodi täis minema) ning samas ka hapniku tase akvas langeb, sest veepind enam ei liigu korralikult.

_________________
http://akvarist.eu


Üles
 Teema pealkiri: Re: Hädas välisfiltriga
PostitusPostitatud: Neljapäev Nov 28, 2013 12:41 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Laupäev Juun 18, 2011 04:46
Postitusi: 1058
Pildid: 0
Asukoht: Saue
Mul mingi plast rest mis korjab suure sodi (lehed jne) kokku seda puhastan aegajalt

ülejäänud sodi (kalakaka) langeb põhja ja tornteod viivad selle pinnase sisse
Vette tekkiva hõljumi mis kuidagi põhja ei sadene ja "kemikaalid" korjab filter kokku ning bakterid pistavad selle nahka väljastades taimede jaoks vajalikke toitaineid

Ega ma kah eriti hiilga veetestide tegemisega pole teisi ammu teinud sest nagu sa ütlesid kogemuste tekkimisel oskab silmaga näha kui midagi valesti samuti teen reglaarset 50% veevahetust 2 nädala tagant (seoses veetaseme langusega) ning seega kui mingi problem hakkab tekkima siis nullib see veevahetus selle ära.
Olen paar korda testinud enne veevahetust ning pole märganud kõikumisi.

Samuti on olemas need kleepekad mis näitavad pikema aja jooksul näitusid.

_________________
180L https://sites.google.com/site/akva2011/
aqadvisor


Üles
 [ 12 postitust ] 

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

PHPBB Archiver