Katrin KALAKE kirjutas:
kuid bioloogilise ( bioloogilised kivid) ja keemilise filtrimaterjali ( süsi ja roheline nuustik) soovituslikust vahetusintervallist võiks kinni pidada,
See on tõesti mõistlik, aga
Katrin KALAKE kirjutas:
Kogemuste järgi võin öelda, et kõie tihedamini tullakse pruunvetika murega ja tihti tuleb välja, et just svammid on iidsetest aegadest vahetamata.
paneb küll kukalt kratsima. Pruunvetikate ilmnemine peaks olema tavapärasest suurema silikaatide sisaldusega vees seotud, mismoodi svamm seda mõjutab? Pruunvetikad kimbutavad enamasti värsket akvat millalgi esimestel kuudel, vana sissetöötatud akva korral otsiks põhjusi pigem vahetamata torudest tingitud napist valgusest. Katrinil võib muidugi ka õigus olla, hetkel ei suuda aga leida sellele põhjendust ning seetõttu olen pisut skeptiline.
Katrin KALAKE kirjutas:
Kui ei taha nii tihti neid vahetada, siis on mõtekas keemilised svammid ära jätta ning panna alt üles: mehaaniline-bioloogiline-peenfiltrivatt.
Siin pole ka muud kui nõustuda.
Veel. Kui uskuda tootjate juttu, siis nende uuemate filtrisvammide (ntx MicroMec) puhul on svammide regulaarsel vahetamisel tõepoolest mõte olemas, põhjused seotud toimimisprintsiibiga. Aga sel kõigel on point siis, kui filter tõesti on tublisti koormatud. Taimeakvas, kus pole üleasustust, võib filtri sisu lausa välja võtta ja kasutada filtrit vaid vee ringiajamiseks - vähem puhastamist. Kui filtris kasutada vaid kordamööda pestavaid jämedaid svamme, siis enamasti võiks sellest piisata ilma high-tech kalli filtrimaterjalita - kui koormust pole, siis pole ka suurt bakterikolooniat, kes svammis elaks, ilma toiduta nad ju hakkama ei saa. Kõva asustusega ahvenate akvas aga võib hea filtrimaterjal olla elulise tähtsusega.