Discuste akvaariumisse julgeks küll soovitada, kuna need kalad on piisavalt tundlikud, et igasuguse veekeemia ja veeprobleemidest tingitud massveevahetusi mitte üle elada. Tavalises akvaariumis nt vetikapandeemia korral kõige lihtsam moodus sellest vabaneda on teha järjestikku suuremamahulisi veevahetusi ja pimendamist. Discuste akvaariumis paraku võib suurem äkiline veevahetus lõppeda sellega, et kalad on lapiti ja keelduvad kaks kuud söömast.
Tööpõhimõte on nt JBL sarja UV filtritel selline, et kinnises kapslis valgustatakse läbivoolav vesi UV kiirgusega läbi. UV kiirgus on bakteritele, parasiitidele, vetikatele ja paljudele teistele mikroorganismidele surmav. Nn. "tapmisprotsess" toimubki ainult kapslis endas, väljapoole selle mõju ei ulatu ning tapetakse ainult filtrist läbivoolavas vees leiduvad organismid. Välisfiltris, pinnases ja mujal leiduvad kasulikud nitrifitseerivad bakterid jäävad UV kiirgusest puutumata ja elavad kenasti edasi.
UV filter ja tavaline filter ei ole üks ja seesama ja ei asenda teineteist - see on bardatuluse kommentaari kommentaariks
Leidub küll jah ka välifiltreid, millele UV lamp on juba sisse ehitatud aga need on meie maal pigem haruldased leiud. UV filter ei pea kindlasti töötama 24/7, küll aga võivad pikaajalised seisakud, kui filter ei ole lahti ühendatud ja kuivatatud, UV filtri tööiga vähendada.
Plussid - väheneb oht nakkustekitajate sissetoomiseks akvaariumisse, vetikaprobleeme praktiliselt ei teki.
Miinused - masin on kirves ja pinnasesse/filtrimaterjalidesse sattunud pahalasi maha ei noti. Kalliste kalade puhul kaalub muidugi kalade hind masina hinna üles.
Võimalik, et kalade limaskihi mikrofloorale on mingisugune mõju aga sellealaseid uuringuid minu teada tehtud ei ole. Masinat ostes tasub valida mudel, millele on võimalik suurema ooteajata varuosi saada, teatud jupid tahavad perioodiliselt väljavahetamist.